Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, lazurell είπε

Την προηγούμενη φορά, Νοέμβριο-Δεκέμβριο;, που άλλαξαν οι τιμές στα προγράμματα, έγινε εν μια νυκτί ή υπήρχε ενημέρωση ημερών;

είχαν αλλάξει οι τιμές στο site στα ίδια προγράμματα κανα 10ήμερο πριν αν θυμάμαι καλά

κοίτα αν θες να μαντέψεις το αν θα παραμείνουν και να θα έχουν ίδιες τιμές απλά δε γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, lazurell είπε

Την προηγούμενη φορά, Νοέμβριο-Δεκέμβριο;, που άλλαξαν οι τιμές στα προγράμματα, έγινε εν μια νυκτί ή υπήρχε ενημέρωση ημερών;

Φυσικά προηγούμενη συμπεριφορά δεν προκαθορίζει μια μελλοντική, αλλά έτσι σαν ΄΄τάση΄΄.

...τέλος Νοέμβρη, αν δεν κάνω λάθος (....25; Κάπου 'κει), αίφνις ανακοίνωσαν νέες τιμές (για ισχύ από 3/12), όταν μέχρι τότε έλεγαν για 31/12. Καλού-κακού τρέχα εσύ και μη βασίζεσαι σε καμμία τάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

η ΔΕΗ αρνήθηκε εάν δεν αναλάμβανα είτε εγώ είτε ο ιδιοκτήτης το πρότερο χρέος (ρώτησε δικηγόρο ο μεσίτης, του είπε ότι είναι παράνομο όπως λες, και θα πρέπει να τους πας δικαστικά αν θες ρεύμα από αυτούς - γι' αυτό και πρότεινε εναλλακτικό instead που δεν είχε θέμα

για να αρνηθεί μια αίτηση ο πάροχος  πρέπει να είναι δικαιολογημένη εγγράφως η απόρριψη απο τη στιγμή της αίτησης . Προσωπικά θα προτιμούσα αν καιγόμουν να με χρέωνε προηγούμενα φέσια και να τα αμφισβητούσα αργότερα απο το να καθυστερήσει να γίνει σύνδεση μέχρι να συμμορφωθεί η εταιρία , εκτός βέβαια αν το ποσό είναι μεγάλο φυσικά . Εξαρτάται δηλαδή

Σε κατάστημα απλά θα ζητούσα απο το διευθυντή να υπογράψει τους λόγους απόρριψης ως μοχλό πίεσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

κοίτα αν θες να μαντέψεις το αν θα παραμείνουν και να θα έχουν ίδιες τιμές απλά δε γίνεται

Προφανώς και όχι, ρίσκο παίρνει ο καθένας μας και με τις πληροφορίες ας αποφασίσει μόνος.

 

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

...τέλος Νοέμβρη, αν δεν κάνω λάθος (....25; Κάπου 'κει), αίφνις ανακοίνωσαν νέες τιμές (για ισχύ από 3/12), όταν μέχρι τότε έλεγαν για 31/12. Καλού-κακού τρέχα εσύ και μη βασίζεσαι σε καμμία τάση...

Για τώρα με 1100 τετράμηνο κοτβ Γ1Ν, θαρρώ είμαι καλά, όσο κατάλαβα με διάβασμα και προηγούμενό μου ποστ.

Αλλά έχω μέτρηση 30/03 και ψήνομαι να κάνω αίτηση για  Enter+ στις 31/03!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lazurell είπε

Προφανώς και όχι, ρίσκο παίρνει ο καθένας μας και με τις πληροφορίες ας αποφασίσει μόνος.

το μόνο σίγουρο είναι οτι οι επιδοτήσεις θα ακολουθούν όπως μέχρι τώρα το σταθερό της ΔΕΗ ώστε σε όρια να είναι περίπου τα ίδια

αν δε θες ρίσκο τότε κοιτάς πόση "ζημιά" έχεις απο το σταθερό ανα μήνα + ρήτρα αποχώρησης σε περίπτωση που (λέμε τώρα) πέσουν οι τιμές στα 0,10

αν είναι ελάχιστη τότε καλύτερα κλείσε σε σταθερό , παρά να κάθεσαι να κοιτάς ανα μήνα τι τιμές έχουν και πόση επιδότηση θα κάνουν και με τι κρητήρια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MagosTorini είπε

Εμένα είναι δευτερεύουσα κατοικία αλλά η δήλωση Ε1 για 1/1/22 δεν έχει υποβληθεί ακόμα ΑΡΑ μπορώ να την δηλώσω ως κύρια;

Kαλώς ή κακώς είναι οφτόπικ - άνοιξε ένα θέμα και ρώτα (αν,,,επιζήσει, ίσως έχει και απήχηση) περί "κύριας κατοικίας και επιδοτήσεων - τί ισχύει".

3 ώρες πριν, korakios είπε

έστω την ίδια

...φωνή βοώντος :-D

4 ώρες πριν, Free Bird είπε

κατανάλωση περίπου 200-300 κιλοβατώρες το μήνα, συμφέρει 'τώρα' το my Home Enter+ ?

...αν ΟΝΤΩΣ μείνεις στις "200-300" (ΚΑΘΕ μήνα του χρόνου), μένεις Γ1,,,ρισκάροντας το μέλλον (χονδρικής, επιδοτήσεων, Ουκρανίας, σύμπαντος, δικό σου). "ΤΩΡΑ" Έντερ+ , μόνο εάν δεν είσαι του ρίσκου (του ν' ανέβουν από τέλος μήνα/αρχές Απρίλη οι τιμές του για ΝΕΕΣ συνδέσεις) (εγώ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ Εντερ+ πάντως)

4 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Κερδίζεις κάτι αν ενεργοποιήσεις το green pass?

την εκτίμηση των απανταχού οικολόγων

5 ώρες πριν, POUARO είπε

Ειναι νεο συμβολαιο . μεταφορα απο protergia, δεν έχω παρει ακομα λογαριασμο

...αυτό που εννοούσε ο korakios με αυτό που σου απάντησε, ήταν ότι "δεν φτάνει που φάγανε λεφτά επί λεφτών επί δεκαετίες, για να γίνουν Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας - τώρα έχουν το θράσος να ζητάνε και,,,,πουρμπουάρ" (με το "Green Pass")......

(μην ασχολείσαι - ελεημοσύνη από κορόιδα ψάχνουν)

37 λεπτά πριν, korakios είπε

για να αρνηθεί μια αίτηση ο πάροχος  πρέπει να είναι δικαιολογημένη εγγράφως η απόρριψη απο τη στιγμή της αίτησης . Προσωπικά θα προτιμούσα αν καιγόμουν να με χρέωνε προηγούμενα φέσια και να τα αμφισβητούσα αργότερα απο το να καθυστερήσει να γίνει σύνδεση μέχρι να συμμορφωθεί η εταιρία , εκτός βέβαια αν το ποσό είναι μεγάλο φυσικά . Εξαρτάται δηλαδή

Σε κατάστημα απλά θα ζητούσα απο το διευθυντή να υπογράψει τους λόγους απόρριψης ως μοχλό πίεσης

Spoiler

...εσύ καλά τα λες, αλλά ξέρεις ότι στην πράξη αλλιώς δουλεύει το πράγμα (το 90-φεύγα % των πελατών, είναι κοσμάρα, και αν τους πούνε "για κάνε μια κωλοτούμπα για να σε δεχτώ", θα την κάνουν...Βρίσκουν δλδ και τα κάνουν).

...στην περιπτωση πάντως που ανέφερα, μιλάμε για φέσια 10Κ+ , που στην ουσία είχε αφήσει - μαζί με άλλα τόσα σε νοίκια και νερά - ο προηγούμενος ενοικιαστής, στον 'πανεξυπνο' ιδιοκτήτη που τα διατηρούσε όλα στο όνομά του...Άλλος πανεξυπνος εγώ που πρώτα υπέγραψα μισθωτήριο και ΜΕΤΑ ήρθα αντιμέτωπος με το ζήτημα, και καιγόμασταν για να μετακομίσουμε και ήδη ψάχναμε για ένα 6μηνο και σπίτι δεν βρίσκαμε κλπκλπ. Οπότε χωθήκαμε Πρωτέργεια που ζήταγε "μόνο" κα'να 90άρι εγγύηση, ενώ η Ελπέντισον ζήταγε,,,,1.5Κ , λολ.

Spoiler

Ανάθεμα την ώρα εν τω μεταξύ - καλύτερα να μη βρίσκαμε άκρη και ν' ακυρώναμε το μσιθωτήριο, γιατί ένα χρόνο μετά είχαμε πυρκαγιά στο συγκεκριμένο ρημάδι, που ακόμη δεν έχουμε ξεπεράσει σαν γεγονός...

36 λεπτά πριν, lazurell είπε

Αλλά έχω μέτρηση 30/03 και ψήνομαι να κάνω αίτηση για  Enter+ στις 31/03!

...θες ΚΑΙ το καπέλο, ε :-D

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

Kαλώς ή κακώς είναι οφτόπικ - άνοιξε ένα θέμα και ρώτα (αν,,,επιζήσει, ίσως έχει και απήχηση) περί "κύριας κατοικίας και επιδοτήσεων - τί ισχύει".

υπήρχε αλλά κλείδωσε και αυτό

https://www.insomnia.gr/forums/topic/789197-επίδομα-ρεύματος-πώς/

αν έχει απορίες ας ζητήσει να ανοίξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ΑΠ! ...σ' έπιασα!

...το θέμα του συγκεκριμένου είναι "πώς παίρνουμε την επιδότηση" - ενώ "ο δικός μας" ρωτάει για το αν είναι εντάξει να δηλώσει την κατοικία ως κύρια εδώ και τώρα  :mrgreen: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, pontez2 είπε

Το άρθρο κάνει γενική αναφορά σε παρόχους. Δεν κατονομάζει.

 

Καλημέρα σας

Δεν ξέρω αν ανέβηκε από κάποιο άλλο μέλος αλλά διαβάζω αυτό :

https://www.cnn.gr/oikonomia/story/305914/deh-ti-isxyei-gia-toys-pelates-poy-kleidosan-stathera-symvolaia

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, itmaster99 είπε

Καλημέρα σας

Δεν ξέρω αν ανέβηκε από κάποιο άλλο μέλος αλλά διαβάζω αυτό :

https://www.cnn.gr/oikonomia/story/305914/deh-ti-isxyei-gia-toys-pelates-poy-kleidosan-stathera-symvolaia

Είσαι ο ένατος 😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, washcloud είπε

...μα δε μιλά για τον προηγούμενο πάροχο. Αλλαγή ονόματος δεν κάνεις; Αν ναι, σου ζητούν να πληρώσεις για ΤΥΧΟΝ οφειλές του προηγούμενου (ονόματος/χρήστη/ενοικιαστή - ό,τι κι αν είναι, που έχει αφήσει "στην παροχή"). Αν δεν υπάρχουν οφειλές, προχώρα άφοβα (στην υπογραφή). 'Τυπική διαδικασία' είναι (ΑΝ φυσικά δεν ΥΠΑΡΧΟΥΝ οφειλές). Σε κάθε περίπτωση, μίλα με ΔΕΗ (ιδανικά πάνε σε κατάστημα) να σου ξεκαθαρίσουν τί υπάρχει.

Είμαι ενοικιαστής και όχι δεν κάνω αλλαγή ονόματος, αλλάζω πάροχο. Ήμουν στην ΔΕΗ παλιότερα, πήγα σε εναλλακτικό και τώρα επιστρέφω στην ΔΕΗ. Δεν έχω καμία οφειλή ως τώρα σε κανέναν από τους προηγούμενους, περιμένω μόνο να βγει ο τελικός όταν συμβληθώ με την ΔΕΗ. 

Ποιο παλιά δεν μπορώ να ξέρω τι οφειλές μπορεί να υπάρχουν, το σπίτι νοικιαζόταν εδώ και 20 χρόνια :P

 

Επεξ/σία από nickzick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδιά.  Έκανα αίτηση την Δευτέρα για αλλαγή απο wv σε enter+ μιας και έχουν γίνει αλλαγές στο fixed που είχα. Τώρα μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν. Πρέπει να κάνω κάποια άλλη διαδικασία με wv για να βγει εξοφλητικος μιας και έστελνα κάθε μήνα ένδειξη ή θα γίνει με μέτρηση από Δεδηε όταν θα έρθει να πάρει μέτρηση φια την αρχή του συμβολαίου με την ΔΕΗ? Στο τοπικό κατάστημα μου λένε ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα θα γινει αυτόματα από Δεη ενώ σε επικοινωνία με <<κεντρικά>> τους να συμπληρώσω ένα φύλλο καταγγελίας και να τους το στείλω με email. Τα φώτα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Έχω σύμβαση MyhomeEnter  που λήγει 18/10/2022 .Πρόκειται να μετακομίσω τον επόμενο μήνα και δε μπορώ να βρω αν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς του προγράμματος στο νέο διαμέρισμα, αν υπάρχει ποινή διακοπής συμβολαίου κτλ.

Έχει κανείς πρόσφατη αντιστοιχη εμπειρία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, m3fisto είπε

Καλημέρα

Έχω σύμβαση MyhomeEnter  που λήγει 18/10/2022 .Πρόκειται να μετακομίσω τον επόμενο μήνα και δε μπορώ να βρω αν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς του προγράμματος στο νέο διαμέρισμα, αν υπάρχει ποινή διακοπής συμβολαίου κτλ.

Έχει κανείς πρόσφατη αντιστοιχη εμπειρία? 

Καλημέρα.. Δεν υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς του προγραμματος.. Τι εχεις υπογράψει στο συμβόλαιο;; Για 12 μήνες; Θα πρέπει να το κοιτάξεις; Αν γράφει κάπου κάτι για την διακοπή  σε μικρότερο διάστημα... Αλλά αυτά θα τα ρωτήσεις και στον παροχο σου.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Δεν υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς του προγραμματος.. Τι εχεις υπογράψει στο συμβόλαιο;; Για 12 μήνες; Θα πρέπει να το κοιτάξεις; Αν γράφει κάπου κάτι για την διακοπή  σε μικρότερο διάστημα... Αλλά αυτά θα τα ρωτήσεις και στον παροχο σου.. 

Τελικά βρήκα στη σύμβαση πως αν εισαι στο δεύτερο χρόνο στο πρόγραμμα δεν εχει κόστος διακοπής
image.png.bc7b07c48a2910a4cdd09ae1a23af2cb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...