Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, MagosTorini είπε

1. Η καταχώρηση ένδειξη μετρητή κατά την μετάβαση γίνεται από εμάς και ελέγχεται από κάποιον υπάλληλο ή απλά ό,τι καταχωρούμε γίνεται δεκτό;

ότι καταχωρείς λμβάνεται υπόψιν μέχρι τη μέτρηση απο ΔΕΔΔΗΕ (ανα τετράμηνο)

17 λεπτά πριν, MagosTorini είπε

2. Όταν βγαίνει τελικός η εκκαθαριστικός λογαριασμός η χρέωση βασίζεται στην τιμή της Μεγαβατώρας την μέρα της έκδοσης λογαριασμού ή έχει κάποιον μαθηματικό τύπο που λαμβάνει όλο το χρονικό διάστημα;

μάλλον για κυμαινόμενο λες , στο Γ1 είναι ανα μήνα και άλλη τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Τα 3 σταθερα προγραμματα της ΔΕΗ δεχονται όλα ΚΟΤ ή κάποια μόνο? Η κανενα? Γιατι δε βλεπω καμια αναφορα στο σαιτ

στα 2 αναφέρεται ξεκάθαρα στους όρους, στο online θα πάρεις γραπτή απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2022 στις 12:02 ΠΜ, apathya είπε

Δεν έχω υπογράψει κάτι ακόμα. Οι δηλώσεις γράφουν αυτά 

Screenshot_20220319-235417_Adobe Acrobat.jpg

Screenshot_20220319-235425_Adobe Acrobat.jpg

Επειδή κ εμένα μου ήρθαν ακριβώς οι ίδιες υπεύθυνες δηλώσεις, ξεκαθάρισε κάποιος τι ακριβώς εννοούν?

Ποια οφειλή προκύπτει μετά την έκδοση του τελικού λογαριασμού από την προηγούμενη εταιρεία, την οποία θα αποδεχτώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickzick είπε

Επειδή κ εμένα μου ήρθαν ακριβώς οι ίδιες υπεύθυνες δηλώσεις, ξεκαθάρισε κάποιος τι ακριβώς εννοούν?

εννοούν ότι ακριβώς γράφουν αυτολεξεί στο κείμενο , ίσως σε βοηθήσει συμβολαιογράφος για απορίες

φυσικά ότι και να αναγράφει μια υπεύθυνη δήλωση δεν ισχύει αν δεν το επιτρέπει η νομοθεσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για home enter. Έχει έρθει ένας λογαριασμός 18/1 και ένας 16/2. 22 του μήνα και ακόμα δεν έχει έρθει του Μαρτίου. Σε εσάς έρχονται κοντά η σε τυχαίες ημερομηνίες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοούν ότι ακριβώς γράφουν αυτολεξεί στο κείμενο , ίσως σε βοηθήσει συμβολαιογράφος για απορίες

φυσικά ότι και να αναγράφει μια υπεύθυνη δήλωση δεν ισχύει αν δεν το επιτρέπει η νομοθεσία

@korakios αυτό το αυτολεξεί δεν πιάνω, ή δεν θέλω να το πιστέψω. Ότι οφειλή μου βγάλει ο προηγούμενος πάροχος, ακόμα κ αν είναι ένα παράλογο/λάθος ποσό, εγώ το αποδέχομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickzick είπε

@korakios αυτό το αυτολεξεί δεν πιάνω, ή δεν θέλω να το πιστέψω. Ότι οφειλή μου βγάλει ο προηγούμενος πάροχος, ακόμα κ αν είναι ένα παράλογο/λάθος ποσό, εγώ το αποδέχομαι?

δεν αναγράφει τίποτα τέτοιο , επίσης δεν θα το αναλύσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, harkonto είπε

Αίτηση για home enter+ από 17 του μήνα. Πήγα τηλεφωνικά μπας και ξεμπερδέψω γρηγορότερα και γλυτώσω τα 30 Χιλ πήγαινε σε κατάστημα. Email με σύμβαση και δικαιολογητικά αγνοείται.Τηλεφωνικός μου λένε ότι θα μου έρθει από μέρα σε μέρα και δεν ξέρουμε τι συμβαίνει, αίτημα για αποστολή ξανά, spelling το email μπας και έγινε λάθος αλλά μπα τίποτα.Πολύ φοβαμαι ότι το τρενάρουν να τελειώσει ο μήνας για να αλλάξουν τις τιμές. Πέμπτη θα πάω σε κατάστημα έκλεισα ραντεβού. Ξέρει κανείς τι δικαιολογητικά χρειάζεται; Είμαι ήδη στην ΔΕΗ. 

Αν κάνεις αίτηση στο κατάστημα και πάρεις υπογραφή και σφραγίδα του υπαλλήλου δεν την χάνεις την προσφορά (ακόμα κι αν γυρίσει ο μήνας μέχρι την καταμέτρηση του μετρητή).
*...το ρημαδοmail ακόμα το περιμένω...

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickzick είπε

Επειδή κ εμένα μου ήρθαν ακριβώς οι ίδιες υπεύθυνες δηλώσεις, ξεκαθάρισε κάποιος τι ακριβώς εννοούν?

Ποια οφειλή προκύπτει μετά την έκδοση του τελικού λογαριασμού από την προηγούμενη εταιρεία, την οποία θα αποδεχτώ?

...μα δε μιλά για τον προηγούμενο πάροχο. Αλλαγή ονόματος δεν κάνεις; Αν ναι, σου ζητούν να πληρώσεις για ΤΥΧΟΝ οφειλές του προηγούμενου (ονόματος/χρήστη/ενοικιαστή - ό,τι κι αν είναι, που έχει αφήσει "στην παροχή"). Αν δεν υπάρχουν οφειλές, προχώρα άφοβα (στην υπογραφή). 'Τυπική διαδικασία' είναι (ΑΝ φυσικά δεν ΥΠΑΡΧΟΥΝ οφειλές). Σε κάθε περίπτωση, μίλα με ΔΕΗ (ιδανικά πάνε σε κατάστημα) να σου ξεκαθαρίσουν τί υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, washcloud είπε

Αλλαγή ονόματος δεν κάνεις; Αν ναι, σου ζητούν να πληρώσεις για ΤΥΧΟΝ οφειλές του προηγούμενου (ονόματος/χρήστη/ενοικιαστή - ό,τι κι αν είναι, που έχει αφήσει "στην παροχή").

δε λέει κάτι τέτοιο και αν λέει είναι παράνομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos99 είπε

Τα 3 σταθερα προγραμματα της ΔΕΗ δεχονται όλα ΚΟΤ ή κάποια μόνο? Η κανενα? Γιατι δε βλεπω καμια αναφορα στο σαιτ

Αναφορά σε κείμενο

στα 2 αναφέρεται ξεκάθαρα στους όρους, στο online θα πάρεις γραπτή απάντηση

(ο korakios εννοεί ότι ΥΠΑΡΧΕΙ αναφορά στις σελίδες των Enter & Enter+ - δεν υπάρχει στη σελίδα του Online. Μέχρι στιγμής η ζυγαριά γέρνει υπέρ του ότι ΚΑΙ το Online δέχεται ΚΟΤ, αλλά - και πάλι σου λέει ο korakios - ρώτα τους με ΜAIL για να είσαι πιο σιγουρος. Eγώ θα έλεγα ρώτα τους με μέιλ ζητώντας να σου ΥΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΕΤΑΙΡΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ που να το διαπιστώνει - ή ακόμη καλύτερα, θα έλεγα, άσε το Online και πάνε για διάφορους λόγους στο Εντερ+, ένας εκ των οποίων είναι ότι στάνταρ δέχεται ΚΟΤ, ΠΡΙΝ γίνει καμμιά στραβή, τώρα που βγαίνει ο μήνας, και δεν προλάβεις τις τωρινές τιμές που ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ θ' αλλάξουν από 4/4, αν όχι από νωρίτερα, δίκην,,,εκπλήξεως...Αν εισαι από άλλο πάροχο, ραντεβού και σε κατάστημα ΑΜΕΣΑ. Αν είσαι Γ1 ΔΕΗ, μετάβαση μέσω ebill)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αυτό που με μπερδεύει είναι ότι 15/03 μου εμφάνισε τις επιλογές για ακύρωση/αλλαγή κάρτας που ήταν κλειδωμένες επειδή εξεταζόταν το αίτημα για onine.

Πράγματι, αυτή είναι και η μοναδική σου ένδειξη ότι κάτι έχει αλλάξει στο ebill σου, αλλά ακόμα κι εκεί, όπως σου έδειξα στη δική μου περίπτωση, θα έπρεπε να αναγράφει ότι η πάγια εντολή σου είναι συνδεδεμένη με το Online πρόγραμμα. Σ' εσένα όμως είναι σαν να έχεις απλά ορίσει πάγια εντολή πληρωμής του λογαριασμού σου. Αν δεν μπορέσεις να βγάλεις άκρη με το support τους, εμείς δύσκολα να σου πούμε τι πραγματικά έχει γίνει και απλά εικασίες κάνουμε, με βάση την προσωπική μας εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, washcloud είπε

ΠΡΙΝ γίνει καμμιά στραβή, τώρα που βγαίνει ο μήνας, και δεν προλάβεις τις τωρινές τιμές που ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ θ' αλλάξουν από 4/4, αν όχι από νωρίτερα, δίκην,,,εκπλήξεως...

Την προηγούμενη φορά, Νοέμβριο-Δεκέμβριο;, που άλλαξαν οι τιμές στα προγράμματα, έγινε εν μια νυκτί ή υπήρχε ενημέρωση ημερών;

Φυσικά προηγούμενη συμπεριφορά δεν προκαθορίζει μια μελλοντική, αλλά έτσι σαν ΄΄τάση΄΄.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, korakios είπε

δε λέει κάτι τέτοιο και αν λέει είναι παράνομο

...ειδικά εσύ, (εννοείται) δεν αποκλείω να έχεις δίκιο, αλλά αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι (διαβάζοντάς το) είναι πρακτικά αυτό που έχω ζήσει, όταν (όχι ο ίδιος, αλλά μέσω μεσίτη που εξουσιοδότησα) ήταν να γίνει επανασύνδεση σε σπίτι που νοίκιασα (δεν ξέρω αν του είχαν δώσει υπεύθυνη δήλωση προς υπογραφή, τότε το '16), και η ΔΕΗ αρνήθηκε εάν δεν αναλάμβανα είτε εγώ είτε ο ιδιοκτήτης το πρότερο χρέος (ρώτησε δικηγόρο ο μεσίτης, του είπε ότι είναι παράνομο όπως λες, και θα πρέπει να τους πας δικαστικά αν θες ρεύμα από αυτούς - γι' αυτό και πρότεινε εναλλακτικό instead που δεν είχε θέμα)

edit: λέω για την 1η δήλωση ε

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...