Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Σε περίπου ανάλογο θέμα από το τηλέφωνο άκρη δεν έβγαλα. Έστειλα email στο τεχνικό του ebill. Πρώτη απάντηση ότι δεν μπορούν να το ελέγξουν χωρίς αφμ, αριθμό ταυτότητας κ αριθμό παροχής. 
Τεσπα λέω , τα στέλνω. 
Την επόμενη μέρα απάντηση, copy-paste που γίνεται στα τελευταία econtract συμβόλαια σε όλους όσους είναι έτοιμοι για ενεργοποίηση. (Το γνωρίζω επειδή έχω κάνει 3-4 συμβόλαια οικογένειας).  Ότι θα λάβω κωδικούς μέσω ebill και να μπω να ενεργοποιήσω το online και την πάγια εντολή για να ενταχθώ στο Home Online. 
 

Το θέμα που τους έστειλα εγώ ήταν ότι έχω μπει σε πρόγραμμα Home Enter Plus από κατάστημα. Κωδικούς ebill είχα από παλιότερα κ βλέπω ενεργό το πρόγραμμα Home enter plus έως 16/03/2023. Η αίτηση έγινε σε κατάστημα την 17/03/2022. Επειδή είχα κάνει στις 3/3/2022 αίτηση μέσω econtract για το home online, που δεν προχώρησε γιατί έστειλαν σύμβαση Γ1 κ μετά Home Online με λάθος τκ που δεν υπέγραψα ποτέ. Μέχρι να στείλουν όμως την Home Online, υπέγραψα αυτή του Γ1 για να προχωρήσει πιο άμεσα κ ας ήξερα ότι θα μείνω λίγες μέρες σε Γ1. Επιβεβαιωτικό ότι τα παρέλαβαν δεν ηρθε ποτέ. Μέχρι κ την ημέρα της αίτησης μου στο κατάστημα έστελναν μήνυμα στο κινητό να προχωρήσω στη υπογραφή και την αποστολη γιατί δεν έχουν παραλάβει, και τελικά στην ενεργοποίηση του προγράμματος μέσα στο ebill βλέπω ότι το αίτημα σας είναι υπό εξέταση για το Home Online, όπως και μαρκαρισμένη η επιλογή μηνιαίος και ηλεκτρονικός λογαριασμός. Κάτι που δεν είναι στους όρους του Home enter plus αλλά του Home Online. Αυτό τους έστειλα να διορθώσουν και να ακυρώσουν οποία ενέργεια για αλλαγή προγράμματος αφού εντάχθηκα στο Home enter plus. Επίσης να φτιάξουν την πάγια εντολή, γιατί ενώ έβαλα την κάρτα και την δέχθηκε κανονικά για επιστροφή της εγγύησης, αναφέρει ότι δεν μπορεί να γίνει αλλαγή κάρτας η ακύρωση μέχρι να ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα Home Online. 

Η μου περίπτωση ήταν λίγο διαφορετική (τα έχω γράψει αναλυτικά σε προηγούμενα post), ήθελα να κάνω αλλαγή ονόματος και ταυτόχρονα να μπω στο online, και για να μην μπλέξω με e-contract, courier κτλ πήγα σε κατάστημα στις 08/03/2022 και υπέγραψα σύμβαση για Γ1 ώστε να πάρω άμεσα αριθμό εταίρου που είναι απαραίτητος για το ebill ώστε μέσα από αυτό να αιτηθώ το online. Έτσι και έγινε, 09/03 αιτήθηκα το online προσθέτοντας κάρτα για πάγια εντολή, και στις 15/03 έφυγε το μήνυμα που έλεγε ότι το αίτημα για online είναι υπό εξέταση, μου εμφάνισε τις επιλογές για ακύρωση/αλλαγή κάρτας που ήταν κλειδωμένες, οπότε φαντάστηκα ότι θα έχω ήδη μπει στο online.

5 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Γενικά είναι ότι να ναι! 

Το μόνο σίγουρο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Αυτες οι τιμές 0,072 και 0,05 είναι όλες με ΟΤΣ που σημαίνει ότι τώρα και για τους επόμενους μήνες δεν θα τις δεις ποτέ επειδη θα μπαινει καπέλο η ρήτρα αναπροσαρμογης (ΟΤΣ). 

Σε σταθερά προγράμματα δεν υπάρχει ΟΤΣ.

To 0,072 είναι χωρίς ΟΤΣ.

Επίσης μίλησα με Ζενιθ και είπαν οτι το ΟΤΣ θα είναι σε κάθε λογαριασμό απλό και εκκαθαριστικό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, theo93 είπε

To 0,072 είναι χωρίς ΟΤΣ.

Επίσης μίλησα με Ζενιθ και είπαν οτι το ΟΤΣ θα είναι σε κάθε λογαριασμό απλό και εκκαθαριστικό.  

Φιλε. 800 σελιδεσ σε αυτο και 1200 σελιδες στο αλλο και μιλαμε για κοστος ρευματος.. Λες εσενα να σου εκαναν τιμη 0.072? Οπως στα ειπε ο @Giannis_Io. Η τιμη ειναι παραπλανητικη και δεν θα την δεις αμεσα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, antikinsor είπε

Από αυτά που γράφεις και σε σύγκριση με τα δικά μου δεδομένα καταλαβαίνω ότι λογικά δεν σου έχουν ενεργοποιήσει το πρόγραμμα, εκτός κι υπάρχει κάποιο συστημικό λάθος και δεν το εμφανίζει στο ebill σου.

Ήμουν κι εγώ στο Γ1 και, μετά από ένα παραλίγο εγκεφαλικό με τον τελευταίο εκκαθαριστικό, μέσα στο ΣΚ έκανα αίτηση μετάβασης στο My Home Online μέσω του ebill (ήταν η μοναδική διαθέσιμη επιλογή). Αμέσως βγήκε το μήνυμα ότι το Αίτημά μου είναι υπό Εξέταση.

Χθες, πρώτη εργάσιμη και ήταν ακόμα υπό εξέταση. Σήμερα (δεύτερη εργάσιμη) και έχει ενεργοποιηθεί, όπου μου λέει ξεκάθαρα μέχρι πότε ισχύει (η ισχύς του ξεκινάει από την ημερομηνία αίτησης και όχι από την ημερομηνία που τελικά ολοκληρώνεται η διαδικασία). Επίσης, το αναφέρει ξεκάθαρα και στο κείμενο για την πάγια εντολή, ενώ μου έχουν προστεθεί σαν επιπλέον επιλογές και τα προγράμματα Enter και Enter+.

Επισυνάπτω και 2 αντίστοιχα screenshots:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

MyHomeOnline(1).png.c66126b6dc99d87425c43965ba24fcb0.png

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

MyHomeOnline(2).png.c23c21f15a1e907bbbace3fb462bb2d1.png

 

Αυτό που με μπερδεύει είναι ότι 15/03 μου εμφάνισε τις επιλογές για ακύρωση/αλλαγή κάρτας που ήταν κλειδωμένες επειδή εξεταζόταν το αίτημα για onine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fragos είπε

Φιλε. 800 σελιδεσ σε αυτο και 1200 σελιδες στο αλλο και μιλαμε για κοστος ρευματος.. Λες εσενα να σου εκαναν τιμη 0.072? Οπως στα ειπε ο @Giannis_Io. Η τιμη ειναι παραπλανητικη και δεν θα την δεις αμεσα.. 

Είναι τιμή για εργαζόμενους στην Protergia με σταθερή τιμή χωρίς ΟΤΣ.

Οπότε να το προχωρήσω αν είναι;

Τι τιμή δίνουν για σταθερό;

Η ζενίθ που είμαι, σταμάτησε τα σταθερά αρχές του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, fragos είπε

Φιλε. 800 σελιδεσ σε αυτο και 1200 σελιδες στο αλλο και μιλαμε για κοστος ρευματος.. Λες εσενα να σου εκαναν τιμη 0.072? Οπως στα ειπε ο @Giannis_Io. Η τιμη ειναι παραπλανητικη και δεν θα την δεις αμεσα.. 

Είπε για εταιρικό πρόγραμμα. Παίζει να παίζει.

edit: μόλις το διευκρίνισε κι όλας...

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, washcloud είπε

Είπε για εταιρικό πρόγραμμα. Παίζει να παίζει.

Σε τι τιμή παίζουν τα σταθερά χωρίς ΟΤΣ για να έχω ένα μέτρο;

Πχ συνάδελφος που είχε απο πέρυσι σταθερό ζενιθ ήταν στα 0.03κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, theo93 είπε

Είναι τιμή για εργαζόμενους στην Protergia με σταθερή τιμή χωρίς ΟΤΣ.

...αν το έχεις 100% ότι τόσο είναι, θέλει και συζήτηση; Αυτές είναι τιμές,,,,προ-covid.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, washcloud είπε

...αν το έχεις 100% ότι τόσο είναι, θέλει και συζήτηση; Αυτές είναι τιμές,,,,προ-covid.......

Μα ο συνάδελφος το είχε με 0.03 και τώρα είδα 0.09 σε εμένα απλα +ΟΤΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, theo93 είπε

Είναι τιμή για εργαζόμενους στην Protergia με σταθερή τιμή χωρίς ΟΤΣ.

Οπότε να το προχωρήσω αν είναι;

Τι τιμή δίνουν για σταθερό;

Η ζενίθ που είμαι, σταμάτησε τα σταθερά αρχές του μήνα.

Τις τιμες για σταθερα τιμολογια αγορας τις βλεπεις απο το excel κορακιος..

Αφου ειναι για εργαζομενους της πρωτεργια κατα πασα πιθανοτητα θα παιζει αλλα για καλο και για κακο ζητα απο ενα συναδελφο ενα λογαριασμο για σιγουρια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

έπρεπε να κάνει ανακοίνωση μιας και κυκλοφορούσαν κάποια άρθρα

Βέβαια δεν αναιρεί το οτι έχει δικαίωμα μετά το 6μηνο για οποιαδήποτε αλλαγή

  Απόκρυψη περιεχομένων

Και φυσικά δεν αναφέρθηκε για την παράνομη εφαρμογή ρήτρας αναπροσαρμογής στο Γ1 χωρίς την απαραίτητη ειδοποίηση των 60 ημερών 😛

 

Και φυσικά με αποσπασματικά screenshot από λογαριασμούς πελατων η παραπληροφόρηση και η λάσπη συνεχίζεται από «ανεξάρτητους» φορείς σαν τον παρακάτω…ΝΤΡΟΠΗ  

https://allazorevma.gr/chreonei-i-dei-ritra-anaprosarmogis-se-stathera-timologia/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, theo93 είπε

Σε τι τιμή παίζουν τα σταθερά χωρίς ΟΤΣ για να έχω ένα μέτρο;

Πχ συνάδελφος που είχε απο πέρυσι σταθερό ζενιθ ήταν στα 0.03κατι.

....δεν παίζει να είχαν ΣΤΑΘΕΡΟ με 0,03. Ούτε και ειδικό πρόγραμμα για τους διευθύνοντες συμβούλους της Ζενιθ...;ρ

Το φθηνότερο σταθερό αυτή τη στιγμή, το έχει η ΔΕΗ : είναι το "Ονλάιν" με 0,17

7 λεπτά πριν, theo93 είπε

Μα ο συνάδελφος το είχε με 0.03 και τώρα είδα 0.09 σε εμένα απλα +ΟΤΣ

...δεν χρειάζεται να αναλωνόμαστε χωρίς νόημα : αν ΤΩΡΑ έχεις προσφορά για ΣΤΑΘΕΡΟ με 0,072, βουρ.

...και με 0,144 να είναι, πάλι βουρ - αρκεί φυσικά να έχεις >300kWh/μήνα (μέση μηνιαία κατανάλωση/έτος)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, geodimis είπε

Και φυσικά με αποσπασματικά screenshot από λογαριασμούς πελατων η παραπληροφόρηση και η λάσπη συνεχίζεται από «ανεξάρτητους» φορείς σαν τον παρακάτω…ΝΤΡΟΠΗ  

https://allazorevma.gr/chreonei-i-dei-ritra-anaprosarmogis-se-stathera-timologia/

Αυτό δεν είναι μόνο ντροπή είναι στα όρια της απάτης όταν ειδικά από την σύγκριση έχουν αφαιρέσει τα σταθερά της ΔΕΗ λέγοντας μάλιστα ότι στη πράξη δεν είναι διαθεσιμα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου πόσες μέρες χρειάζονται για να περάσει ο δεδδηε να πάρει μέτρηση στο μετρητή για αλλαγή παρόχου; Έχω κάνει αίτηση στη ΔΕΗ από NRG στις 17/03/22 Πέμπτη απόγευμα. Έδωσα μετρήσεις εγώ στην αίτηση μου στη ΔΕΗ και σημερα πέρασαν για μέτρηση 4μηνιας εκκαθαριστικού. Όμως δεν έχει περάσει κανένας για την αλλαγή το βλέπω και μέσα από τη σελίδα της ΥΔΕ. Συνήθως πόσες μέρες κάνουν; Βρίσκομαι Πειραια. Μπορούν να κάνουν αλλαγή με τη μέτρηση που πήραν σημερα για την εκκαθάριση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, geodimis είπε

Και φυσικά με αποσπασματικά screenshot από λογαριασμούς πελατων η παραπληροφόρηση και η λάσπη συνεχίζεται από «ανεξάρτητους» φορείς σαν τον παρακάτω…ΝΤΡΟΠΗ  

https://allazorevma.gr/chreonei-i-dei-ritra-anaprosarmogis-se-stathera-timologia/

 

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό δεν είναι μόνο ντροπή είναι στα όρια της απάτης όταν ειδικά από την σύγκριση έχουν αφαιρέσει τα σταθερά της ΔΕΗ λέγοντας μάλιστα ότι στη πράξη δεν είναι διαθεσιμα 

 

Ανοιξε αλλο θεμα καλυτερα γιατι θα μας το κλειδωσουν κι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...