Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, POUARO είπε

Εγω έχω αυτο το status

Δεν θεωρείται οτι ειμαι στο online?

Έκδοση λογαριασμού - ειδοποίηση με SMS Επιλογή 22/03/2022 10:30:49 Χρήστης e-bill
Μηνιαίος Λογαριασμός Επιλογή 22/03/2022 09:31:33 ΣΥΣΤΗΜΑ
myHome Online Επιλογή 22/03/2022 09:31:33 ΣΥΣΤΗΜΑ
Ηλεκτρονικός Λογαριασμός Επιλογή 22/03/2022 09:31:33 ΣΥΣΤΗΜΑ
Έκδοση λογαριασμού - ειδοποίηση με e-mail Επιλογή 22/03/2022 09:31:32 ΣΥΣΤΗΜΑ

 

 

Εισαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για αυτο ακριβως εστειλα τους γονεους σε καταστημα ΔΕΗ και οχι μεσω ebill που μπορουσα να τους κανω εγω την αιτηση και σαφως οχι μεσω τηλεφωνου.

Στο καταστημα ξεμπερδεψαν επιτοπου σε 10-15 λεπτα και το σημαντικοτερο πηραν στα χερια τους τη συμβαση, τους ορους και την τιμολογηση με ημερομηνια την ημερομηνια της αιτησης/υπογραφης.

Αρα δεν μπορει κανεις να σου κανει λαθος/βλακεια ή να καθυστερησει ενεργοποιηση ηλεκτρονικα και να σου πουν εχασες την τιμολογηση πας στο ακριβοτερο απο Απριλη. Εχεις υπογεγραμμενο εκτυπωμενο συμβολαιο με την ημερομηνια που πηγες στο καταστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sebu είπε

Για αυτο ακριβως εστειλα τους γονεους σε καταστημα ΔΕΗ και οχι μεσω ebill που μπορουσα να τους κανω εγω την αιτηση και σαφως οχι μεσω τηλεφωνου.

Στο καταστημα ξεμπερδεψαν επιτοπου σε 10-15 λεπτα και το σημαντικοτερο πηραν στα χερια τους τη συμβαση, τους ορους και την τιμολογηση με ημερομηνια την ημερομηνια της αιτησης/υπογραφης.

Αρα δεν μπορει κανεις να σου κανει λαθος/βλακεια ή να καθυστερησει ενεργοποιηση ηλεκτρονικα και να σου πουν εχασες την τιμολογηση πας στο ακριβοτερο απο Απριλη. Εχεις υπογεγραμμενο εκτυπωμενο συμβολαιο με την ημερομηνια που πηγες στο καταστημα.

 

Μην μπερδεύουμε την αλλαγή παρόχου με το Γ1 και μετάβαση σε ένα από τα 3 προγράμματα. Όσοι είναι σε ΔΕΗ Γ1 η μετάβαση γίνεται άμεσα από το ebill. Η αλλαγή παρόχου και το econtract έχει γενικά θέματα στους περισσότερους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Spoiler
6 ώρες πριν, pontez2 είπε

https://www.skai.gr/news/finance/ilektriko-reyma-oi-paroxoi-allazoun-monomeros-ta-timologia

Αυτο που φοβόμασταν και κάποιοι μας διαβεβαίωναν οτι δε θα συμβει.

Εν τέλει τα σταθερά τιμολογια δεν ηταν η σωτηρία.

1 ώρα πριν, miucce είπε

Πρόσεξε κανείς ότι τα άρθρα είναι ο ορισμός της παραπληροφόρησης ίσως λόγω άγνοιας ή κάτι άλλο...

Δε λέει πουθενά ότι οι πάροχοι αυξάνουν τις τιμές των σταθερών αλλά ότι και καλά σε περνάνε απο σταθερό σε κυμαινόμενο. Αν έβαλε σε αυτό "μπλόκο" ο Σκρέκας και το υπουργείο, "μπράβο τους" γιατί έτσι κι αλλιώς οι πάροχοι δεν είχαν δικαίωμα να το κάνουν παρά μόνο να σου αυξήσουν τη σταθερή τιμή (βλ. πρόσφατα W & V).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DirLan είπε

Έκανε μελέτη και μας έδωσε 3 επιλογές.
1. Να παραμείνει στο μονοφασικό
2. Να παραμείνει στο μονοφασικό αλλά να είναι ενισχυόμενο
3. Να γίνει τριφασικό

Μας εξήγησε και στο περίπου (για να καταλάβουμε εμείς) το πως λειτουργεί το μονοφασικό και το τριφασικό και το τι συσκευές σηκώνουν ταυτόχρονα (στο περίπου).

Εγώ απλά ήθελα να δω το θέμα κόστους στο πάγιο όταν γίνει τριφασικό.

Ευχαριστώ για την πληροφορία. 

αλλάζουν λίγο οι ρυθμιζόμενες

1 ώρα πριν, ventic139 είπε

Οτι μιλησα με Δεη. Απο τη στιγμη που "κλειδωνεις" με το συμβολαιο σε συγκεκριμενο προγραμμα για 1 χρονο, δε τιθεται θεμα αναπροσαρμογης τιμων

😂

Επεξ/σία από korakios
καφεΐνη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπρεπε να κάνει ανακοίνωση μιας και κυκλοφορούσαν κάποια άρθρα

Βέβαια δεν αναιρεί το οτι έχει δικαίωμα μετά το 6μηνο για οποιαδήποτε αλλαγή

Spoiler

Και φυσικά δεν αναφέρθηκε για την παράνομη εφαρμογή ρήτρας αναπροσαρμογής στο Γ1 χωρίς την απαραίτητη ειδοποίηση των 60 ημερών 😛

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiankap είπε

Πήρες τηλέφωνο μέσα στο διάστημα ή μετά το διάστημα;

Πηρα τηλεφωνο να επιβεβαιωσω τη μετρηση, μου λενε ναι τη βλεπουμε σε λιγες μερες θα παρετε λογαριασμο. οταν περασε το διαστημα χαθηκαι και η μετρηση και ο λογιαριασμος δεν ηρθε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

έπρεπε να κάνει ανακοίνωση μιας και κυκλοφορούσαν κάποια άρθρα

Βέβαια δεν αναιρεί το οτι έχει δικαίωμα μετά το 6μηνο για οποιαδήποτε αλλαγή

  Απόκρυψη περιεχομένων

Και φυσικά δεν αναφέρθηκε για την παράνομη εφαρμογή ρήτρας αναπροσαρμογής στο Γ1 χωρίς την απαραίτητη ειδοποίηση των 60 ημερών 😛

 

Επειδή σε παρακολουθώ εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω αν πρέπει να φύγω απ' το Γ1Ν αυτή τη στιγμή η όχι..

Οκ χάσαμε το παλιό, δε πήραμε χαμπάρι, φάγαμε την αναπροσαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Επειδή σε παρακολουθώ εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω αν πρέπει να φύγω απ' το Γ1Ν αυτή τη στιγμή η όχι..

μέχρι 1/4/21 εξαρτάται την κατανάλωση (<300kw/μήνα)  και αν παίρνεις επιδοτήσεις

όταν κλείσει ο μήνας (και βγει η τιμή Απριλίου του Γ1) και όταν οριστικοποιηθούν οι επιδοτήσεις Απριλίου ,βλέπουμε πάλι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τελικά η εξ. πελατών της ΔΕΗ είναι εντελώς για τα μπάζα, πήρα τηλέφωνο χτες για να μάθω σε ποιο ακριβώς πρόγραμμα είμαι και μου είπαν πως δεν μπορούν να το δουν αυτό, αλλά εφόσον είναι ενεργοποιημένη η πάγια εντολή τότε έχω μπει σε πρόγραμμα... Μα τι σχέση έχει η πάγια εντολή με το πρόγραμμα, στο Γ1 δεν μπορεί να μπει? Μόνο όταν εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός θα φανεί το πρόγραμμα μου απάντησε...

Από αυτά που γράφεις και σε σύγκριση με τα δικά μου δεδομένα καταλαβαίνω ότι λογικά δεν σου έχουν ενεργοποιήσει το πρόγραμμα, εκτός κι υπάρχει κάποιο συστημικό λάθος και δεν το εμφανίζει στο ebill σου.

Ήμουν κι εγώ στο Γ1 και, μετά από ένα παραλίγο εγκεφαλικό με τον τελευταίο εκκαθαριστικό, μέσα στο ΣΚ έκανα αίτηση μετάβασης στο My Home Online μέσω του ebill (ήταν η μοναδική διαθέσιμη επιλογή). Αμέσως βγήκε το μήνυμα ότι το Αίτημά μου είναι υπό Εξέταση.

Χθες, πρώτη εργάσιμη και ήταν ακόμα υπό εξέταση. Σήμερα (δεύτερη εργάσιμη) και έχει ενεργοποιηθεί, όπου μου λέει ξεκάθαρα μέχρι πότε ισχύει (η ισχύς του ξεκινάει από την ημερομηνία αίτησης και όχι από την ημερομηνία που τελικά ολοκληρώνεται η διαδικασία). Επίσης, το αναφέρει ξεκάθαρα και στο κείμενο για την πάγια εντολή, ενώ μου έχουν προστεθεί σαν επιπλέον επιλογές και τα προγράμματα Enter και Enter+.

Επισυνάπτω και 2 αντίστοιχα screenshots:

Spoiler

MyHomeOnline(1).png.c66126b6dc99d87425c43965ba24fcb0.png

Spoiler

MyHomeOnline(2).png.c23c21f15a1e907bbbace3fb462bb2d1.png

 

Επεξ/σία από antikinsor
added screenshots into spoilers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

μέχρι 1/4/21 εξαρτάται την κατανάλωση (<300kw/μήνα)  και αν παίρνεις επιδοτήσεις

όταν κλείσει ο μήνας (και βγει η τιμή Απριλίου του Γ1) και όταν οριστικοποιηθούν οι επιδοτήσεις Απριλίου ,βλέπουμε πάλι

Γύρω στις 900 το τετράμηνο καιω και είχα κανονικά επιδότηση στον λογαριασμό Δεκεμβρίου.

Σοβαρα έχω μπερδευτεί με αυτή τη φάση.

Ευχαριστώ που ασχολείσαι

Επεξ/σία από gas7777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

δες καταρχάς αν δικαιούσαι το επίδομα απο 1/1/22

Ως κύρια κατοικία ναι. Το πήρα και στον εκαθαριστικο του Δεκεμβρίου.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...