Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/3/2022 στις 9:36 ΜΜ, Joshua21 είπε

Όταν έκανα αίτηση για το online μου έβγαζε το μήνυμα "το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση" και η κάρτα για αυτόματη εξόφληση ήταν κλειδωμένη, μερικές ημέρες μετά έφυγε το μήνυμα και ξεκλείδωσε η κάρτα (μπορούσα να την καταργήσω αλλάξω), οπότε φαντάστηκα πως είχα μπει στο online.

Τώρα που το ξανακοιτάω όμως βλέπω πως μου δίνει μόνο μια επιλογή για αλλαγή προγράμματος σε Online (αυτό που υποτίθεται πως είμαι)....

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.d712d8c9be058e967f6b7c0d87dad16b.png

 

Τελικά η εξ. πελατών της ΔΕΗ είναι εντελώς για τα μπάζα, πήρα τηλέφωνο χτες για να μάθω σε ποιο ακριβώς πρόγραμμα είμαι και μου είπαν πως δεν μπορούν να το δουν αυτό, αλλά εφόσον είναι ενεργοποιημένη η πάγια εντολή τότε έχω μπει σε πρόγραμμα... Μα τι σχέση έχει η πάγια εντολή με το πρόγραμμα, στο Γ1 δεν μπορεί να μπει? Μόνο όταν εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός θα φανεί το πρόγραμμα μου απάντησε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, filarhos είπε

Και σε εμάς ΔΕΗ 1000 (+250 που είχαμε προπληρώσει) 7χιλkwh.

Εντωμεταξύ είναι τόσα πολλά που την ρήτρα και κάποια άλλα δεν χωράνε και τα περιλαμβάνει στις λοιπές χρεώσεις/πιστώσεις. Με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι χρεώνει. Όχι ότι δεν τους εμπιστεύομαι αλλά μήπως μπορούμε να ζητήσουμε αναλυτικό εκκαθαριστικό από την ΔΕΗ;

Υ.Γ. +1500€ πετρέλαιο για την θέρμανση...

Ακριβώς τις ίδιες καταναλώσεις έχω κι εγώ φέτος. 1700 Ευρώ πετρέλαιο και πάνω από 1000 kwh το μήνα ρεύμα (τους χειμερινούς μήνες, αν συμπεριλάβω φθινόπωρο ή άνοιξη για να συμπληρωθεί 8μηνο, θα είμαι επίσης  στις 7000 kwh το 8μηνο.). Και όχι Άγιο Στέφανο που κάνει κρύο, στο ταπεινό Χαϊδάρι. Αλλά η μονοκατοικία χωρίς καθόλου μεσοτοιχία με άλλο κτίσμα , αυτά ζητάει. Για φέτος τη γλύτωσα σχετικά οικονομικά επειδή μπήκα τέλος Οκτώβρη στο παλιό Enter. Υπολογίζω ότι είχα 600 Ευρώ εξοικονόμηση από 1η Νοέμβρη μέχρι σήμερα. Του χρόνου (που θα κοπούν ή θα ακριβύνουν τα σταθερά ρεύματος) τι θα κάνουμε λες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τελικά η εξ. πελατών της ΔΕΗ είναι εντελώς για τα μπάζα, πήρα τηλέφωνο χτες για να μάθω σε ποιο ακριβώς πρόγραμμα είμαι και μου είπαν πως δεν μπορούν να το δουν αυτό, αλλά εφόσον είναι ενεργοποιημένη η πάγια εντολή τότε έχω μπει σε πρόγραμμα... Μα τι σχέση έχει η πάγια εντολή με το πρόγραμμα, στο Γ1 δεν μπορεί να μπει? Μόνο όταν εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός θα φανεί το πρόγραμμα μου απάντησε...

Εαν δε γράφει …..το προϊόν είναι ενεργό έως……την τάδε ημερομηνία τοτε δεν είναι ενεργοποιημένο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Ακριβώς τις ίδιες καταναλώσεις έχω κι εγώ φέτος. 1700 Ευρώ πετρέλαιο και πάνω από 1000 kwh το μήνα ρεύμα (τους χειμερινούς μήνες, αν συμπεριλάβω φθινόπωρο ή άνοιξη για να συμπληρωθεί 8μηνο, θα είμαι επίσης  στις 7000 kwh το 8μηνο.). Και όχι Άγιο Στέφανο που κάνει κρύο, στο ταπεινό Χαϊδάρι. Αλλά η μονοκατοικία χωρίς καθόλου μεσοτοιχία με άλλο κτίσμα , αυτά ζητάει. Για φέτος τη γλύτωσα σχετικά οικονομικά επειδή μπήκα τέλος Οκτώβρη στο παλιό Enter. Υπολογίζω ότι είχα 600 Ευρώ εξοικονόμηση από 1η Νοέμβρη μέχρι σήμερα. Του χρόνου (που θα κοπούν ή θα ακριβύνουν τα σταθερά ρεύματος) τι θα κάνουμε λες;

Κι εγώ λίγο πάνω από 1000λίτρα πετρέλαιο και τουλάχιστον 5 κυβικά ξύλα. Άστα να πάνε.

 

Ψάχνω να βάλω φ/β πάνελ, με περίπου 10χιλ€ 7kwp έχεις παραγωγή ~10χιλkwh ετησίως και αντλία θερμότητας 5-6χιλ€. Απόσβεση είναι από 7-9χρόνια. Δύσκολα τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες κάνουν ανακαίνηση τα πεθερικά και θα αλλάξουν όλα τα ηλεκτρολογικά. 

Ο ηλεκτρολόγος πρότεινε να βάλουν τριφασικό επειδή είναι πιο σταθερό. 

Από θέμα πληρωμής μετά στους λογαριασμούς τι επιβάρυνση θα έχουν; Γνωρίζει κάποιος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DirLan είπε

Παίδες κάνουν ανακαίνηση τα πεθερικά και θα αλλάξουν όλα τα ηλεκτρολογικά. 

Ο ηλεκτρολόγος πρότεινε να βάλουν τριφασικό επειδή είναι πιο σταθερό. 

Από θέμα πληρωμής μετά στους λογαριασμούς τι επιβάρυνση θα έχουν; Γνωρίζει κάποιος; 

Αν μεχρι τώρα, στο ίδιο σπίτι, και με παλαιότερες συσκεύες που είναι πιο ενεργοβόρες τους κάλυπτε το μονοφασικό δεν υπάρχει λόγος αλλαγής. Δεν είναι θέμα κόστους, αλλά απαιτούμενης ισχύος. Εκανε μελέτη ο ηλεκτρολόγος ή το έβγαλε απο το κεφάλι του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, DirLan είπε

Παίδες κάνουν ανακαίνηση τα πεθερικά και θα αλλάξουν όλα τα ηλεκτρολογικά. 

Ο ηλεκτρολόγος πρότεινε να βάλουν τριφασικό επειδή είναι πιο σταθερό. 

Από θέμα πληρωμής μετά στους λογαριασμούς τι επιβάρυνση θα έχουν; Γνωρίζει κάποιος; 

 

3 λεπτά πριν, fragma είπε

Αν μεχρι τώρα, στο ίδιο σπίτι, και με παλαιότερες συσκεύες που είναι πιο ενεργοβόρες τους κάλυπτε το μονοφασικό δεν υπάρχει λόγος αλλαγής. Δεν είναι θέμα κόστους, αλλά απαιτούμενης ισχύος. Εκανε μελέτη ο ηλεκτρολόγος ή το έβγαλε απο το κεφάλι του;

Aνοιξτε αλλο θεμα για το συγκεκριμενο ζητημα γιατι εδω ειναι για αλλαγη παροχου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εαν δε γράφει …..το προϊόν είναι ενεργό έως……την τάδε ημερομηνία τοτε δεν είναι ενεργοποιημένο 

Όχι, δεν το γράφει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, DirLan είπε

Από θέμα πληρωμής μετά στους λογαριασμούς τι επιβάρυνση θα έχουν;

Aπλώς μια μικρή διαφορά στο πάγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fragma είπε

Αν μεχρι τώρα, στο ίδιο σπίτι, και με παλαιότερες συσκεύες που είναι πιο ενεργοβόρες τους κάλυπτε το μονοφασικό δεν υπάρχει λόγος αλλαγής. Δεν είναι θέμα κόστους, αλλά απαιτούμενης ισχύος. Εκανε μελέτη ο ηλεκτρολόγος ή το έβγαλε απο το κεφάλι του;

Έκανε μελέτη και μας έδωσε 3 επιλογές.
1. Να παραμείνει στο μονοφασικό
2. Να παραμείνει στο μονοφασικό αλλά να είναι ενισχυόμενο
3. Να γίνει τριφασικό

Μας εξήγησε και στο περίπου (για να καταλάβουμε εμείς) το πως λειτουργεί το μονοφασικό και το τριφασικό και το τι συσκευές σηκώνουν ταυτόχρονα (στο περίπου).

Εγώ απλά ήθελα να δω το θέμα κόστους στο πάγιο όταν γίνει τριφασικό.

Ευχαριστώ για την πληροφορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Τελικά η εξ. πελατών της ΔΕΗ είναι εντελώς για τα μπάζα, πήρα τηλέφωνο χτες για να μάθω σε ποιο ακριβώς πρόγραμμα είμαι και μου είπαν πως δεν μπορούν να το δουν αυτό, αλλά εφόσον είναι ενεργοποιημένη η πάγια εντολή τότε έχω μπει σε πρόγραμμα... Μα τι σχέση έχει η πάγια εντολή με το πρόγραμμα, στο Γ1 δεν μπορεί να μπει? Μόνο όταν εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός θα φανεί το πρόγραμμα μου απάντησε...

Σε περίπου ανάλογο θέμα από το τηλέφωνο άκρη δεν έβγαλα. Έστειλα email στο τεχνικό του ebill. Πρώτη απάντηση ότι δεν μπορούν να το ελέγξουν χωρίς αφμ, αριθμό ταυτότητας κ αριθμό παροχής. 
Τεσπα λέω , τα στέλνω. 
Την επόμενη μέρα απάντηση, copy-paste που γίνεται στα τελευταία econtract συμβόλαια σε όλους όσους είναι έτοιμοι για ενεργοποίηση. (Το γνωρίζω επειδή έχω κάνει 3-4 συμβόλαια οικογένειας).  Ότι θα λάβω κωδικούς μέσω ebill και να μπω να ενεργοποιήσω το online και την πάγια εντολή για να ενταχθώ στο Home Online. 
 

Το θέμα που τους έστειλα εγώ ήταν ότι έχω μπει σε πρόγραμμα Home Enter Plus από κατάστημα. Κωδικούς ebill είχα από παλιότερα κ βλέπω ενεργό το πρόγραμμα Home enter plus έως 16/03/2023. Η αίτηση έγινε σε κατάστημα την 17/03/2022. Επειδή είχα κάνει στις 3/3/2022 αίτηση μέσω econtract για το home online, που δεν προχώρησε γιατί έστειλαν σύμβαση Γ1 κ μετά Home Online με λάθος τκ που δεν υπέγραψα ποτέ. Μέχρι να στείλουν όμως την Home Online, υπέγραψα αυτή του Γ1 για να προχωρήσει πιο άμεσα κ ας ήξερα ότι θα μείνω λίγες μέρες σε Γ1. Επιβεβαιωτικό ότι τα παρέλαβαν δεν ηρθε ποτέ. Μέχρι κ την ημέρα της αίτησης μου στο κατάστημα έστελναν μήνυμα στο κινητό να προχωρήσω στη υπογραφή και την αποστολη γιατί δεν έχουν παραλάβει, και τελικά στην ενεργοποίηση του προγράμματος μέσα στο ebill βλέπω ότι το αίτημα σας είναι υπό εξέταση για το Home Online, όπως και μαρκαρισμένη η επιλογή μηνιαίος και ηλεκτρονικός λογαριασμός. Κάτι που δεν είναι στους όρους του Home enter plus αλλά του Home Online. Αυτό τους έστειλα να διορθώσουν και να ακυρώσουν οποία ενέργεια για αλλαγή προγράμματος αφού εντάχθηκα στο Home enter plus. Επίσης να φτιάξουν την πάγια εντολή, γιατί ενώ έβαλα την κάρτα και την δέχθηκε κανονικά για επιστροφή της εγγύησης, αναφέρει ότι δεν μπορεί να γίνει αλλαγή κάρτας η ακύρωση μέχρι να ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα Home Online. 

Γενικά είναι ότι να ναι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pontez2 είπε

https://www.skai.gr/news/finance/ilektriko-reyma-oi-paroxoi-allazoun-monomeros-ta-timologia

Αυτο που φοβόμασταν και κάποιοι μας διαβεβαίωναν οτι δε θα συμβει.

Εν τέλει τα σταθερά τιμολογια δεν ηταν η σωτηρία.

Οτι μιλησα με Δεη. Απο τη στιγμη που "κλειδωνεις" με το συμβολαιο σε συγκεκριμενο προγραμμα για 1 χρονο, δε τιθεται θεμα αναπροσαρμογης τιμων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Οτι μιλησα με Δεη. Απο τη στιγμη που "κλειδωνεις" με το συμβολαιο σε συγκεκριμενο προγραμμα για 1 χρονο, δε τιθεται θεμα αναπροσαρμογης τιμων

Υπαρχουν και τυχεροι που ειχαν κλειδωσει 2 χρονια

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω αυτο το status

Δεν θεωρείται οτι ειμαι στο online?

Έκδοση λογαριασμού - ειδοποίηση με SMS Επιλογή 22/03/2022 10:30:49 Χρήστης e-bill
Μηνιαίος Λογαριασμός Επιλογή 22/03/2022 09:31:33 ΣΥΣΤΗΜΑ
myHome Online Επιλογή 22/03/2022 09:31:33 ΣΥΣΤΗΜΑ
Ηλεκτρονικός Λογαριασμός Επιλογή 22/03/2022 09:31:33 ΣΥΣΤΗΜΑ
Έκδοση λογαριασμού - ειδοποίηση με e-mail Επιλογή 22/03/2022 09:31:32 ΣΥΣΤΗΜΑ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...