Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αίτηση για home enter+ από 17 του μήνα. Πήγα τηλεφωνικά μπας και ξεμπερδέψω γρηγορότερα και γλυτώσω τα 30 Χιλ πήγαινε σε κατάστημα. Email με σύμβαση και δικαιολογητικά αγνοείται.Τηλεφωνικός μου λένε ότι θα μου έρθει από μέρα σε μέρα και δεν ξέρουμε τι συμβαίνει, αίτημα για αποστολή ξανά, spelling το email μπας και έγινε λάθος αλλά μπα τίποτα.Πολύ φοβαμαι ότι το τρενάρουν να τελειώσει ο μήνας για να αλλάξουν τις τιμές. Πέμπτη θα πάω σε κατάστημα έκλεισα ραντεβού. Ξέρει κανείς τι δικαιολογητικά χρειάζεται; Είμαι ήδη στην ΔΕΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, pontez2 είπε

https://www.skai.gr/news/finance/ilektriko-reyma-oi-paroxoi-allazoun-monomeros-ta-timologia

Αυτο που φοβόμασταν και κάποιοι μας διαβεβαίωναν οτι δε θα συμβει.

Εν τέλει τα σταθερά τιμολογια δεν ηταν η σωτηρία.

Δεν ξεκαθαρίζει το άρθρο αν αυτές οι αλλαγές έχουν γίνει πριν τη συμπλήρωση του εξαμήνου από την έναρξη του συμβολαίου. 

Είναι το γνωστό ότι ο νόμος δίνει το δικαίωμα στον παροχο να αλλάξει τιμή μετά τους έξι μήνες, δεν μάθαμε κάτι καινούργιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένας δεν διαβεβαίωνε ότι δεν θα γίνει. Η  νομοθεσία είναι ξεκάθαρη και έχει αναφερθεί εδώ εξαντλητικά το δικαίωμα του εκάστοτε προμηθευτή για αναπροσαρμογή μετά τους έξι μήνες και κατόπιν ενημέρωσης. Αυτό που αναφέρεται εδώ είναι ότι η ΔΕΗ ΑΚΟΜΑ δεν έχει προχωρήσει σε καμία αναπροσαρμογή. Και αυτό συνεχίζει να ισχύει 

2 hours ago, pontez2 said:

https://www.skai.gr/news/finance/ilektriko-reyma-oi-paroxoi-allazoun-monomeros-ta-timologia

Αυτο που φοβόμασταν και κάποιοι μας διαβεβαίωναν οτι δε θα συμβει.

Εν τέλει τα σταθερά τιμολογια δεν ηταν η σωτηρία.

 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα απο κατάστημα για την αλλαγή απο W&V σε ΔΕΗ στο πρόγραμμα Enter+.

Σε 15 λεπτά ήταν έτοιμο.

Δικαιολογητικά: Ταυτότητα, τελευταίος λογαριασμός με την εξόφληση, ενοικιαστήριο, ενδειξη μετρητή, και ένα έγγραφο (εγώ πήγα εκτύπωση ΤΑΧΙΣ) για το ΑΦΜ.Επειδή έχω και άλλη μία παροχή στην ΔΕΗ δεν μου έγινε χρέωση της εγγύησης των 100,00€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, filarhos είπε

Και σε εμάς ΔΕΗ 1000 (+250 που είχαμε προπληρώσει) 7χιλkwh.

Εντωμεταξύ είναι τόσα πολλά που την ρήτρα και κάποια άλλα δεν χωράνε και τα περιλαμβάνει στις λοιπές χρεώσεις/πιστώσεις. Με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι χρεώνει. Όχι ότι δεν τους εμπιστεύομαι αλλά μήπως μπορούμε να ζητήσουμε αναλυτικό εκκαθαριστικό από την ΔΕΗ;

Υ.Γ. +1500€ πετρέλαιο για την θέρμανση...

Καλημέρα.. Μήπως είναι πολλες  οι κιλοβατώρες που έχεις κάψει.. Ζήτησε να σου στείλουν αναλυτικά τον λογαριασμό σου.. Έχεις νυχτερινό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/3/2022 στις 10:12 ΠΜ, jordaninio είπε

ρε παιδια εχει κανεις θεμα με τους μηνιαιους λογαριασμους?εχω επιλεξει το μηνιαιο, την πρωτη φορα ηρθε στο διμηνο,πηρα τηλεφωνο μου ειπαν α διμηνο βγαινουν οι λογαριασμοι οτι και να κανετε..μετα μου λενε το διορθωσαν με αφησε να βαλω μετρηση στο μηνα,λογαριασμος γιοκ.πηρα τηλεφωνο τωρα μ λενε δεν βαλατε μετρηση..

Φίλε μου πόσες μέρες μετά την προθεσμία πήρες π.χ η προθεσμία για καταχώρηση ήταν 14/3-21/3 και εσύ καταχώρησες στις 14/3. Πήρες εντός της προθεσμίας ή άφησες να περάσει; Επίσης πως έκανες την καταχώρηση μέσω ΔΕΔΔΗΕ ή μέσω self metering;

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, filarhos είπε

Και σε εμάς ΔΕΗ 1000 (+250 που είχαμε προπληρώσει) 7χιλkwh.

Εντωμεταξύ είναι τόσα πολλά που την ρήτρα και κάποια άλλα δεν χωράνε και τα περιλαμβάνει στις λοιπές χρεώσεις/πιστώσεις. Με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι χρεώνει. Όχι ότι δεν τους εμπιστεύομαι αλλά μήπως μπορούμε να ζητήσουμε αναλυτικό εκκαθαριστικό από την ΔΕΗ;

Υ.Γ. +1500€ πετρέλαιο για την θέρμανση...

Συνολικά το 8μηνο ρεύμα βγήκε στα 2.300 ευρώ. Εχω και το νυχτερινό.

Ζεστή με κλιματισμό και θερμοσίφωνα με ρεύμα

 

Επεξ/σία από SeriesX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και άλλο ζήτημα πολύ σημαντικό: Όταν η ΔΕΔΔΗΕ καταχωρεί μέτρηση τέλος τετραμήνου πώς οι "ποιητές" των εκκαθαριστικών λογαριασμών επιμερίζουν το κόστος μέσα στο τετράμηνο; Θα κάνουν λογικά μια σειρά από παραδοχές ότι κάθε μέρα κάψαμε το ίδιο ρεύμα και θα το πολλαπλασιάζουν με την εκάστοτε ημερήσια χρέωση βάσει της τιμής που ανεβοκατεβαίνει. Τρελοκομείο κοινώς... Αυθαίρετη προσέγγιση για την χρέωση! Εν έτει 2022 και οι μετρητές δεν μπορούν να στείλουν παλμικά την ένδειξη. Άφρικα...

15 ώρες πριν, turbat0s είπε

Πόσο σου βγαίνει κάθε μήνα?

Γύρω στα 900 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, yiankap είπε

Φίλε μου πόσες μέρες μετά την προθεσμία πήρες π.χ η προθεσμία για καταχώρηση ήταν 14/3-21/3 και εσύ καταχώρησες στις 14/3. Πήρες εντός της προθεσμίας ή άφησες να περάσει; Επίσης πως έκανες την καταχώρηση μέσω ΔΕΔΔΗΕ ή μέσω self metering;

εκανα τη καταχωρηση στο ebill μεσα στο διαστημα που μου εδωσαν , ουτε την πρώτη ουτε την τελευταία μερα.αυτο μου κανει εντυπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jordaninio είπε

εκανα τη καταχωρηση στο ebill μεσα στο διαστημα που μου εδωσαν , ουτε την πρώτη ουτε την τελευταία μερα.αυτο μου κανει εντυπωση

Πήρες τηλέφωνο μέσα στο διάστημα ή μετά το διάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Μήπως είναι πολλες  οι κιλοβατώρες που έχεις κάψει.. Ζήτησε να σου στείλουν αναλυτικά τον λογαριασμό σου.. Έχεις νυχτερινό;;

Το σύνολο είναι 7χιλ (από τις οποίες οι χίλιες είναι νυχτερινό).

Γενικά φέτος είχαμε μια μικρή μείωση, αν και δούλεψαν πολύ τα κλιματιστικά, γιατί πάτησα πόδι και κλείσαμε τα εξωτερικά  φώτα το βράδυ. Έχουν μια τάση στην περιοχή να έχουν όλα αναμμένα. Στο σπίτι, μας έβγαινε κατ' εκτίμηση σχεδόν 2kwh την ημέρα μόνο για εξωτερικό φωτισμό. Έγιναν κι άλλες αλλαγές με απενεργοποίηση του 2ου ψυγείου. Οπότε την διαφορά την ρίξαμε στη θέρμανση.

 

Υ.Γ. Σαν μέσο όρο βγαίνει 28-30 λεπτά η kwh όσο και στο excelάκι απλώς θα ήθελα να μάθω πως βγαίνουν οι χρεώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσφατα πήγα στην ΔΕΗ και μου έστειλαν τον 1ο μου λογαριασμό ο οποίος αφορά μόλις 3 μέρες (11-14/3). Είναι φυσιολογικό αυτό; Δεν θα έπρεπε να σταλεί κανονικά 11-30/3 ?

Το self metering αξίζει ή να μην ασχοληθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...