Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα τον λογαριασμό της ΔΕΗ με το νέο συμβόλαιο και μου ήρθε ένα μίνι εγκεφαλικό. Νόμιζα πως τα 0.18 ευρώ ανά kWh που υπέγραψα στο home enter είναι η συνολική τιμή ενέργειας μαζί με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, λάθος νόμιζα δεν πρόσεξα. Στο μεταξύ τώρα είδα πως από το 2022 μας μετέταξαν από 1000 ευρώ/τμ τιμή ζώνης στα 2000 ευρώ/τμ με αποτέλεσμα αύξηση όλων των τελών.

Αυτό το 150.06 ευρώ στα "Διάφορα, από μεταφορά σε λογαριασμό" δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς είναι.

56756.bmp

Η κατανάλωση είναι 1030kWh. Μάλλον θα κοιτάξω για διακανονισμό. Στα παλαιά τιμολόγια του Γ1 ήταν 0.18 ευρ/kWh περίπου το σύνολο των ρυθμιζόμενων και κανονικών μαζί με κάτι ρήτρες, τώρα πρέπει να υπολογίζω πολύ παραπάνω.

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Είδα τον λογαριασμό της ΔΕΗ με το νέο συμβόλαιο και μου ήρθε ένα μίνι εγκεφαλικό. Νόμιζα πως τα 0.18 ευρώ ανά kWh που υπέγραψα στο home enter είναι η συνολική τιμή ενέργειας μαζί με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, λάθος νόμιζα δεν πρόσεξα. Στο μεταξύ τώρα είδα πως από το 2022 μας μετέταξαν από 1000 ευρώ/τμ τιμή ζώνης στα 2000 ευρώ/τμ με αποτέλεσμα αύξηση όλων των τελών.

Αυτό το 150.06 ευρώ στα "Διάφορα, από μεταφορά σε λογαριασμό" δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς είναι.

Η κατανάλωση είναι 1030kWh. Μάλλον θα κοιτάξω για διακανονισμό. Στα παλαιά τιμολόγια του Γ1 ήταν 0.18 ευρ/kWh περίπου το σύνολο των ρυθμιζόμενων και κανονικών μαζί με κάτι ρήτρες, τώρα πρέπει να υπολογίζω πολύ παραπάνω.

...ΜΗΝ υπολογίζεις "€/kWh" στο ΣΥΝΟΛΟ ενός λογαριασμού - είναι λάθος (το λέω επειδή συνεχίζεις να το κάνεις στο τέλος του ποστ), γιατί σου μένει η εντύπωση ότι "τόσο κοστίζει η κιλοβατώρα" και βγάζεις μετά λάθος συμπεράσματα, κάνοντας συγκρίσεις (πόσο μάλλον που οι "Ρυθμιζόμενες" έχουν και κλίμακες χρεώσεων). Ούτε να συγκρίνεις με "παλιά τιμολόγια Γ1", γιατί η τιμή αναπροσαρμογής στα παλιότερα, ουδεμία σχέση με σήμερα. Αν πάντως μιλάς για 1ΜWh τον μήνα, είναι απλά πολλή κατανάλωση, και στο Γ1 θα την πλήρωνες ακόμη περισσότερο. Απλά δεν είναι δα και "τζάμπα" τα 0,18 του Έντερ - σε σχέση με πχ πέρσι στο Γ1, μιλάμε σχεδόν για διπλασιασμό.

Η μεταφορά ΑΠΟ λογαριασμό, σημαίνει ποσό από άλλο λογαριασμό σε αυτόν. ή κάποιο χρέος είναι που αποδέχτηκες, ή είχες κι άλλη παροχή και ζήτησες να ενσωματωθεί το υπόλοιπο εκείνου του λογαριασμού σε αυτόν. Μήπως άλλαξες κι όνομα πηγαίνοντας στο Έντερ, και είναι υπόλοιπο από το Γ1 που ήταν σε άλλο όνομα;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γι αυτό άνοιξα ένα θέμα πόσο μας κοστίζει τeλικά η Kwh αλλά μου το κλείδωσαν....
 

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Νόμιζα πως τα 0.18 ευρώ ανά kWh που υπέγραψα στο home enter είναι η συνολική τιμή ενέργειας

Κανένας πάροχος δεν μπορεί να σου δώσει τελική τιμή (τι θα βγει απ την τσέπη σου δηλ ανά κιλοβατώρα) επειδή δεν είναι υπεύθυνος για τις υπόλοιπες χρεώσεις που είτε είναι πάγιες (οπότε δεν μεταβάλλονται αναλόγως χρήσης) είτε είναι κλιμακούμενες και δεν τις εισπράττει ούτως ή άλλως ο ίδιος. 
Κι εγώ περιμένω τον πρώτο λογαριασμό αλλά δεν τρέφω αυταπάτες. Από 0,0445 /Kwh πάω σε 0,135/Kwh (λόγω ΚΟΤΒ).
Οπότε θα μου τριπλασιαστεί η χρέωση της ''καθαρής'' Kwh άρα κι ο λογαριασμός θα ανέβει (δεν θα τριπλασιαστεί, θα δούμε πόσο θα πάει).Άλλα από την στιγμή που τελειώσανε τα παλιά ''σούπερ'' προγράμματα, επέλεξα το Εντερ+ για να γλυτώσω την ρήτρα. 
Κοντός ψαλμός... 
υ.γ. στον τελευταίο εκκαθαριστικό του πρώην σούπερ προγράμματος -δεν το λέω ειρωνικά- που πλέον είχε ρήτρα προσαρμογής (κι αφαιρώντας τον ΚΟΤΒ και την Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης)
μου έβγαινε  0.26/Kwh (της ''καθαρής'' κιλοβατώρας). 
Άρα πιστεύω με το Εντερ+ είμαι σχεδόν στη μισή τιμή από το να παρέμενα στο ρητροπρόγραμμα. 

Επεξ/σία από foul
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ΜΗΝ υπολογίζεις "€/kWh" στο ΣΥΝΟΛΟ ενός λογαριασμού - είναι λάθος (το λέω επειδή συνεχίζεις να το κάνεις στο τέλος του ποστ), γιατί σου μένει η εντύπωση ότι "τόσο κοστίζει η κιλοβατώρα" και βγάζεις μετά λάθος συμπεράσματα, κάνοντας συγκρίσεις (πόσο μάλλον που οι "Ρυθμιζόμενες" έχουν και κλίμακες χρεώσεων). Ούτε να συγκρίνεις με "παλιά τιμολόγια Γ1", γιατί η τιμή αναπροσαρμογής στα παλιότερα, ουδεμία σχέση με σήμερα. Αν πάντως μιλάς για 1ΜWh τον μήνα, είναι απλά πολλή κατανάλωση, και στο Γ1 θα την πλήρωνες ακόμη περισσότερο. Απλά δεν είναι δα και "τζάμπα" τα 0,18 του Έντερ - σε σχέση με πχ πέρσι στο Γ1, μιλάμε σχεδόν για διπλασιασμό.

Η μεταφορά ΑΠΟ λογαριασμό, σημαίνει ποσό από άλλο λογαριασμό σε αυτόν. ή κάποιο χρέος είναι που αποδέχτηκες, ή είχες κι άλλη παροχή και ζήτησες να ενσωματωθεί το υπόλοιπο εκείνου του λογαριασμού σε αυτόν. Μήπως άλλαξες κι όνομα πηγαίνοντας στο Έντερ, και είναι υπόλοιπο από το Γ1 που ήταν σε άλλο όνομα;

Οι 1000kwh οφείλονται στα κλιματιστικά κυρίως και σε έναν θερμοπομπο. Δεν ξέρω γιατί μέσα στο μυαλό μου το υπολόγιζα 0.18, όπως ήταν στους παλιούς το σύνολο των χρεώσεων στο δικό μου καταναλωτικό προφίλ, ενώ είναι προφανείς οι επιπλέον τιμοκατάλογοι των ρυθμιζόμενων χρεώσεων που υπάρχουν κανονικά στα τιμολόγια, δεν μελέτησα προσεκτικότερα τις χρεώσεις. Οι ρήτρες με το παλαιό θα πρέπει να ήταν περισσότερες. 

Αυτό το 150 δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Προηγούμενες οφειλές δεν υπάρχουνε διότι πληρώθηκαν από εμένα, άλλη παροχή δεν έχω στο όνομα μου. Πρέπει να καλέσω πάλι το γνωστό νούμερο της ΔΕΗ για να μου πουν διευκρινίσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...πάντως σου ξαναλέω, είναι ποσό από κάποιο άλλο λογαριασμό/παροχή (το ξέρω από, ας πούμε γνωστό μου, που ΖΗΤΗΣΕ την μεταφορά ποσού). Σε καμμία περίπτωση πάντως δεν έχει σχέση με το Εντερ (σαν "χρέωση"). Μίλα μαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτροσόκ για καταναλωτές: Οι πάροχοι ρεύματος αλλάζουν μονομερώς τα τιμολόγια

Σε αλλαγές τιμολογίων από σταθερά σε κυμαινόμενα, προχωρούν πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας, αξιοποιώντας πολλές φορές με αυθαίρετο τρόπο τον κώδικα προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skai.gr/news/finance/ilektriko-reyma-oi-paroxoi-allazoun-monomeros-ta-timologia

Αυτο που φοβόμασταν και κάποιοι μας διαβεβαίωναν οτι δε θα συμβει.

Εν τέλει τα σταθερά τιμολογια δεν ηταν η σωτηρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, pontez2 είπε

https://www.skai.gr/news/finance/ilektriko-reyma-oi-paroxoi-allazoun-monomeros-ta-timologia

Αυτο που φοβόμασταν και κάποιοι μας διαβεβαίωναν οτι δε θα συμβει.

Εν τέλει τα σταθερά τιμολογια δεν ηταν η σωτηρία.

Έχει προχωρήσει η ΔΕΗ σε αναπροσαρμογή σταθερού συμβολαίου ?

8 ώρες πριν, valadsk είπε

τις νεες τιμ΄ς τις είδατε για τα προιόντα από 4.4? παναγια μου. ειναι προγραμμα για αντλιες θερμοτητας.

λογικα καιτα αλλα δεν θα αυξηθουν?

dgdg.jpg

Αυτό είναι συμβόλαιο ΔΕΗ  η είναι απο άλλο πάροχο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Protergia, εκκαθαριστικος 8 μηνου 1300 ευρω. Με εναντι 100 ευρω το μηνα!

Εγκεφαλικο!

Bεβαια θερμανση με κλιματισμο.

Επεξ/σία από SeriesX
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχει προχωρήσει η ΔΕΗ σε αναπροσαρμογή σταθερού συμβολαίου ?

Το άρθρο κάνει γενική αναφορά σε παρόχους. Δεν κατονομάζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, baspav είπε

To 2% έκπτωση στη πληρωμή με πάγια εντολή στη ΔΕΗ Home Enter επί ποιου ποσού είναι;

Γνωρίζει κανείς;

Επί της χρέωσης προμήθειας ρεύματος λογικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeriesX είπε

Protergia, εκκαθαριστικος 8 μηνου 1300 ευρω. Με εναντι 100 ευρω το μηνα!

Εγκεφαλικο!

Bεβαια θερμανση με κλιματισμο.

Και σε εμάς ΔΕΗ 1000 (+250 που είχαμε προπληρώσει) 7χιλkwh.

Εντωμεταξύ είναι τόσα πολλά που την ρήτρα και κάποια άλλα δεν χωράνε και τα περιλαμβάνει στις λοιπές χρεώσεις/πιστώσεις. Με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι χρεώνει. Όχι ότι δεν τους εμπιστεύομαι αλλά μήπως μπορούμε να ζητήσουμε αναλυτικό εκκαθαριστικό από την ΔΕΗ;

Υ.Γ. +1500€ πετρέλαιο για την θέρμανση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...