Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler

  

6 λεπτά πριν, Papadgianis είπε

Βρε παιδια μια ερωτηση οταν κανεις την αιτηση για να ενταχθεις στο myhome enter σε πεταει απο κοτ β και πρεπει μετα να ξαναμπεις σε κοτ η οχι?

αν δεν αλλάζει το τελευταίο ψηφίο της παροχής σου όχι , δηλαδή αν δεν αλλάξεις πάροχο

Φυσικά μιλάμε για το νέο enter και όχι το παλιό με τα 0,10€/kw , μιας και στο παλιό απλά σε πετάει στο Γ1 με ΚΟΤ

συνέχεια στο θέμα για ΚΟΤ και όχι εδώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, μήπως κάποιος ενεργοποίησε home enter/enter+ μέσω e-bill αυτές τις μέρες να μας πει πόσες μέρες μετά την αίτηση φάνηκε η ενεργοποίηση;

Θέλω να κάνω για κάτι συγγενείς από Γ1Ν σε κάποιο από αυτά, πριν ανεβάσουν τίποτα τιμές από 1/4..

Ακούγεται πως θα ανεβάσουν τα σταθερά και άλλο;

Να πάει σε κατάστημα δύσκολα λόγω απομακρυσμένου σημείου..(αλλιώς εγώ με εξουσιοδότηση)

Εγω αλλα η αιτηση ηταν τηλεφωνικα,

Καλημερα,
ενεργοποιηθηκα παιδες, 8/3/22 τηλεφωνικη επικοινωνια, 9/3/22 υπογραφη συμβολαιου στον κουριερ.
Υποθετω για να γραφει μεχρι 14/3/23 αρα ισχυει και απο προχθες 14/3/22.

Χαιρετισμους!

Οπως τα περιγραφω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χρόνια με καιρούς ήρθε και η δική μου σειρά να δω τι θα κάνω και εγώ με αυτό το θέμα. Πλέον μόνο η ΔΕΗ έχει πρόγραμμα χωρίς ρήτρες και κρυφές χρεώσεις. Είμαι στην volterra και έχω τεράστια κατανάλωση γύρω στις 2300 KWh το μήνα λόγω θέρμανσης με αντλία θερμότητας. Η volterra θα μου χρεώσει 100 ευρώ penalty για πρόωρη διακοπή συμβολαίου και έμαθα ότι δεν επωφελείται κάποιος από τις κρατικές ενισχύσεις αν πάει σε πρόγραμμα της ΔΕΗ.
Παρόλα αυτά με συμφέρει λογικά διότι με σταθμισμένο κόστος σε ΔΕΗ (ημερήσιο – νυχτερινό βάσει του προφίλ κατανάλωσής μου) 0,167 ευρώ ανά κιλοβατώρα και δεδομένου ότι το αντίστοιχο σε volterra μου έβγαινε 0,21 ευρώ περίπου ΤΕΛΙΚΑ σημαίνει ένα κέρδος σε μηνιαία βάση 0,21-0,17=0,04*2300=περίπου 100 ευρώ. Συν 50 ευρώ έκπτωση σε κάθε λογαριασμό (εκκαθαριστικό? έναντι?). Συν 2% έκπτωση λόγω πάγιας εντολής (άντε να σετάρω και αυτή – δουλειά δεν είχαμε….)
Τώρα ο αντίλογος έχει ως εξής: Το πρώτο 100ρικο θα είναι μία η άλλη διότι θα κάνει φτερά λόγω του penalty των 100 ευρώ… Επίσης, θεωρητικά θα ηρεμήσει κάπως το σκηνικό με τις υψηλές τιμές διότι θα υπάρξει παρέμβαση της Ε.Ε. (λέμε τώρα). Επίσης, όσο ανοίγει ο καιρός τόσο λιγότερη κατανάλωση θα έχω λόγω του ότι η μεγαλύτερη συμμετοχή στον λογαριασμό μου είναι για θέρμανση. Βάλε και το μπέρδεμα με το πότε ξεκινά η χρέωση (με την υπογραφή του συμβολαίου? όταν η volterra με εκκαθαρίσει?)
Παρά το γεγονός ότι μοιάζει μονόδρομος, κάτι δεν μου κάθεται, κάτι με κάνει και κομπιάζω και δεν ξέρω τι…
Πάντως θα κάνω ένα τηλεφώνημα στην ΔΕΗ να δω λίγο και την νεότερη συμπεριφορά τους εν γένει διότι κουβαλάω και παιδικά τραύματα με την πάλαι ποτέ κραταιά ΔΕΗ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για το θέμα που συζητούσαμε τις προάλλες, ο φίλος λογιστής είπε ότι θα ισχύσει η επιδότηση αναδρομικά και για όποιον αλλάξει κύρια κατοικία με τη νέα φορολογική δήλωση. Αλλά έτσι όπως είναι γραμμένο, δε νομίζω ότι έχει δίκιο.

 

Taxheaven.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Πήγα ΔΕΗ σήμερα και ξεκίνησα το enter+. Ήταν εξυπηρετικοτατοι είναι η αλήθεια και δεν το περίμενα. Έβαλα και πάγια εντολή, οπότε θα παίρνω και το 2%. Εγγύηση με την πάγια δεν έχει. Περιμένω τώρα να ενεργοποιηθεί και να φτιάξω και το ebill να δω και εκεί τι παίζει! Επίσης, είπαν ότι θα μπω κατευθείαν στο enter+, γιατί είχα διαβάσει κάπου εδώ ότι πρώτα μπαίνεις στο Γ1, αλλά είπαν όχι. 

Ερώτηση, αν δεν στείλω το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου, θα έχω κανένα θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, lyda94 είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Πήγα ΔΕΗ σήμερα και ξεκίνησα το enter+. Ήταν εξυπηρετικοτατοι είναι η αλήθεια και δεν το περίμενα. Έβαλα και πάγια εντολή, οπότε θα παίρνω και το 2%. Εγγύηση με την πάγια δεν έχει. Περιμένω τώρα να ενεργοποιηθεί και να φτιάξω και το ebill να δω και εκεί τι παίζει! Επίσης, είπαν ότι θα μπω κατευθείαν στο enter+, γιατί είχα διαβάσει κάπου εδώ ότι πρώτα μπαίνεις στο Γ1, αλλά είπαν όχι. 

Ερώτηση, αν δεν στείλω το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου, θα έχω κανένα θέμα?

Εμενα κόλλησε η αίτηση -εκτός των άλλων και- για αυτό το λόγο (ΥΔΕ) όταν η ΔΕΗ ζήτησε στον ΔΕΔΔΗΕ την παροχή μου από τον ΗΡΩΝΑ και καθυστέρησα γύρω στο μήνα να το φτιάξω και να το στείλω ηλεκτρονικά (μετά το θέλουν και πρωτότυπο).

Παρολα αυτά μικρό το κακό γιατί όπως έχει πει πολύ καιρό τώρα ο μέγας ευεργέτης του θέματος η τιμή συμβολαίου κλειδώνει την ημερομηνία αίτησης και όχι της ενεργοποίησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, lyda94 είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Πήγα ΔΕΗ σήμερα και ξεκίνησα το enter+. Ήταν εξυπηρετικοτατοι είναι η αλήθεια και δεν το περίμενα. Έβαλα και πάγια εντολή, οπότε θα παίρνω και το 2%. Εγγύηση με την πάγια δεν έχει. Περιμένω τώρα να ενεργοποιηθεί και να φτιάξω και το ebill να δω και εκεί τι παίζει! Επίσης, είπαν ότι θα μπω κατευθείαν στο enter+, γιατί είχα διαβάσει κάπου εδώ ότι πρώτα μπαίνεις στο Γ1, αλλά είπαν όχι. 

Ερώτηση, αν δεν στείλω το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου, θα έχω κανένα θέμα?

Ναι θα εχεις λιγο θεμα... Θα ερθει ο Δεδδηε να σου κοψει το ρευμα.. Γιαυτο θα πρεπει να το καταθεσεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
27 λεπτά πριν, lyda94 είπε

Ερώτηση

 

12 λεπτά πριν, geodimis είπε

Εμενα

 

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ναι

 

Για ΥΔΕ  στο άλλο θέμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, μήπως κάποιος ενεργοποίησε home enter/enter+ μέσω e-bill αυτές τις μέρες να μας πει πόσες μέρες μετά την αίτηση φάνηκε η ενεργοποίηση;

Θέλω να κάνω για κάτι συγγενείς από Γ1Ν σε κάποιο από αυτά, πριν ανεβάσουν τίποτα τιμές από 1/4..

Ακούγεται πως θα ανεβάσουν τα σταθερά και άλλο;

Να πάει σε κατάστημα δύσκολα λόγω απομακρυσμένου σημείου..(αλλιώς εγώ με εξουσιοδότηση)

στην 3η εργάσιμη είχε ενεργοποιηθεί. Δηλαδή 8/3 αίτηση μέσω ebill, 11/3 ήταν ενεργοποιημένο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Christopher_B είπε

Οπως τα περιγραφω

Περιγράφεις όμως μετάβαση από άλλο πάροχο. Ο Κozanitis λέει για Γ1 ΔΕΗ.

7 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, μήπως κάποιος ενεργοποίησε home enter/enter+ μέσω e-bill αυτές τις μέρες να μας πει πόσες μέρες μετά την αίτηση φάνηκε η ενεργοποίηση;

Θέλω να κάνω για κάτι συγγενείς από Γ1Ν σε κάποιο από αυτά, πριν ανεβάσουν τίποτα τιμές από 1/4..

Ακούγεται πως θα ανεβάσουν τα σταθερά και άλλο;

Να πάει σε κατάστημα δύσκολα λόγω απομακρυσμένου σημείου..(αλλιώς εγώ με εξουσιοδότηση)

...απ' τη μια λες για μετάβαση μέσω ebill - από την άλλη επίσης λες "να πάει σε κατάστημα δύσκολο". Γιατί να πάει σε κατάστημα κάποιος, όταν είναι ήδη στο Γ1 της ΔΕΗ και να μην κάνει την μετάβαση μέσω ebill; Και ναι γίνεται "άμεσα" μέσω ebill. Άντε να πάρει 2-3 μέρες. Δεν υπάρχει λόγος για κατάστημα. Σε κατάστημα μόνο εάν μιλάμε για μετάβαση από άλλο πάροχο.

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις νεες τιμ΄ς τις είδατε για τα προιόντα από 4.4? παναγια μου. ειναι προγραμμα για αντλιες θερμοτητας.

λογικα καιτα αλλα δεν θα αυξηθουν?

dgdg.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Papadgianis είπε

Βρε παιδια μια ερωτηση οταν κανεις την αιτηση για να ενταχθεις στο myhome enter σε πεταει απο κοτ β και πρεπει μετα να ξαναμπεις σε κοτ η οχι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valadsk είπε

τις νεες τιμ΄ς τις είδατε για τα προιόντα από 4.4? παναγια μου. ειναι προγραμμα για αντλιες θερμοτητας.

λογικα καιτα αλλα δεν θα αυξηθουν?

dgdg.jpg

Link;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, lyda94 είπε

Ερώτηση, αν δεν στείλω το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου, θα έχω κανένα θέμα?

μπες εδώ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ και δες για την ημερομηνία λήξης της ΥΔΕ. 
Αν δεν έχει λήξει, δεν απαιτείται πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου, είσαι οκ, αλλιώς θέλεις πιστοποιημένο ηλεκτρολόγο,
Σε περίπτωση που είσαι ένοικος, τον πληρώνει -υποτίθεται- ο ιδιοκτήτης αλλά πρέπει να τον πείσεις πρώτα κι ίσως σου πάρει λίγο χρόνο παραπάνω.... 

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...