Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Καλά εκεί στο τηλεφωνικό δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Νομίζω ότι ο ρόλος τους είναι απλά για να σηκώνουν την κλήση. Πιο πολλά γνωρίζουμε εμείς εδώ μέσα. 
 

Στο θέμα μας. Καμία υπεύθυνη δήλωση δεν χρειάζεται να υπογράψεις από αυτά που στέλνουν. Το μόνο που υπογράφεις είναι την δήλωση με τα στοιχεία σου που στο κάτω μέρος έχει να βάλεις την μέτρηση. ΜΟΝΟ αυτό χρειάζεται υπογραφή. Όλα τα αλλά εννοούνται υπογεγραμμένα από τη στιγμή που τα στείλεις πίσω μαζί με την υπεύθυνη δήλωση που εκδίδεις μέσω gov. Στην ουσία έναν έλεγχο στοιχείων κανείς στην σύμβαση και σε ότι άλλο έγγραφο περιλαμβάνεται.

Με λιγα λόγια, το ότι δεν την υπέγραψες δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει. Έχει προ συμπληρωμένα τα στοιχεία σου και μαζί με την υπεύθυνη δήλωση μέσω gov νοείται υπογεγραμμένη όπως η σύμβαση προμήθειας. 

Όπως έγραψα και παραπάνω από τις υπεύθυνες δηλώσεις  έφτiaξα και επικύρωσα μέσω gov   την αποδοχή της σύμβασης και την αποδοχή οφειλών του ΑΦΜ μου (δυο ξεχωριστές δηλώσεις) και όχι την αποδοχή οφειλών της παροχής και το αποτέλεσμα ήταν για την οφειλή στο προηγούμενο ΑΦΜ εκδόθηκε τελικός λογαριασμός  και δεν ενσωματώθηκε στον πρώτο λογαριασμό μου.

Δεν νομίζω ότι μπορούν να σε υποχρεώσουν να αποδεχθείς οφειλές της παροχής  αν είναι σε άλλο ΑΦΜ  και να μπλέκεις  σε μια χρονοβόρα διαδικασία να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας και δεν είναι δικά σου χρέη.... 

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, teot είπε

Δεν νομίζω ότι μπορούν να σε υποχρεώσουν να αποδεχθείς οφειλές της παροχής  αν είναι σε άλλο ΑΦΜ  και να μπλέκεις  σε μια χρονοβόρα διαδικασία να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας και δεν είναι δικά σου χρέη.... 

απλά η ΔΕΗ προσπαθεί να μαζεύει φέσια , φυσικά είναι παράνομο το

Αναφορά σε κείμενο

Την Υπεύθυνη Δήλωση αναναγνώρισης οφειλής,  η αποία αφορά στην αποδοχή όλων των οφειλών της παροχής που ενδιαφέρεστε

γιαυτό όμως και η υπεύθυνη δήλωση δεν αναφέρει κάτι τέτοιο , δεν μπορούν να σε αναγκάσουν ούτε να απορρίψουν την αίτηση .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι..

Πάω να τρελαθώ με αυτά που μου λένε μια τηλεφωνικά στη ΔΕΗ και μια από το υποκατάστημα...

Διάβασα κάποιες σελίδες στο thread αλλά δεν έβγαλα άκρη και είπα να ρωτήσω..

Είχα Δεη Γ1 οικιακό με ΚΟΤ Β τα τελευταία χρόνια και με ενημέρωσαν, πως για να μην έχω ρήτρα αναπροσαρμογής θα έπρεπε να είχα μπει σε ένα σταθερό πρόγραμμα και όχι μεταβλητό.

Επέλεξα λοιπόν το My enter + και πριν το ενεργοποιήσω ρώτησα τηλεφωνικά (2 διαφορετικούς εκπροσώπους)


Το αν μπορεί να συνδυαστεί με το ΚΟΤ Β και μου είπαν πως ναι μπορεί κανονικά,

αλλά αν έχω και ΚΟΤ Β μαζί θα χάσω το 5% έκπτωση του συνολικού ποσού που θα έπαιρνα από το My enter +

και ότι δε θα γλύτωνα εντελώς την ρήτρα, γιατί λέει ΚΟΤ Β και
My enter+ (μαζί) έχουν ρήτρα απλά έρχεται φθηνότερη...

Βγαίνω λοιπόν από το ΚΟΤ Β και πάω σε ένα υποκατάστημα της ΔΕΗ να φτιάξω το My enter + και όταν τους είπα πως βγήκα από το ΚΟΤ Β, μου είπαν πως κακός βγήκα και καλό θα ήταν να ξαναμπώ γιατί συμφέρει!!

Τελικά τι ισχύει?? Τώρα το συμβόλαιο το έκανα..

Στο ΚΟΤ Β αξίζει να ξαναμπώ η όχι?

Καίμε περίπου 2000kw το τετράμηνο το χειμώνα και το καλοκαίρι 1500kw πάνω κάτω.

Sorry για το σεντόνι και ευχαριστώ όλους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, Georgz said:

Καλησπέρα φίλοι..

Πάω να τρελαθώ με αυτά που μου λένε μια τηλεφωνικά στη ΔΕΗ και μια από το υποκατάστημα...

Διάβασα κάποιες σελίδες στο thread αλλά δεν έβγαλα άκρη και είπα να ρωτήσω..

Είχα Δεη Γ1 οικιακό με ΚΟΤ Β τα τελευταία χρόνια και με ενημέρωσαν, πως για να μην έχω ρήτρα αναπροσαρμογής θα έπρεπε να είχα μπει σε ένα σταθερό πρόγραμμα και όχι μεταβλητό.

Επέλεξα λοιπόν το My enter + και πριν το ενεργοποιήσω ρώτησα τηλεφωνικά (2 διαφορετικούς εκπροσώπους)


Το αν μπορεί να συνδυαστεί με το ΚΟΤ Β και μου είπαν πως ναι μπορεί κανονικά,

αλλά αν έχω και ΚΟΤ Β μαζί θα χάσω το 5% έκπτωση του συνολικού ποσού που θα έπαιρνα από το My enter +

και ότι δε θα γλύτωνα εντελώς την ρήτρα, γιατί λέει ΚΟΤ Β και
My enter+ (μαζί) έχουν ρήτρα απλά έρχεται φθηνότερη...

Βγαίνω λοιπόν από το ΚΟΤ Β και πάω σε ένα υποκατάστημα της ΔΕΗ να φτιάξω το My enter + και όταν τους είπα πως βγήκα από το ΚΟΤ Β, μου είπαν πως κακός βγήκα και καλό θα ήταν να ξαναμπώ γιατί συμφέρει!!

Τελικά τι ισχύει?? Τώρα το συμβόλαιο το έκανα..

Στο ΚΟΤ Β αξίζει να ξαναμπώ η όχι?

Καίμε περίπου 2000kw το τετράμηνο το χειμώνα και το καλοκαίρι 1500kw πάνω κάτω.

Sorry για το σεντόνι και ευχαριστώ όλους!!

Δεν έχει ρήτρα το εντερ ασχετως κοτ η όχι κοτ. Εφόσον μπορείς να μπεις στο κοτ εννοείται Να το κανείς πιστεύω 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Georgz είπε

Επέλεξα λοιπόν το My enter + και πριν το ενεργοποιήσω ρώτησα τηλεφωνικά

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες

45 λεπτά πριν, Georgz είπε

Στο ΚΟΤ Β αξίζει να ξαναμπώ η όχι?

σήμερα

Spoiler
45 λεπτά πριν, Georgz είπε

Καίμε περίπου 2000kw το τετράμηνο το χειμώνα και το καλοκαίρι 1500kw πάνω κάτω.

και βάλε νυχτερινό μιας και δε μετράνε οι νυχτερινές στο όριο

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Georgz είπε

τηλεφωνικά στη ΔΕΗ

μου είπαν

αν έχω και ΚΟΤ Β μαζί θα χάσω το 5% έκπτωση του συνολικού ποσού

5% με συνέπεια εξόφλησης για την αξία του ρεύματος, όχι "του συνολικού ποσού".

Αναφορά σε κείμενο

και ότι δε θα γλύτωνα εντελώς την ρήτρα, γιατί λέει ΚΟΤ Β και
My enter+ (μαζί) έχουν ρήτρα απλά έρχεται φθηνότερη...

...γι' αυτό να κρατάς ονοματεπώνυμο υπαλλήλου και ημερομηνία/ώρα συνομιλίας για να μπορείς να τον καταγγείλεις στην Δίωξη (ναρκωτικών)(σκληρών).

Αναφορά σε κείμενο

καλό θα ήταν να ξαναμπώ

...όχι "καλό", ΤΡΙΚΑΛΟ είναι. Όπως τρίκαλο είναι κι αυτός/αυτή/αυτοί που σου είπαν' στ' αυτί να βγεις...

Το καλό είναι πως μπαίνεις-βγαίνεις κατά βούληση χωρίς συνέπειες...Ξανακάνε αίτηση άμεσα.

Αναφορά σε κείμενο

Τελικά τι ισχύει??

...ότι οι 2 πρώτοι (αν σου είπαν τα ίδια ακριβώς και οι δυο) είναι για υπαλληλοπελατοεξυπηρετησοκτονία. Καλά που στο κατάστημα ήταν "καθαροί"

 

Αναφορά σε κείμενο

Καίμε περίπου 2000kw το τετράμηνο το χειμώνα και το καλοκαίρι 1500kw πάνω κάτω

Τώρα το συμβόλαιο το έκανα..

...και πολύ άργησες (από 7 έως τουλάχιστον 4 μήνες. Βασικά ακόμη και τέλος Φλεβάρη να το είχες κάνει, κάτι θα γλύτωνες). Ο επόμενος εκκαθαριστικός θα είναι ουχ, να ξέρεις.

(...πάνω από 1.200kWh/4μηνο, σταθερό πρόγραμμα. Όπως το Εντερ+ που έστω και τώρα, πήγες.)

Βάλε και νυχτερινό αν δεν έχεις (42€) - εκτός από τις εκπτώσεις σε κιλοβατώρα ΚΑΙ στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις" θα σε βοηθά να μην χάνεις την έκπτωση ΚΟΤ (δεν προσμετρούνται όσες κάψεις στα νυχτερινά ωράρια. Γκούγκλαρέ τα και κανόνισε καταναλώσεις, γιατί διαφέρουν από εποχή & περιοχή). Γκούγκλαρε και τα όρια του ΚΟΤ, αν δεν ξέρεις πόσο είναι.

Στα είπανε και τα παιδιά πιο πάνω, αλλά τα είπα κι εγώ προς επιβεβαίωση. Κι από δω και πέρα, όταν τυχαίνει να παίρνεις εξυπηρέτηση πελατών θα ζητάς/σημειώνεις ονοματεπώνυμο και ημερομηνία/ώρα συνομιλίας, θα τους βάζεις πρώτα να ορκίζονται στον Καρλ Μαρξ και τον Άνταμ Σμιθ ότι αυτά που θα σου πούνε ισχύουν, και μετά ή θα ξαναπαίρνεις άλλους 2-3 στην εξυπηρέτηση για επειβεβαίωση, είτε θα κάνεις την επικοινωνία μέσω μέιλ (που και λιγότερο χαπακωμένοι απαντάνε ΚΑΙ θα έχεις γραπτά στοιχεία τα οποία θα είναι εύκολο να τα χρησιμοποιήσεις αν/ό,που χρειαστεί). Και φυσικά, όπως ήδη έκανες, θα κάνεις κι ένα cross-checking απευθυνόμενος εδώ μέσα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Georgz είπε

Καλησπέρα φίλοι..

Πάω να τρελαθώ με αυτά που μου λένε μια τηλεφωνικά στη ΔΕΗ και μια από το υποκατάστημα...

Διάβασα κάποιες σελίδες στο thread αλλά δεν έβγαλα άκρη και είπα να ρωτήσω..

Είχα Δεη Γ1 οικιακό με ΚΟΤ Β τα τελευταία χρόνια και με ενημέρωσαν, πως για να μην έχω ρήτρα αναπροσαρμογής θα έπρεπε να είχα μπει σε ένα σταθερό πρόγραμμα και όχι μεταβλητό.

Επέλεξα λοιπόν το My enter + και πριν το ενεργοποιήσω ρώτησα τηλεφωνικά (2 διαφορετικούς εκπροσώπους)


Το αν μπορεί να συνδυαστεί με το ΚΟΤ Β και μου είπαν πως ναι μπορεί κανονικά,

αλλά αν έχω και ΚΟΤ Β μαζί θα χάσω το 5% έκπτωση του συνολικού ποσού που θα έπαιρνα από το My enter +

και ότι δε θα γλύτωνα εντελώς την ρήτρα, γιατί λέει ΚΟΤ Β και
My enter+ (μαζί) έχουν ρήτρα απλά έρχεται φθηνότερη...

Βγαίνω λοιπόν από το ΚΟΤ Β και πάω σε ένα υποκατάστημα της ΔΕΗ να φτιάξω το My enter + και όταν τους είπα πως βγήκα από το ΚΟΤ Β, μου είπαν πως κακός βγήκα και καλό θα ήταν να ξαναμπώ γιατί συμφέρει!!

Τελικά τι ισχύει?? Τώρα το συμβόλαιο το έκανα..

Στο ΚΟΤ Β αξίζει να ξαναμπώ η όχι?

Καίμε περίπου 2000kw το τετράμηνο το χειμώνα και το καλοκαίρι 1500kw πάνω κάτω.

Sorry για το σεντόνι και ευχαριστώ όλους!!

Αν σε ''πετάξει'' χάνεις την έκπτωση που δίνει το ΚΟΤ, για το συγκεκριμένο 4μηνο γιατί π.χ. πέρασες το όριο (+10%) η έκπτωση θα γίνει κανονικά, οπότε μπες στον ΚΟΤ ''χθες'' και νυκτερινό εννοείται (το νυκτερινό πιο πολύ θα σε βοηθήσει να  μην περνάς το όριο).

Επεξ/σία από foul
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, foul είπε

Αν σε ''πετάξει''

...καλύτερα μην το διατυπώνεις έτσι, γιατί νομίζουν (όσοι δεν πολυασχολούνται) ότι "χάνεται το ΚΟΤ" (και....θα περιμένουν του χρόνου να ξανακάνουν αίτηση...Ναι, το έχω πετύχει ΚΑΙ αυτό...).

Πιο σωστό είναι το "χάνεις την έκπτωση που δίνει το ΚΟΤ, για το συγκεκριμένο 4μηνο".

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ, σωστός washcloud και με την ευκαιρία να προσθέσω ένα παράδειγμα για αν συμφέρει το 5% vs KOT:
Αν υποθέσουμε οτι έχεις όριο 2000Kwh, και κατανάλωση 2000 Kwh τότε η έκπτωση στον ΚΟΤΒ είναι 2000x0,045 = 90 Ευρά.
Αν δεν έχεις ΚΟΤ η έκπτωση είναι 2000 x 0,18 x 5%= 18 Ευρά..... Το όλο θέμα είναι να μην υπερβαίνεις το όριο και σε αυτό βοηθάει το Ν.Τ.
* το 5% συμπεριλαμβάνει και το πάγιο (που δεν υπολόγισα) αλλά είναι αμελητέα η έκπτωση (1ευρώ το 4μηνο).

Επεξ/σία από foul
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πραγματικά όλους για τις απαντήσεις!!! Δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση ειδικά τέτοια ώρα :P

Ξαναέκανα αίτηση στον Κοτ Β και όλα οκ!

..και κάτι τελευταίο, έχω όριο 1400kw από τον Κοτ, αν πάω 1401kw χάνω όλη την έκπτωση και για τις 1401kw ή μόνο για τη μια επιπλέον??

Επίσης στο My enter+ αν ξεπερνάω τις 2000kw μπαίνω σε κάποιο άλλο συντελεστή με παραπάνω χρέωση ανά κιλοβατώρα ή δεν παίζει ρόλο?

Ps : Έναντι μου ήρθε 300 ευρώ (δεν έχω ανεξόφλητους) σε 20 μέρες βγαίνει εκαθαριστικος ελπίζω να μη φάω κανένα 1000ρι ευρώ έξτρα.

Ps2 : Θα δρομολογήσω και το νυχτερινό σας χιλιοευχαριστώ για τις συμβουλές ΟΛΟΥΣ!.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελικό όριό σου είναι 1400 +10% = 1540Kwh.
Στις πρώτες 1400 έχεις έκπτωση 1400 x 0,045 = 63 ευρώ, στις υπόλοιπές 140 δεν έχεις έκπτωση.
Αν ξεπεράσεις τις 1540 χάνεις την έκπτωση συνολικά όποτε θα έχεις μόνο το 5% της παρηγοριάς...
π.χ. για 1600Kwh: 1600 x 0,18 x 5% = 14,4 ευρώ.
Συνολικά η έκπτωση της κιλοβατώρας του ΚΟΤΒ (όταν την δικαιούσαι) είναι 25% στο Εντερ+ (5πλάσια από το 5%)

1 ώρα πριν, Georgz είπε

Επίσης στο My enter+ αν ξεπερνάω τις 2000kw μπαίνω σε κάποιο άλλο συντελεστή

Στο ανταγωνιστικό κομμάτι όχι, αλλά ανεβαίνουν αρκετά οι ρυθμιστικές χρεώσεις που είναι κοινές σε όλους πάροχους (κι από κει γλυτώνεις με το Ν.Τ.).
+ οτι μιλάμε για 2000x0,18 = 360 x 0,95  = 342 ευρώ για τη ΔΕΗ ( αφού χάνεις τον ΚΟΤ)
Η έξτρα έκπτωση της πάγιας εντολής (-2%) ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις (και για ΚΟΤ).

 

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...για το σύνολο του λογαριασμού δεν παίζει έκπτωση σε κανέναν πάροχο, διότι απλούστατα πέραν των "χρεώσεων ενέργειας", όλες οι υπόλοιπες (Ρυθμιζόμενες, Δήμοι, ΕΡΤ) δεν έχουν να κάνουν με αυτόν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προηγούμενη εταιρία που ήμουν μου έδινε 3% στο σύνολο αλλά όχι ο πάροχος, η τράπεζα...
οπότε έχεις δίκιο (το διόρθωσα)

To παράξενο ήταν ότι για να σου δώσει το 3% πίσω, έπρεπε να μην έχεις πάγια εντολή, οπότε αναγκαστικά είχα "σκλαβώσει' το κατοστάρικο της εγγύησης για να εκμεταλλεύομαι το 3%....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, foul είπε

To παράξενο ήταν ότι για να σου δώσει το 3% πίσω, έπρεπε να μην έχεις πάγια εντολή, οπότε αναγκαστικά είχα "σκλαβώσει' το κατοστάρικο της εγγύησης για να εκμεταλλεύομαι το 3%....... 

Spoiler

...ο τίτλος "εκμεταλλευτής τραπεζών"  πρέπει πάντως να ήταν πολύ βαρύς για να τον σηκώνεις :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για τη "χαζή" ερώτηση αλλά το ΚΟΤ συνδυάζεται με το Online? (όπως πριν αλλάξουν οι τιμές)  Το enter είδα οτι παίρνει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...