Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Sebu είπε

Τι εννοεις ως μεταβαση με ebill?

αν έχουν Γ1 τότε ίσως (αν είναι επικαιροποιημένα τα στοιχεία) κάνεις ebill , μπαίνεις ηλεκτρονικά και πατάς το πρόγραμμα που θες να ενεργοποιηθεί

3 λεπτά πριν, Sebu είπε

Εχουν κανονισει απο βδομαδα να τους ξαναπαρουν τηλεφωνικα (call back) ωστε να κανουν τηλεφωνικα αν ειναι την αιτηση (εφοσον αποφασισουν να πανε).

Εγω σκεφτομουν να τους πω να πανε σε καταστημα ΔΕΗ να το κανουν για πιο γρηγορα

εκεί ξεμπερδεύεις επιτόπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

αν έχουν Γ1 τότε ίσως (αν είναι επικαιροποιημένα τα στοιχεία) κάνεις ebill , μπαίνεις ηλεκτρονικά και πατάς το πρόγραμμα που θες να ενεργοποιηθεί

εκεί ξεμπερδεύεις επιτόπου

Εχουν Γ1Ν

Ebill δεν πρεπει να εχουν γιατι καθε φορα πληρωνουν μεσω web banking νομιζω.

Οταν λες "ξεμπερδευεις επιτοπου" εννοεις προφανως να πανε σε ενα καταστημα ΔΕΗ να τους το κανουν μπαμ μπαμ να υπογραψουν επιτοπου με ημερομηνια λχ Δευτερας ή τριτης (γιατι η προσφορα ισχυει μεχρι 31/3) ωστε και βλακεια να γινει να εχουν στα χερια τους το συμβολαιο με ημερομηνια της αλλης εβδομαδας. Τα τηλεφωνικα δεν τα εμπιστευομαι τοσο. Οποτε ειτε ebill οπως προτεινατε να τους κανω λογαριασμο και αιτηση απο εκει ειτε μεσω καταστηματος για μεγαλυτερη εγχαρτη σιγουρια μιας και ειναι και μιας Α ηλικιας ισως νιωθουν μεγαλυτερη ασφαλεια με το χαρτι, τη φυσικη παρουσια και τη φυσικη υπογραφη. Να εχουν και καποιον/κατι να κυνηγησουν αν κατι στραβωσει βρε αδερφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/3/2022 στις 3:16 ΜΜ, Sebu είπε

Παρακαλω για τα φωτα σας ή προτασεις και ευχαριστώ εκ των προτερων.

Οι ημερομηνίες σου ταιριάζουν γάντι με της ενοικιάστριάς μου για αυτό σου ανεβάζω τα excelάκια που είχα έτοιμα με προσυμπληρωμένα τα στοιχεία που μας έδωσες. Το νο1 είναι ο παλιός εκκαθαριστικός σου. Θα δεις ότι όλα τα επιμέρους ποσά βγαίνουν ακριβώς όπως στον λογαριασμό, αλλά τσέκαρέ τα και εσύ. Το νο2 είναι η σύγκριση του επόμενου εκκαθαριστικού με το Enter+. Αλλάζεις τα κίτρινα κελιά για να δεις πώς θα διαμορφωθεί όταν αλλάξει η κατανάλωση, η MCP Μαρτίου (την έχω 280 αλλά ίσως πάει 300+), ο συντελεστής επιδότησης Μαρτίου (τον έχω 0,24 αλλά ίσως μειωθεί τελικά). Από ό,τι βλέπω γλυτώνετε κανά 100άρικο με το σταθερό πρόγραμμα.

 

Στις 19/3/2022 στις 11:30 ΠΜ, lyda94 είπε

Αυτό συμπεριλαμβάνει την έκπτωση 5% ή πάει πιο κάτω? Στη ΔΕΗ μπορώ να δίνω μετρήσεις κάθε μήνα για εκκαθαριστικό ή είμαστε ακόμα στο νταβατζιλικι των έναντι και όταν περάσει κάποιος? Επίσης, ο λογαριασμός είναι στο όνομα του πατέρα μου, κοστίζει κάτι να το πάρω σε μένα? 

Όπως στα έγραψε ο washcloud, απλώς συμπληρώνω ότι ναι πάει πιο κάτω με το 5% αλλά έχει και άλλο 2% με πάγια εντολή (οι οποίες εκπτώσεις συμπεριλαμβάνονται στο MyHome Online για αυτό το δίνει με 0,17 αντί 0,18). Μετρήσεις θα δίνεις μόνο στο site του ΔΕΔΔΗΕ στο ενδιάμεσο δίμηνο με τις μετρήσεις που θα έρχονται να κάνουν αυτοί κάθε 4μηνο, όχι στο ebill της ΔΕΗ που δεν προσφέρει και τίποτα. Αν το πάρεις στο όνομά σου ίσως να σου ζητήσουν και πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου εφόσον έχουν περάσει πολλά χρόνια από την εγκατάσταση.

Στις 19/3/2022 στις 12:23 ΜΜ, kifinas είπε

Προφανώς το μεγάλο θέμα είναι πολιτικό αφού την κρατική επιδότηση εγώ την πληρώνω πάλι σε βάθος χρόνου αλλά εκεί ξεφεύγουμε από το βασικό θέμα του νήματος.

Γιατί αν μπει μέσα η ΔΕΗ με τα σταθερά (όπως μπαίνει με τα παλιά) ποιος νομίζουμε ότι θα την ξελασπώσει;  Αν και όπως σωστά αναφέρθηκε (δεν θυμάμαι από ποιον), το πραγματικό πρόβλημα της ΔΕΗ είναι τα φέσια που τρώει.

Επεξ/σία από Philippe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Philippe είπε

Οι ημερομηνίες σου ταιριάζουν γάντι με της ενοικιάστριάς μου για αυτό σου ανεβάζω τα excelάκια με προσυμπληρωμένα τα στοιχεία που μας έδωσες. Το νο1 είναι ο παλιός εκκαθαριστικός σου. Θα δεις ότι όλα τα επιμέρους ποσά βγαίνουν ακριβώς όπως στον λογαριασμό, αλλά τσέκαρέ τα και εσύ. Το νο2 είναι η σύγκριση του επόμενου εκκαθαριστικού με το Enter+. Αλλάζεις τα κίτρινα κελιά για να δεις πώς θα διαμορφωθεί όταν αλλάξει η κατανάλωση, η MCP Μαρτίου (την έχω 280 αλλά ίσως πάει 300+), ο συντελεστής επιδότησης Μαρτίου (τον έχω 0,24 αλλά ίσως μειωθεί τελικά). Από ό,τι βλέπω γλυτώνετε κανά 100άρικο με το σταθερό πρόγραμμα.

ΥΓ: Γιατί 5,50+2,29 τα πάγια του 3Φ; 5,32 και 2,22 δεν ήταν; Αν άλλαξαν από το νέο έτος, άλλαξέ τα και αυτά στα excel για την απόλυτη ακρίβεια στα αποτελέσματα.

SEBU1.xlsx 15 kB · 2 downloads SEBU2.xlsx 15 kB · 0 downloads

 

Σε υπερευχαριστω!!!

Τα παγια ειναι οπως τα ειχε ο εκκαθαριστικος. 5,5 ευρω το ημερας για το 4μηνο και 2,29 το νυχτας. Σωστος εισαι ομως στο εξελ. Εγω εγραψα τα παγια οπως τα εχει ο λογαριασμος στις χρεωσεις. Βλεπω τωρα οτι το πραγματικο ειναι αυτο που λες εσυ και πως το 5,5 και 2,29 ειναι η αναλογια ημερων του 4μηνου λογαριασμου (δεν ειναι ακριβως 120 μερες ειναι 124).

Και βλεπω κατι ψιλοδιαφορες στα ΔΤ, ΔΦ και ΤΑΠ που ως συντελεστης ημερων εχει στο λογαριασμο 64/365 και με αυτο πολλαπλασιαζει τμ και €/τμ ενω εσυ πολλαπλασιαζεις με 124/365.

Αλλα το εχεις κανει και αυτο παρακατω. Με προσαρμογη βαζοντας το σωστο ποσο του εναντι καταναλωσης επεσες μεσα παρα 1 ευρω διαφορα!!!

Respect!!!

 

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Philippe είπε

Όπως στα έγραψε ο washcloud, απλώς συμπληρώνω ότι ναι πάει πιο κάτω με το 5% αλλά έχει και άλλο 2% με πάγια εντολή (οι οποίες εκπτώσεις συμπεριλαμβάνονται στο MyHome Online για αυτό το δίνει με 0,17 αντί 0,18). Μετρήσεις θα δίνεις μόνο στο site του ΔΕΔΔΗΕ στο ενδιάμεσο δίμηνο με τις μετρήσεις που θα έρχονται να κάνουν αυτοί κάθε 4μηνο, όχι στο ebill της ΔΕΗ που δεν προσφέρει και τίποτα. Αν το πάρεις στο όνομά σου ίσως να σου ζητήσουν και πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου εφόσον έχουν περάσει πολλά χρόνια από την εγκατάσταση.

Γιατί αν μπει μέσα η ΔΕΗ με τα σταθερά (όπως μπαίνει με τα παλιά) ποιος νομίζουμε ότι θα την ξελασπώσει;  Αν και όπως σωστά αναφέρθηκε (δεν θυμάμαι από ποιον), το πραγματικό πρόβλημα της ΔΕΗ είναι τα φέσια που τρώει.

Γιατί να δίνω στον ΔΕΔΔΗΕ και οχι καθε μηνα στη δεη? https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/energeiakes-lyseis/e-selfmetering/ αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lyda94 είπε

Γιατί να δίνω στον ΔΕΔΔΗΕ και οχι καθε μηνα στη δεη? https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/energeiakes-lyseis/e-selfmetering/ αυτο?

σε περίπτωση που κολλά το σύστημα ή δεν ταιριάζουν οι ημερομηνίες , δίνε και στα 2 ,με προτεραιότητα πάντα απο ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

σε περίπτωση που κολλά το σύστημα ή δεν ταιριάζουν οι ημερομηνίες , δίνε και στα 2 ,με προτεραιότητα πάντα απο ΔΕΔΔΗΕ

καταλαβα, παμε διπλη δουλεια! θα δινω την ιδια στιγμη και στα 2 καθε μηνα! ας ειναι, αρκει να μην εχω το νταβατζιλικι των εναντι! ποτε δεν μου εκατσε καλα αυτο το πραγμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά!! Είσαι από τους λίγους που καταλαβαίνουν πώς να χρησιμοποιήσουν τα εξελάκια μου..
(Στο έχω με 124/365 επειδή στο SEBU1 σου έχω τη δυνατότητα παρακάτω να βάλεις τα έναντι.. το είδες μετά. Απλώς αν θες την απόλυτη ακρίβεια και στις χρεώσεις Δήμου, ΤΑΠ κλπ, πιθανόν στο SEBU2 που είναι ο μελλοντικός λογαριασμός να χρειαστεί να αλλάξεις την Τιμή Ζώνης, ίσως και το συντελεστή παλαιότητας αν σε αλλάζει 5ετία).

Μόλις τώρα, lyda94 είπε

καταλαβα, παμε διπλη δουλεια! θα δινω την ιδια στιγμη και στα 2 καθε μηνα! ας ειναι, αρκει να μην εχω το νταβατζιλικι των εναντι! ποτε δεν μου εκατσε καλα αυτο το πραγμα!

Στον ΔΕΔΔΗΕ αν δίνεις δεν θα σου έρχεται έναντι, αλλά εκκαθαριστικός και στο δίμηνο.

Απλά να έχεις το νου σου γιατί οι ημερομηνίες που γράφει ο λογαριασμός δεν είναι ποτέ σωστές. Θα δοκιμάζεις στο site του ΔΕΔΔΗΕ λίγο καιρό πριν για να σου γράφει ποιες θα είναι.

 

ΔΕΔΔΗΕ Καταχώρηση.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Philippe είπε

Στον ΔΕΔΔΗΕ αν δίνεις δεν θα σου έρχεται έναντι, αλλά εκκαθαριστικός και στο δίμηνο.

Συγγνωμη, δεν μπορω να δινω καθε μηνα ενδειξη για να βγαινει καθε μηνα εκκαθαριστικος, οπως γινεται στους ιδιωτικους? Για να γινει αυτο στο enter+, που πρεπει να δινω την ενδειξη? Δεν θελω εκτιμηση του τι εκαψα, θελω να ξερω τι εκαψα και το αντιστοιχο να πληρωσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lyda94 είπε

Συγγνωμη, δεν μπορω να δινω καθε μηνα ενδειξη για να βγαινει καθε μηνα εκκαθαριστικος, οπως γινεται στους ιδιωτικους? Για να γινει αυτο στο enter+, που πρεπει να δινω την ενδειξη? Δεν θελω εκτιμηση του τι εκαψα, θελω να ξερω τι εκαψα και το αντιστοιχο να πληρωσω!

ναι γινεται κανονικά μέσω ΔΕΗ κάθε μήνα , απλά μέσω ΔΕΔΔΗΕ είναι ανα δίμηνο , χρήσιμο αν για τον α,β,γ λόγο δεν πήρε την μέτρηση η ΔΕΗ απο το σύστημά της ή οι ημερομηνίες είναι ότι να'ναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποιήθηκε το enter+ και μου βγήκε πρώτος λογαριασμός για 5 ημέρες πιστωτικός καθώς έχει μέσα τα -50€ του enter+.

Ενεργοποίησα και το ebill, χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο;

Αν ενεργοποίησω μηνιαίο λογαριασμό πρέπει να προσέξω κάτι;

Αν βάλω πάγια εντολή τι κερδίζω; 5% έκπτωση στο σύνολο ή στην κιλοβατώρα;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Philippe είπε

Να 'σαι καλά!! Είσαι από τους λίγους που καταλαβαίνουν πώς να χρησιμοποιήσουν τα εξελάκια μου..
(Στο έχω με 124/365 επειδή στο SEBU1 σου έχω τη δυνατότητα παρακάτω να βάλεις τα έναντι.. το είδες μετά. Απλώς αν θες την απόλυτη ακρίβεια και στις χρεώσεις Δήμου, ΤΑΠ κλπ, πιθανόν στο SEBU2 που είναι ο μελλοντικός λογαριασμός να χρειαστεί να αλλάξεις την Τιμή Ζώνης, ίσως και το συντελεστή παλαιότητας αν σε αλλάζει 5ετία).

Excel is my second nature/home 🥰

Τα εκανα ήδη και τις απαραιτητες αλλαγες σε Δημο, ΤΑΠ, τμ, παλαιοτητα κτλ και εναντι και εβγαλα τα ακριβη ποσα και με τον τελευταιο εκκαθαριστικο (αποκλιση 1 ευρω στη στρογγυλοποιηση) και ετοιμασα και το Sebu2 ωστε να ειναι ετοιμο και να θελει απλα MCP Μαρτίου προσαρμογή και συντ. ΤΕΜ Μαρτ. προσαρμογή για να μου δώσει το ακριβές κέρδος μεταξύ των δύο προγραμμάτων.

Και παλι σας υπερευχαριστώ όλους!!!

Τελευταία ερώτηση, η εγγυηση που εχουν πληρωσει ολα αυτα τα χρονια (τριφασικό, Γ1Ν, 102 ευρω) παραμενει παρκαρισμενη υπερ ΔΕΗ ανεξαρτητα απο το γεγονος οτι πανε σε σταθερο Προγραμμα ή επιστρεφεται/μειωνεται?

2 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Ενεργοποιήθηκε το enter+ και μου βγήκε πρώτος λογαριασμός για 5 ημέρες πιστωτικός καθώς έχει μέσα τα -50€ του enter+.

Ενεργοποίησα και το ebill, χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο;

Αν ενεργοποίησω μηνιαίο λογαριασμό πρέπει να προσέξω κάτι;

Αν βάλω πάγια εντολή τι κερδίζω; 5% έκπτωση στο σύνολο ή στην κιλοβατώρα;

Ευχαριστώ

Νομιζω η παγια εντολη δινει ενα 2% εκπτωση επιπλεον.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ίσως έχει απαντηθεί...

Μου ήρθε σήμερα ο πρώτος λογαριασμός από myHome Online Ν και είδα ότι είχα 6 ευρώ χρέωση για ρήτρα αναπροσαρμογής. Δεν υποτίθεται πως ειναι σταθερό;

image.png.dc6f554dcdc1e2a8b6c542a1badc3c7b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, greg4 είπε

Μου ήρθε σήμερα ο πρώτος λογαριασμός από myHome Online Ν και είδα ότι είχα 6 ευρώ χρέωση για ρήτρα αναπροσαρμογής. Δεν υποτίθεται πως ειναι σταθερό;

έχεις και Γ1 μέσα. Η ρήτρα μπήκε στις κιλοβατώρες του Γ1 του λογαριασμού σου αλλά και όσων δεν είχαν χρεωθεί σε έναντι

edit σου φάγανε και την επιδότηση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...