Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, The_Judas είπε

Είμαστε 2 άτομα που δουλεύουμε το πρωί. Οπότε ότι καίει από τις 5 και μετά. Τόσο μου βγάζει το app της ζενιθ για τα τελευταία 2.5 χρόνια...

120 kWh είναι 30 ώρες θερμοσίφωνας

Το χειμώνα, και ηλιακό να έχεις, αν κάνεις μπάνιο το πρωί θες μίνιμουμ μισή ώρα θερμοσίφωνα ( με εξωτερικές 4-5, θες παραπάνω)

Το λέω έτσι, για να έχουμε μια αίσθηση των αριθμών…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

120 kWh είναι 30 ώρες θερμοσίφωνας

Το χειμώνα, και ηλιακό να έχεις, αν κάνεις μπάνιο το πρωί θες μίνιμουμ μισή ώρα θερμοσίφωνα ( με εξωτερικές 4-5, θες παραπάνω)

Το λέω έτσι, για να έχουμε μια αίσθηση των αριθμών…

Σωστά το έθεσες, αν κάνεις μπάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Amaretos είπε

Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί διαβάζοντας εδώ τα θέματα και μετά την ψυχρολουσια ποτέ έφαγα και εγώ με την ρήτρα άλλαξα αμέσως από Γ1 σε Enter εδώ και κάνα 2μηνο μπορεί και λίγο λιγότερο. Και ξαναμπαινω που και που και βλέπω ότι προτείνετε τώρα πια το Enter+ και όχι το Enter. Άλλαξε κάτι το τελευταίο 2μηνο? Ευχαριστώ

μικρή είναι η διαφορά, δεν έχει νόημα τώρα να αλλάξεις απο enter σε +.

29 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

120 kWh είναι 30 ώρες θερμοσίφωνας

Το χειμώνα, και ηλιακό να έχεις, αν κάνεις μπάνιο το πρωί θες μίνιμουμ μισή ώρα θερμοσίφωνα ( με εξωτερικές 4-5, θες παραπάνω)

Το λέω έτσι, για να έχουμε μια αίσθηση των αριθμών…

κατανοητο, όποτε μιλάμε για σπίτια με πολύ ενεργοβορες συσκευες (θερμοσυσσωρευτες, θερμοσίφωνα) τα οποία θα έπρεπε βέβαια να τα έχουμε καταργησει εδώ και χρόνια.Γνωστος μου με θερμοσυσσωρευτες έδωσε 1400 στην ΔΕΗ. με τα ίδια χρήματα μπορούσε να είχε βάλει 4 inverter και να είχε λογαριασμό στο 1/4.

Εγω το ανέφερα γιατί ορισμένες φορές πρέπει να βρούμε τη ρίζα του προβλήματος που συνήθως δεν είναι μόνο η ΔΕΗ ή η Ζενίθ.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/3/2022 στις 10:59 ΜΜ, lazarnik είπε

@definitio για το τυπικο πριν λίγα λεπτά καταχώρησα τις ενδείξεις μου στο ebill και ενώ είχα ανοιχτή την σελίδα του deddie καταχώρησα κανονικά και εκεί.

επίσης καταχώρησα και τον γονέων μου αλλά εκανα ένα refresh στην σελίδα του δεδδηε απο περιέργεια, οπου επίσης καταχώρησα και εκεί κανονικά. αυτα

Ευχαριστώ, αλλά όπως ρώτησα διευκρινιστικά και προηγούμενο χρήστη,

α) είχες ανοιχτή τη σελίδα της καταχώρησης στο ΔΕΔΔΗΕ κ υπέβαλες τις μετρήσεις αφού το έκανες στο ebill;
ή
β) υπέβαλες εκ νέου τον αριθμό παροχής σου στην αρχική σελίδα, ώστε να οδηγηθείς στη σελίδα καταχώρησης μετρήσεων στο ΔΕΔΔΗΕ;

...μπορεί με ανοιχτή τη "συνεδρία" να δέχεται τα δεδομένα που υποβλήθηκαν πριν στο ebill, αλλά με εκ νέου πρόσβαση στη σελίδα να εμφανίσει τη νέα περίοδο καταχώρησης.

Εγώ έκανα το β) και δεν δέχθηκε υποβολή της μέτρησης μετά το ebill.

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Μεταφέρομαι από άλλο θέμα εδώ και έχω απορίες! Το enter+ έχει 0.18 την κιλοβατώρα... Αυτό συμπεριλαμβάνει την έκπτωση 5% ή πάει πιο κάτω? Στη ΔΕΗ μπορώ να δίνω μετρήσεις κάθε μήνα για εκκαθαριστικό ή είμαστε ακόμα στο νταβατζιλικι των έναντι και όταν περάσει κάποιος? Επίσης, ο λογαριασμός είναι στο όνομα του πατέρα μου (κατοικώ στο πατρικό, στο οποίο φορολογικά είμαι φιλοξενούμενη, αλλά ο πατέρας μένει αλλού), κοστίζει κάτι να το πάρω σε μένα? Η ΔΕΗ έχει ρήτρα αναπροσαρμογής ή είναι στάνταρ? Αξίζει η επιστροφή μετά από 3 χρόνια στη ΔΕΗ ξανά? 

Πολλές ερωτήσεις το ξέρω, ευχαριστώ όσους με διευκολύνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως περίμενα να σκάσει ο λογαριασμός για να δω αν θα πάω από το Γ1 σε enter. Και όπως το έχουν κάνει (τρελή ρήτρα με κρατική επιδότηση) έδωσα 0,154 την kWh ενώ με το enter (0,18) θα είχα δώσει 27€ παραπάνω για την καταναλωση μου (γύρω στις 1000kWh).

Προφανώς το μεγάλο θέμα είναι πολιτικό αφού την κρατική επιδότηση εγώ την πληρώνω πάλι σε βάθος χρόνου αλλά εκεί ξεφεύγουμε από το βασικό θέμα του νήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ακριβώς έτσι είναι. Οι επιδοτήσεις γίνονται από το κράτος άρα δικά μας λεφτά, για να πάνε τσέπες των καρτέλ ενέργειας. Ανεβάζουν τεχνητά τις τιμές στο ρεύμα. 

Όταν πάρουν δάνειο για να ξεπληρώσουν όλα αυτά, στο όνομά μας, τότε θα το καταλάβουμε.  

Με το 0.17 βοηθάς και την πατρίδα καθότι δεν πάνε τα λεφτά από το κράτος στους μεγάλοτσιφλικάδες ενέργειας και κερδίζεις όταν πας πάνω από 300kwh.  Αν εισια κάτω από 300 ρισκάρεις καθότι εξαρτάται κάθε φορά από το πόσα θα δώσει ο υπουργός στους νταβατζιλακηδες.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, definitio είπε

Ευχαριστώ, αλλά όπως ρώτησα διευκρινιστικά και προηγούμενο χρήστη,

α) είχες ανοιχτή τη σελίδα της καταχώρησης στο ΔΕΔΔΗΕ κ υπέβαλες τις μετρήσεις αφού το έκανες στο ebill;
ή
β) υπέβαλες εκ νέου τον αριθμό παροχής σου στην αρχική σελίδα, ώστε να οδηγηθείς στη σελίδα καταχώρησης μετρήσεων στο ΔΕΔΔΗΕ;

...μπορεί με ανοιχτή τη "συνεδρία" να δέχεται τα δεδομένα που υποβλήθηκαν πριν στο ebill, αλλά με εκ νέου πρόσβαση στη σελίδα να εμφανίσει τη νέα περίοδο καταχώρησης.

Εγώ έκανα το β) και δεν δέχθηκε υποβολή της μέτρησης μετά το ebill.

Όταν σου απάντησα ότι μπορείς να βάλεις όσες φορές θες μέχρι να λήξει η προθεσμία, εννοείται πως αναγκάστηκα θα πρέπει να βάλεις εκ νέου και τον αριθμό παροχής, ποτε δεν είχα πρόβλημα

Επεξ/σία από x-files
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lyda94 είπε

Το enter+ έχει 0.18 την κιλοβατώρα... Αυτό συμπεριλαμβάνει την έκπτωση 5% ή πάει πιο κάτω?

0,17 περίπου πάει με την "συνέπεια εξόφλησης" (5%)

Στη ΔΕΗ μπορώ να δίνω μετρήσεις κάθε μήνα για εκκαθαριστικό?

φυσικά

Επίσης, ο λογαριασμός είναι στο όνομα του πατέρα μου (κατοικώ στο πατρικό, στο οποίο φορολογικά είμαι φιλοξενούμενη, αλλά ο πατέρας μένει αλλού), κοστίζει κάτι να το πάρω σε μένα?

όχι, αλλά το θέμα είναι ότι θα πρέπει να κάνεις διαδικασίες (κανονικά θέλουν μισθωτήριο ή Ε9 για να το πάρεις στ' όνομά σου) που δεν χρειάζεται να κάνεις : βγάλε απλά εξουσιοδότηση μέσω Gov στο όνομα του πατέρα σου που αν σε εξουσιοδοτεί να κάνεις την μετάβαση και να παραμείνει στο δικό του όνομα η παροχή (στο Έντερ δεν χρειάζεσαι να είναι στο δικό σου όνομα)

Η ΔΕΗ έχει ρήτρα αναπροσαρμογής ή είναι στάνταρ? Αξίζει η επιστροφή μετά από 3 χρόνια στη ΔΕΗ ξανά? 

...η χρέωση αναπροσαρμογής δεν έχει να κάνει με πα΄ροχο αλλά με πρόγραμμα : αναπροσαρμογή υπάρχει στο Γ1 της ΔΕΗ. Το Έντερ είναι πρόγραμμα σταθερής τιμής και όχι κυμαινόμενης.

Και όπως είπαμε και στο άλλο θρεντ, "ναι, αξίζει". ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ είναι που δεν αξίζει (πλέον).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω τον κατωθι προβληματισμό για να βοηθήσω τους γονέους.

Στο πατρικό έχουν ΔΕΗ ανεκαθεν, με νυχτερινο (Γ1Ν), αορίστου. Προφανώς τους έχει έρθει κεραμύδα με τη Ρήτρα Αναπροσαρμογής.

Στον τελευταίο εκκαθαριστικό που αφορά περίοδο 26/8/2021 - 27/12/2021 έχουν τα ακόλουθα ως χρεώσεις:

- Ημέρα 1.532 kWh * 0,11, και πάγιο 5,5 ευρώ

- Νύχτα 676kWh*0,079 και πάγιο 2,29 ευρώ

- Κρατική επιδότηση συνολική περιόδου 111 ευρώ περίπου

- Επιδότηση/έκπτωση ΔΕΗ 87 ευρώ περίπου

- Ρήτρα Αναπροσαρμογής 335 ευρώ

Σύνολο χρέωσεων ρεύματος (ως ανωτέρω) 367 ευρώ περίπου.

Επόμενη μέτρηση τέλος Απρίλη.

Στον τελευταίο έναντι που αφορά περίοδο 28/12/2021 - 22/2/2022 έχουν τα ακόλουθα ως χρεώσεις:

- Ημέρα 818 kWh * 0,11, και πάγιο 2,5 ευρώ

- Νύχτα 416kWh*0,079 και πάγιο 1,05 ευρώ

Προφανώς ως έναντι δεν έχει επιδοτήσεις, εκπτώσεις και ρήτρα αναπροσαρμογής.

Σύνολο χρέωσεων ρεύματος (ως ανωτέρω) 127 ευρώ περίπου.

Τους προσέγγισαν από τη ΔΕΗ για να πάνε στο My Home Enter Plus για 12 μηνες κλειστο συμβόλαιο με χρεώσεις

- Ημέρα 0,18 και πάγιο 5,5 ευρώ

- Νύχτα 0,13 και πάγιο 0 ευρώ,

50 ευρώ έκπτωση στον πρωτο λογαριασμό και 50% εκπτωση τα πάγια των πρώτων 6 μηνών. Καμία κουβέντα τι θα γίνει με την εγγύηση που ήδη έχουν και ειναι 100 ευρώ (αν επιστρέφεται δλδ) το εκαναν γαργαρα και ειπαν θα το δουν.

Οι καταναλώσεις τους ειναι αυτές και θα ειναι και λιγο τσιμπημένες στην πραγματικοτητα καθως ο χειμωνας ηταν βαρυς και δουλεψαν αρκετα τα κλιματιστικα ως θερμανση.

Παρατηρώντας τις καταναλωσεις τους και κανοντας υπολογισμους βλεπω οτι αν πανε στο My Home Enter Plus με τις χρεωσεις που τους δινουν το συνολο θα ειναι σχεδον το ιδιο, ελαχιστα ευρω χαμηλοτερο (αν αναγαγω την εκπτωση των 50ευρω ανα μηνα και την εκπτωση των παγιων ανα μηνα) υπο την προυποθεση παντα οτι η ρητρα αναπροσαρμογης θα μεινει σε αυτα τα επιπεδα και το ιδιο και οι εκπτωσεις. Αν αυξηθει η ρητρα και πεσουν οι εκπτωσεις θα ζημιωθουν στο αοριστου και συμφερει το Home+. Αν αυξηθει η ρητρα αλλα αυξηθουν και οι εκπτωσεις θα ειναι μια η αλλη. Αν ομως καλμαρει το πραγμα με τον πολεμο και κανει και καλο καλοκαιρι και συνεισφερουν τα ΑΠΕ φουλ και στοκαρουν οι παροχοι φυσικο αεριο απο καλοκαιρι σε χαμηλοτερες τιμες για να βγει ο χειμωνας, τοτε οι Ρητρες θα ειναι μαλλον χαμηλοτερες και εκεινοι θα εχουν εγκλωβιστει σε ενα κλειστο ακριβοτερο σταθερο για 12 μηνες.

Η ερώτηση ειναι δυσκολη καθως κανεις δεν ξερει το μελλον ΑΛΛΑ τους συμφερει να πανε στο Home Enter Plus ή εστω στο απλο Home Enter ή να μεινουν εκει που ειναι ως αοριστου/κυμαινομενο και να ελπιζουν για το καλυτερο? Αντιλαμβανομαι διαβαζοντας το αλλο thread οτι αν ηταν να πανε στο σταθερο επρεπε να πανε το Νοεμβρη που επαιζε καλη προσφορα.

Παρακαλω για τα φωτα σας ή προτασεις και ευχαριστώ εκ των προτερων.

Συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Sebu είπε

Η ερώτηση ειναι δυσκολη καθως κανεις δεν ξερει το μελλον ΑΛΛΑ τους συμφερει να πανε στο Home Enter Plus ή εστω στο απλο Home Enter ή να μεινουν εκει που ειναι ως αοριστου/κυμαινομενο και να ελπιζουν για το καλυτερο?

η ρήτρα αποχώρησης είναι μικρή και παραμένει το όριο 300kw/μήνα και λέμε για αποχώρηση αν πέσουν οι τιμές στις περσινές , όχι αν η επιδότηση βγαίνει 0,02 περισσότερο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...τους κάνεις την μετάβαση μέσω ebill (αν δεν υπάρχει φτιάξε) και τέλος.

Πάνω από 1.200kWh oύτε συζήτηση, όχι "λίγο φθηνότερα", αλλά αρκετά θα είναι.

(...το καλοκαίρι υπάρχει αυξημένη ζήτηση λόγω κλιματιστικών. Και γενικά μην περιμένεις, και σήμερα να τελειώσουν "τα ουκρανικά", η ζημιά που έχει γίνει - και δεν εννοώ τις ισοπεδώσεις απλώς - θα πάρει χρόνια να διορθωθεί. Και δεν εννοώ την ουκρανική οικονομία, αλλά την ευρωπαΪκή -συνεπώς και τα καθ' ημών) 

38 λεπτά πριν, Sebu είπε

Αντιλαμβανομαι διαβαζοντας το αλλο thread οτι αν ηταν να πανε στο σταθερο επρεπε να πανε το Νοεμβρη που επαιζε καλη προσφορα.

...τον Νοέμβρη φαινόντουσαν "ακριβά" (σε κάποιους που "ελπίσανε"), τα τότε σταθερά.

Σήμερα, αναλογικά, η ίδια φάση είναι, άρα το να είχανε πάει τότε, δεν σημαίνει να μην πάνε σήμερα. Απλά σημαίνει ότι αν είχανε πάει τότε, σήμερα θα ήταν ζάχαρη.

...κι όπςω πρόλαβε και σου είπε ο Κοράκιος, η ποινή αποχώρησης (αν κατέβει ο Ιησούς και βάλει σύντομα τους κακούς στη θέση τους) είναι "γελοία" (μετά το 6μηνο - πιο πριν είναι,,,"αστεία"). Και μετά τις 31/3 ενδέχεται ν' αλλαξει, οπότε κάνε μετάβαση σε Έντερ+ άμεσα.

Τα έγραψες φανταστικά - από τα ελάχιστα ποστ που δεν χρειάζεται να απαντήσουμε σχεδόν τίποτα, εκτός από "μια χαρά τα έχεις καταλάβει - απλά καν' το".

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

η ρήτρα αποχώρησης είναι μικρή και παραμένει το όριο 300kw/μήνα και λέμε για αποχώρηση αν πέσουν οι τιμές στις περσινές , όχι αν η επιδότηση βγαίνει 0,02 περισσότερο

Απλα μια ερώτηση τι εννοούμε ως "ρήτρα αποχωρησης"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Sebu είπε

Απλα μια ερώτηση τι εννοούμε ως "ρήτρα αποχωρησης"?

το πέναλτυ που πληρώνεις αν σπάσεις το συμβόλαιο νωρίτερα απο την προκαθορισμένη διάρκεια

οι τιμές αναγράφονται στο site στους όρους του κάθε προγράμματος

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

...τους κάνεις την μετάβαση μέσω ebill (αν δεν υπάρχει φτιάξε) και τέλος.

...κι όπςω πρόλαβε και σου είπε ο Κοράκιος, η ποινή αποχώρησης (αν κατέβει ο Ιησούς και βάλει σύντομα τους κακούς στη θέση τους) είναι "γελοία" (μετά το 6μηνο - πιο πριν είναι,,,"αστεία"). Και μετά τις 31/3 ενδέχεται ν' αλλαξει, οπότε κάνε μετάβαση σε Έντερ+ άμεσα.

Τα έγραψες φανταστικά - από τα ελάχιστα ποστ που δεν χρειάζεται να απαντήσουμε σχεδόν τίποτα, εκτός από "μια χαρά τα έχεις καταλάβει - απλά καν' το".

Ευχαριστώ!

Τι εννοεις ως μεταβαση με ebill? Εννοεις να τους παω στο Enter Home Plus με αιτηση με ιντερνετ στο site της ΔΕΗ?

Εχουν κανονισει απο βδομαδα να τους ξαναπαρουν τηλεφωνικα (call back) ωστε να κανουν τηλεφωνικα αν ειναι την αιτηση (εφοσον αποφασισουν να πανε).

Εγω σκεφτομουν να τους πω να πανε σε καταστημα ΔΕΗ να το κανουν για πιο γρηγορα ή και μεγαλυτερη ασφαλεια (Δεν ξερω με ποιους εχουν μιλησει στο τηλεφωνο μηπως ειναι καποια συνεργαζομενη εταιρεια τηλεπωλησεων της ΔΕΗ και τους κανουν καμια ματσακονια).

2 λεπτά πριν, korakios είπε

το πέναλτυ που πληρώνεις αν σπάσεις το συμβόλαιο νωρίτερα απο την προκαθορισμένη διάρκεια

οι τιμές αναγράφονται στο site στους όρους του κάθε προγράμματος

Και παλι ευχαριστω. Ναι αυτο το ειδα στους ορους της συμβασης. Ελεγα μηπως εννοουσες κατι διαφορετικο σχετιζομενο με τις Ρητρες Αναπροσαρμογης του κυμαινομενου.

https://www.dei.gr/media/h5wds1mz/eidikoi-oroi-myhomeenterplus_repriced_202202.pdf

Αλλα αν πανε θα κατσουν 12 μηνο πιστευω.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...