Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, MaXmaD είπε

Πιστευω οτι μια μορφη επιδοτησης θα παει και στα σταθερα... Ηδη κ αυτα ειναι ανεβασμενα, δεν ειναι τζαμπα.

Τι εννοείς ανεβασμένα ?

Πόσο πληρώνεις την κιλοβατώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Τι εννοείς ανεβασμένα ?

Πόσο πληρώνεις την κιλοβατώρα ?

Οπως οι περισσοτεροι που μπηκαν τελευταια σε σταθερο. 0,17. Λιγο ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Όχι, ο διαχωρισμός παροχών (έτσι λέγεται) για να πραγματοποιηθεί δεν χρειάζεται "πολεοδομικό διαχωρισμό", χρειάζεται τη σχετική αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ, κατάθεση ξεχωριστής ΥΔΕ για κάθε μετρητή, και βεβαίωση από τον Δήμο με τα νέα τετραγωνικά μέτρα. Τον Δήμο δεν τον ενδιαφέρουν όλα αυτά που περιγράφεις, αν κάνει έλεγχο θα τον κάνει μόνο και μόνο για να βεβαιωθεί ότι θα πληρώνουν τέλη και φόρους όλοι οι χώροι που χρησιμοποιούνται.

Όντως το βρήκα στον ΔΕΔΔΗΕ αυτό που λες περί διαχωρισμού/ ενοποίησης παροχών. Μήπως όμως η διαδικασία κολλήσει στους Δήμους, οι οποίοι απ' ό,τι είδα με πρόχειρη αναζήτηση ζητάνε αποδεικτικά στοιχεία προκειμένου να εκδώσουν τη σχετική βεβαίωση των τετραγωνικών; Παλιότερα πάντως για "επίσημο" διαχωρισμό ήθελε κανονική άδεια δόμησης επειδή άλλαζαν και οι ελάχιστες υποχρεωτικές θέσεις στάθμευσης κλπ. Εδώ και κανά δυο χρόνια αρκεί άδεια μικρής κλίμακας, που σημαίνει ότι δεν έχει ούτε ελεγκτή δόμησης και είναι πιο απλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Philippe είπε

Όντως το βρήκα στον ΔΕΔΔΗΕ αυτό που λες περί διαχωρισμού/ ενοποίησης παροχών. Μήπως όμως η διαδικασία κολλήσει στους Δήμους, οι οποίοι απ' ό,τι είδα με πρόχειρη αναζήτηση ζητάνε αποδεικτικά στοιχεία προκειμένου να εκδώσουν τη σχετική βεβαίωση των τετραγωνικών; Παλιότερα πάντως για "επίσημο" διαχωρισμό ήθελε κανονική άδεια δόμησης επειδή άλλαζαν και οι ελάχιστες υποχρεωτικές θέσεις στάθμευσης κλπ. Εδώ και κανά δυο χρόνια αρκεί άδεια μικρής κλίμακας, που σημαίνει ότι δεν έχει ούτε ελεγκτή δόμησης και είναι πιο απλά τα πράγματα.

ότι και να είναι , δε θα το μάθουμε στο παρών θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ άργησες να παρέμβεις :D

ΥΓ: Το άρθρο των Νέων που ανέβηκε link έχει λάθος στην επιδότηση; Γράφει 0,11 για τα 150-300 ενώ είναι 0,21 ή το ξανα-άλλαξαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, MaXmaD είπε

Οπως οι περισσοτεροι που μπηκαν τελευταια σε σταθερο. 0,17. Λιγο ειναι;

Το ΙΔΙΟ βγαίνει και το κυμαινόμενο, αν είναι κύρια κατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Philippe είπε

Έχει φύγει αναφορά από Κοράκιο!

θα σας δείξω εγώ , θα δείτε τι θα πάθετε 😂

2 λεπτά πριν, Philippe είπε

ΥΓ: Τα μισά άρθρα που διαβάζω στο internet λένε 0,21 και τα άλλα 0,11.. Θα περιμένουμε τα ΦΕΚ

βασικά θα περιμένουνε να κλείσει ο Μάρτιος κλασσικά για να δούνε πόσο θα φτάσει το Γ1 , δηλαδή παίζει να αλλάξουν τα νούμερα και κακώς έγιναν απο τώρα δηλώσεις . Μάλλον επειδή εκτοξεύτηκε η χοντρική το πρώτο 15νθήμερο είπαν να καθησυχάσουν (υποθέτω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Ενώ μου εμφάνισε τη κάρτα για την πάγια εντολή, μου έχει ενεργοποιημένο το μηνιαίο λογαριασμό. Γκριζαρισμενο βέβαια να μην μπορώ να επέμβω. Κάτι ψιλιαστηκα με αυτό και τσεκάρω στο tab του Home Online όπου λέει το αίτημα σας είναι υπό εξέταση. Στο tab του Home Enter+ Λέει ενεργό έως 16/03/2023. 
Στις επιλογές μου, απο τις ρυθμίσεις του ebill, φαίνεται ότι το σύστημα ενεργοποίησε τα παρακάτω. 
https://ibb.co/WxT37Yr

Επικοινώνησα τηλεφωνικά για θέματα του ebill. Ανέφερα ακριβως τι συμβαίνει. Μου ανέφερε ότι οντως το υπό εξέταση του Home Online είναι επειδή είχε γίνει αίτημα μέσω econtract. Ο μηνιαίος λογαριασμός επιλεγμένος το ίδιο μιας και είναι προϋπόθεση της ενεργοποίησης του Home Online. Δυστυχώς εκείνοι δεν μπορούν να επέμβουν σε αυτό και με παρέπεμψε στη φόρμα επικοινωνίας της ΔΕΗ. Εκανα ένα αίτημα τελικά στο [email protected]
 

Είχε αναφερθεί και παλιότερα αλλά δεν το βρίσκω. Κάποιοι στην ίδια κατάσταση με εμένα. Είχαν κάνει δηλαδή αίτημα μέσω econtract και για τον α-β λόγο το προχώρησαν μετέπειτα σε κατάστημα αλλά για επιλογή από online σε enter. Τι τους εμφανίζει στο ebill? 

Ενεργοποίησα μόλις την πάγια εντολή και γράφει το παρακάτω… 

Εστειλα φυσικά αίτημα και στο τεχνικό τμήμα του ebill. 
 

https://ibb.co/j551YDv

 

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Philippe είπε

Όντως το βρήκα στον ΔΕΔΔΗΕ αυτό που λες περί διαχωρισμού/ ενοποίησης παροχών. Μήπως όμως η διαδικασία κολλήσει στους Δήμους, οι οποίοι απ' ό,τι είδα με πρόχειρη αναζήτηση ζητάνε αποδεικτικά στοιχεία προκειμένου να εκδώσουν τη σχετική βεβαίωση των τετραγωνικών; Παλιότερα πάντως για "επίσημο" διαχωρισμό ήθελε κανονική άδεια δόμησης επειδή άλλαζαν και οι ελάχιστες υποχρεωτικές θέσεις στάθμευσης κλπ. Εδώ και κανά δυο χρόνια αρκεί άδεια μικρής κλίμακας, που σημαίνει ότι δεν έχει ούτε ελεγκτή δόμησης και είναι πιο απλά τα πράγματα.

Αν θέλεις άνοιξε άλλο θέμα περί διαχωρισμού, τέλος το off topic από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MaXmaD είπε

Να φανε εννοω υψηλοτερη χρεωση σε σχεση με το εαν ηταν σε ρητροπρογραμμα.
Εδω διαβαζω ενα αρθρο μολις τωρα που λεει ακριβως αυτο.

Οτι επιδοτηση + ρητροπρογραμμα βγαινει χαμηλοτερη απο σταθερο.

https://www.tanea.gr/2022/03/18/economy/economy-greece/epidotisi-reymatos-kato-kai-apo-ta-stathera-timologia-i-timi-tis-kilovatoras/

Είναι ξεκάθαρο και στο άρθρο, ότι είναι μικρότερο το κόστος "...με μηνιαία κατανάλωση έως 300 κιλοβατώρες τον μήνα...", όπως λεέι συνέχεια και ο @washcloud. Δεν γράφει κάτι νέο. Τα Σταθερά είναι για όσους έχουν μεγαλύτερες χρεώσεις, όπως εγώ π.χ. 560KW, τον Φεβρουάριο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί διαβάζοντας εδώ τα θέματα και μετά την ψυχρολουσια ποτέ έφαγα και εγώ με την ρήτρα άλλαξα αμέσως από Γ1 σε Enter εδώ και κάνα 2μηνο μπορεί και λίγο λιγότερο. Και ξαναμπαινω που και που και βλέπω ότι προτείνετε τώρα πια το Enter+ και όχι το Enter. Άλλαξε κάτι το τελευταίο 2μηνο? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...