Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλησπέρα παιδιά, μπράβο που μιλάτε και ενημερώνετε τον κόσμο. Μερικές ερωτήσεις και απο εμένα γιατί έχω πελαγώσει.

Έχουμε ΔΕΗ εδώ και 40 χρονια. Μόλις μπήκα στο ebill και μου εμφανίζει μόνο το DEH My home Online, και όχι το enter / enter + . Έκανα αίτηση μιας και είχα στον προηγούμενο λογαριασμό ρήτρα αναπροσαρμογής 75 ευρώ.

Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς αν και διάβασα πολλές σελιδες, με το πρόγραμμα σταματας να πληρωνεις ρήτρα αναπροσαρμογής, αλλά λίγο παραπάνω κόστος ανά kwH? Στον προηγούμενο λογαριασμό είδα χρέωση 0,11 λεπτά ανά kwh και μέσω του προγράμματος είναι 0,18 απότι είδα.

Επίσης, αξίζει το νυκτερινο, δεδομενου πως εχει καποια μικρα παγια αποτι ειδα, και του γεγονοτος πως δεν αναβει σχεδον τιποτα την νυκτα/ μεσημερι στο σπιτι?

ευχαριστω!!!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Beefeater είπε

Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς αν και διάβασα πολλές σελιδες, με το πρόγραμμα σταματας να πληρωνεις ρήτρα αναπροσαρμογής, αλλά λίγο παραπάνω κόστος ανά kwH?

ναι , μπορεί και να μη συμφέρει

14 λεπτά πριν, korakios είπε

 

2 λεπτά πριν, Beefeater είπε

Επίσης, αξίζει το νυκτερινο, δεδομενου πως εχει καποια μικρα παγια αποτι ειδα, και του γεγονοτος πως δεν αναβει σχεδον τιποτα την νυκτα/ μεσημερι στο σπιτι?

δεν έχει έξτρα πάγιο στα σταθερά , εξαρτάται την κατανάλωση που έχεις αν συμφέρει ή όχι

αν είναι δικό σου το σπίτι τα 42€ κάποια στιγμή θα τα βγάλεις πάντως ,χαμένο δε θα πάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , μπορεί και να μη συμφέρει

 

δεν έχει έξτρα πάγιο στα σταθερά , εξαρτάται την κατανάλωση που έχεις αν συμφέρει ή όχι

αν είναι δικό σου το σπίτι τα 42€ κάποια στιγμή θα τα βγάλεις πάντως ,χαμένο δε θα πάει

ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λετε τωρα με τις καινούργιες επιδοτησεις που ειπαν θα ειναι πιο βαρβάτες να τον φανε αυτοι που ειναι σε σταθερο? 

Με την προϋπόθεση οτι θα δωθουν μονο στα ρητροπρογραμματα οπως γινοταν μεχρι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MaXmaD είπε

λετε τωρα με τις καινούργιες επιδοτησεις που ειπαν θα ειναι πιο βαρβάτες να τον φανε αυτοι που ειναι σε σταθερο? 

Με την προϋπόθεση οτι θα δωθουν μονο στα ρητροπρογραμματα οπως γινοταν μεχρι τωρα.

Kανεις δεν ξερει θα δειξει στην πορεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα στη ΔΕΗ οτι δεν εμφανιζεται η παγια πληρωμη με καρτα κτλ  και μου απαντησανε 

"Σε συνέχεια της επικοινωνία σας, παρακαλούμε όπως μας διευκρινίσετε συγκεκριμένα το αίτημά σας."
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mccrush2006 είπε

Ρε παιδια προσπαθω να αλλαξω προγραμμα μεσα απο το ebill και οταν φτανω στο βημα ταυτοποιησης με οποια καρτα και να βαλω αφου δωσω το οκ μεσω του app στο κινητο με χρεωνει αυτο το 1 λεπτο και μετα στο site γραφει οτι ειναι λαθος τα στοιχεια και απετυχε η ταυτοποιηση. Τι ειναι αυτο καινουριο κολπο για να παιρνουν 1 λεπτο απο καθε προσπαθεια? Εχει τυχει σε κανεναν κατι παρομοιο?

Αφου μου ερχεται notification στο app κανω confirm, ξεκινα στην σελιδα της Δεη να φορτωνει μου ρχεται στο κινητο η χρεωση 1 λεπτο και στην σελιδα πεταει το μνμα οτι απετυχε η ταυτοποιηση. Οτι γραφει η καρτα βαζω και με διαφορετικες καρτες.

ΥΓ. Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα η ΔΕΗ ειναι στο ονομα μου και οι καρτες που βαζω επισης.

275789185_673471327226248_4602855152344472598_n.png

Καλησπερες! Λοιπον ξαναπροσπαθησα μολις τωρα και προχωρησε κανονικα. Οποτε φαινεται οτι ειναι προβλημα του συστηματος. Σε οποιον συμβει κατι παρομοιο απλα προσπαθηστε την επομενη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MaXmaD είπε

λετε τωρα με τις καινούργιες επιδοτησεις που ειπαν θα ειναι πιο βαρβάτες να τον φανε αυτοι που ειναι σε σταθερο? 

Με την προϋπόθεση οτι θα δωθουν μονο στα ρητροπρογραμματα οπως γινοταν μεχρι τωρα.

Δε φαίνεται να γίνεται αποκλιμάκωση των τιμών στη διεθνή αγορά και αν γίνει θα είναι κάτι που θα γίνει σε βάθος χρόνου το 22 το ξεχνάμε μιλάμε για το 23 και βάλε ,τώρα πόσο οι επιδοτήσεις θα μπορούν να διατηρηθούν σε μεγάλα ποσά χωρίς την ευρωπαϊκή στήριξη αυτό είναι άλλο θέμα 

Η μονη λύση για όλους όσους είναι σε προγράμματα με ρήτρες είναι να κάνουν οικονομία στη κατανάλωση ,όσοι είναι σε σταθερά μέχρι ένα σημείο υπάρχει "ελεγχόμενη"  κατάσταση ειδικά όσοι έχουν για τη ΔΕΗ μιλάω προγράμματα σταθερά προ του 3/12/21 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MaXmaD είπε

λετε τωρα με τις καινούργιες επιδοτησεις που ειπαν θα ειναι πιο βαρβάτες να τον φανε αυτοι που ειναι σε σταθερο? 

Με την προϋπόθεση οτι θα δωθουν μονο στα ρητροπρογραμματα οπως γινοταν μεχρι τωρα.

Τι να φάνε, δηλαδή ?

Πιο πολύ η επίδοτηση και πιο πολύ η χρέωση.

Αν κρίνεις ότι δεν σε βολεύει, πας Γ1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανε εννοω υψηλοτερη χρεωση σε σχεση με το εαν ηταν σε ρητροπρογραμμα.
Εδω διαβαζω ενα αρθρο μολις τωρα που λεει ακριβως αυτο.

Οτι επιδοτηση + ρητροπρογραμμα βγαινει χαμηλοτερη απο σταθερο.

https://www.tanea.gr/2022/03/18/economy/economy-greece/epidotisi-reymatos-kato-kai-apo-ta-stathera-timologia-i-timi-tis-kilovatoras/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MaXmaD είπε

Οτι επιδοτηση + ρητροπρογραμμα βγαινει χαμηλοτερη απο σταθερο.

επικίνδυνος ο τίτλος , βέβαια αναλύει πιο κάτω ευτυχώς

και επίσης έχουμε ακόμα μέρες να κλείσει ο μήνας και φυσικά να παραμείνουν τα νούμερα μέχρι την έκδοση ΦΕΚ

Και εννοείται οτι όσοι είναι τώρα σε κυμαινόμενα και μετρά ο πάροχος χοντρική του τρέχων μήνα και όχι του προηγούμενου , την κάτσανε άσχημα για Μάρτιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το
"διορθωνονται αδικιες" ποτε δεν συμβαινει στην πραξη, ναι μεν αλλα για ελαχιστους αλλα οχι για τα ποσοστα που αναφερουν παντα τα δημοσιογραφικα πανελ!

Δε νομιζω να εχει κανεις την εντυπωση οτι ξαφνικα ξημερωσε αλλη μερα στη χωρα της αδικιας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...