Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Καλημέρα. Μετά από αίτηση μου εχθές σε κατάστημα για το enter+ φάνηκε στο ebill μου τώρα. Πάγια εντολή ενεργοποιώ από την Τραπεζα μου; Δεν έχει την επιλογή όπως το home online μέσω κάρτας; Η μήπως δεν έχουν περαστεί όλα τα χαρακτηριστικά ακόμα του προγράμματος γιατί δεδδηε ακόμα δεν έχει περάσει…

Μπορείς μέσω ebill να ενεργοποιήσεις πάγια με κάρτα. Απλώς παρατηρήθηκε πριν λίγες μέρες η επιλογή της κάρτας για πάγια να εξαφανίζεται και να επανεμφανίζεται λίγες ώρες ή μια-δυο μέρες μετά (το διαπίστωσα ο ίδιος). Αν δεν βιάζεσαι να βάλεις την πάγια τσέκαρε ξανά το ebill το απόγευμα ή μετά από λίγες ημέρες.

Edit:

Σχετική αναφορά για εξαφάνιση της πάγιας στο  

Στις 8/3/2022 στις 10:11 ΠΜ, black_orchid είπε

Καλημέρα, συγνώμη αν έχει ειπωθεί ξανά, αλλά εσείς βλέπετε επιλογή για την πάγια εντολή (αλλαγή κάρτας) στο ebill;

Μετά την αναβάθμιση του συστήματος δεν φαίνεται κάπου ούτε η κάρτα που έχω καταχωρίσει ούτε η επιλογή για αλλαγή της, εκτός αν κάτι δεν βλέπω σωστά.

Στις 8/3/2022 στις 10:21 ΠΜ, ritualistic είπε

εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα.

δεν υπαρχει η επιλογη ξαφνικα ενω την περασμενη εβδομαδα την εβλεπα και επειδη δεν ημουν ακομα ενεργοποιημενος δεν καταχωρησα κατι...

Και επανεμφάνιση λίγο μετά

Στις 8/3/2022 στις 11:38 ΠΜ, dimostr είπε

Στο ebill εμφανίστηκε πάλι η επιλογή για κάρτες 

 

Επεξ/σία από batatoudis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, astrea966 είπε

ετσι εγινε εμενα τον προηγουμενο μηνα στον πρωτο λογαριασμο του online.

η χρεωση εγινε την ημερα ληξης του λογαριασμου στις 12:00-13:00 περιπου το μεσημερι

ΟΚ, άψογα.

Άλλη μια διευκρίνηση αν μπορείς.

Κάπου ανάμεσα στα παρακάτω υπήρχε και το tab για την κάρτα το οποίο δεν υπάρχει πλέον:

image.png.f572ba7059b734d67c76355a6f34cb7b.png

Είναι σωστό; Στο ιστορικό βέβαια φαίνεται οτι είχα ενεργοποιήσει:

image.png.22d263b6f68de760fa2d71df12d84f0d.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Ποτε εγινε η αλλαγη σου;; Ποτε το ζητησες αυτο;;;

Αλλαγή είδα στο ebill τώρα που πέρασαν το νεο αριθμό συμβολαίου. Μέχρι κ 4πμ που κοίταξα σήμερα δεν είχε περαστεί. Όποτε πέρασε γύρω στις 9 το πρωί. Η αλλαγή στο κατάστημα έγινε εχθές 7 το απόγευμα. Γι αυτό λέω δεν έχει περάσει ακόμα ο δεδδηε. Το πρόγραμμα enter+ λέει είναι ενεργό μέχρι 16/03/2023

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ppmarkos είπε

Αλλαγή είδα στο ebill τώρα που πέρασαν το νεο αριθμό συμβολαίου. Μέχρι κ 4πμ που κοίταξα σήμερα δεν είχε περαστεί. Όποτε πέρασε γύρω στις 9 το πρωί. Η αλλαγή στο κατάστημα έγινε εχθές 7 το απόγευμα. Γι αυτό λέω δεν έχει περάσει ακόμα ο δεδδηε. Το πρόγραμμα enter+ λέει είναι ενεργό μέχρι 16/03/2023

Υπομονη θα περασει και ο Δεδδηε εντος των  2-3 ημερων... Ειναι ανοιχτος ο χωρος εκει για να μετρησουν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, takoulou είπε

Υπομονη θα περασει και ο Δεδδηε εντος των  2-3 ημερων... Ειναι ανοιχτος ο χωρος εκει για να μετρησουν;;

Εντάξει θα χτυπήσουν κανένα κουδουνι ολο κ κάποιος θα ανοίξει. Με το που ανοίξουν εκεί δίπλα είναι τα ρολόγια. Το θέμα μου όμως είναι άλλο. Το μενού του ebill στο πρόγραμμα enter+ είναι όπως του online? Δέχεται κάρτα χρεωστική πιστωτική για πάγια εντολή; 

 

Οκ τώρα ξανά μπήκα κι εμφάνισε το μενού για ενεργοποίηση πάγιας εντολής. Όποτε θέλει χρόνο. Δεν θα περάσω ακόμα την κάρτα. Να βεβαιωθώ ότι άλλαξε και το τελευταίο ψηφίο στον δεδδηε και μετά έτσι;

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για νέα σύνδεση σε γκαρσονιέρα 35τ.μ με μόνο τις βασικές ηλ συσκευές,

ποιο από τα 3 προγράμματα επιλέγω (Enter+, Online ή Enter).

μόνος μου θα είμαι, οι καταναλώσεις θα είναι μικρές.

Τι χαρτιά χρειάζονται για τη νέα σύνδεση?

Ποια είναι η πιο εύκολη διαδικασία (μέσω internet/κατάστημα?)

Συμβουλές?

ευχαριστώ

Επεξ/σία από red66phone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, τελικά σήμερα στο site της Δεδδηε εμφανίζει τον νέο αριθμό παροχής της ΔΕΗ. Μπήκα και στο ebill και πλέον φαίνεται ενεργοποιημένο το πρόγραμμα online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Philippe είπε

Ο φίλος έχει παλιά διώροφη μονοκατοικία, πώς θα βάλει 2ο ρολόι; Όσα θέλουμε βάζουμε; Ειλικρινά ρωτάω.. Δεν θα χρειαστεί να κάνει πολεοδομικό διαχωρισμό σε δύο διαμερίσματα, δηλ. να βγάλει άδεια; Δεν θα του έρθει και ελεγκτής να δει αν όντως έχτισε τους διαχωριστικούς τοίχους και τη νέα κουζίνα κλπ; Δεν ξέρω αν θα του ζητήσουν και σύσταση μετά, αν και δεν νομίζω..

Όχι, ο διαχωρισμός παροχών (έτσι λέγεται) για να πραγματοποιηθεί δεν χρειάζεται "πολεοδομικό διαχωρισμό", χρειάζεται τη σχετική αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ, κατάθεση ξεχωριστής ΥΔΕ για κάθε μετρητή, και βεβαίωση από τον Δήμο με τα νέα τετραγωνικά μέτρα. Τον Δήμο δεν τον ενδιαφέρουν όλα αυτά που περιγράφεις, αν κάνει έλεγχο θα τον κάνει μόνο και μόνο για να βεβαιωθεί ότι θα πληρώνουν τέλη και φόρους όλοι οι χώροι που χρησιμοποιούνται.

4 ώρες πριν, Philippe είπε

99% ενιαία διώροφη κατοικία είναι, εσείς το δέσατε κόμπο ότι είναι διπλοκατοικία..

Αν διαβάσεις πιο προσεκτικά το επίμαχο post του φίλου θα διαπιστώσεις πως εκτός από το "διώροφη κατοικία" έχει γράψει και το "καθε διαμέρισμα έχει μετρητή και πληρώνει ο καθένας το ποσό που του αναλογεί", ε από αυτό είναι σαφές ότι στην πραγματικότητα πρόκειται για τουλάχιστον δύο κατοικίες, για τουλάχιστον δύο νοικοκυριά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Philippe είπε

Αμφιβάλλω ότι γνωρίζει ο λογιστής πώς ενημερώνεται η ΔΕΗ για τις πρώτες κατοικίες. Πιο πιθανό είναι να το ξέρει κάποιος από μας εδώ. Ιστορία δεν είναι η τροποποιητική ως διαδικασία, δυο κλικ είναι. Το πρόβλημα είναι με τα τεκμήρια, μπορεί να μην σε καλύπτει η ανάλωση που έχεις φέρει και άλλα τέτοια μπλεξίματα και να βγεις ξαφνικά με διαφορά φόρου (π.χ. αν θυμάμαι σωστά οι δευτερεύουσες έχουν 50% τεκμήριο). Αυτό που δεν θυμάμαι, είναι αν θα έχει 100άρικο πρόστιμο για αλλαγή πληροφοριακού χαρακτήρα, οπότε βγαίνει όσο οι επιδοτήσεις..

Κι εγώ αμφιβάλλω για τις γνώσεις των περισσότερων λογιστών για το συγκεκριμένο, αλλά από τότε που ξεκίνησε αυτή η ιστορία σίγουρα θα τους έχουν τρελάνει οι πελάτες τους και πιθανώς γι' αυτό τον λόγο κάποιοι θα έχουν βρει άκρη. Για την τροποποιητική δεν έχω ιδέα αν είναι κόπος ή όχι ή αν απλά είναι θέμα να βρεθείς και χρεωμένος - απλώς ο δικός μου λογιστής που τον είχα ρωτήσει κάποτε, αυτό μου είχε πει (δεν θυμάμαι περισσότερα, αλλά ναι παίζει να ήταν θέμα προστίμου ή κάτι τέτοιο). Σε κάθε περίπτωση, αν έχεις δικό σου λογιστή, δεν χάνεις απλά να τον ρωτήσεις. Όσο για τον κόσμο εδώ μέσα, δεν νομίζω να έχει αναφερθεί κανείς σχετικά ως τώρα, ενώ παίζει σαν ζήτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, red66phone είπε

Για νέα σύνδεση σε γκαρσονιέρα 35τ.μ με μόνο τις βασικές ηλ συσκευές,

ποιο από τα 3 προγράμματα επιλέγω (Enter+, Online ή Enter).

μόνος μου θα είμαι, οι καταναλώσεις θα είναι μικρές.

Τι χαρτιά χρειάζονται για τη νέα σύνδεση?

Ποια είναι η πιο εύκολη διαδικασία (μέσω internet/κατάστημα?)

Συμβουλές?

Έντερ+ σε κατάστημα (για τα χαρτιά κοίτα στο σάιτ της ΔΕΗ για κατανάλωση έως 300kWh/μήνα (υπολόγισε και κλιματιστικό, αν υπάρχει, για το καλοκαίρι, όπως και ίσως και για τον χειμώνα). Για πιο λίγη κατανάλωση, μπορεί και να σε συμφέρει ρητροπρόγραμμα, με ό,τι ρίσκα περιλαμβάνει αυτό. Αν πάλι θες να έχεις απλά ήσυχο το κεφάλι σου, πας στο Εντερ+ που είπα και δεν το πολυσυζητάς (οι διαφορες άλλωστε δεν θα είναι και τεράστιες). Συμβουλή : απλά να μην καις κάτι "στον βρόντο", καθώς το ρεύμα έχει γίνει πανάκριβο...Α, και να έχεις τον νου σου όταν θα κοντεύει το 6μηνο από την υπογραφή, γιατί διατηρούν οι πάροχοι το δκαίωμα ν' αλλάξουν τιμές (ή και να σε γυρίσουν σε ρητροπρόγραμμα). Αλλά αν γενικά έχεις χαμηλή κατανάλωση (πχ κάτω από 1.000 κιλοβατώρες το 4μηνο) δεν σε πολυαφορά κάτι από όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, washcloud είπε

Έντερ+ σε κατάστημα (για τα χαρτιά κοίτα στο σάιτ της ΔΕΗ για κατανάλωση έως 300kWh/μήνα (υπολόγισε και κλιματιστικό, αν υπάρχει, για το καλοκαίρι, όπως και ίσως και για τον χειμώνα). Για πιο λίγη κατανάλωση, μπορεί και να σε συμφέρει ρητροπρόγραμμα, με ό,τι ρίσκα περιλαμβάνει αυτό. Αν πάλι θες να έχεις απλά ήσυχο το κεφάλι σου, πας στο Εντερ+ που είπα και δεν το πολυσυζητάς (οι διαφορες άλλωστε δεν θα είναι και τεράστιες). Συμβουλή : απλά να μην καις κάτι "στον βρόντο", καθώς το ρεύμα έχει γίνει πανάκριβο...Α, και να έχεις τον νου σου όταν θα κοντεύει το 6μηνο από την υπογραφή, γιατί διατηρούν οι πάροχοι το δκαίωμα ν' αλλάξουν τιμές (ή και να σε γυρίσουν σε ρητροπρόγραμμα). Αλλά αν γενικά έχεις χαμηλή κατανάλωση (πχ κάτω από 1.000 κιλοβατώρες το 4μηνο) δεν σε πολυαφορά κάτι από όλα αυτά.

το Online είδα ότι έχει χαμηλότερη τιμή kWh (0,17€ έναντι 0,18€ )

 επίσης χαμηλότερο πάγιο 

επίσης, το 50% έκπτωση στο πάγιο του Enter+ μάλλον λειτουργεί πιο πολύ ως "κράχτης" καθώς γενικά το πάγιο στις Χρεώσεις Προμήθειας σε έναν λογαριασμό είναι πολύ μικρό (ίσως €2 )

το πιο δυνατό χαρτί του προγράμματος είναι το €50 μείωση στον 1ο λογαριασμό (που κ αυτό είναι στις Προμήθειες)..

 

ρητροπρόγραμμα ? τι εννοείτε? που τα βρίσκω αυτά? εννοείτε από άλλους παρόχους?

επειδή είναι πάρα πολλές οι σελίδες του thread και δεν έχω χρόνο να τις διαβάσω,

είχα την εντύπωση ότι η ΔΕΗ συμφέρει περισσότερο από άλλους παρόχους, αλλά τελικά να διαμορφώσου εκ νέου την ερώτηση μου:

Για μικρές καταναλώσεις σε μια μικρή γκαρσονιέρα 1 ατόμου ποιος πάροχος/πρόγραμμα συμφέρει περισσότερο?

 

----τώρα είδα αυτό το πολύ χρήσιμο excel----

image.png

21 λεπτά πριν, red66phone είπε

το Online είδα ότι έχει χαμηλότερη τιμή kWh (0,17€ έναντι 0,18€ )

 επίσης χαμηλότερο πάγιο 

επίσης, το 50% έκπτωση στο πάγιο του Enter+ μάλλον λειτουργεί πιο πολύ ως "κράχτης" καθώς γενικά το πάγιο στις Χρεώσεις Προμήθειας σε έναν λογαριασμό είναι πολύ μικρό (ίσως €2 )

το πιο δυνατό χαρτί του προγράμματος είναι το €50 μείωση στον 1ο λογαριασμό (που κ αυτό είναι στις Προμήθειες)..

 

ρητροπρόγραμμα ? τι εννοείτε? που τα βρίσκω αυτά? εννοείτε από άλλους παρόχους?

επειδή είναι πάρα πολλές οι σελίδες του thread και δεν έχω χρόνο να τις διαβάσω,

είχα την εντύπωση ότι η ΔΕΗ συμφέρει περισσότερο από άλλους παρόχους, αλλά τελικά να διαμορφώσου εκ νέου την ερώτηση μου:

Για μικρές καταναλώσεις σε μια μικρή γκαρσονιέρα 1 ατόμου ποιος πάροχος/πρόγραμμα συμφέρει περισσότερο?

 

----τώρα είδα αυτό το πολύ χρήσιμο excel----

image.png

από το excel καταλαβαίνω ότι με συμφέρει το DEH ONLINE (καταναλώσεις<1250 /4 μήνες) ?

Επεξ/σία από red66phone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vgeros είπε

Έχω βάλει την κάρτα μου για την πληρωμή των λογαριασμών. Άρα, απλά δεν κάνω τίποτα και θα τραβήξει το ποσό αυτόματα, σωστά;

Σωστα.

4 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Πάγια εντολή ενεργοποιώ από την Τραπεζα μου;

Μεσα απο τo ebill βαζωντας την καρτα σου.

3 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Δέχεται κάρτα χρεωστική πιστωτική για πάγια εντολή; 

Οτι καρτα κι αν βαλεις την δεχεται.

Μονο αυτες απο το σουπερμαρκετ δεν δεχεται.:P

3 ώρες πριν, The_Judas είπε

Κατανάλωση 300kwh+/μήνα πως την πιάνετε;

Στο πατρικό μου έχω:

φούρνο (30 ετών)

ψυγειοκαταψύκτη 2.5μ (30 ετών)

2ο καταψύκτη στο μπαλκόνι  (παλιό και αυτό)

πλυντήριο πιάτων καινούργιο

πλυντήριο ρούχων 10ετίας

κλιματιστικό Α+ που το καλοκαίρι δουλεύει συνέχεια για 3 μήνες

2 επιπλέον παλιά μη inverter κλιματιστικά (παροπλισμένα αυτά οπότε σπάνια δουλεύουν μόνο αν έρθει επισκέπτης)

Τηλεόραση καινούργια που δουλεύει όλη τη μέρα.

θέρμανση με φυσικό αέριο

Ολα αυτά μου βγάζουν σύμφωνα με την εφαρμογή της ζενιθ γύρω στις 3500/έτος.

Από φέτος έχω απενεργοποιήσει τον 2ο καταψύκτη ενώ το πλυντήριο πιάτων δεν το χρησιμοποιούν πια οπότε περιμένω σημαντική μείωση.

Στο δικό μου σπίτι που έχω λίγες συσκευές: καινούργιο φούρνο, καινούργιο πλυντήριο ρούχων και τηλεόραση και ένα παλιό ψυγείο (+θέρμανση με φ. αέριο) όλα μαζί μου καταναλώνουν 1500/έτος.

 

Δεν χρειαζεται ν'αναφερεις τοσο αναλυτικα για το τι εχεις μεσα στο σπιτι.Η καταναλωση φτανει.

Διαβασε 10-20 σελιδες πιο πισω και θα δεις τι σε συμφερει.

3 ώρες πριν, red66phone είπε

Για νέα σύνδεση σε γκαρσονιέρα 35τ.μ με μόνο τις βασικές ηλ συσκευές,

ποιο από τα 3 προγράμματα επιλέγω (Enter+, Online ή Enter).

μόνος μου θα είμαι, οι καταναλώσεις θα είναι μικρές.

Τι χαρτιά χρειάζονται για τη νέα σύνδεση?

Ποια είναι η πιο εύκολη διαδικασία (μέσω internet/κατάστημα?)

Συμβουλές?

ευχαριστώ

Διαβασε 10-20 σελιδες πιο πισω ωστε να παρεις τις απαντησεις σου και θα δεις τι σε συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vgeros είπε

ΟΚ, άψογα.

Άλλη μια διευκρίνηση αν μπορείς.

Κάπου ανάμεσα στα παρακάτω υπήρχε και το tab για την κάρτα το οποίο δεν υπάρχει πλέον:

image.png.f572ba7059b734d67c76355a6f34cb7b.png

Είναι σωστό; Στο ιστορικό βέβαια φαίνεται οτι είχα ενεργοποιήσει:

image.png.22d263b6f68de760fa2d71df12d84f0d.png

αν ειναι σωστο δεν ξερω αλλα απο τη στιγμη που σου δειχνει για την καρτα δε νομιζω να εχεις θεμα.ξανατσεκαρε το βεβαια και αλλη μερα να δεις.εμενα ειναι οπως παρακατω

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης (5).png

 

Επεξ/σία από astrea966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ μου εμφάνισε τη κάρτα για την πάγια εντολή, μου έχει ενεργοποιημένο το μηνιαίο λογαριασμό. Γκριζαρισμενο βέβαια να μην μπορώ να επέμβω. Κάτι ψιλιαστηκα με αυτό και τσεκάρω στο tab του Home Online όπου λέει το αίτημα σας είναι υπό εξέταση. Στο tab του Home Enter+ Λέει ενεργό έως 16/03/2023. 
Στις επιλογές μου, απο τις ρυθμίσεις του ebill, φαίνεται ότι το σύστημα ενεργοποίησε τα παρακάτω. 
https://ibb.co/WxT37Yr

Επικοινώνησα τηλεφωνικά για θέματα του ebill. Ανέφερα ακριβως τι συμβαίνει. Μου ανέφερε ότι οντως το υπό εξέταση του Home Online είναι επειδή είχε γίνει αίτημα μέσω econtract. Ο μηνιαίος λογαριασμός επιλεγμένος το ίδιο μιας και είναι προϋπόθεση της ενεργοποίησης του Home Online. Δυστυχώς εκείνοι δεν μπορούν να επέμβουν σε αυτό και με παρέπεμψε στη φόρμα επικοινωνίας της ΔΕΗ. Εκανα ένα αίτημα τελικά στο [email protected]
 

Είχε αναφερθεί και παλιότερα αλλά δεν το βρίσκω. Κάποιοι στην ίδια κατάσταση με εμένα. Είχαν κάνει δηλαδή αίτημα μέσω econtract και για τον α-β λόγο το προχώρησαν μετέπειτα σε κατάστημα αλλά για επιλογή από online σε enter. Τι τους εμφανίζει στο ebill? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, The_Judas είπε

Κατανάλωση 300kwh+/μήνα πως την πιάνετε;

σε άλλο θέμα

2 ώρες πριν, red66phone είπε

ια μικρές καταναλώσεις σε μια μικρή γκαρσονιέρα 1 ατόμου ποιος πάροχος/πρόγραμμα συμφέρει περισσότερο?

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Μάρτιος 2022)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...