Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο φίλος έχει παλιά διώροφη μονοκατοικία, πώς θα βάλει 2ο ρολόι; Όσα θέλουμε βάζουμε; Ειλικρινά ρωτάω.. Δεν θα χρειαστεί να κάνει πολεοδομικό διαχωρισμό σε δύο διαμερίσματα, δηλ. να βγάλει άδεια; Δεν θα του έρθει και ελεγκτής να δει αν όντως έχτισε τους διαχωριστικούς τοίχους και τη νέα κουζίνα κλπ; Δεν ξέρω αν θα του ζητήσουν και σύσταση μετά, αν και δεν νομίζω..

6 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μήπως κάνεις λάθος ? Αφορά αυτούς που είχαν 'ξεχάσει' να δηλώσουν τον αριθμό παροχής.

Είσαι μεγάλος!!! Καλά που το είδες! Όχι για μένα, αλλά για την φουκαριάρα τη μάνα μου :D Έτοιμος ήμουν να την αφήσω στο κυμαινόμενο (δηλώνει άλλο για κύρια και δεν μπήκε στον κόπο να το αλλάξει για να μην αλλάζει ΔΟΥ). Και σήμερα είναι η μέρα που δέχεται ενδείξεις ο ΔΕΔΔΗΕ. Θα πέσει μπαλαμούτι πάλι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/3/2022 στις 8:01 ΜΜ, tsirik είπε

Καλησπέρα στο Thread

Λίγο άσχετη ερώτηση αλλα ίσως κάποιους τους ενδιαφέρει και νομίζω πως ο @korakios θα μπορεί να βοηθήσει.
Έχω μπεί ευτυχώς απο την βοήθεια του Thread σε Home Enter απο τις 15/02 ερχόμενος απο Γ1Ν...

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: Εχω έναν μετρητή κατανάλωσης τον οποίο τον βάζω σε διάφορες συσκευές και βλέπω την κατανάλωση τους σε W/h (Θερμαντικά σώματα, Aircondition, 3d Εκτυπωτές, PC κλπ).

Ποιά είναι η σωστή μέθοδος για να υπολογίσω το κόστος της kw/h σύμφωνα με τα watt που καταναλώνει η εκάστοτε συσκευή και με γνώμονα το Excel .

Παράδειγμα εχω το pc μου 24/7 για να κάνει mining και καταναλώνει 400w/h,  (6.4kw/day, 3.2kw/night),
(768kw/day4months, 384kw/night4months )

Ποιός είναι ο σωστός τρόπος για να υπολογίσω με την μέγιστη ακρίβεια πόσο μου κοστίζει τον μήνα ή την μέρα αυτή η συσκευή;

Να βαλω στα πεδία του excel αυτά τα νούμερα που παίρνω και να κάνω τις πράξεις ?
Να περιμένω τον πρώτο λογαριασμό και να διαιρέσω τα ευρά με τις κιλοβατώρες ? (δεν μου φαίνετε πολύ σωστό αυτό)

Ευχαριστώ.
 

Συγνώμη προκαταβολικά για το -ίσως- διορθωτικό μου ύφος που μπορεί εκλαμβάνεται στα ακόλουθα:
Από τα λίγα ηλεκτρολογικά που ''ξέρω'':
Ισχύς: μετριέται σε βατ (w), κιλοβάτ (Kw) κλπ.
Κατανάλωση: μετριέται σε βατώρες (wh), κίλοβατώρες (Kwh) κλπ. (Συνήθως σε Kwh).
δλδ μια συσκευή σταθερής ισχύος 1000w ή 1Kw που δουλεύει θα κάψει καταναλώσει 1000wh ή μια κιλοβατώρα (1Kwh) επί 1 ώρα λειτουργείας, 2,5 Kwh επί 2,5 ώρες, 24Kwh επί 24 ώρες κ.ο.κ. 
1 Kwh καταναλώνει και μια συσκευή 1 βατ (w) επί 1000 ώρες (h), ομοίως.
Οι μετρητές λοιπόν μετρούν κιλοβατώρες (Kwh) για όσο χρόνο είναι συνδεδεμένοι. Την ισχύ -σταθερή ή μεταβαλλόμενη δλδ επί τον χρόνο λειτουργείας (κι όχι ανά ώρα-μέρα-χρόνο) γι αυτό και γράφουμε  Kwh κι όχι Kw/h.
Ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος για να βρεις την μέση κατανάλωση 4μήνου είναι να προσθέσεις τις καταναλώσεις των 3 τελευταίων εκκαθαριστικών διαιρώντας τους με το 3 κι εννοείται χωριστά κανονικό με νυκτερινό τιμολόγιο.
 Τώρα αν έχεις σημαντικές μεταβολές με προσθαφαιρέσεις συσκευών ή δεν έχεις εκκαθαριστικούς προσπάθησέ το, μετρώντας κάθε συσκευή 16 ώρες για το κ.τ και 8 ώρες για το ν.τ. και να το αναγάγεις στο 4μήνο όπως σωστά έκανες αλλά για όλες τις συσκευές.
Με πιο απλό τρόπο: πάρε την ένδειξη του μετρητή της ΔΕΗ, πάρε κι αλλή μια σε 1 μέρα ή 10 μέρες την ίδια ακριβώς ώρα και η διαφορά τους (αφού την αναγάγεις σε 4μήνο) είναι η τιμή που ψάχνεις -και- για το Excel.
Για το πόσο σου βγαίνει η τιμή της της κιλοβατώρας (σούμα με πάγια, ρυθμιζόμενες χρεώσεις, δημοτικά τέλη, ρήτρα, φπα κλπ) απλά διαίρεσε το σύνολο του λογαριασμού με τις ΄κιλοβατώρες χρέωσης.
Εγώ έκανα σούμα τις πληρωμές τριών ετών και τις διαίρεσα με τις κιλοβατώρες χρήσης της 3ετίας.
Αποτέλεσμα 0,14 ευρώ/Kwh με όλα συνυπολογισμένα (άστο μην το συγκρίνεις με τις παρούσες τιμές) σε πρόγραμμα fixed, οπού με ''πετάξανε'' σε αυτά με την ρήτρα οπότε μετακόμισα στη ΔΕΗ στο Enter+ που θα πληρώνω περίπου 1,5 φορά περισσότερα αλλά θα γλυτώσω τη ληστεία της ρήτρας.
υγ. ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο, αν κι απ' τα γραφόμενά σου βλέπω οτι ''το 'χεις'', οπότε θα την βρεις την άκρη κι από μόνος σου.

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Philippe είπε

Ο φίλος έχει παλιά διώροφη μονοκατοικία, πώς θα βάλει 2ο ρολόι; Όσα θέλουμε βάζουμε; Ειλικρινά ρωτάω.. Δεν θα χρειαστεί να κάνει πολεοδομικό διαχωρισμό σε δύο διαμερίσματα, δηλ. να βγάλει άδεια; Δεν θα του έρθει και ελεγκτής να δει αν όντως έχτισε τους διαχωριστικούς τοίχους και τη νέα κουζίνα κλπ; Δεν ξέρω αν θα του ζητήσουν και σύσταση μετά, αν και δεν νομίζω..

Είσαι μεγάλος!!! Καλά που το είδες! Όχι για μένα, αλλά για την φουκαριάρα τη μάνα μου :D Έτοιμος ήμουν να την αφήσω στο κυμαινόμενο (δηλώνει άλλο για κύρια και δεν μπήκε στον κόπο να το αλλάξει για να μην αλλάζει ΔΟΥ). Και σήμερα είναι η μέρα που δέχεται ενδείξεις ο ΔΕΔΔΗΕ. Θα πέσει μπαλαμούτι πάλι :)

ΔΕΝ αλλάζει η ΔΟΥ, αν δηλώσεις κυρία κατοικία σε ΑΛΛΟ νομό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dask92 είπε

2500+ 4μηνο 

να πάω στο enter + η να κοιτάξω για άλλο παροχο.

...να πας. Τρέχοντας. Διότι όσο και να κοιτάξεις, οι τιμές "των άλλων" δεν θα πέσουν. Από το καλοκαίρι του '21, "μόνο ΔΕΗ" (εκτός κι αν κάποιος έχει παλιά χρέη εκεί). Αντιθέτως όσο καθυστεράς ρισκάρεις ν' ανέβουν οι τιμές των σταθερών της ΔΕΗ (μέχρι 31/3 υποτίθεται θα ισχύουν τρέχουσες,,,αν δεν τις αλλα΄ξουν και νωρίτερα με ό,τι γίνεται στην αγορά. Πάντως μέχρι στιγμής, από 3/12/21 που τις αλλάξανε, δίνουν την ισχύ "της προσφοράς" μέχρι τέλους του κάθε μήνα : 31/12, 31/1, 28/2, 31/3...Αλλά δεν νομίζω να την γλυτώσουν άλλο, μετά τα "ουκρανικά"...)

Ραντεβού μέσα από το σάιτ της ΔΕΗ, να έχεις σχετικά χαρτιά κυρίως τον τελευταίο λογαριασμό, ΕΞΟΦΛΗΜΕΝΟ, ΚΑΙ την απόδειξη, τυχόν μισθωτήριο ή Ε9, φωτό του μετρητή με την ένδειξη να φαίνεται, πιστοποιητικό εμβολιασμού ή ράπιντ, ταυτότητα, συγχωροχάρτι του μπατζανάκη του πεθερού της μάνας σου (RIP Χάρρυ...) - για να μην σε γυρίσουν πίσω...Κατάστημα,, για να γίνει άμεσα η μετάβαση (αν το πας ιντερνετικά, ενδέχεται να μπλέξεις με πιθανή καθυστέρηση, έως πολύ μεγάλη). Κεράσακι : 100 εγγύηση. Αν βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης (κάρτα) ενδέχεται να στην επσιτρέψουν ως πίστωση στον 1ο λογαριασμό (ρώτα τους για να σιγουρευτείς αν συνεχίζει να ισχύει, αν ενδιαφέρεσαι).

3 ώρες πριν, Philippe είπε

Ο φίλος έχει παλιά διώροφη μονοκατοικία, πώς θα βάλει 2ο ρολόι; Όσα θέλουμε βάζουμε;

Όχι βέβαια, κάθε οικία ένα ρολόι. Η αδερφή του όμως του είπε μόνο περί ηλεκτρολόγου, άρα πιθανώς τα έχουν ήδη φροντίσει τα υπόλοιπα. Αν είναι ξεχωριστοί αυτόνομοι όροφοι (το πιθανότερο) και τα έχουν κανονίσει τα πολεοδομικά από πριν, θα χρειαστεί μόνο τον ηλεκτρολόγο για να του τραβήξει νέα εξωτερική γραμμή (αν τα υπόλοιπα, πχ πίνακας κτλ) είναι κομπλέ, μετά θα του μένουν μόνο δύο νέες ΥΔΕ για τον διαχωρισμό. Λογικά όλα αυτά κάτω από χιλιάρικο (ίσως 6-7 κατοστάρικα;  Κάπου στα 6 θυμάμαι μου είχε πάρει πριν μερικά χρόνια ηλεκτρολόγος για μονοφασική παροχή). Αν από την άλλη μιλάμε για μεζονέτα, αλλάζει το πράμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, washcloud είπε

Όχι βέβαια, κάθε οικία ένα ρολόι. Αν από την άλλη μιλάμε για μεζονέτα, αλλάζει το πράμα.

99% ενιαία διώροφη κατοικία είναι, εσείς το δέσατε κόμπο ότι είναι διπλοκατοικία..

49 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΔΕΝ αλλάζει η ΔΟΥ, αν δηλώσεις κυρία κατοικία σε ΑΛΛΟ νομό.

Ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλά βρίσκονται στον νομό Αττικής και τα δύο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Philippe είπε

99% ενιαία διώροφη κατοικία είναι, εσείς το δέσατε κόμπο ότι είναι διπλοκατοικία..

ε εδώ μπαίνουν αν είναι στη μέση οι ντοπιολαλιές, και τί εννοεί κανείς με το "διώροφο" (που εσύ το λες "διπλοκατοικία")...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 5 μερες εκανα αλλαγη σε enter+ (και gas control) και προχθες ηρθε η ΔΕΔΔΗΕ για μετρηση.

Υπαρχει τροπος εγγραφης στο ebill απο τωρα?

Επεξ/σία από nikos121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, η "κύρια κατοικία" είναι αυτή που δηλώνουμε στον πίνακα 5 του Ε1 και μόνο αυτή, έτσι δεν είναι; Πρέπει να αλλάξουμε και στο μητρώο με την αίτηση Μ1 (ή Μ2 οι επαγγελματίες για αλλαγή έδρας);

Και πες ότι μπαίνουμε τώρα στο Taxis και κάνουμε τροποποιητική δήλωση Ε1 για τον προηγούμενο χρόνο, προκειμένου να αλλάξουμε αναδρομικά την κύρια κατοικία. Μπορεί να παίξει αυτό το σενάριο; Άραγε τα αντλούν τα στοιχεία realtime κατά την έκδοση του εκκαθαριστικού ή έχουν σταλεί από τον Ιανουάριο σε λίστες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos121 είπε

Πριν 5 μερες εκανα αλλαγη σε enter+ (και gas control) και προχθες ηρθε η ΔΕΔΔΗΕ για μετρηση.

Υπαρχει τροπος εγγραφης στο ebill απο τωρα?

...αν εννοείς για ebill account, χρειάζεσαι τον κωδικό εταίρου. Έκανες μετάβαση σε Έντερ+ από άλλο πάροχο, σε κατάστημα; Αν ναι, έπρεπε να τους τον ζητήσεις. Πάρε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και ζήτα τον (με βάση το ΑΦΜ σου νομίζω). 

4 λεπτά πριν, Philippe είπε

Και πες ότι μπαίνουμε τώρα στο Taxis και κάνουμε τροποποιητική δήλωση Ε1 για τον προηγούμενο χρόνο, προκειμένου να αλλάξουμε αναδρομικά την κύρια κατοικία. Μπορεί να παίξει αυτό το σενάριο; 

...αν τα φορολογικά σου τα δίνεις σε λογιστή, καλύτερα είναι πάντως να ρωτήσεις αυτόν (καθώς θυμάμαι από τον δικό μου ότι οι τροποποιητικές είναι "ιστορία"...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Philippe είπε

99% ενιαία διώροφη κατοικία είναι, εσείς το δέσατε κόμπο ότι είναι διπλοκατοικία..

Ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλά βρίσκονται στον νομό Αττικής και τα δύο.

 

,Και λοιπόν ?

Άλλο η ΔΟΥ που ανήκεις και άλλο η κύρια κατοικία.

Να στο πω αλλιώς για να το καταλάβεις.

Ένας δάσκαλος πχ που κάθε χρόνο πάει αναπληρωτής και αλλού, θα αλλάζει και την σου που ανήκει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβάλλω ότι γνωρίζει ο λογιστής πώς ενημερώνεται η ΔΕΗ για τις πρώτες κατοικίες. Πιο πιθανό είναι να το ξέρει κάποιος από μας εδώ. Ιστορία δεν είναι η τροποποιητική ως διαδικασία, δυο κλικ είναι. Το πρόβλημα είναι με τα τεκμήρια, μπορεί να μην σε καλύπτει η ανάλωση που έχεις φέρει και άλλα τέτοια μπλεξίματα και να βγεις ξαφνικά με διαφορά φόρου (π.χ. αν θυμάμαι σωστά οι δευτερεύουσες έχουν 50% τεκμήριο). Αυτό που δεν θυμάμαι, είναι αν θα έχει 100άρικο πρόστιμο για αλλαγή πληροφοριακού χαρακτήρα, οπότε βγαίνει όσο οι επιδοτήσεις..

@GREG: Μου έγραψες για άλλο νομό και σου απάντησα ότι είναι ο ίδιος. Αν είναι έτσι, έπρεπε να μου γράψεις από την αρχή το "άλλο η ΔΟΥ και άλλο η 1η κατοικία" χωρίς το σχόλιο περί νομού. Που όμως τελικά δεν νομίζω ότι ισχύει αφού κανονικά όταν αλλάζεις κατοικία (ή έδρα οι εργαζόμενοι) είσαι υποχρεωμένος να το δηλώσεις στο μητρώο και τότε σε αλλάζουν και ΔΟΥ (και επιπλέον βάζεις την κατοικία αυτή στην πρώτη σειρά του πίνακα του Ε1). Για να μην μπερδευόμαστε, άλλο οι επαγγελματίες για τους οποίους η ΔΟΥ πάει με την έδρα τους και άλλο οι υπόλοιποι πολίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

Μου ήρθε χθες ο πρώτος μου λογαριασμός μέσω του ebill για το home online. Έχω βάλει την κάρτα μου για την πληρωμή των λογαριασμών. Άρα, απλά δεν κάνω τίποτα και θα τραβήξει το ποσό αυτόματα, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, vgeros είπε

Καλημέρα σε όλους,

Μου ήρθε χθες ο πρώτος μου λογαριασμός μέσω του ebill για το home online. Έχω βάλει την κάρτα μου για την πληρωμή των λογαριασμών. Άρα, απλά δεν κάνω τίποτα και θα τραβήξει το ποσό αυτόματα, σωστά;

ετσι εγινε εμενα τον προηγουμενο μηνα στον πρωτο λογαριασμο του online.

η χρεωση εγινε την ημερα ληξης του λογαριασμου στις 12:00-13:00 περιπου το μεσημερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μετά από αίτηση μου εχθές σε κατάστημα για το enter+ φάνηκε στο ebill μου τώρα. Πάγια εντολή ενεργοποιώ από την Τραπεζα μου; Δεν έχει την επιλογή όπως το home online μέσω κάρτας; Η μήπως δεν έχουν περαστεί όλα τα χαρακτηριστικά ακόμα του προγράμματος γιατί δεδδηε ακόμα δεν έχει περάσει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ppmarkos είπε

Καλημέρα. Μετά από αίτηση μου εχθές σε κατάστημα για το enter+ φάνηκε στο ebill μου τώρα. Πάγια εντολή ενεργοποιώ από την Τραπεζα μου; Δεν έχει την επιλογή όπως το home online μέσω κάρτας; Η μήπως δεν έχουν περαστεί όλα τα χαρακτηριστικά ακόμα του προγράμματος γιατί δεδδηε ακόμα δεν έχει περάσει…

Καλημερα... Ποτε εγινε η αλλαγη σου;; Ποτε το ζητησες αυτο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...