Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Ουπς ρε παιδια τι έγινε χααχαχ,

καταταγείτε μας λεγανε ΔΕΗ my home Enter να παμε!

Ορίστε καλέ!

915 € μόνο ευρωπουλάκια λογαριασμός Και πριν 2 μήνες πληρωσαμε 1500€ λογαριασμο πριν μπουμε στο Δεη my home

 

δεη.jpg

Καλα... Τι καταναλωση γινεται;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

ανέβασε τη χρέωση προμήθειας ΔΕΗ γιατί βγαίνει 0,21 και αν δεν έχεις ανάμεικτο απο Γ1 και ρήτρα δε βγαίνουν τα νούμερα και αν μπορείς βάλε τις φωτό σε spoiler

 

Spoiler

581185332_2.jpg.d5711b241b572a98d2e881ea4ae09582.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Ουπς ρε παιδια τι έγινε χααχαχ,

καταταγείτε μας λεγανε ΔΕΗ my home Enter να παμε!

Ορίστε καλέ!

915 € μόνο ευρωπουλάκια λογαριασμός Και πριν 2 μήνες πληρωσαμε 1500€ λογαριασμο πριν μπουμε στο Δεη my home

 

δεη.jpg

Φίλε μου με 2727 kwh το δίμηνο απορείς για την χρέωση ;

Είπαμε ότι τα προγράμματα συμφέρουν αλλά όταν έχεις τέτοιες καταναλώσεις είτε έχεις σταθερό είτε με ρήτρα, το κόστος της ενέργειας πάει στα ύψη. Όπως επίσης στα ύψη είναι σίγουρα και οι τιμές για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις αφού σίγουρα έχουν υπολογιστεί όλα με την μέγιστη τιμή (έως 1600 kwh το τετράμηνο χρεώνει με τους  χαμηλούς συντελεστές - εσύ όμως έχεις 2727 στο δίμηνο οπότε όλοι οι συντελεστές είναι στα ύψη).

Εκτιμώ ότι οι αυξημένες kwh σου είναι πιθανότατα εξαιτίας θέρμανσης (air condition ή αντλία), τότε είναι άδικο να θεωρείς το κόστος του ρεύματος υπερβολικό χωρίς να το ψάξεις. Για κάνε μια σύγκριση με κάποιον που πληρώνει για θέρμανση πετρέλαιο ή αέριο, δες τα ποσά που πληρώνει (με τις σημερινές τιμές !) πρόσθεσε και το ποσό για το ρεύμα τους και θα καταλάβεις τι εννοώ. 

Εδώ είναι όμως η αδικία που παρατηρείται στο Ελλαδιστάν. Επιδοτούν την θέρμανση σε όσους έχουν  πετρέλαιο ή Φ.Α ή υγραέριο, δεν δίνουν όμως εξτρά επιδότηση σε κάποιον που θερμαίνεται αποκλειστικά με ηλ. ρεύμα, στην ουσία δηλαδή αν θέλει να ζεσταθεί τον τιμωρούν.....

Υ.Γ Τώρα είδα ότι έχεις και μέρος του λογαριασμού με Γ1 - άρα τα 312 € πρόσθετες χρεώσεις μάλλον είναι η ρήτρα. Θέλω να πιστεύω ότι από τους επόμενους λογαριασμούς θα στρώσει. Βάλε στο excel του @korakios τις καταναλώσεις σου για να έχεις μια ιδέα πόσο θα πληρώσεις αποκλειστικά με enter.

 

Επεξ/σία από yiankap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Και τι σημαίνει αυτό; μπορούμε να ζητήσουμε κάποια διόρθωση -εκπτωση;

Αφου ησουν στο Γ1.

Δν μπορεις να ζητησεις κατι απλα το πληρωνεις.Δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Και τι σημαίνει αυτό; μπορούμε να ζητήσουμε κάποια διόρθωση -εκπτωση;

αν ήρθες απο άλλο πάροχο και σε βάλανε στο Γ1 ενώ αιτήθηκες enter ,ναι κάτι γίνεται

Αν είχες Γ1 , πότε ενεργοποίησες το enter ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiankap είπε

Φίλε μου με 2727 kwh το δίμηνο απορείς για την χρέωση ;

Είπαμε ότι τα προγράμματα συμφέρουν αλλά όταν έχεις τέτοιες καταναλώσεις είτε έχεις σταθερό είτε με ρήτρα, το κόστος της ενέργειας πάει στα ύψη. Όπως επίσης στα ύψη είναι σίγουρα και οι τιμές για τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις αφού σίγουρα έχουν υπολογιστεί όλα με την μέγιστη τιμή (έως 1600 kwh το τετράμηνο χρεώνει με τους  χαμηλούς συντελεστές - εσύ όμως έχεις 2727 στο δίμηνο οπότε όλοι οι συντελεστές είναι στα ύψη).

Εκτιμώ ότι οι αυξημένες kwh σου είναι πιθανότατα εξαιτίας θέρμανσης (air condition ή αντλία), τότε είναι άδικο να θεωρείς το κόστος του ρεύματος υπερβολικό χωρίς να το ψάξεις. Για κάνε μια σύγκριση με κάποιον που πληρώνει για θέρμανση πετρέλαιο ή αέριο, δες τα ποσά που πληρώνει (με τις σημερινές τιμές !) πρόσθεσε και το ποσό για το ρεύμα τους και θα καταλάβεις τι εννοώ. 

Εδώ είναι όμως η αδικία που παρατηρείται στο Ελλαδιστάν. Επιδοτούν την θέρμανση σε όσους έχουν  πετρέλαιο ή Φ.Α ή υγραέριο, δεν δίνουν όμως εξτρά επιδότηση σε κάποιον που θερμαίνεται αποκλειστικά με ηλ. ρεύμα, στην ουσία δηλαδή αν θέλει να ζεσταθεί τον τιμωρούν.....

Σε διώροφη κατοικία με 7 άτομα μένουμε ,και το πληρώνουμε το ρευμα όλοι μαζί στο καθε διαμέρισμα έχει μετρητή και πληρώνει ο καθένας το ποσό που του αναλογεί

2 λεπτά πριν, korakios είπε

αν ήρθες απο άλλο πάροχο και σε βάλανε στο Γ1 ενώ αιτήθηκες enter ,ναι κάτι γίνεται

Αν είχες Γ1 , πότε ενεργοποίησες το enter ?

Ευχαριστώ καταρχην που με βοηθατε με τα μηνυματα εδω.

Οχι , παντα ΔΕΗ είχαμε στο σπίτι

το Δεη my home enter + το ενεργοποίησα πριν 1 μήνα ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Σε διώροφη κατοικία με 7 άτομα μένουμε ,και το πληρώνουμε το ρευμα όλοι μαζί στο καθε διαμέρισμα έχει μετρητή και πληρώνει ο καθένας το ποσό που του αναλογεί

Μηπως να βαλετε σε καθε οροφο απο εναν μετρητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

το Δεη my home enter + το ενεργοποίησα πριν 1 μήνα ακριβώς

άρα είσαι και τυχερός που μπήκε άμεσα

Spoiler

 

5 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Σε διώροφη κατοικία με 7 άτομα μένουμε ,και το πληρώνουμε το ρευμα όλοι μαζί στο καθε διαμέρισμα έχει μετρητή και πληρώνει ο καθένας το ποσό που του αναλογεί

 

πάντα να ξέρεις βγαίνει αρκετά παραπάνω γιατί την τρώτε στις ρυθμιζόμενες ΥΚΩ (ανεβαίνετε κλίμακα και πάει +0,085€ η κιλοβατώρα

καλύτερα ξεχωριστά ρολόγια αν γίνεται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Σε διώροφη κατοικία με 7 άτομα μένουμε ,και το πληρώνουμε το ρευμα όλοι μαζί στο καθε διαμέρισμα έχει μετρητή και πληρώνει ο καθένας το ποσό που του αναλογεί

Πέρασα και εγώ από αυτό το στάδιο, μας ήρθε ένα 900άρι στον Ηρωνα και χωρίσαμε τα τσανάκια μας...(έβαλα δικό μου ρολόι και ησύχασα). Και εγώ είχα μετρητή για τη δικιά μου κατανάλωση ωστόσο η τιμή του ρεύματος λόγω των υπόλοιπων χρεώσεων (ΥΚΩ, τέλη δήμου κλπ) ήταν υψηλή και πάντα πληρώναμε υψηλούς λογαριασμούς.

Αν είναι εύκολο από πλευράς ηλεκτρολόγου/πολεοδομίας/εφορίας κλπ, δοκίμασε να ανεξαρτητοποιηθείς (ηλεκτρικά) από τους  γείτονες (πεθερικά ή γονείς ??) θα πληρώσεις κάτι λίγα για το ρολόι, αλλά πιστεύω ότι στο τέλος θα είσαι καλύτερα, πιο οικονομικά  και θα γλυτώσεις και από παρεξηγήσεις (σου μιλάω εκ πείρας) !!!

 

Επεξ/σία από yiankap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, korakios είπε

Ουπς ρε παιδια τι έγινε χααχαχ

Για την μισή κατανάλωση που σου έβαλαν στο enter, με έναν πρόχειρο υπολογισμό γλύτωσες περίπου 200 ευρώ. Αν ήταν όλη η χρέωση στο home enter, ο λογαριασμός θα ήταν περίπου στα 770. 

Πρέπει να κάνετε οπωσδήποτε διαχωρισμό και να βάλετε και δεύτερο ρολόι. Ίσως μπορέσετε να πάρετε και ΚΟΤ και σίγουρα οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις θα έρχονται λιγότερες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπα μόλις για το δευτερο ρολόι στην αδερφή μου  που είναι η διαχειριστρια του σπιτιου και μου είπε δεν έχει λεφτά λέει για να πληρώσει τον ηλεκτρολογο να βαλει 2ο ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ventic139 είπε

Καλημερα. Εγω εβαλα μια καρτα που ληγει Σεπτεμβριο (οκ δεν ειναι κοντα αλλα ουτε μακρια). Γιατι να μπλεξει αφου ειναι ευκολη η αλλαγη της στο ebill? Να βαλω αλλη που ληγει του χρονου;

Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας με την κάρτα και την πάγια στο ebill. Προσωπικά σε 2 διαφορετικά accounts μου έβγαλε σημείωση κάτω από την πάγια  να την αλλαξω 1-1,5 μήνα πριν λήξει. Με τι που έλαβα την καινούργια κάρτα και την ενεργοποίησα χρεώθηκα κλασσικά το 0,01€ και μετά έτρεξε κανονικά χωρίς πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geodimis είπε

Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας με την κάρτα και την πάγια στο ebill. Προσωπικά σε 2 διαφορετικά accounts μου έβγαλε σημείωση κάτω από την πάγια  να την αλλαξω 1-1,5 μήνα πριν λήξει. Με τι που έλαβα την καινούργια κάρτα και την ενεργοποίησα χρεώθηκα κλασσικά το 0,01€ και μετά έτρεξε κανονικά χωρίς πρόβλημα. 

Πιο πολύ το λέω για να μην δημιουργηθεί θέμα με την επιστροφή της εγγύησης, για αυτό. Πάνεμορφα τότε ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...