Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο Thread

Λίγο άσχετη ερώτηση αλλα ίσως κάποιους τους ενδιαφέρει και νομίζω πως ο @korakios θα μπορεί να βοηθήσει.
Έχω μπεί ευτυχώς απο την βοήθεια του Thread σε Home Enter απο τις 15/02 ερχόμενος απο Γ1Ν...

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: Εχω έναν μετρητή κατανάλωσης τον οποίο τον βάζω σε διάφορες συσκευές και βλέπω την κατανάλωση τους σε W/h (Θερμαντικά σώματα, Aircondition, 3d Εκτυπωτές, PC κλπ).

Ποιά είναι η σωστή μέθοδος για να υπολογίσω το κόστος της kw/h σύμφωνα με τα watt που καταναλώνει η εκάστοτε συσκευή και με γνώμονα το Excel .

Παράδειγμα εχω το pc μου 24/7 για να κάνει mining και καταναλώνει 400w/h,  (6.4kw/day, 3.2kw/night),
(768kw/day4months, 384kw/night4months )

Ποιός είναι ο σωστός τρόπος για να υπολογίσω με την μέγιστη ακρίβεια πόσο μου κοστίζει τον μήνα ή την μέρα αυτή η συσκευή;

Να βαλω στα πεδία του excel αυτά τα νούμερα που παίρνω και να κάνω τις πράξεις ?
Να περιμένω τον πρώτο λογαριασμό και να διαιρέσω τα ευρά με τις κιλοβατώρες ? (δεν μου φαίνετε πολύ σωστό αυτό)

Ευχαριστώ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

H W&V μου έστειλε μήνυμα οτι με πάει σε πρόγραμμα με 0.399€/Kw.

Εχω κατανάλωση περίπου στις 2800/τετράμηνο, πάω σε Enter, Enter + ή Online?

Μεγάλη κλέφτες μακριά τρέχοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Θα φωναξεις έναν ηλεκτρολόγο και θα σου βγάλει το πιστοποιητικό και μετά θα το στείλεις στον Δεδδηε της περιοχης που ανήκεις.. Έχεις το περιθωριο  μέσα σε έξι μήνες... Απλά ζητάς την αλλαγή του ονόματος.. 

Σε μένα που ενώ εχει λήξει το πιστοποιητικό και μου το είχαν αναφέρει στην τηλεφωνική επικοινωνία που έγινε με τον ΔΕΔΔΗΕ (για να δω πότε θα περάσουν για μέτρηση), όταν έγινε η αλλαγή παρόχου και επέστρεψα στην ΔΕΗ (myHome online), δεν μου ήρθε καμία ειδοποίηση σχετικά, ότι πρέπει να προβώ σε κάποια ενέργεια. Κάνω κάτι? το αφήνω όπως είναι ή μπορώ να έχω προβλήματα με διακοπή της ηλεκτροδότησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Philippe είπε

Ευχάριστα τα νέα με τις επιδοτήσεις. Και το πιο σημαντικό ότι τους πιάνει όλους και αναδρομικά, ακόμη και όσους δεν το είχαν ήδη δηλωμένο ως κύρια κατοικία.

Μήπως κάνεις λάθος ?

αφορά αυτούς που είχαν 'ξεχάσει' να δηλώσουν τον αριθμό παροχής.

23 λεπτά πριν, therock είπε

Μπορει καποιος να μας πει για την επιδοτηση ρευματος ποια ειναι η διαδικασια αναφορικα με την κυρια κατοικια

Καμία διαδικασία.

Την κάνει από μόνο του το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akisdg είπε

Σε μένα που ενώ εχει λήξει το πιστοποιητικό και μου το είχαν αναφέρει στην τηλεφωνική επικοινωνία που έγινε με τον ΔΕΔΔΗΕ (για να δω πότε θα περάσουν για μέτρηση), όταν έγινε η αλλαγή παρόχου και επέστρεψα στην ΔΕΗ (myHome online), δεν μου ήρθε καμία ειδοποίηση σχετικά, ότι πρέπει να προβώ σε κάποια ενέργεια. Κάνω κάτι? το αφήνω όπως είναι ή μπορώ να έχω προβλήματα με διακοπή της ηλεκτροδότησης?

Ναι φυσικα.. Βγαζεις πιστοποιητικο και το στελνεις στον Δεδδηε.. Γιατι μια μερα μπορει να μην εχεις ρευμα..Αν περασει το εξαμηνο που σου εχουν δωσει προθεσμια..

Κοιταξε το..

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

1 ώρα πριν, tdm900 είπε

Μια ερώτηση, σε ειδοποιεί ο ΔΕΔΗΕ ότι πρέπει να βγάλεις νέο πιστοποιητικό; Γιατί εμένα δεν με έχει ενοχλήσει κανένας για αυτό το θέμα. Ευχαριστώ.

Κοιταξε εδω αν εχει ληξει... Κανονικα θα επρεπε να σε εχουν ειδοποιηση... Ειναι και αναλογα της περιοχης του Δεδδηε που ανηκεις...(μεσω επιστολης, μεσω sms)..

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/2/2021 στις 12:55 ΜΜ, funeros είπε

Ok. Το τηλέφωνό μου είναι 6974755268. Θα περιμένω τηλεφώνημα γύρω στις 9. Είναι καλά;

 

29 λεπτά πριν, tsirik είπε

Καλησπέρα στο Thread

Λίγο άσχετη ερώτηση αλλα ίσως κάποιους τους ενδιαφέρει και νομίζω πως ο @korakios θα μπορεί να βοηθήσει.
Έχω μπεί ευτυχώς απο την βοήθεια του Thread σε Home Enter απο τις 15/02 ερχόμενος απο Γ1Ν...

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: Εχω έναν μετρητή κατανάλωσης τον οποίο τον βάζω σε διάφορες συσκευές και βλέπω την κατανάλωση τους σε W/h (Θερμαντικά σώματα, Aircondition, 3d Εκτυπωτές, PC κλπ).

Ποιά είναι η σωστή μέθοδος για να υπολογίσω το κόστος της kw/h σύμφωνα με τα watt που καταναλώνει η εκάστοτε συσκευή και με γνώμονα το Excel .

Παράδειγμα εχω το pc μου 24/7 για να κάνει mining και καταναλώνει 400w/h,  (6.4kw/day, 3.2kw/night),
(768kw/day4months, 384kw/night4months )

Ποιός είναι ο σωστός τρόπος για να υπολογίσω με την μέγιστη ακρίβεια πόσο μου κοστίζει τον μήνα ή την μέρα αυτή η συσκευή;

Να βαλω στα πεδία του excel αυτά τα νούμερα που παίρνω και να κάνω τις πράξεις ?
Να περιμένω τον πρώτο λογαριασμό και να διαιρέσω τα ευρά με τις κιλοβατώρες ? (δεν μου φαίνετε πολύ σωστό αυτό)

Ευχαριστώ.
 

 

27 λεπτά πριν, ventic139 είπε

πριν ενα μηνα υπεγραψα το συμβολαιο για το σπιτι

 

22 λεπτά πριν, usb500ml είπε

Μεγάλη κλέφτες μακριά τρέχοντας

Και σε μένα το ίδιο WATT AND Volt ενώ είχα συμβόλαιο για δύο χρόνια χωρίς ρήτρα, μου διέκοψε μονομερώς το συμβόλαιο. Είναι νόμιμο αυτό; σε ποια εταιρία πάμε τώρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Elannik είπε

 

 

 

Και σε μένα το ίδιο WATT AND Volt ενώ είχα συμβόλαιο για δύο χρόνια χωρίς ρήτρα, μου διέκοψε μονομερώς το συμβόλαιο. Είναι νόμιμο αυτό; σε ποια εταιρία πάμε τώρα; 

Το συμβολαιο  σου το κοιταξες να δεις τι γραφει;; Το εψαξες;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Elannik είπε

 

 

 

Και σε μένα το ίδιο WATT AND Volt ενώ είχα συμβόλαιο για δύο χρόνια χωρίς ρήτρα, μου διέκοψε μονομερώς το συμβόλαιο. Είναι νόμιμο αυτό; σε ποια εταιρία πάμε τώρα; 

Είμαι από W&V

ΔΕΗ με κλειστά μάτια!

Enter ή αν προλάβεις την προσφορά ENTER+ με πάγια εντολή κάρτας.

Θα δεις τι ρήτρα θα σου βάλει η W&V στο τελικό λογαριασμό και θα καταλάβεις όσα σου λέμε εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Elannik είπε

 

 

 

Και σε μένα το ίδιο WATT AND Volt ενώ είχα συμβόλαιο για δύο χρόνια χωρίς ρήτρα, μου διέκοψε μονομερώς το συμβόλαιο. Είναι νόμιμο αυτό; σε ποια εταιρία πάμε τώρα; 

Εγώ έβαλα εντερ + προχθές πήγα σε κατάστημα σήμερα μπήκε ο μετρητής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο θέμα με έσωσε μόλις τώρα από την Protergia.

Ήρθε μια πωλήτρια η οποία ήθελε να με βάλει σε πρόγραμμα με 0,05€ την κιλοβατώρα (λόγο ΚΟΤ Β θα ήταν τόσο)

Προφανώς δεν ήταν σταθερό πρόγραμμα και θα υπήρχε ρήτρα αναπροσαρμογής και μου είπε ότι όλα τα προγράμματα πλέον έχουν ρήτρα... (και τα σταθερά δηλαδή)

Επίσης τα σταθερά της ΔΕΗ δεν έχουν ΚΟΤ...

Γενικά έλεγε πράγματα που δεν ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, therock είπε

Μπορει καποιος να μας πει για την επιδοτηση ρευματος ποια ειναι η διαδικασια αναφορικα με την κυρια κατοικια

δεν υπάρχει διαδικασία , είναι καθαρά φοροτεχνικό το θέμα , απευθύνεσαι σε λογιστή και ρωτάς τι χρειάζεται για να θεωρείται πρώτη κατοικία

δεν είναι του παρόντος δηλαδή

1 ώρα πριν, ventic139 είπε

πριν ενα μηνα υπεγραψα το συμβολαιο για το σπιτι

τότε και εσύ ρωτάς λογιστή αν δεν ξέρεις πως δηλώνεται πρώτη κατοικία

3 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Γενικά έλεγε πράγματα που δεν ισχύουν.

καταγγελία στη Γενική Γραμματεία , αναφέρεις ώρα/ημερομηνία όνομα υπαλλήλου

1 ώρα πριν, tsirik είπε

Ποιός είναι ο σωστός τρόπος για να υπολογίσω με την μέγιστη ακρίβεια πόσο μου κοστίζει τον μήνα ή την μέρα αυτή η συσκευή;

δε γίνεται μιας και μπαίνουν οι ρυθμιζόμενες που έχουν κλίμακες (ΥΚΩ)

χοντρικά υπολογίζεις σύνολο kw ανα τετράμηνο και βάζεις ίδια κατανάλωση (συν τις ανάγκες του σπιτιού) σε όλα τα τετράμηνα

το αποτέλεσμα (μαζί με ρυθμιζόμενες) το κάνεις δια 12 για ανα μήνα ή 365 για ανα ημέρα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Το συγκεκριμένο θέμα με έσωσε μόλις τώρα από την Protergia.

Ήρθε μια πωλήτρια η οποία ήθελε να με βάλει σε πρόγραμμα με 0,05€ την κιλοβατώρα (λόγο ΚΟΤ Β θα ήταν τόσο)

Προφανώς δεν ήταν σταθερό πρόγραμμα και θα υπήρχε ρήτρα αναπροσαρμογής και μου είπε ότι όλα τα προγράμματα πλέον έχουν ρήτρα... (και τα σταθερά δηλαδή)

Επίσης τα σταθερά της ΔΕΗ δεν έχουν ΚΟΤ...

Γενικά έλεγε πράγματα που δεν ισχύουν.

Δυστυχως αυτο γινεται..Πως θα πωλησουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουπς ρε παιδια τι έγινε χααχαχ,

καταταγείτε μας λεγανε ΔΕΗ my home Enter να παμε!

Ορίστε καλέ!

915 € μόνο ευρωπουλάκια λογαριασμός Και πριν 2 μήνες πληρωσαμε 1500€ λογαριασμο πριν μπουμε στο Δεη my home

 

 

Spoiler

δεη.jpg

 

Επεξ/σία από JTRGamer
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JTRGamer είπε

Ουπς ρε παιδια τι έγινε χααχαχ,

καταταγείτε μας λεγανε ΔΕΗ my home Enter να παμε!

Ορίστε καλέ!

915 € μόνο ευρωπουλάκια λογαριασμός Και πριν 2 μήνες πληρωσαμε 1500€ λογαριασμο πριν μπουμε στο Δεη my home

ανέβασε τη χρέωση προμήθειας ΔΕΗ γιατί βγαίνει 0,21 και αν δεν έχεις ανάμεικτο απο Γ1 και ρήτρα δε βγαίνουν τα νούμερα και αν μπορείς βάλε τις φωτό σε spoiler

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...