Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, teot είπε

Για να πάρει την έκπτωση του 2%  θέλει παγία τραπεζική εντολή η  γίνεται και αν δηλώσει κάρτα στο ebill?

Το ίδιο ισχύει  και για την επιστροφή της εγγύησης?

Κάρτα να δηλώσει (να μην λήγει γρήγορα και "μπλέξει" πιο μετά όμως).

Για την επιστροφή της εγγύησης όμως υπάρχει ένα "ίσως" : μερικοί (2-3) έχουν αναφέρει πρόσφατα εδώ ότι τους έχουν πει σε κατάστημα πως έχει πάψει πλέον να επιστρέφεται η εγγύηση, ακόμη κι αν βάλουν αυτόματη εξόφληση. Αν είναι να πάει σε κατάστημα για το Έντερ+ να ζητήσει διευκρίνιση (και μάλιστα με υπόδειξη κάποιου εταιρικού εγγράφου καλύτερα) για το τί τελικά ισχύει ΠΛΕΟΝ. Κι αν μπορείς, πες μας μετά κι εμάς.

3 ώρες πριν, Philippe είπε

Δηλαδή δεν θα την αφήσουνε να πάει 0,40 με τις επιδοτήσεις

...το θέμα είναι ότι το Γ1 συμφέρει μέχρι 1.200 kWh/4μηνο, μέχρι 1.400 με ΚΟΤ - ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. Είπες πως η ενοικιάστριά σου έχει ΚΑΙ 400kWh νυχτερινές, άρα να την βάλεις στο Έντερ+ για καλό της και μην ελπίζεις/περιμένεις τί ψυχανεμίζονται "οι αγορές" και πόσο θα πέσει, αν θα πέσει και τρέχα γύρευε (η τιμή). Τα χειρότερα να υπολογίσεις κι όχι το ενδεχόμενο να καλυτερεύσουν. Ο επόμενος χειμώνας (εκτός απ' το κατακαλόκαιρο που πάλι θα εκτοξευτούν οι τιμές λόγω ζήτησης) θα είναι γονάτισμα, ακόμη κι αν ο κωλορώσος σταματήσει ΤΩΡΑ ό,τι κάνει. Τις ζημιές αυτού του μήνα που πέρασε θα τις πληρώσουμε σε βάθος χρόνου και για πολύ χρόνο. Όσο για την "συμφωνία που έρχεται" που λένε,,,,κράτα μικρό καλάθι : ούτε οι Ουκρανοί θα δώσουν έτσι απλά γη και ύδωρ, ούτε οι άλλοι κάνανε αυτόν τον σαματά "μόνο περί  ΝΑΤΟ". Για να μην πούμε ότι και εκεχειρία να γίνει, οι τοπικές ιστορίες θα συνεχίσουν, ξαναβάζοντας φωτιά στο μπαρούτι. Άσε που - απ' ό,τι φαίνεται - ήταν προδιαγεγραμμένο από μεριάς Ευρώπης να "απεξαρτηθεί" από τους Ρώσους, και αυτή θα είναι διαδικασία που ειδικά τα παρτάλια όπως εμείς, θα την πληρώσουμε πολύ ακριβά. Τεσπα.

Υπ' όψιν ότι αυτό το 1.200+400 "πρέπει" να ισχύει για ΟΛΑ τα τετράμηνα, έτσι; Αν ναι, Εντερ+, ΠΡΙΝ ανέβουν οι τιμές. Όσο για τους 12 μήνες, να δεις που θα λέτε κι εσύ κι η ενοικιάστρια, του χρόνου τέτοιον καιρό "ε ρε και αν κράταγε λίγο ακόμα αυτό το 0,18"....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με πρόχειρους υπολογισμούς, για κατανάλωση ακριβώς 10kWh/ημέρα (300kWh/μήνα) το Γ1 με τη ρήτρα βγαίνει στα ίδια επίπεδα με το Enter, όταν η μέση MCP είναι στα 250€ (εφόσον η επιδότηση 39€). Στα ίδια βγαίνουν ακόμη και όταν η MCP φτάσει στα 300€, εφόσον αυξηθεί η επιδότηση στα 55€, όπως αναμένεται. Υποθέτω ότι η αυξημένη επιδότηση θα αφορά στον Απρίλιο, γιατί έχουν κατά νου τη ΔΕΗ που χρεώνει με MCP προηγούμενου μήνα. Eάν όσο πλησιάζουμε στο καλοκαίρι πέσει κι άλλο η MCP, λογικά θα μειώσουν κι άλλο την επιδότηση. Με μηδενική επιδότηση βγαίνει μία ή άλλη όταν η MCP=140€. Πιο κάτω από αυτό δεν πρόκειται εύκολα να πάει για τα αμέσως επόμενα χρόνια απεξάρτησης από το ρωσικό αέριο και εξάρτησης από το ακριβό υγροποιημένο.. Για μεγαλύτερες καταναλώσεις από 10kW/ημέρα συνήθως θα συμφέρει το Enter (εκτός αν μειωθεί η MCP χωρίς να μειωθεί η επιδότηση). Για μικρότερες, δεν αξίζει να το συζητάμε γιατί οι διαφορές είναι ελάχιστα ευρώ. Με αυτό το σκεπτικό, όντως αξίζει να βάλουμε όλοι σταθερό. Δεν θα επιβαρύνουμε και τον κρατικό προϋπολογισμό, μόνο την επιχείρηση της ΔΕΗ.

ΥΓ: Η "έκπτωση ενέργειας" 30% ελπίζω να υπάρχει ακόμη στο Γ1 της ΔΕΗ, γιατί την έλαβα υπόψη στις πράξεις..
ΥΓ2: Η σύγκριση έγινε με τα πάγια τριφασικού (με έκπτωση 50% στο πάγιο του Enter+) και έβαλα και το bonus των 50€ (~4€/μήνα) του Enter+, χωρίς νυχτερινά.
ΥΓ3: Ίσως ένας λόγος να μην βάλει κανείς ακόμη σταθερό, εφόσον με τις επιδοτήσεις βγαίνει περίπου στα ίδια, είναι αυτός που είπε ο washcloud από πάνω, δηλ. να διαρκέσουν περισσότερο οι 12 μήνες των 0,18.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι μπορεί να έχει απαντηθεί αλλά είναι τεράστιο το νήμα να ψάξω:

Στο myHomeEnter υπάρχει επιδότηση τελικά; Έχω αυτό προ των αυξήσεων σε 0,18000.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, baspav είπε

Ξέρω ότι μπορεί να έχει απαντηθεί αλλά είναι τεράστιο το νήμα να ψάξω:

Στο myHomeEnter υπάρχει επιδότηση τελικά; Έχω αυτό προ των αυξήσεων σε 0,18000.

Ευχαριστώ.

Όχι, δεν υπάρχει επιδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, washcloud είπε

Κάρτα να δηλώσει (να μην λήγει γρήγορα και "μπλέξει" πιο μετά όμως).

Καλημερα. Εγω εβαλα μια καρτα που ληγει Σεπτεμβριο (οκ δεν ειναι κοντα αλλα ουτε μακρια). Γιατι να μπλεξει αφου ειναι ευκολη η αλλαγη της στο ebill? Να βαλω αλλη που ληγει του χρονου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Είμαι στο νέο Enter με ΚΟΤ Α από τέλη Δεκεμβρίου και θέλω να πάω στο γ1 λόγω χαμηλής κατανάλωσης. Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω; Μπορώ να το κάνω μέσω ebill; Ποια είναι ύψος της ποινής αποχώρησης; Πρέπει να  πληρώσω κατευθείαν, ή μπορεί να προστεθεί στο λογαριασμό μου; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαντηση δεη για μηνιαιο λογαριασμο , ενεργοποιημενο προγραμμα απο 29/11/21

Τεχνική Υποστήριξη Υπηρεσίας ebill ΔΕΗ

Αγαπητέ πελάτη,

Σε συνέχεια του αιτήματός σας, σας ενημερώνουμε πως υπήρξε τεχνικό ζήτημα, το οποίο επιλύθηκε και ενεργοποιήθηκε σήμερα εκ νέου ο μηνιαίος σας λογαριασμός.

Ως εκ τούτου, αναμένεται η έκδοση του τιμολογίου.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,
Ομάδα Εξυπηρέτησης πελατών ΔΕΗ


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

απαντηση δεη για μηνιαιο λογαριασμο , ενεργοποιημενο προγραμμα απο 29/11/21

Εξήγησε λίγο να καταλαβώ τι παίχτικε?. Έχεις το MyHomeOnline από της 29/11 και δεν έπαιρνες μηνιαίο λογαριασμό μέχρι την επίλυση του προβλήματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μου ηρθε δημερα ενας εκκαθριστικος 470 ευρω και λεει στην αναλυση ρητρα αναπροσαρμογης 400 ευρω. Τι στο καλο εγινε. Ειναι παλιο λογαριασμος Γ1Ν Οικιακο

Γκοογκλαρα καποια πραγματα αλλα απο το σοκ δε περναει καποια πληροφορια στο κεφαλι μου. Για πειτε τι κανουμε εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bilbo1 είπε

Όχι, δεν υπάρχει επιδότηση

Ευχαριστώ για την πληροφορία. 

Όμως στις σημερινές ανακοινώσεις δε ξεχωρίζει. Λέει επί λέξη:

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Πώς θα γίνει η επιδότηση ρεύματος

Η επιδότηση ρεύματος θα αφορά όλες τις κατοικίες κύριας κατοικίας, ανεξαρτήτως εμβαδού ή παρόχου.

 

Υπάρχει περίπτωση να μας αφορά τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, therock είπε

Ρε παιδια μου ηρθε δημερα ενας εκκαθριστικος 470 ευρω και λεει στην αναλυση ρητρα αναπροσαρμογης 400 ευρω. Τι στο καλο εγινε. Ειναι παλιο λογαριασμος Γ1Ν Οικιακο

Γκοογκλαρα καποια πραγματα αλλα απο το σοκ δε περναει καποια πληροφορια στο κεφαλι μου. Για πειτε τι κανουμε εδω

Αργησες να το καταλαβεις. Χιλιαδες ποστ για αυτο το λογο. Τωρα ειναι αργα, διαβασε ομως ισως να γλιτωσεις κατι στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, XghosT7 είπε

Εξήγησε λίγο να καταλαβώ τι παίχτικε?. Έχεις το MyHomeOnline από της 29/11 και δεν έπαιρνες μηνιαίο λογαριασμό μέχρι την επίλυση του προβλήματος?

Ναι 

Τώρα περιμένω να δω αν θα ισχύσει τελικά το μηνιαίο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ebill δε μου βγαζει επιλογη για παγια ενω σε αλλο λογαριασμο τη βλεπω.

Στο τηλεφωνο δεν ηξερε παντως οποτε εστειλα αιτημα. Φοβαμαι πως δε θα απαντησουν ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ναι 

Τώρα περιμένω να δω αν θα ισχύσει τελικά το μηνιαίο 

Έχω και εγώ το ίδιο "πρόβλημα" αλλά το αγνόησα. Εσύ το εφτιάξες επειδή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο πρόγραμμα η απλά προτιμάς μηνιαίο λογαριασμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αργησες να το καταλαβεις. Χιλιαδες ποστ για αυτο το λογο. Τωρα ειναι αργα, διαβασε ομως ισως να γλιτωσεις κατι στο μελλον

Ενα λεπτο δηλαδη τι επιλογες εχω πλεον. Αν το γυρισω τωρα σε myhome enter η βαλω αλλον παροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...