Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, harkonto είπε

Στο προηγούμενο παράδειγμα στη ρήτρα προστίθεται και το νυχτερινό; πχ αν έχω και 500 kw νυχτερινό θα υπολογιστεί για 2500kw η υπολογίζεται ξεχωριστά το ημερήσιο από το νυχτερινο. Μιλάω μόνο για την ρήτρα. 

η ρήτρα μπαίνει στο σύνολο της κατανάλωσης και στο νυχτερινό

γενικά αν έκαψες τόσο ετοιμάσου για ένα σοκ μιας και οι επιδοτήσεις δε φτάνουν να καλύψουν

εφόσον είσαι στο Γ1 ενεργοποίησε άμεσα σταθερό πρόγραμμα πριν έρθει φουσκωμένος λογαριασμός ,μιας και δεν ξέρω τι παίζει όταν έχεις υπόλοιπο για το αν μπαίνεις άμεσα στα σταθερά της ΔΕΗ

3 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Στον προηγούμενο εκκαθαριστικό για 2000 κιλοβατώρες ήταν 170Ε η ρήτρα, ανέβηκε τόσο πολύ πάλι;

ναι

γιαυτό και λεγαμε τρέξτε να προλάβετε τα τότε σταθερά με 0,09-0,10

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

η ρήτρα μπαίνει στο σύνολο της κατανάλωσης και στο νυχτερινό

γενικά αν έκαψες τόσο ετοιμάσου για ένα σοκ μιας και οι επιδοτήσεις δε φτάνουν να καλύψουν

εφόσον είσαι στο Γ1 ενεργοποίησε άμεσα σταθερό πρόγραμμα πριν έρθει φουσκωμένος λογαριασμός ,μιας και δεν ξέρω τι παίζει όταν έχεις υπόλοιπο για το αν μπαίνεις άμεσα στα σταθερά της ΔΕΗ

Όχι δεν έχω κάψει τόσο έχω κάψει περισσότερο😭😭

Ο λογαριασμός θα έρθει σίγουρα φουσκωμένος μιας και από βδομάδα περνάνε για μέτρηση 4μηνου και θα μου έρθει εκκαθαριστικός  28-29 του μήνα. Η κατανάλωση μου μέχρι την μέτρηση θα είναι γύρω στις 2150 plus 600 νυχτερινό. Τον ήπια ε; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, harkonto είπε

Τον ήπια ε; 

μάματα,

μπες ebill και πάτα τώρα το enter+ (άσε το online γιατί το συγκεκριμένο θέλει ανα μήνα ντούκου με κάρτα και αν δε , τότε σε πετά στο Γ1)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

μάματα,

μπες ebill και πάτα τώρα το enter+ (άσε το online γιατί το συγκεκριμένο θέλει ανα μήνα ντούκου με κάρτα και αν δε , τότε σε πετά στο Γ1)

 

Το προσπάθησα μέσω ebill αλλά δεν. Μόνο το online με αφήνει δεν υπάρχει το myhome σαν επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, harkonto είπε

Το προσπάθησα μέσω ebill αλλά δεν. Μόνο το online με αφήνει δεν υπάρχει το myhome σαν επιλογή. 

έχει σκαλώσει σε αρκετούς απο όσο καταλαβαίνω

κλείσε ραντεβού και έφυγες για υποκατάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

χωρίς επιδοτήσεις είναι το 0,40 (το οποίο έπεσε στα 0,314+0,11*0,665=0,387)

Καλημέρα, με ΚΟΤ-Β πάει (0,11*0,665)-0,045 ή (0,11-0,045)*0,665;

Και από το αποτέλεσμα που είναι ⁓0,35 αφαιρώ, όπως είδα στο excel σου, 0,17 επιδότηση. Άρα πάω σε ότι τιμή έχει το enter+, από ότι βλέπω. Και αυτό με την τιμή τώρα, αν χρεωθώ το 0,29, όπως λες πως η Δεη παίρνει τιμή προηγούμενου μήνα, θα είμαι καλύτερα - μέτρηση είναι να γίνει 30/03.

 

Μέρες ψάχνω να δω μήπως πρέπει να μπω σε σταθερό, έχω διαβάσει πάααρα πολλές σελίδες εδώ και στο θέμα του κοτ.

Είμαι σε Γ1Ν με ΚΟΤ Β και ⁓1200, (800/400) το τετράμηνο.

 

Υ.Γ. ερώτηση, ίσως ψιλοχαζή, η ρήτρα μπαίνει βάσει της πρόσφατης τιμής, άσχετα αν οι 3 προηγούμενοι μήνες είχαν ίσως ακόμα και τη μισή τιμή, ε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Λες να το ετοιμαζουν για αυξηση τελος του μηνα?

μπορεί να αυξήσουν 0,00001€/kw , αφού κατάλαβαν οτι μόνο όταν ακούει κάποιος για αυξήσεις τότε το σκέφτεται 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

μπορεί να αυξήσουν 0,00001€/kw , αφού κατάλαβαν οτι μόνο όταν ακούει κάποιος για αυξήσεις τότε το σκέφτεται 😁

Μπορει να τα αυξησουν και να τα πανε 0,25.Ετσι οπως παει η κατασταση δεν θα μου κανει καθολου εντυπωση.Μη σου πω ειναι και στα ορια του λογικου.

Να καλυτερεψει η κατασταση δεν προκειται παντως μεσα στο 22'.Καλο 23' και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lazurell είπε

Καλημέρα, με ΚΟΤ-Β πάει (0,11*0,665)-0,045 ή (0,11-0,045)*0,665;

δεν ισχύει η συνέπεια 5% σε ΚΟΤ άρα *0,7 (30% έκπτωση ΔΕΗ) άρα 0,11*0,7-0,045

10 λεπτά πριν, lazurell είπε

Και από το αποτέλεσμα που είναι ⁓0,35 αφαιρώ, όπως είδα στο excel σου, 0,17 επιδότηση. Άρα πάω σε ότι τιμή έχει το enter+, από ότι βλέπω. Και αυτό με την τιμή τώρα, αν χρεωθώ το 0,29, όπως λες πως η Δεη παίρνει τιμή προηγούμενου μήνα, θα είμαι καλύτερα - μέτρηση είναι να γίνει 30/03.

μέχρι τέλους του μήνα είναι ~0,21 η προσαύξηση άρα (χωρίς ΚΟΤ) ~0,29-0,17=0,12 και μετά μπαίνει το ΚΟΤ

προφανώς 0,12 καλύτερο απο 0,17 του enter

αλλά πρόσεξε τον επόμενο μήνα

17 λεπτά πριν, lazurell είπε

Υ.Γ. ερώτηση, ίσως ψιλοχαζή, η ρήτρα μπαίνει βάσει της πρόσφατης τιμής, άσχετα αν οι 3 προηγούμενοι μήνες είχαν ίσως ακόμα και τη μισή τιμή, ε;

όχι , σπάνε αναλογικά οι κιλοβατώρες και μπαίνει ρήτρα (και επιδοτήσεις) ανάλογα τον μήνα

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Μπορει να τα αυξησουν και να τα πανε 0,25.Ετσι οπως παει η κατασταση δεν θα μου κανει καθολου εντυπωση.Μη σου πω ειναι και στα ορια του λογικου.

Να καλυτερεψει η κατασταση δεν προκειται παντως μεσα στο 22'.Καλο 23' και βλεπουμε.

σταμάτα βρε αισιόδοξε , μη μοιράζεσαι τις σκέψεις σου , κράτα τες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

σταμάτα βρε αισιόδοξε , μη μοιράζεσαι τις σκέψεις σου , κράτα τες 😂

Ρεαλιστης κι αισιοδοξος ειμαι......θα πεθανουμε ολοι.💀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!

11 λεπτά πριν, korakios είπε

αλλά πρόσεξε τον επόμενο μήνα

Το παρόν τοπίκιο έχει κάνει κατάληψη ενός tab στον browser μου, μονίμως ανοικτό 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα

Θα κάνει ο γιος μου νέο συμβόλαιο σε σπίτι που νοίκιασε στο Enter+  και θέλω όποιος γνωρίζει δύο διευκρινήσεις

Για να πάρει την έκπτωση του 2%  θέλει παγία τραπεζική εντολή η  γίνεται και αν δηλώσει κάρτα στο ebill?

Το ίδιο ισχύει  και για την επιστροφή της εγγύησης?

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lazurell είπε

Ευχαριστώ πολύ!

Το παρόν τοπίκιο έχει κάνει κατάληψη ενός tab στον browser μου, μονίμως ανοικτό 😉

φυσικά η όλη συζήτηση ήταν για <300kw/μήνα (για τους υπόλοιπους που το διαβάζουν )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...