Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, korakios είπε

απο περιέργεια , πως βγήκε το συμπέρασμα? (με το "αλλά να μείνω στη ΔΕΗ" υποθέτω εννοείς στο Γ1)

Ναι ναι. Απλά σε όλη την πρώτη σελίδα του Excel δεν μου βγάζει ότι θα έχω κάποιο όφελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Philippe είπε

Είδα κάτι τίτλους του στυλ "Επέστρεψε κάτω από τα $100 το αργό".. Και επειδή: 1) ενδεχόμενη συμφωνία σε Ουκρανία 2) αύξηση της παραγωγής από άλλες χώρες του ΟΠΕΚ 3) έρχεται άνοιξη, άρα μείωση της ζήτησης, εκτιμώ ότι μάλλον δεν αξίζει για μικρή κατανάλωση η αλλαγή σε σταθερό, όπως δεν άξιζε κάτω από 300kWh και το προηγούμενο διάστημα.

(απαντάει και στο ερώτημα του @panseit παραπάνω)

ty!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Philippe είπε

Είδα κάτι τίτλους του στυλ "Επέστρεψε κάτω από τα $100 το αργό".. Και επειδή: 1) ενδεχόμενη συμφωνία σε Ουκρανία 2) αύξηση της παραγωγής από άλλες χώρες του ΟΠΕΚ 3) έρχεται άνοιξη, άρα μείωση της ζήτησης, εκτιμώ ότι μάλλον δεν αξίζει για μικρή κατανάλωση η αλλαγή σε σταθερό, όπως δεν άξιζε κάτω από 300kWh και το προηγούμενο διάστημα.

(απαντάει και στο ερώτημα του @panseit παραπάνω)

οκ, δεν μπορώ να σχολιάσω μελλοντικά πως θα επηρεαστεί η παραγωγή ρεύματος (επι το πλείστον απο φυσικό αέριο εξαρτάται) , ο καθένας ερμηνεύει με το δικό του τρόπο γεγονότα

Αλλά το σίγουρο είναι εδώ

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

βάζεις απο 1/3 και βλέπεις αποτέλεσμα της MCP (average)

όταν κλείσει ο μήνας , αυτήν την τιμή θα παίρνει για τον Απρίλιο :

(1,15*MCP+11,5-50)/1000=

πχ τώρα έχει

(1,15*306,85+11,5-50)/1000=0,314 η προσαύξηση

επομένως , αν δεν πέσει άμεσα , για να συνεχίσει ο "κανονας"  <300kw/μήνα πρέπει η επιδότηση να αυξηθεί κατα 0,10 σε σχέση με τη σημερινή

14 λεπτά πριν, panseit είπε

Ναι ναι. Απλά σε όλη την πρώτη σελίδα του Excel δεν μου βγάζει ότι θα έχω κάποιο όφελος.

γιαυτό και σε ρώτησα, να δω τι δεν κατάλαβες

στην πρώτη σελίδα , το όφελος βγαίνει απο το online . Γιαυτό και δείχνει μηδέν ,τα υπόλοιπα είναι σε σχέση με το online. Το Γ1 δεν υπάρχει.

Για να συγκρίνεις online/enter με Γ1 σε ετήσια βάση ,απλά δεν γίνεται μιας και ανα μήνα αλλάζει η χοντρική και οι επιδοτήσεις. Άρα κοιτάς το 4ο φύλλο που τα λέει πιο απλοποιημένα .

Ή ρίξε μια ματιά πως βγαίνει η τιμή του Γ1 (η προσαύξηση συγκεκριμένα) , μέχρι τώρα για Απρίλιο είναι στα +0,314 της αρχικής τιμής Γ1 (0,11 με 30% έκπτωση της ΔΕΗ + 5% συνέπεια)

Σε αυτό αφαιρείς επιδοτήσεις και βλέπεις αν σε καλύπτουν

Επεξ/σία από korakios
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το σκέφτομαι ως εξής. Μέχρι και σήμερα για τον Μάρτιο είναι στα 306€ η MCP. Αν αποκλιμακωθεί λίγο πες να κλείσει στα 280; Τους επόμενους μήνες μόνο κάτω θα πηγαίνει (ελπίζω). Ε, και με 200+ μέση τιμή της MCP για το τετράμηνο του λογαριασμού, πάλι παλεύεται με τις τρέχουσες επιδοτήσεις. Αν κάνει πως ξεφεύγει για οποιονδήποτε λόγο, θα αυξήσουν λίγο την επιδότηση και θα το μαζέψουν. Αυτό σε σύγκριση με το να δεσμευτεί κανείς για 12 μήνες με 0,18€/kWh. (Μιλάμε πάντα για χαμηλές καταναλώσεις, μην μπερδευτεί κανείς που μας διαβάζει)

Επεξ/σία από Philippe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Philippe είπε

Δηλαδή δεν θα την αφήσουνε να πάει 0,40 με τις επιδοτήσεις

χωρίς επιδοτήσεις είναι το 0,40 (το οποίο έπεσε στα 0,314+0,11*0,665=0,387)

1 λεπτό πριν, Philippe είπε

Εγώ το σκέφτομαι ως εξής. Μέχρι και σήμερα για τον Μάρτιο είναι στα 306€ η MCP. Αν αποκλιμακωθεί λίγο πες να κλείσει στα 280; Τους επόμενους μήνες μόνο κάτω θα πηγαίνει (ελπίζω). Ε, και με 200+ μέση τιμή της MCP για το τετράμηνο του λογαριασμού, πάλι παλεύεται με τις τρέχουσες επιδοτήσεις. Αν κάνει πως ξεφεύγει για οποιονδήποτε λόγο, θα αυξήσουν λίγο την επιδότηση και θα το μαζέψουν. Αυτό σε σύγκριση με το να δεσμευτεί κανείς για 12 μήνες με 0,018. (Μιλάμε πάντα για χαμηλές καταναλώσεις, μην μπερδευτεί κανείς που μας διαβάζει)

συμφωνούμε οτι διαφωνούμε 😁

διανύουμε σε λίγο (να περάσει η κακοκαιρία) τους πιο ήπιους μήνες , με τις πρώτες ζέστες μέσα Ιουνίου και μετά θα έρθει πάλι εκτόξευση

σταδιακά αυξάνεται και η (απαράδεχτη αργοπορημένη) επιδότηση στις επιχειρήσεις μιας και ξεκίνησαν τα λουκέτα  , που σημαίνει πρέπει να διατεθούν και άλλα λεφτά

ήδη κόψανε και βάλανε για πρώτη κατοικία αφού δε φτάνουν

Δηλαδή η άποψή μου (διαβάζοντας κλασσικά τον καφέ) είναι οτι θα έρθει η στιγμή που θα είναι μια μικρή επιδότηση μέχρι 150kw και απο εκεί και μετά ,αυστηρά με εισοδηματικά κριτήρια και να προστατέψουν όσο γίνεται τα ΚΟΤ

Φυσικά παραμένει υποκειμενική υπόθεση χωρίς σφραγίδα αστρολόγου 😁

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μπακαλίστικα αυτή η ρήτρα πως βγαίνει; Αν υποθέσουμε ότι για όλο το τον 1μηνα είναι στα 0.32 η kw, 2ο 0. 34, 3ο 0.38 και 4ο 0,40 και εγώ έχω κατανάλωση 2000.

Για αξία ρεύματος θα πληρώσω 2000Χ0,11 η ρήτρα πόσο θα είναι χωρίς τις επιδοτήσεις; Υπάρχει κάποιος τρόπος να την υπολογίσουμε; 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε εκκαθαριστικός από 10/11 500 ευρώ με ρήτρα αναπροσαρμογής 260 ευρώ. Η αλλαγή σε myhome online έγινε 30/12.

Η ρήτρα αναπροσαρμογής είναι για το διάστημα 10/11 έως 30/12;

Δεν είναι πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Η ρήτρα αναπροσαρμογής είναι για το διάστημα 10/11 έως 30/12;

Δεν είναι πολύ;

αν έκαψες αρκετά κάτω απο 1100 περίπου κιλοβατώρες , ναι είναι

11 λεπτά πριν, harkonto είπε

Για αξία ρεύματος θα πληρώσω 2000Χ0,11 η ρήτρα πόσο θα είναι χωρίς τις επιδοτήσεις;

θα πληρώσεις τιμή Γ1 0,11 επί έκπτωση ΔΕΗ και συνέπειας , σύνολο 0,11*0,665*2000

αν έκαψες μέχρι σημερα τα κιλοβατ αυτά , η ρήτρα είναι περίπου 0,22

άρα (0,11*0,665+0,22)*2000=585€

μείον επιδοτήσεις (ανα μήνα)

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

αν έκαψες αρκετά κάτω απο 1100 περίπου κιλοβατώρες , ναι είναι

3000 κιλοβατώρες ήταν στο 4μηνο (οι 1000 με νυκτερινό)

Οπότε και δεδομένου ότι το Νοέμβριο σίγουρα έκαψα λιγότερο καθώς δεν είχε κρύο, ναι, κάτω από 1000 κιλοβατώρες θα ήταν στον 1ο ενάμιση μήνα.

Θα πάρω να διαμαρτυρηθώ λοιπόν, να δω τι θα μου πουν.

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

3000 κιλοβατώρες ήταν στο 4μηνο (οι 1000 με νυκτερινό)

Οπότε και δεδομένου ότι το Νοέμβριο σίγουρα έκαψαν λιγότερο καθώς δεν είχε κρύο, ναι, κάτω από 1000 κιλοβατώρες θα ήταν στον 1ο ενάμιση μήνα.

Θα πάρω να διαμαρτυρηθώ λοιπόν, να δω τι θα μου πουν.

έκαψες σύνολο 4000kw το τετράμηνο , είχες ένα μήνα+ στο Γ1 , άρα σωστά σου βαλανε ρήτρα για τις χίλιες+ κιλοβατώρες

edit 3000 σύνολο , είπες , θα ξανακάνω υπολογισμό

edit2 50 μερες στο Γ1 , άρα 3000*50/120=1250

άρα κομπλέ είναι τα 250€

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

αν έκαψες αρκετά κάτω απο 1100 περίπου κιλοβατώρες , ναι είναι

θα πληρώσεις τιμή Γ1 0,11 επί έκπτωση ΔΕΗ και συνέπειας , σύνολο 0,11*0,665*2000

αν έκαψες μέχρι σημερα τα κιλοβατ αυτά , η ρήτρα είναι περίπου 0,22

άρα (0,11*0,665+0,22)*2000=585€

μείον επιδοτήσεις (ανα μήνα)

Κατανοητό ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, harkonto είπε
1 λεπτό πριν, korakios είπε

βάλε σταθερό και νυχτερινό

Ναι έκανα αίτηση για σταθερό. Νυχτερινό έχω ήδη αυτό ήθελα να σε ρωτήσω και μου διέφυγε. 

Στο προηγούμενο παράδειγμα στη ρήτρα προστίθεται και το νυχτερινό; πχ αν έχω και 500 kw νυχτερινό θα υπολογιστεί για 2500kw η υπολογίζεται ξεχωριστά το ημερήσιο από το νυχτερινο. Μιλάω μόνο για την ρήτρα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

έκαψες σύνολο 4000kw το τετράμηνο , είχες ένα μήνα+ στο Γ1 , άρα σωστά σου βαλανε ρήτρα για τις χίλιες+ κιλοβατώρες

edit 3000 σύνολο , είπες , θα ξανακάνω υπολογισμό

edit2 50 μερες στο Γ1 , άρα 3000*50/120=1250

άρα κομπλέ είναι τα 250€

Στον προηγούμενο εκκαθαριστικό για 2000 κιλοβατώρες ήταν 170Ε η ρήτρα, ανέβηκε τόσο πολύ πάλι;

700Ε το τετράμηνο μαζί με τον ενδιάμεσο έναντι, 200Ε ο μήνας για ρεύμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...