Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, johnmadgr είπε

εσυ με κανενα ποστ αυτο βρηκες να ρωτησεις?

Και να σου απαντήσω δεν έχει νόημα διότι μάλλον καποιο πρόβλημα έχεις οποτε θα σε αφήσω στη συγχιση σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι εγω τον ειπα χωρις την ρητρα γιατι σε δευτερο χρονο θα γινει η ερωτηση για την ρητρα.Ισως την αλλη εβδομαδα.😝

0,11 το Γ1, 0,02 το Zero, ας τα βάλει κάτω να δει τι τον συμφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμάστε την επιστολή που είχα στείλει προς  ΔΕΗ - ΡΑΕ  που αναφέρει ως υπόδειγμα ο @korakios  ;

Σήμερα μου ήρθε η απάντηση από το customer care της ΔΕΗ (τρεις μήνες μετά) και η οποία λέει :

Αγαπητέ πελάτη ,
Σας ενημερώνουμε ότι ένας εκπρόσωπός μας έχει δημιουργήσει για λογαριασμό σας, ένα νέο αίτημα υποστήριξης με αριθμό #CC-XXXXX , με τα παρακάτω στοιχεία:

Θέμα: 2.7 Διάφορα
Τίτλος: ΡΑΕ ΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧ

Αγαπητέ Πελάτη,

Αναφορικά με το αίτημα/παράπονο που υποβάλατε στη Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας (ΡΑΕ) τον Νοέμβρίο 2021 (υπ’ αριθ. πρωτ. ΡΑΕ Ι-ΧΧΧΧΧΧ) και το οποίο διαβιβάστηκε από τη ΡΑΕ στην Εταιρεία μας στις 21.02.2022 οπότε και λάβαμε γνώση αυτού, θέτουμε υπόψη σας, ενεργώντας για την εύθετη επίλυσή του σύμφωνα με τα οριζόμενα στον Κώδικα Διαχείρισης Αιτημάτων και Παραπόνων Πελατών της ΔΕΗ Α.Ε. (https://www.dei.gr/media/d1ochsee/kodikas-diaxeirisis-aitimaton-paraponon-pelaton.pdf), τα παρακάτω:

Στις 11.11.2021 πραγματοποιήθηκε αίτημα αρχικής ηλεκτροδότησης της παροχής ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ και ένταξη στο πρόγραμμα Myhome Online. Ωστόσο σημειώνεται ότι απαραίτητη προϋπόθεση για την ένταξη στο εν λόγω πρόγραμμα είναι η ενεργοποίηση τόσο της πάγιας εντολής μέσω κάρτας όσο και της μηνιαίας έκδοσης λογαριασμών.

Στην περίπτωσή σας έχει ενεργοποιηθεί η πάγια τραπεζική εντολή ωστόσο παραμένει η έκδοση μηνιαίου λογαριασμού η οποία πραγματοποιείται μέσω του λογαριασμού e-bill σας.

Εφόσον ολοκληρωθεί αυτό παρακαλούμε όπως υποβάλλετε αίτημα στην φορμα επικοινωνίας [email protected], προκειμένου να ελεγχθούν οι δυνατότητες εξυπηρέτησης.

Παραμένουμε στην διάθεσή σας.

Μόλις διάβασα το mail εγω πάντως ένιωσα κάπως έτσι :

Steve Brule What GIF

Όποιος δεν γνωρίζει και διαβάσει το e-mail καταλαβαίνει  ότι δεν είμαι στο My Home Online καθώς υπολείπεται η ενεργοποίηση της επιλογής του μηνιαίου λογαριασμού, ενώ εγώ είμαι κανονικά (με τις παλιές τιμές μάλιστα) και  αύριο λήγει και ο δεύτερος λογαριασμός!!!!!!

Eπειδή όντως έχω πρόβλημα με τον μηνιαίο λογαριασμό ο οποίος ενώ τόσο στο σύστημά τους (όπως με είχαν διαβεβαιώσει τηλεφωνικά) όσο και στη αρχική σελίδα του e-bill φαίνεται ενεργοποιημένος (χωρίς δυνατότητα μεταβολής) πλην όμως συνεχίζει να μου έρχεται ανά δίμηνο (όπως και σε αρκετούς άλλους εδώ μέσα), είχα υποβάλλει αίτημα στο τμήμα του e-bill από το οποίο  έλαβα το εξής mail  λίγες μέρες πιο πριν (2/3)

Αγαπητέ πελάτη,

Σε συνέχεια του αιτήματός σας, σας ενημερώνουμε ότι ο μηνιαίος λογαριασμός είναι ενεργοποιημένος.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,
Ομάδα Εξυπηρέτησης πελατών ΔΕΗ

eBill Τηλεφωνική/Ηλεκτρονική Εξυπηρέτηση

 

 Έπειτα από το e-mail του customercare ξαναεπικοινωνώ με το τμήμα του e-bill KAI ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΒΡΗΚΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΗΞΕΡΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ : Διόρθωσε άμεσα το θέμα με τον μηνιαίο λογαριασμό (πλέον φαίνεται η επιλογή στην καρτέλα επιλογών πελάτη, η οποία πριν δεν φαινόταν).

@korakios Η απορία μου είναι η εξής :

Να στείλω απαντητικό στο e-mail που μου έστειλε το customer care ή τους να τους αφήσω στον κόσμο τους; Υπάρχει περίπτωση να είναι ανοιχτό το θέμα μου στο customercare και κάποια στιγμή να μου ακυρώσουν το my home online επειδή δεν τους απάντησα;

 

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Η ενοικιαστρια πρεπει να εχει στο ονομα της την ΔΕΗ για να φαινεται σαν κυρια κατοικια.

Για αυτήν το σπίτι αποτελεί πράγματι κύρια κατοικία αφού την δηλώνει στο Ε1, αλλά ο λογαριασμός όπως είπαμε είναι στο δικό μου όνομα. Από την ΔΕΗ την διαβεβαίωσαν ότι θα πάρει τις επιδοτήσεις κανονικά στον πρώτο εκκαθαριστικό του '22. Εγώ αμφιβάλλω ότι θα τις πάρει και φοβάμαι ότι έχεις δίκιο. Άλλωστε, όπως λέει και μια ψυχή "μη δίνετε σημασία σε γραφεία και καναπέδες"..

Καλώς ή κακώς, της έχω εμπιστοσύνη και δεν με πειράζει που δεν το έχει πάρει στο όνομά της. Αν τελικά δεν πάρει τις επιδοτήσεις, θα ζητήσω αλλαγή σε Enter εγώ (αφού είναι στο όνομά μου). Το άλλο ερώτημα ήταν, με την κατανάλωση 1200/400 μήπως αξίζει να την βάλω στο Enter έτσι κι αλλιώς. Με μια πρώτη εκτίμηση βγαίνουν περίπου τα ίδια. Αλλά δεν θυμάμαι πώς έχουν διαμορφωθεί οι επιδοτήσεις από την τελευταία φορά που το κοίταξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kirileman είπε

0,11 το Γ1, 0,02 το Zero, ας τα βάλει κάτω να δει τι τον συμφέρει.

Αναμεσα στα δυο τον συμφερει να παει στην Volterra να κανει παρεα στον kor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yiankap είπε

@korakios Η απορία μου είναι η εξής :

Να στείλω απαντητικό στο e-mail που μου έστειλε το customer care ή τους να τους αφήσω στον κόσμο τους; Υπάρχει περίπτωση να είναι ανοιχτό το θέμα μου στο customercare και κάποια στιγμή να μου ακυρώσουν το my home online επειδή δεν τους απάντησα;

μάμα το , γράψτο στα φρύδια σου αφού όλα κομπλέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Philippe είπε

Καλώς ή κακώς, της έχω εμπιστοσύνη και δεν με πειράζει που δεν το έχει πάρει στο όνομά της.

Είναι σφάλμα να το έχεις στο όνομα σου. Εκτός του ότι μπορεί να χάσει τις επιδοτήσεις, αν λόγο της κατάστασης που επικρατεί βρεθεί σε αδυναμία πληρωμής, θα βρεθείς χρεωμένος, με κίνδυνο να σου κόψει η ΔΕΗ και το δικό σου ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@definitio για το τυπικο πριν λίγα λεπτά καταχώρησα τις ενδείξεις μου στο ebill και ενώ είχα ανοιχτή την σελίδα του deddie καταχώρησα κανονικά και εκεί.

επίσης καταχώρησα και τον γονέων μου αλλά εκανα ένα refresh στην σελίδα του δεδδηε απο περιέργεια, οπου επίσης καταχώρησα και εκεί κανονικά. αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Philippe είπε

Αλλά δεν θυμάμαι πώς έχουν διαμορφωθεί οι επιδοτήσεις από την τελευταία φορά που το κοίταξα.

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Μάρτιος 2022)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Άρα το max πήγε στα 0,13 για Φεβ από 0,14 που το είχα αφήσει. Επειδή βγήκαν άρθρα που γράφουν ότι θα αυξηθεί από 39€ σε πάνω από 55€, έχω την εντύπωση ότι από 0,13x30 που ήταν (αν και 28 μέρες ο Φεβρουάριος, άρα 280kWh max) θα πάει στα 0,185€ (π.χ. 0,22 ως 150kWh και 0,15 ως 300kWh), έτσι ώστε 0,185x30 = 55,5. Τι στοίχημα βάζετε;

Επιπλέον βλέπω να έρχεται αποκλιμάκωση και μάλλον δεν αξίζει να φύγει κανείς από Γ1(Ν) με μικρές καταναλώσεις όπως αυτές που έβαλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν πολυέβγαλα άκρη με το excel. Αν βάζω τις καταναλώσεις ημέρας και νύχτας μου εμφανίζει ότι δεν θα πρέπει να πάω πουθενά αλλά να μείνω στη ΔΕΗ. Αυτή τη στιγμή έχω Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο με τις παρακάτω ενδείξεις σε εκαθαρριστικό. (1460 HM/510 NYXT. Παρόμοιοι είναι και οι άλλοι εκκαθαριστικοί. Από θέμα κατανάλωσης εννοώ. Δε θα με συνέφερε να πάω στο online με τόσο μεγάλη ρήτρα αναπροσαρμογής;;

Επεξ/σία από panseit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Philippe είπε

Επιπλέον βλέπω να έρχεται αποκλιμάκωση και μάλλον δεν αξίζει να φύγει κανείς από Γ1(Ν) με μικρές καταναλώσεις όπως αυτές που έβαλα. 

που την είδες ? 0,40 έφτασε ....

10 λεπτά πριν, panseit είπε

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν πολυέβγαλα άκρη με το excel.

το 4ο φύλλο διάβασε

10 λεπτά πριν, panseit είπε

Αν βάζω τις καταναλώσεις ημέρας και νύχτας μου εμφανίζει ότι δεν θα πρέπει να πάω πουθενά αλλά να μείνω στη ΔΕΗ.

απο περιέργεια , πως βγήκε το συμπέρασμα? (με το "αλλά να μείνω στη ΔΕΗ" υποθέτω εννοείς στο Γ1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθε τελικα ο 1ος λογαριασμός και εγινε αυτο που ειχα προανεφερει σε παλιότερο ποστ μου. 

Δλδ ασχετος που είμαι στην ΔΕΗ απο 8/2 και η ένδειξη εκείνη την ημέρα ηταν 2742(και τους την πηγα στο καταστημα στην αιτηση) ,η ΔΕΔΔΗΕ δεν ηρθε στην ουσια ποτε να κανει καταμέτρηση τελικη και εδωσε στην παλια μου εταιρεία, την τελευταία εκκαθαριστικη που ειχε δωσει στις 17/1, δλδ 2505.

Οποτε γι αυτό και μου έβγαλε να δωσω ενδειξη 10-15/3. Μετρησε εικονικό 2μηνο...ενω βέβαια στον επίσημο λογαριασμό φαινεται εκκαθαριστικος για εναν μηνα(εδωσα καταμέτρηση στο Δεδδηε, εξου και ο εκκαθαριστικος) 

Κατα τα τ αλλα περιέργος για 2μηνο κατεγραψα λιγες Kwh αναλογα με παλαιοτερες καταμετρησεις, δλδ ανα παει ετσι θα εχω στο 4μηνο πρωτη φορα στα 2 χρονια που ειμαι εδω κατω απο 1200,συνηθως ειχα 1300-1400-1600 περιπου, γι αυτό και ειπα να παω στο enter. Τώρα ο χρονος θα δειξει αν έκανα σωστη επιλογή... Περιμενω εν τω μεταξύ να μπει και ο νυχτερινος μετρητης... Αν και αισθανομαι μια καποια "σίγουρια" με την σταθερότητα... 

 

Ειδωμεν... 

Screenshot_20220316_235734.jpg

Screenshot_20220316_235819.jpg

Επεξ/σία από lacta13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lacta13 είπε

Αν και αισθανομαι μια καποια "σίγουρια" με την σταθερότητα... 

δε λέει , χάνεις τα πρωϊνάδικα για επιδοτησεις και ούτε παρακολουθείς χοντρική , βαρετό ακούγεται 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

που την είδες ? 0,40 έφτασε ....

Είδα κάτι τίτλους του στυλ "Επέστρεψε κάτω από τα $100 το αργό".. Και επειδή: 1) ενδεχόμενη συμφωνία σε Ουκρανία 2) αύξηση της παραγωγής από άλλες χώρες του ΟΠΕΚ 3) έρχεται άνοιξη, άρα μείωση της ζήτησης, εκτιμώ ότι μάλλον δεν αξίζει για μικρή κατανάλωση η αλλαγή σε σταθερό, όπως δεν άξιζε κάτω από 300kWh και το προηγούμενο διάστημα.

(απαντάει και στο ερώτημα του @panseit παραπάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...