Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, definitio είπε

Για να διαπιστώσει αν υπάρχει διεπικοινωνία.

Αν συμπληρώσεις τα ίδια στοιχεία, προς τί το μπέρδεμα, αν σε αφήσει να υποβάλεις κ στα δύο;

Aπλα δεν βρισκω το λογο να κανει καποιος αυτο το πραγμα.

Και να διαπιστωσει οτι υπαρχει διεπικοινωνια τι εγινε?Τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Την Δευτερα εκανα την επιλογη για το online μεσω ebill χρεωσε πιστωτικη καρτα το 0,01ε οποτε την πληρωμη την δεχετε ποσες μερες θελει για να ενεργοποιηθει;; Ο νομος ποσες μερες τους δινει περιθωριο για να το ενεργοποιησουν; Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Aπλα δεν βρισκω το λογο να κανει καποιος αυτο το πραγμα.

Και να διαπιστωσει οτι υπαρχει διεπικοινωνια τι εγινε?Τιποτα.

Μη το κάνεις, δεν είσαι υποχρεωμένος.
Αλλά πριν μιλούσες για πιθανό μπέρδεμα (δεν εξήγησες πώς ακριβώς θα μπορούσε να γίνει), τώρα για απουσία οφέλους.

- Η μέτρηση της αξιοπιστίας της διαδικασίας μέσω ebill (τέθηκε πριν το ζήτημα, αόριστα τουλάχιστον, αφού δεν είχαμε ίδιες μαρτυρίες κ λεπτομέρειες)
- & του απαιτούμενου χρόνου μετάδοσης-καταγραφής της μέτρησης στο ΔΕΔΔΗΕ από ebill/ΔΕΗ
συνδέονται.

Επίσης
- ενδεχομένως, με διάφορες μεταβλητές - σκόπιμες κ μη, πχ ώρα υποβολής - θα ήταν δυνατό να διαπιστωθεί αν & πότε δε λειτουργεί & ποιές είναι οι προθεσμίες,
- κι αν υπάρχει εν τέλει καμία πρακτική διαφορά στην υποβολή μέσω ebill ή ΔΕΔΔΗΕ.

Εν τέλει η υποβολή μέσω ebill είναι πιο εύκολη (για μένα τουλάχιστον), κι αν είναι εξι΄σου αξιόπιστη, η πληροφορία για μένα θα ήταν χρήσιμη...
...για σένα αδιάφορη...δεκτό.

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συμφορουμίτες τα φώτα σας παρακαλώ.

Είμαι στην ΔΕΗ Γ1Ν.

Απ' όσο γνωρίζω από 1/1/22 η έκπτωση από την κρατική επιδότηση αφορά 1η κατοικία. 

Εγώ είμαι φιλοξενούμενος και το ρεύμα είναι στην πεθερά μου. Η πεθερά μου μένει στην ίδια πολυκατοικία με εμένα. Ο λογαριασμός ρεύματος στο σπίτι μου μένει η ίδια είναι στο όνομα του συζύγου της. Συνεπώς το σπίτι που φιλοξενούμε εγώ δεν είναι 1η κατοικία. 

Ήρθε ο ένναντι λογαριασμός για την περίοδο 13/1/22 - 9/3/22 με την κρατική επιδότηση.

Αυτό συνέβει γιατί η πρώτη κατοικία ορίζεται με οδό και αριθμό μόνο;

Αυτό συνέβει γιατί ο λογαριασμός είναι ένναντι και στον εκκαθαριστικό θα χρεωθεί η επιδότηση;

Αυτό συνέβει γιατί η κρατική επιδότηση δεν αφορά μόνο την 1η κατοικία;

Αυτό συνέβει από bug του συστήματος της ΔΕΗ;

Η αλήθεια είναι πως χωρίς την έκπτωση θα ήταν ~98ε περισσότερα για ~550 Kwh. θα πονέσουμε πολύ αν χάσουμε την έκπτωση. 

Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, definitio είπε

Μη το κάνεις, δεν είσαι υποχρεωμένος.

Φυσικα και δεν θα το κανω γιατι δεν υπαρχει λογος.

1 ώρα πριν, definitio είπε

Αλλά πριν μιλούσες για πιθανό μπέρδεμα (δεν εξήγησες πώς ακριβώς θα μπορούσε να γίνει)

Με την ΔΕΗ εχεις να κανεις οποτε αυτο ειναι απο μονο του μπερδεμα.

1 ώρα πριν, definitio είπε

...για σένα αδιάφορη...δεκτό.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από αναμονή αρκετών ημερών για αίτηση μέσω econtract από 3/3 κι ενώ στην αρχή από θέμα χρόνου μέχρι παραλαβή της αίτησης ήταν πολύ γρήγορα σχετικά με άλλη αίτηση μου το Νοέμβρη, βιάστηκα να χαρώ. Η σύμβαση ανέφερε Γ1. Τους απάντησα στο ίδιο email ότι είναι λάθος και να διορθωθεί. Έπεσε μεσα το 3ημερο της Καθαρας Δευτέρας και έως Τρίτη απάντηση δεν είχα πάρει. Μετά από επικοινωνία με την τηλεφωνική υποστηριξη (ο θεός να την κάνει) μου ανέφερε ότι δεν παίζει ρόλο αν λέει Γ1…. κ μπλα μπλα… Επειδή βιαζόμουν την διαδικασία σχετικά μπαίνω και απαντάω στο ίδιο email που απάντησα να στείλουν διορθωμένη τη σύμβαση, την σύμβαση Γ1 υπογεγραμμένη. Την επόμενη μέρα το απόγευμα λαμβάνω μήνυμα στο κινητό να ελέγξω το email για υπογραφή της σύμβασης. Οντως έχουν στείλει σύμβαση Home Online με τα στοιχεία μου και λάθος ταχυδρομικό κώδικα. Καμία σχέση. Όχι λάθος σε ψηφίο. 
Ξανα απάντηση να διορθωθεί η σύμβαση με απάντηση στο ίδιο email. 
Απο τότε δεν έχω λάβει καμία ενημέρωση εκτός από ένα email πριν 2 μέρες που υπενθυμίζει ότι δεν έχουν παραλάβει έγγραφα και να κάνω την αποστολη τους. Υποθέτω ότι δεν έχουν δει καν την αίτηση Γ1. 
 

Επειδη άκρη δεν βλέπω να βγαίνει, έκλεισα ραντεβού σε κατάστημα για αύριο απόγευμα. Λέω να επιλέξω το enter+, με πληρωμή της εγγύησης των 100€ κι ελπίζοντας στην επιστροφή της με την ενεργοποίηση της πάγιας εντολής. 
Κάτι που δεν θυμάμαι.. το Enter + συνδυάζεται με ΚΟΤ Β; Αυτή τη στιγμή δεν είμαι δικαιούχος αλλά μπορεί αργότερα. 
 

Στο κατάστημα να αναφέρω ότι είχα κάνει αίτηση για το Online ηλεκτρονικά ή δεν αναφέρω τπτ και θα ακυρωθεί ούτως η άλλως η ηλεκτρονική;

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Κάτι που δεν θυμάμαι.. το Enter + συνδυάζεται με ΚΟΤ Β; Αυτή τη στιγμή δεν είμαι δικαιούχος αλλά μπορεί αργότερα. 

Ναι συνδυαζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, li@m είπε

 

Αυτό συνέβει γιατί ο λογαριασμός είναι ένναντι 

 

η επιδοτηση μπαινει στον εκκαθαριστικο 

αν σου ειναι ευκολο ανεβασε να δουμε τον λογαριασμο

Επεξ/σία από rose from hell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rose from hell είπε

η επιδοτηση μπαινει στον εκκαθαριστικο 

αν σου ειναι ευκολο ανεβασε να δουμε τον λογαριασμο

Μα επιδοτήθηκα!!

image.png.2145a55174517e29a5cb7ce23a6bc58a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, rose from hell είπε

 ναι εχει επιδοτηση και ρητρα

και ο λογαριασμος ειναι εκκαθαριστικος

Ο λογαριασμός είναι έναντι. Γνωρίζεις να μου απαντήσεις στις ερωτήσεις που έκανα;

Επεξ/σία από li@m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, li@m είπε

Μα επιδοτήθηκα!!

επιδοτήθηκες ή όχι , έχε το νου σου για τον άλλον μήνα

ήδη είσαι στην ίδια σχεδόν τιμή κιλοβατώρας με τα σταθερά

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Μάρτιος 2022)

Μόλις τώρα, li@m είπε

Ο λογαριασμός είναι έναντι. Γνωρίζεις να μου απαντήσεις στις ερωτήσεις που έκανα;

έναντι ή όχι , είναι κάτι που θα λύσεις με τη ΔΕΗ , κανένας δε μπορεί να σου πει τι έγινε μιας και η ρήτρα και οι επιδοτήσεις μπαίνουν μόνο σε εκκαθαριστικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, li@m είπε

Αγαπητε @korakiosεναντι ειναι ο λογαριασμος

 

46 λεπτά πριν, korakios είπε

κανένας δε μπορεί να σου πει τι έγινε μιας και η ρήτρα και οι επιδοτήσεις μπαίνουν μόνο σε εκκαθαριστικό

 

47 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι κάτι που θα λύσεις με τη ΔΕΗ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε
53 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι κάτι που θα λύσεις με τη ΔΕΗ

 

Το πιστεύεις αυτό;

Πήρα τηλέφωνο. Ο εκπρόσωπος δεν ήξερε από πότε η επιδότηση μπαίνει σε πρώτες κατοικίες!!

Επομένως οι ερωτήσεις μου είναι τώρα οι εξής:

Γιατί έχω κρατική επιδότηση σε Εναντι λογαριασμό;

Επειδή η πρώτη κατοικία ορίζεται με οδό και αριθμό μόνο;

Επειδή  ο λογαριασμός είναι ένναντι και στον εκκαθαριστικό θα χρεωθεί η επιδότηση;

Επειδή η κρατική επιδότηση δεν αφορά μόνο την 1η κατοικία;

Από bug του συστήματος της ΔΕΗ;

Κάποιος εδώ μέσα με έναντι λογαριασμο με ρυθμιζόμενες χρεωσεις και την κρατικη επιδότηση υπαρχει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...