Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Christopher_B είπε

Καλημερα,
ενεργοποιηθηκα παιδες, 8/3/22 τηλεφωνικη επικοινωνια, 9/3/22 υπογραφη συμβολαιου στον κουριερ.
Υποθετω για να γραφει μεχρι 14/3/23 αρα ισχυει και απο προχθες 14/3/22?

Τι γινεται τωρα, θα ερθει για μετρηση ή ηρθε και δε το πηρα χαμπαρι?

Χαιρετισμους!

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-03-16 080413.png

Καλημερα... Παρε τηλεφωνο τον Δεδδηε να ρωτησεις αν περασαν να μετρησουν για να ενεργοποιηθεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν
εδωσα απολυτως καμια μετρηση, ρωτουσα την πωλητη πως ακριβως γινεται ή εαν πρεπει καπου να καταχωρησω μετρησεις ή οτιδηποτε αλλο και δεν ηξερε να μου απαντηση!

Για αυτο ρωτησα πολλες φορες εδω αλλα κανενας δε μου απαντησε, παραξενο, κανεις δε γνωριζει την ακριβη διαδικασια?

Θα κατεβω να δω τι γραφει το ρολοι και θα το βγαλω κια μια φωτο!

Επεξ/σία από Christopher_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Με ολους....ακομα και με τον courier.

Και για ποιο λογο καποιος να κανει την μαμακια να δηλωσει ενδειξεις και στο ebill αλλα και στον ΔΕΔΔΗΕ?

Καλυτερα σ'ενα απο τα δυο για να μην γινει και μπερδεμα.Προσωπικα το κανω μεσα απο το ebill μιας και τις πρωτες 2 φορες που το δοκιμασα λειτουργει σωστα.

Για να διαπιστώσει αν υπάρχει διεπικοινωνία.

Αν συμπληρώσεις τα ίδια στοιχεία, προς τί το μπέρδεμα, αν σε αφήσει να υποβάλεις κ στα δύο;

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, x-files είπε

Μόλις το έκανα πρίν 2 ώρες,και αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω δυνατότητα μπορώ να υποβάλλω,πριν 2 ώρες όπως είπα υπέβαλλα και στο ebill και στο site του ΔΕΔΔΗΕ,η προθεσμία για το site του ΔΕΔΔΗΕ λήγει απόψε

Υπέβαλες πρώτα τις μετρήσεις μέσω ebill & μετά μπόρεσες κ υπέβαλες τις ίδιες μέσω ΔΕΔΔΗΕ;

Δεν καταγράφηκε στη περίπτωσή σου δλδ η υποβολή μέσω ebill, σωστά;

Μια διευκρινιστική ερώτηση

- Είχες ανοιχτή τη σελίδα υποβολής στο ΔΕΔΔΗΕ όταν υπέβαλες τη μέτρηση στη ΔΕΗ ή άνοιξες εκ νέου τη σελίδα από εδώ, συμπληρώνοντας πρώτα τον αριθμό παροχής;

12 ώρες πριν, bikey77 είπε

Καλησπέρα σε όλους

Έχω δύο ερωτήσεις

1. για ποιες ώρες ισχύει το νυχτερινό τιμολόγιο στο myhome online;

2. Στον λογαριασμό, οι καταναλώσεις ημέρας και νύχτας δεν έχουν ενιαία χρέωση, οι πρώτες kWh έχουν διαφορετική τιμή από τις επόμενες, μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Screenshot_20220315_214921_com.google.android.apps.docs.jpg

 

12 ώρες πριν, messinia3 είπε

1)02.00-08.00  και 15.00-17.00

2)Προφανώς κάποιες μέρες έχεις χρεωθεί στο Γ1Ν εξου και η διαφορά τιμής. 

Σύντομα θα αλλάξει το ωράριο του νυχτερινού. Το ωράριο διαφοροποιείται ως εξής:

- Θερινή περίοδος (1 Μαΐου - 31 Οκτωβρίου): 23:00 - 07:00
Χειμερινή περίοδος (1 Νοεμβρίου - 30 Απριλίου):
--> 02:00-08:00 και 15:00-17:00 για τους πελάτες που είναι συνδεδεμένοι στο Δίκτυο της Ηπειρωτικής Χώρας και των διασυνδεδεμένων με αυτήν νησιών
--> 02:00-08:00 και 15:30-17:30 για τους πελάτες των μη διασυνδεμένων νησιών με τμηματικό ωράριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα η κατασταση ειναι πολυ βλακωδες.

Πηρα ΔΕΔΔΗΕ και μου λεει εμεις δε καταμετρησαμε παρε στον παροχο, ΔΕΗ δηλαδη και εκει οτι σου πουνε, εμεις δεν εχουμε σχεση με προγραμματα κλπ, λογικο.

Πηρα ΔΕΗ και μου λεει οτι απο οτι βλεπει εχθες 15/3/22 ενεργοποιηθηκα στο "ΔΕΗ Myenter+" και οτι δεν εγινε καμια καταμετρηση, καλα και πως γινεται αυτο την λεω χωρις καταμετρηση, το ιδιο ρωτησα και στη ΔΕΔΔΗΕ εννοειτε, μου λεει οτι ενεργοποηθηκα και μεσα στην επομενη εβδομαδα θα κανουν καταμετρηση, θα ενημερωσουν τη ΔΕΔΔΗΕ να ερθει να κανει καταμετρηση το πολυ μεσα σε μια εβδομαδα!

Το συστημα μπαζει, αντε βρες λογικη τωρα εσυ εδω, μα την λεω με βαζεις σε αλλο προγραμμα και θα συνεχισεις να με χρεωνεις διαφορετικα και με το παλιο δηλαδη?

Σκεφτομαι να τους τα αποστειλω αυτα εγγραφως μεσω της ιστοσελιδας τους αν και οι συνομιλιες καταγραφονται βεβαια!

Ειμαστε παντου οτι να ναι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, anastas11a είπε

Καλημέρα, εκδόθηκε ο λογαριασμός μου...

ρίξτε μια ματιά.... σύνολο 86€

1647417433081.jpg

Καλημέρα. Γιατί αναφέρει ρήτρα αναπροσαρμογής?

Το συγκεκριμενο προγραμμα δεν ειναι χωρίς ρήτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gemkouk είπε

Καλημέρα. Γιατί αναφέρει ρήτρα αναπροσαρμογής?

Το συγκεκριμενο προγραμμα δεν ειναι χωρίς ρήτρα?

Επειδή περιέχει κατανάλωση όταν ήταν ακόμη στο Γ1.

1 ώρα πριν, anastas11a είπε

Καλημέρα, εκδόθηκε ο λογαριασμός μου...

ρίξτε μια ματιά.... σύνολο 86€

1647417433081.jpg

Βάλε νυχτερινό. Κάνεις αίτηση στο ΔΕΔΔΗΕ, πληρώνεις και περιμένεις.

Περισσότερα εδώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

 

Ειχα κανει αιτηση να μπω στο online και μου ηρθε ενα sms σημερα απο ΔΕΔΔΗΕ οτι το αίτημα ολοκληρώθηκε. Επίσης αναφέρει ότι απαιτείται εντός 6μήνου, κατάθεση υπεύθυνης δήλωσης από ηλεκτρολόγο.

Ξέρει κανείς τι σημάινει αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Επειδή περιέχει κατανάλωση όταν ήταν ακόμη στο Γ1.

Βάλε νυχτερινό. Κάνεις αίτηση στο ΔΕΔΔΗΕ, πληρώνεις και περιμένεις.

Περισσότερα εδώ.

 

Αυτό δεν προϋποθέτει η μεγαλύτερη κατανάλωση να είναι βράδυ μεσημέρι?

1. μένω σε πολυκατοικία και μετά τις  9-10 το βράδυ ησυχία, άρα δεν παίζουν πλυντήρια κτλ

2. εχω γυρω στις 1000/1100 kwh /4μηνο, αξίζει?

Επεξ/σία από anastas11a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Καλημερα,

 

Ειχα κανει αιτηση να μπω στο online και μου ηρθε ενα sms σημερα απο ΔΕΔΔΗΕ οτι το αίτημα ολοκληρώθηκε. Επίσης αναφέρει ότι απαιτείται εντός 6μήνου, κατάθεση υπεύθυνης δήλωσης από ηλεκτρολόγο.

Ξέρει κανείς τι σημάινει αυτό ?

Τσεκάρει ο ηλεκτρολόγος πως όλα είναι οκ στα ηλεκτρολογικά του σπιτιού, με κόστος γύρω στο 100αρικο, ανάλογα με τα τετραγωνικά. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το κάνεις κάθε 14 χρόνια, στο παρακάτω λινκ μπορείς να τσεκάρεις αν χρειάζεσαι.

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Συνήθως στο ζητάνε όταν αλλάζεις πάροχο ή όνομα στο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Καλημερα,

 

Ειχα κανει αιτηση να μπω στο online και μου ηρθε ενα sms σημερα απο ΔΕΔΔΗΕ οτι το αίτημα ολοκληρώθηκε. Επίσης αναφέρει ότι απαιτείται εντός 6μήνου, κατάθεση υπεύθυνης δήλωσης από ηλεκτρολόγο.

Ξέρει κανείς τι σημάινει αυτό ?

Σημαίνει ότι περασαν από τον Δεδδηε για την καταμέτρηση για την αλλαγή παροχου.. Και εντός εξαμήνου καταθέτεις το πιστοποιητικο το ηλεκτρολόγος στον Δεδδηε.. Το ΥΔΕ.. Πλέον ισχύει για 10 χρόνια.. 

58 λεπτά πριν, Christopher_B είπε

Τελικα η κατασταση ειναι πολυ βλακωδες.

Πηρα ΔΕΔΔΗΕ και μου λεει εμεις δε καταμετρησαμε παρε στον παροχο, ΔΕΗ δηλαδη και εκει οτι σου πουνε, εμεις δεν εχουμε σχεση με προγραμματα κλπ, λογικο.

Πηρα ΔΕΗ και μου λεει οτι απο οτι βλεπει εχθες 15/3/22 ενεργοποιηθηκα στο "ΔΕΗ Myenter+" και οτι δεν εγινε καμια καταμετρηση, καλα και πως γινεται αυτο την λεω χωρις καταμετρηση, το ιδιο ρωτησα και στη ΔΕΔΔΗΕ εννοειτε, μου λεει οτι ενεργοποηθηκα και μεσα στην επομενη εβδομαδα θα κανουν καταμετρηση, θα ενημερωσουν τη ΔΕΔΔΗΕ να ερθει να κανει καταμετρηση το πολυ μεσα σε μια εβδομαδα!

Το συστημα μπαζει, αντε βρες λογικη τωρα εσυ εδω, μα την λεω με βαζεις σε αλλο προγραμμα και θα συνεχισεις να με χρεωνεις διαφορετικα και με το παλιο δηλαδη?

Σκεφτομαι να τους τα αποστειλω αυτα εγγραφως μεσω της ιστοσελιδας τους αν και οι συνομιλιες καταγραφονται βεβαια!

Ειμαστε παντου οτι να ναι!!!

Έτσι γίνεται εγκρίθηκε από την ΔΕΗ το αίτημα σου και μετά αποστέλλεται στον Δεδδηε για την καταμέτρηση σου... 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christopher_B είπε

Πηρα ΔΕΗ και μου λεει οτι απο οτι βλεπει εχθες 15/3/22 ενεργοποιηθηκα στο "ΔΕΗ Myenter+"

Ούτε σε μένα ήρθε ο ΔΕΔΗΕ να μετρήσει. Την φωτογραφία του ρολογιού που τους πήγα όταν έκανα την αίτηση έλαβαν υπόψη για μέτρηση. Εγώ πήγα από άλλο πάροχο. Αν ήσουν ήδη ΔΕΗ σε Γ1 τότε σου βάζουν τις kwh αναλογικά με τις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vali είπε

Ούτε σε μένα ήρθε ο ΔΕΔΗΕ να μετρήσει. Την φωτογραφία του ρολογιού που τους πήγα όταν έκανα την αίτηση έλαβαν υπόψη για μέτρηση. Εγώ πήγα από άλλο πάροχο. Αν ήσουν ήδη ΔΕΗ σε Γ1 τότε σου βάζουν τις kwh αναλογικά με τις μέρες.

εγω που πηγα απο ΖΕΝΙΘ στην ΔΕΗ και ενω στο καταστημα τους προσκομησα με φωτογραφια την ενδειξη που ειχα εκεινης της ημερας,ουτε αυτην ελαβαν υποψην για την αλλαγη παρουχου,αλλα ουτε ηρθαν για καταμετρηση...ηρθαν εικονικα...ενημερωσαν την ΖΕΝΙΘ οτι και καλα ηρθαν και εδωσαν καταμετρηση,την τελευταια εκκαθαριστικη που ειχαν κανει κανα 20ημερο πριν...

οποτε για την ΖΕΝΙΘ που βγαλαν τον τελικο ,εγραφε καταναλωση 0....

δλδ εγω ενω εκανα αιτηση στις 6/2 και το προιον ενεργοποιηθηκε στις 7, στην ουσια ειναι σαν να μπηκα στην ΔΕΗ απο τις 17/1 ,που ηταν η τελευταια τους καταμετρηση...κουφο αλλα στην ουσια γλυτωσα την ρητρα στην ΖΕΝΙΘ για τις τελευταιες 20 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι,
αυτο που περιγραφω, οτι να ειναι δηλαδη, ειναι εντυπωσιακο πως δεν ακολουθουν μια πεπατημενη.
Εβγαλα και εγω σημερα τον μετρητη φωτογραφια να το εχω αρχειο.
Ελπιζω να μη μπλεξω με εγω ετσι, εσυ ετσι, αυτος ετσι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...