Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, messinia3 είπε

1)02.00-08.00  και 15.00-17.00

2)Προφανώς κάποιες μέρες έχεις χρεωθεί στο Γ1Ν εξου και η διαφορά τιμής. 

Ευχαριστώ πολύ. Ισχύει για όλο το έτος αυτό το ωράριο;

Πολύ λογικό αυτό που λες, μια και ήταν ο πρώτος λογαριασμός έχει χρεώσεις και από τα δύο τιμολόγια.

Τελικά δεν έχω σιγουρευτεί πως το myhome online ήταν πιο συμφέρον από το Γ1Ν που ήμουν τόσα χρόνια, περισσότερο από το φόβο του να μην κάνω κάτι και ακούγοντας για όλες τις επικείμενες αλλαγές στις χρεώσεις, πήγα κι εγώ χωρίς να έχω κάνει καμιά ιδιαίτερη μελέτη και έρευνα... Βλέπω τώρα πως το Γ1Ν ήταν φθηνότερο, καταλαβαίνω κάτι λάθος; Κάποια στιγμή επιχείρησα νά διαβάσω το θρεντ αλλά είναι τεράστιο και αρκετά δύσκολο για κάποιον που μπαίνει πρώτη φορά στο θέμα ενέργεια, πάροχοι, ρήτρες κλπ κλπ.

 

4 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

 

Θα έπρεπε να είχε ρήτρα όμως εκτός αν δεν είναι εκκαθαριστικό ς

Για ποιο λόγο θα έπρεπε να έχει ρήτρα; Πότε μπαίνει ρήτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, bikey77 είπε

Για ποιο λόγο θα έπρεπε να έχει ρήτρα; Πότε μπαίνει ρήτρα;

Όταν βγει ο εκκαθάριστικος, θα έχει και τη ρήτρα για τις κιλοβατώρες του Γ1Ν και στην ουσία η τιμή της κιλοβατώρας θα είναι μεγαλύτερη από το 0,17 που έχεις στο online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bikey77 είπε

Ευχαριστώ πολύ. Ισχύει για όλο το έτος αυτό το ωράριο;

["...κατάλαβες τώρα, κοράκιε τί γίνεται;" :-D]

bikey, υπάρχει θρεντ για το νυχτερινό. Δες το, μελέτα και τις τελευταίες σελίδες που γράφονται, για δικό σου καλό είναι καθώς θα καταλάβεις περισσότερα για κάτι που σε αφορά, γκούγκλαρε και για τα ωράρια/ανά εποχή/περιοχή του νυχτερινού (κατευθείαν στη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ θα πέσεις που τα λέει αναλυτικότατα), κι αν συνεχίσεις να έχεις απορίες, ρώτα στο εκεί θρεντ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, bikey77 είπε

Τελικά δεν έχω σιγουρευτεί πως το myhome online ήταν πιο συμφέρον από το Γ1Ν που ήμουν τόσα χρόνια, περισσότερο από το φόβο του να μην κάνω κάτι και ακούγοντας για όλες τις επικείμενες αλλαγές στις χρεώσεις, πήγα κι εγώ χωρίς να έχω κάνει καμιά ιδιαίτερη μελέτη και έρευνα... Βλέπω τώρα πως το Γ1Ν ήταν φθηνότερο, καταλαβαίνω κάτι λάθος; Κάποια στιγμή επιχείρησα νά διαβάσω το θρεντ αλλά είναι τεράστιο και αρκετά δύσκολο για κάποιον που μπαίνει πρώτη φορά στο θέμα ενέργεια, πάροχοι, ρήτρες κλπ κλπ.

...υπάρχουν οι "προτεινόμενες αναρτήσεις" στην κορφή του κάθε θρεντ, υπάρχουν τα λινκ στην υπογραφή του korakios, ο ίδιος ποστάρει συχνόπυκνα κάθε μέρα τα κόπι-πάστα λινκ σε σχετικά ποστ που έχει κάνει και τα λέει αναλυτικά,,,,,,,,,,,,,,,ΔΕΝ χρειάζεται να "διαβάσεις ΟΛΟ το θρεντ", λίγη σταχυολόγηση, χρήση της "αναζήτησης" με στοχευμένους όρους, και γενικά περισσότερη "μεθοδικότητα" χρειάζεται...

Γι' αυτά που ρωτάς, δες πχ το λινκ στην κορακοϋπογραφή που λέει "κυμαινόμενο vs σταθερό". Τα λέει επεξηγηματικότατα.

Τα παραπάνω με καλή προαίρεση τα λέω. Καταννοητό φυσικά ότι με το που μπάινεις, χαώνεσαι, δεν είσαι ο μόνος. Αλλά ΥΠΑΡΧΟΥΝ "διαδρόμοι" για να βρεις την άκρη, και σύντομα θα έχεις μάθει πολλά που δεν ήξερες και έπρεπε.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Μιας που ο courier από τη ΔΕΗ δεν ήρθε ποτέ, πήγα σήμερα στο κατάστημα και υπέγραψα στο enter+. Έσκασα 100 ευρώ εγγύηση επί τόπου. Μου είπε ότι με το που βάλω πάγια εντολή θα μου αφαιρεθούν στον επόμενο λογαριασμό. Βέβαια στη σύμβαση δεν το αναφέρει πουθενά.  Ίδωμεν.

Βαλε παγια και θα τα παρεις πισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, washcloud είπε

Μακρυά από συμβόλαια, κούριερ, τηλέφωνα, περιστέρια και πελαργούς : επίσκεψη σε κατάστημα, ή, εφ' όσον δεν θα είναι πρόβλημα ο διακανονισμός (που μάλλον θα είναι), από την στιγμή που έχετε ebill, ενεργοποίηση του Enter+ μέσα από το ebill.

 

 

Αν υπογράψεις για Γ1, Γ1 θα είσαι, τί "'άλλο τιμολόγιο". Λάθος χαρτιά σου στείλανε. Για το Ονλάιν θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις μόνος σου, όταν εμφανιστεί στο ebill η παροχή του Γ1 (και μπορεί να πα΄ρει πιο μετά από τις 31/3). Γενικά ΜΗΝ υπογράφεις κάτι που δεν λέει πάνω το πρόγραμμα που θέλεις. Κι αν σώνει και καλά θες το Ονλάιν, πάνε σε κατάστημα για το Γ1, ζήτα κωδικό εταίρου, φτιάξε ebill, και όταν εμφανιστεί η παροχή του Γ1 εκεί, ενεργοποίησε το Ονλάιν. Εγώ θα έλεγα καλύτερα σε κατάστημα για Εντερ+.

Το ΚΟΤ ανεξάρτητα σε ποιο πρόγραμμα είσαι (αρκεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα να δέχεται ΚΟΤ), έχει την δική του έκπτωση (Α=0,075 &  Β=0,045) και εννοείται συμφέρει. Απλά στα Εντερ, όταν υπάρχει ΚΟΤ, δεν ισχύει το 5% για έγκαιρη εξόφληση.

Προφανώς όταν λήξει το πρόγραμμα (για την ακρίβεια μέχρι 15 μέρες πριν), συνεννοείσαι με τον πάροχο για το πού θα μεταβείς, ανάλογα τί θα υπάρχει τότε.

...προς τί η εμμονή να λες και να ξαναλές το ίδιο πράγμα, βδομάδες τώρα; Ούτε εμάς - ούτε κανέναν - απασχολεί, εάν ο συγκεκριμένος γνωστός σου έχει αυτή την ιδιαίτερη μεταχείριση (αν υποθέσουμε ότι όντως υφίσταται), όχι από την στιγμή που όποιος πάει τώρα να υπογράψει σε Ήρωνα ΔΕΝ θα την έχει. Για την ακρίβεια, το σχολίασες σήμερα σε κάποιον που ρώταγε για προγράμματα/παρόχους όπως ΔΕΗ, Ήρωνας κλπ, με έναν τρόπο που θα μπορούσε να το πάρει ως συμβουλή/προτροπή να μεταβεί στον Ήρωνα, πράγμα δυνητικά έως και καταστροφικό γι' αυτόν. Δεν ξέρω αν έχεις κάποιον σκοπό ή όχι, αλλά αν το κάνεις απλά λόγω αφέλειας, καλύτερα να σταματήσεις.

...ναι αλλά έβαλες τα χέρια σου κι έβγαλες τα μάτια σου, ενώ εμάς έχεις μαλλιάσει η γλώσσα μας να λέμε ο συντομότερος δρόμος είναι σε κατάστημα για Έντερ (ή έστω για Γ1 και μετά μόνος ενεργοποίηση του σταθερού μέσα από το ebill). Κάνε όπως νομίζεις, αλλά ειδικά η ΕΛΠΕ είναι πιθανώς η χειροτερη επιλογή. Αν δεν υπάρχει λόγος να μην μπορείς να παραβρεθείς σε κατάστημα ΔΕΗ, άσε "τα χαρτιά", και πήγαινε σε κατάστημα να υπογράψεις για αυτό που είναι το πιο συμφέρον για εσένα.

...κακό αυτό. Πάει η επιδότηση, άρα τους πας άμεσα σε Εντερ+.

 

...ο korakios σου είπε για κατάστημα γιατί μάλλον νόμισε ότι είναι σε άλλο πάροχο. Μπες μέσα από το ebill (αν δεν υπάρχει account, φτιάξε, χρειάζεται ο "κωδικός εταίρου" - υπάρχει πάνω στους λογαριασμούς, και μέσα από εκεί κάνε μετάβαση στο Εντερ+.)

...τί αν πάει "έτσι" - χειρότερα θα πάει.

Τις "υπόλοιπες χρεώσεις" ΔΕΝ θα τις υπολογίζεις "με αναγωγή στην κιλοβατώρα" : είναι λάθος και κάποια στιγμή θα σε μπερδέψει σε κάτι.

Στον επόμενο εκκαθαριστικό λογικά θα είναι πολύ μεγαλύτερη η τιμή της αναπροσαρμογής
 
Η υπάλληλος της ΔΕΗ στο τηλέφωνο μου είπε ότι η ρήτρα αναπροσαρμογής θα υπάρχει από εδώ και στο εξής και στους έναντι. Ισχύει αυτό; 
 

Υπ' όψιν το σπίτι πρέπει να είναι δηλωμένο ως πρώτη κατοικία στην περσινή φορολογική (αφορά στοιχεία του '20), αλλιώς ήδη δεν επιδοτείστε καν, από Γενάρη...

 
Πρώτη κατοικία είναι το σπίτι μας. Στο λογαριασμό που εκδόθηκε το Φεβρουάριο γράφει ότι έχουμε συνολική έκπτωση στο λογαριασμό -270.50Ε και ότι η έκπτωση περιλαμβάνει τις επιδοτήσεις από το κράτος και τις εκπτώσεις από τη ΔΕΗ. Άρα επιδοτούμαστε. 
 
 Και γενικά να παρακολουθείτε το ρολόι, τουλάχιστον κάθε μήνα, και ειδικά τον 3ο, αν γίνεται πχ κάθε βδομάδα, για να περιοριστείτε ώστε να μην χάνετε την έκπτωση περνώντας το όριο
 
Όταν λες ειδικά τον 3ο εννοείς 3ο μήνα; Αφού εκδίδεται κάθε δύο μήνες ο λογαριασμός. Επειδή δεν το κατάλαβα, θα μπορούσες να μου το ξαναγράψεις; 
Μήπως την τρίτη εβδομάδα του κάθε μήνα πρέπει να κοιτάμε το ρολόι; Στο μεταξύ έχουμε παλιό μετρητή. Είναι εύκολη η διαδικασία να κοιτάμε τις μετρήσεις και μετά να τις καταχωρούμε στον ΔΕΔΔΗΕ; Αν κάνουμε κάποιο λάθος στο νούμερο και καταχωρήσουμε λανθασμένη ένδειξη, μετά δεν θα εκδοθεί φουσκωμένος λογαριασμός;  Ο νυχτερινός μετρητής που θα αντικαταστήσει τον παλιό είναι ψηφιακός διάβασα στα σχόλια. Είναι εύκολο να κάνουμε καταμέτρηση της κατανάλωσής μας σε αυτόν ; Και επειδή μπορεί να αργήσουν να έρθουν να μας εγκαταστήσουν τον νυχτερινό, είναι εύκολη η καταμέτρηση στον παλιό μετρητή; 
 
(οι "νυχτερινές" κιλοβατώρες δεν προσμετρούνται για το όριο)
 
Άρα και πάνω από 1.600 κιλοβατώρες αν καταναλώσουμε, αν αυτές  αφορούν το νυχτερινό ωράριο, δεν χάνουμε την έκπτωση του ΚΟΤ; Για επιβεβαίωση τώρα το ρωτώ.
 
η αναπροσαρμογή που λες πως είχατε, είναι σε νορμάλ τιμές (εφ' όσον αφορά περίοδο κατανάλωσης Οκτώβρη - Φλεβάρη). Για τόση κατανάλωση, τόσο αντιστοιχεί στην ΔΕΗ και γενικά αμφισβήτηση δεν μπορεί να γίνει (αν δεν κάνω λάθος), καθώς υπήρχε ειδοποίηση στον λογαριασμό του Ιουνίου για την αναπροσαρμογή από Αύγουστο (τσέκαρέ το αν όντως υπήρξε). Η μόνη περίπτωση, αν και πάλι δεν κάνω λάθος, είναι εάν υπήρξε ναι μεν ειδοποίηση, αλλά ήταν μετά τις 5-6-21. Αν δηλαδή ο λογαριασμός με την ειδοποίηση για αλλαγές τιμολόγησης εκδόθηκε όχι πριν τις 5-6-21, αλλά πχ στις 25-6-21, τότε (νομίζω) διεκδικείτε επιστροφή αναπροσαρμογής για τις 20 αυτές μέρες
 
Υπήρχε ειδοποίηση στον λογαριασμό του Ιουνίου για την ρήτρα αναπροσαρμογής που θα ξεκινούσε να εφαρμόζεται από τον Αύγουστο. "Σας ενημερώνουμε από 05-08-21 η Ρήτρα Αναπροσαρμογής CO2 αντικαθίσταται από τη Ρήτρα Αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας."  Όμως ο λογαριασμός εκδόθηκε στις 23-06-21. Άρα διεκδικούμε επιστροφή αναπροσαρμογής για τις 18 ημέρες (επειδή ειδοποιηθήκαμε στις 23-06 αντί για 05-06); Στο μεταξύ οι λογαριασμοί μας της ΔΕΗ  εκδίδονται μετά τις 20 του κάθε μήνα (αυτό ισχύει για όλους τους λογαριασμούς του 2021. Το κοίταξα). Άρα δεν θα  μπορούσε να εκδοθεί ο λογαριασμός στις 05-06. Παίζει κάποιον ρόλο αυτό, με την έννοια ότι δεν θα μπορούσαμε να ειδοποιηθούμε νωρίτερα αφού δεν γινόταν να εκδοθεί νωρίτερα ο λογαριασμός;   Στο μεταξύ στον λογαριασμό του Αυγούστου δεν υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Μάλλον επειδή ήταν έναντι; Στον λογαριασμό πάντως του Οκτωβρίου που ήταν εκκαθαριστικός υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής 28.82Ε. Στο πλαίσιο με τις χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ το είδα. Όμως εκεί γράφει και δύο χρεώσεις CO2. Αυτές είναι ρήτρα αναπροσαρμογής CO2; Ή μήπως δεν είναι ; Πάντως η ρήτρα CO2 διάβασα στο ίντερνετ ότι ενεργοποιήθηκε τέλη  Μαΐου, άρα είναι λογικό να υπάρχει στο λογαριασμό του Ιουνίου. Για ποιο λόγο όμως υπάρχει και στον λογαριασμό του Οκτωβρίου αφού έχει καταργηθεί από 05-08-21;  Οι χρεώσεις CO2 είναι ή δεν είναι η λεγόμενη Ρήτρα Αναπροσαρμογής CO2; 
 
όταν ΔΕΝ χάνετε το ΚΟΤ, προφανώς πληρώνετε πολύ λιγότερο, καθώς το "0,11", χωρίς κάποια άλλη από τις εκπτώσεις ή την επιδότηση, κατεβαίνει στο 0,035 (ΚΟΤ-Α).
 
Το ΚΟΤ Α έχει έκπτωση 0,075Ε; Οπότε 0.11Ε-0,075Ε και προκύπτει το 0.035Ε. Έτσι δεν είναι;
 
Η έκπτωση του ΚΟΤ είναι επί της τιμής κιλοβατώρας, όχι για το σύνολο του λογαριασμού
 
Και εγώ αυτό βλέπω στον εκκαθαριστικό λογαριασμό του Φεβρουαρίου γράφει: " Έκπτωση ΚΟΤ 1613,00 χ 0,07500". Άρα 1613 κιλοβατώρες. Μήπως μόνο στο Γ1 η έκπτωση του ΚΟΤ είναι επί της τιμής κιλοβατώρας και στα προγράμματα my home όχι; Επειδή η υπάλληλος της ΔΕΗ στο τηλέφωνο μου είπε ότι η τιμή της κιλοβατώρας είναι σταθερή 0.17Ε αν είναι home online  και 0.18Ε  αν είναι home enter και ότι η έκπτωση πάει για το σύνολο της οφειλής και όχι για την τιμή της κιλοβατώρας. 
 
Ναι (απλά το 6μηνο του χειμώνα, σπάει σε δύο ζώνες το ωράριο).
 
Οπότε στο νυχτερινό τιμολόγιο είναι  τμηματικό το ωράριο λοιπόν: 6 ώρες τη νύχτα (02.00-08.00) και 2 ώρες το μεσημέρι (15.00-17.00) κατά τη χειμερινή περίοδο. Ενώ στη θερινή περίοδο είναι συνεχές (23.00-07.00). Έτσι δεν είναι;
Στο μεταξύ για το Γ1Ν Οικιακό στο site της ΔΕΗ γράφει 1.69Ε πάγιο/4 μηνο την ημέρα για μονοφασική παροχή και 2.22Ε τη νύχτα. Το Γ1Ν δεν είναι κυμαινόμενο πρόγραμμα όπως το Γ1; Έχει σταθερό πάγιο; Στους λογαριασμούς μας με  Γ1 βλέπω  διαφορετικό πάγιο κάθε φορά γι' αυτό ρωτώ. 
 
Επίσης έχει κάνει κανείς από εσάς αίτηση για απαλλαγή από δημοτικά τέλη; Σε κάποιους δήμους ισχύει αλλά στον δικό μας δήμο Αθηναίων δεν έχω δει κάτι σχετικό. Θα τηλεφωνήσω κιόλας στο Δήμο  αλλά αν το έχει καταφέρει κανείς ας μου γράψει σχετικά. 
 
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου και τις αναλυτικές σου απαντήσεις. 
Είναι πολλές οι απορίες που μου δημιουργούνται. Με κόκκινο έβαλα τις δικές σου απαντήσεις και με μωβ τις δικές μου ερωτήσεις, πάνω σε όσα δεν κατάλαβα καλά ή χρειάζομαι επιβεβαίωση.  Αν μπορείς πάλι εσύ ή και όποιο άλλο μέλος μπορεί ας απαντήσει σχετικά. 
 
 
 
 
Επεξ/σία από Inci624
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δεν το πιστεύω, μόλις τσέκαρα το ebill και είδα ότι επιτέλους με έβαλαν στο online, μόνο 6 ημέρες τους πήρε από τότε που έκανα το αίτημα (09/03/2022). Έφυγε το μήνυμα που έλεγε ότι το αίτημα μου είναι υπό εξέταση, και μου εμφάνισε τις επιλογές για ακύρωση/αλλαγή κάρτας που ήταν κλειδωμένες:

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.d712d8c9be058e967f6b7c0d87dad16b.png

 

Εγώ κλείνω 40 μέρες και ακόμα. Μέχρι και ραε πήγα και μου απάντησαν από ΔΕΗ ότι θα το φτιάξουν. Είχα κάρτα για πάγια εντολή και πριν 3-4 μέρες έβαλα και πάγια από τράπεζα και είδα στο e-bill πέταξε την κάρτα και είναι τώρα σε πάγια εντολή από τραπεζικό λογαριασμό, λέτε να μου κολλήσει γι'αυτό? Δεν δω καταλάβει και δε λένε ξεκάθαρα τι και πώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, georgewww είπε

Εγώ κλείνω 40 μέρες και ακόμα. Μέχρι και ραε πήγα και μου απάντησαν από ΔΕΗ ότι θα το φτιάξουν. Είχα κάρτα για πάγια εντολή και πριν 3-4 μέρες έβαλα και πάγια από τράπεζα και είδα στο e-bill πέταξε την κάρτα και είναι τώρα σε πάγια εντολή από τραπεζικό λογαριασμό, λέτε να μου κολλήσει γι'αυτό? Δεν δω καταλάβει και δε λένε ξεκάθαρα τι και πώς. 

Για αυτό έγραψα πως δεν το πιστεύω, επειδή πολλά άτομα στο παρόν θέμα είχαν γράψει ότι η αλλαγή προγράμματος έγινε με πολύ μεγαλύτερη καθυστέρηση.

Πάντως λογικό είναι που σου πέταξε την κάρτα μια και άλλαξες την πάγια εντολή με εξόφληση από λογαριασμό, περίεργο θα μου φαινόταν αν κρατούσε και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inci624 είπε
Η υπάλληλος της ΔΕΗ στο τηλέφωνο μου είπε ότι η ρήτρα αναπροσαρμογής θα υπάρχει από εδώ και στο εξής και στους έναντι. Ισχύει αυτό; 
 
Δεν έχω ιδέα και δεν νομίζω και κανείς άλλος. Στην πράξη θα φανεί.
 
Πρώτη κατοικία είναι το σπίτι μας. Στο λογαριασμό που εκδόθηκε το Φεβρουάριο γράφει ότι έχουμε συνολική έκπτωση στο λογαριασμό -270.50Ε και ότι η έκπτωση περιλαμβάνει τις επιδοτήσεις από το κράτος και τις εκπτώσεις από τη ΔΕΗ. Άρα επιδοτούμαστε. 
 
Εγώ απλά τόνισα το "ΔΗΛΩΜΕΝΗ" (κύρια, όχι "πρώτη"), γιατί κάποιος μπορεί να καταλάβει "α, εκεί μένω, άλλο σπίτι δεν έχω, όλα καλά". Επίσης χωρίς ανάλυση ένα ποσό δεν λέει κάτι. Άσε που μπορεί να είναι (ανάλογα την περίοδο κατανάλωσης και το ύψος της) μέχρι και Δεκέμβρη (το μέτρο της "κύριας", μπήκε ως κόφτης τον Γενάρη). Από την άλλη βέβαια, πολλά είναι 270, και για να λες για Φλεβάρη (και μάλλον εννοείς προς το τέλος του), πιθανώς περιλαμβάνει τους 2 "ύποπτους" πρώτους μήνες του '22,,,,οπότε ΟΚ - απλά είναι (πιθανώς) το σωστό συμπέρασμα αλλά από λάθος δρόμο (το ότι υπάρχει επιδότηση σε έναν λογαριασμό 4μηνου, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αντιστοιχεί σε κάθε μήνα) και το τόνισα για γενικά. Και με κάτι τόσο σημαντικό, καλό είναι να είναι κανείς 100% σίγουρος - ούτε καν 99,9%..
 
Όταν λες ειδικά τον 3ο εννοείς 3ο μήνα; Αφού εκδίδεται κάθε δύο μήνες ο λογαριασμός. Επειδή δεν το κατάλαβα, θα μπορούσες να μου το ξαναγράψεις; 
Μήπως την τρίτη εβδομάδα του κάθε μήνα πρέπει να κοιτάμε το ρολόι; Στο μεταξύ έχουμε παλιό μετρητή. Είναι εύκολη η διαδικασία να κοιτάμε τις μετρήσεις και μετά να τις καταχωρούμε στον ΔΕΔΔΗΕ; Αν κάνουμε κάποιο λάθος στο νούμερο και καταχωρήσουμε λανθασμένη ένδειξη, μετά δεν θα εκδοθεί φουσκωμένος λογαριασμός;  Ο νυχτερινός μετρητής που θα αντικαταστήσει τον παλιό είναι ψηφιακός διάβασα στα σχόλια. Είναι εύκολο να κάνουμε καταμέτρηση της κατανάλωσής μας σε αυτόν ; Και επειδή μπορεί να αργήσουν να έρθουν να μας εγκαταστήσουν τον νυχτερινό, είναι εύκολη η καταμέτρηση στον παλιό μετρητή; 
 
...δεν έχει σχέση ο 2μηνος λογαριασμός, όταν μιλάμε για έναντι και "εικονικές" κιλοβατώρες. Γι' αυτό λέω για παρακολούθηση του ρολογιού ώστε να ξέρετε πόση κατανάλωση έχετε ακριβώς κάνει. Ο καθένας ας το παρακολουθεί με τα δικά του στάνταρ, απλά όταν πρόκειται να είσαι οριακά, σε παίρνει τον πρώτο καιρό να είσαι πιο χαλαρός, κι όσο έρχεται η ώρα του τετραμήνου να είσαι από πάνω του, ώστε να κανονίσεις τις καταναλώσεις σου. Για να μη χαθεί η έκπτωση του ΚΟΤ εννοώ. Ναι αν δώσεις λάθος ένδειξη (αν δίνεις καταμετρήσεις), θα έχεις και λάθος,,,λογαριασμό (θα ξεκαθαρίσουν όλα στην καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ στο 4μηνο βέβαια, αλλά καλύτερο είναι να έχεις κάθε φορά λογαριασμό με όσα πραγματικά έκαψες και ναι θα σου βάλουν ψηφιακό. Για περαιτέρω όμως, στο thread του "νυχτερινού".
 
Άρα και πάνω από 1.600 κιλοβατώρες αν καταναλώσουμε, αν αυτές  αφορούν το νυχτερινό ωράριο, δεν χάνουμε την έκπτωση του ΚΟΤ; Για επιβεβαίωση τώρα το ρωτώ.
 
...στο λάθος θρεντ όμως. Διάβασε τις τελευταίες 10-20 σελίδες του (σε "speed-reading mode" έστω) και υπάρχουν ήδη σχετικά σχόλια εκεί.
 
Στο μεταξύ στον λογαριασμό του Αυγούστου δεν υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Μάλλον επειδή ήταν έναντι; Στον λογαριασμό πάντως του Οκτωβρίου που ήταν εκκαθαριστικός υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής 28.82Ε. Στο πλαίσιο με τις χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ το είδα. Όμως εκεί γράφει και δύο χρεώσεις CO2.
 
Περί αμφισβήτησης ρητρών, απευθύνσου στον Korakios.
 
Το ΚΟΤ Α έχει έκπτωση 0,075Ε; Οπότε 0.11Ε-0,075Ε και προκύπτει το 0.035Ε. Έτσι δεν είναι;
 
Προφανώς. Για περαιτέρω, στο σχετικό θρεντ.
 
Και εγώ αυτό βλέπω στον εκκαθαριστικό λογαριασμό του Φεβρουαρίου γράφει: " Έκπτωση ΚΟΤ 1613,00 χ 0,07500". Άρα 1613 κιλοβατώρες. Μήπως μόνο στο Γ1 η έκπτωση του ΚΟΤ είναι επί της τιμής κιλοβατώρας και στα προγράμματα my home όχι; Επειδή η υπάλληλος της ΔΕΗ στο τηλέφωνο μου είπε ότι η τιμή της κιλοβατώρας είναι σταθερή 0.17Ε αν είναι home online  και 0.18Ε  αν είναι home enter και ότι η έκπτωση πάει για το σύνολο της οφειλής και όχι για την τιμή της κιλοβατώρας. 
 
...η έκπτωση ΚΟΤ είναι επί της τιμής της kWh, σε όποιο προγραμμα όποιου παρόχου κι αν είσαι. Δεν έχω ιδέα τί μπορεί ακριβώς να σου είπε, ή ακόμη χειρότερα, τί να ήξερε/εννοούσε η υπάλληλος.
 
Οπότε στο νυχτερινό τιμολόγιο είναι  τμηματικό το ωράριο λοιπόν: 6 ώρες τη νύχτα (02.00-08.00) και 2 ώρες το μεσημέρι (15.00-17.00) κατά τη χειμερινή περίοδο. Ενώ στη θερινή περίοδο είναι συνεχές (23.00-07.00). Έτσι δεν είναι;
Στο μεταξύ για το Γ1Ν Οικιακό στο site της ΔΕΗ γράφει 1.69Ε πάγιο/4 μηνο την ημέρα για μονοφασική παροχή και 2.22Ε τη νύχτα. Το Γ1Ν δεν είναι κυμαινόμενο πρόγραμμα όπως το Γ1; Έχει σταθερό πάγιο; Στους λογαριασμούς μας με  Γ1 βλέπω  διαφορετικό πάγιο κάθε φορά γι' αυτό ρωτώ. 
 
...είδες γιατί λέω/ξαναλέω πιο πάνω περί "του σχετικού θέματος"; Διότι η μία ερώτηση φέρνει την άλλη, και καταλήγουμε στο θέμα της ΔΕΗ να μιλάμε για ενναλακτικούς, στο θέμα των εναλλακτικών για ΚΟΤ, στο θέμα του ΚΟΤ για τα σταθερά της ΔΕΗ - κτλ...Μετάφερέ τα στο θρεντ του νυχτερινού. Ξέρω, σπάσιμο, έχεις σίγουρα κι αλλα πράγματα να κάνεις, και κάποιες φορές όντως θα μιλήσουμε και για άλλα, αλλά...
 
Επίσης έχει κάνει κανείς από εσάς αίτηση για απαλλαγή από δημοτικά τέλη; Σε κάποιους δήμους ισχύει αλλά στον δικό μας δήμο Αθηναίων δεν έχω δει κάτι σχετικό. Θα τηλεφωνήσω κιόλας στο Δήμο  αλλά αν το έχει καταφέρει κανείς ας μου γράψει σχετικά. 
 
Δεν αφορά το παρόν θρεντ, κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για "απαλλαγή από δημοτικά τέλη", κι αν δεν βρεις, άνοιξε νέο θέμα. Κι αν βγάλεις άκρη μέσα από τον Δ.Α. ενημέρωσε (...έτσι πάντως όπως έχουν τα πράγματα, χλωμό το βλέπω. Αλλά δεν λέει και κάτι αυτό, όντως καλά θα κάνεις να ψαχτείς. Κι εγώ χρόνια τώρα το έχω κατά νου να το ψάξω, αλλά...)
 
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου και τις αναλυτικές σου απαντήσεις.

Να 'σαι καλά, και μείνε συντονισμένος σ' αυτό και στα άλλα σχετικά θρεντ, γιατί στο (ενεργειακό) μέλλον που έρχεται, όποιος μείνει "αγράμματος", την έκατσε. Έστω μία στο τόσο, μπαίνε και παρακολούθα τί γράφεται.

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Για αυτό έγραψα πως δεν το πιστεύω, επειδή πολλά άτομα στο παρόν θέμα είχαν γράψει ότι η αλλαγή προγράμματος έγινε με πολύ μεγαλύτερη καθυστέρηση.

...βασικά ΙΣΩΣ να είναι και λίγο "εικονικό" αυτό - εννοώ το πώς "φαίνεται" : αν πχ μπουν και γράψουν 100 ότι έπαιξε καθυστέρηση, ενώ έχουν γράψει 10 ότι "όλα καλά", ναι μεν διαφαίνεται μια τάση, αλλά "ποιοτικά" μπορεί επίσης να σημαίνει ότι κάποιοι ασχολιούνται μόνο όταν έρθει το αυγό στον χμ τεσπα.

Για 'μένα ας πούμε, ακόμη και από την ανάποδη να είναι, 10 δηλαδή να λένε "απαπαπα", είναι αρκετό για να προειδοποιώ να φυλάνε τα μισά για να έχουν τα ρούχα τους...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, messinia3 είπε

Πουθενά αλλού δεν εδόθη, αλλά δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε γιατί ήδη έχουμε βγει εκτός. 

Το σύνολο δεν αποτελείται μόνο από "ευαλωτους" συμπολίτες μας,αλλά και κάποιους που πληρώνουν  πολλά χρήματα επι συναπτά  έτη για να δίνονται κοινωνικές παροχές και συντάξεις ακόμα και σε κάποιους που βγάζουν περισσότερα από αυτούς δυστυχώς...τεσπα δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι,αφου επί της ουσίας κάνεις δε θέλει να χτυπήσει τη φοροδιαφυγή...ακόμα αναμένεται το φεκ για τις φοροαπαλλαγες για αποδειξεις συγκεκριμένων κλάδων...που θεωρητικά ισχύει από 01/01/2022.

Σύμφωνω απολύτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,
ενεργοποιηθηκα παιδες, 8/3/22 τηλεφωνικη επικοινωνια, 9/3/22 υπογραφη συμβολαιου στον κουριερ.
Υποθετω για να γραφει μεχρι 14/3/23 αρα ισχυει και απο προχθες 14/3/22?

Τι γινεται τωρα, θα ερθει για μετρηση ή ηρθε και δε το πηρα χαμπαρι?

Χαιρετισμους!

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-03-16 080413.png

Επεξ/σία από Christopher_B
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christopher_B είπε

Καλημερα,
ενεργοποιηθηκα παιδες, 8/3/22 τηλεφωνικη επικοινωνια, 9/3/22 υπογραφη συμβολαιου στον κουριερ.
Υποθετω για να γραφει μεχρι 14/3/23 αρα ισχυει και απο προχθες 14/3/22?

Τι γινεται τωρα, θα ερθει για μετρηση ή ηρθε και δε το πηρα χαμπαρι?

Χαιρετισμους!

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-03-16 080413.png

Στα χαρτιά που συμπλήρωσες η μέσω διαδικτύου πρέπει να έχεις δώσει μετρήσεις αν ναι θα λάβουν αυτές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...