Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Συμφωνα με τις δηλωσεις του κου Σκρεκα "έχουμε επιλέξει να στηρίζουμε όλες τις κύριες κατοικίες ανεξαρτήτως εισοδήματος και ανεξαρτήτως τετραγωνικών".

Δεν είναι αδιανόητο γιατί κανείς δεν τον ρωτάει γιατί δεν περιλαμβάνονται οι κυρίες κατοικίες που μετεβησαν σε σταθερά προγράμματα?

Ίσως γιατί αυτοί οι δημοσιογράφοι δε το γνωρίζουν επειδή δεν έχουν άγχος για το λογαριασμό απλώς τον πληρώνουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Συμφωνα με τις δηλωσεις του κου Σκρεκα "έχουμε επιλέξει να στηρίζουμε όλες τις κύριες κατοικίες ανεξαρτήτως εισοδήματος και ανεξαρτήτως τετραγωνικών".

Δεν είναι αδιανόητο γιατί κανείς δεν τον ρωτάει γιατί δεν περιλαμβάνονται οι κυρίες κατοικίες που μετεβησαν σε σταθερά προγράμματα?

Γιατί η στήριξη δίνεται επειδή οι καταναλωτές επηρεάζονται απο τη μεταβλητότητα των τιμών στο "χρηματιστήριο" της ενέργειας. Συνεπώς στηρίζει το κράτος την υψηλή μεταβλητότητα τους κόστους ενέργειας στους καταναλωτές. Μεταβλητότητα σε σταθερό πρόγραμμα δεν υπάρχει. Όποιος θέλει κρατική στήριξη μένει σε κυμαινόμενο.

Επεξ/σία από spyridy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ίσως γιατί αυτοί οι δημοσιογράφοι δε το γνωρίζουν επειδή δεν έχουν άγχος για το λογαριασμό απλώς τον πληρώνουν 

Μιλάμε, για 0.02€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μιλάμε, για 0.02€.

Εγώ έχω κατανάλωση 3900 kwh το τετράμηνο για κάνε λίγο την πράξη και πες μου αν σου περισσεύει το ποσό που βγαίνει ,γιατί εμένα δε μου περισσεύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, spyridy είπε

Γιατί η στήριξη δίνεται επειδή οι καταναλωτές επηρεάζονται απο τη μεταβλητότητα των τιμών στο "χρηματιστήριο" της ενέργειας. Συνεπώς στηρίζει το κράτος την υψηλή μεταβλητότητα τους κόστους ενέργειας στους καταναλωτές. Μεταβλητότητα σε σταθερό πρόγραμμα δεν υπάρχει. Όποιος θέλει κρατική στήριξη μένει σε κυμαινόμενο.

Και οι τιμές των σταθερών προγραμμάτων επηρεάζονται από το χρηματιστήριο ενέργειας,για το λόγο αυτό όλοι οι παροχοι έχουν αυξήσει τις τιμές των αντιστοιχων προγραμμάτων τους συμπεριλαμβανομένης της ΔΕΗ.

Αυτό το παραμύθι με τη δήθεν στήριξη των νοικοκυριών πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει και αν υπήρχε ελεύθερη δημοσιογραφια θα έπρεπε να θέσει πολλά και δύσκολα ερωτήματα...για τα εισοδηματικά κριτήρια, τα κάθε λογής επιδόματα που πληρώνονται από τους ίδιους και τους ίδιους...αλλά το κόβω γιατί βγήκα ήδη off topic.Απλα έχω κουραστει κάθε φορά να εξαιρούνται όσοι δε μπορούν να φοροδιαφυγουν κάθε είδους παροχής (επιδόματα τέκνων,τροφεια παιδικών σταθμών, τιμολόγια δεκο, μειωμένες φόρο απαλλαγές,κοινωνικός τουρισμός κλπ κλπ)

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγώ έχω κατανάλωση 3900 kwh το τετράμηνο για κάνε λίγο την πράξη και πες μου αν σου περισσεύει το ποσό που βγαίνει ,γιατί εμένα δε μου περισσεύει 

Πρωτα  πρώτα, μιλάμε για 1200 κιλοβατώρες το 4μηνο που επιδοτούνται, άρα 24€. 

Κανείς δεν λέει όχι στην επιδότηση, όσο και αν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Πρωτα  πρώτα, μιλάμε για 1200 κιλοβατώρες το 4μηνο που επιδοτούνται, άρα 24€. 

Κανείς δεν λέει όχι στην επιδότηση, όσο και αν είναι.

24 ευρώ είναι δυο μήνες πχ cu κάρτα  που έχω στα παιδιά μου 

πρακτικα πράγματα η οποια επιδότηση έπρεπε να υπάρχει έστω και αυτή η μικρή όπως λες , είναι το περί δικαίου αίσθημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Πρωτα  πρώτα, μιλάμε για 1200 κιλοβατώρες το 4μηνο που επιδοτούνται, άρα 24€. 

Κανείς δεν λέει όχι στην επιδότηση, όσο και αν είναι.

Βασικά λένε όχι...οι καθυλην αρμόδιοι. Αλλά να παραμείνουμε στο θέμα έχουν δίκιο τα παιδιά. 

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Συμφωνα με τις δηλωσεις του κου Σκρεκα "έχουμε επιλέξει να στηρίζουμε όλες τις κύριες κατοικίες ανεξαρτήτως εισοδήματος και ανεξαρτήτως τετραγωνικών".

Δεν είναι αδιανόητο γιατί κανείς δεν τον ρωτάει γιατί δεν περιλαμβάνονται οι κυρίες κατοικίες που μετεβησαν σε σταθερά προγράμματα?

Κοιτας την πάρτη σου και καλά κάνεις.

Αλλά, η κάθε κυβέρνηση κοιτά το σύνολο.

Πράγματι, υπήρχε επιδότηση 0.02€ στα σταθερά που κόπηκε και η οποία εδόθη κάπου αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Κοιτας την πάρτη σου και καλά κάνεις.

Αλλά, η κάθε κυβέρνηση κοιτά το σύνολο.

Πράγματι, υπήρχε επιδότηση 0.02€ στα σταθερά που κόπηκε και η οποία εδόθη κάπου αλλού.

Πουθενά αλλού δεν εδόθη, αλλά δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε γιατί ήδη έχουμε βγει εκτός. 

Το σύνολο δεν αποτελείται μόνο από "ευαλωτους" συμπολίτες μας,αλλά και κάποιους που πληρώνουν  πολλά χρήματα επι συναπτά  έτη για να δίνονται κοινωνικές παροχές και συντάξεις ακόμα και σε κάποιους που βγάζουν περισσότερα από αυτούς δυστυχώς...τεσπα δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι,αφου επί της ουσίας κάνεις δε θέλει να χτυπήσει τη φοροδιαφυγή...ακόμα αναμένεται το φεκ για τις φοροαπαλλαγες για αποδειξεις συγκεκριμένων κλάδων...που θεωρητικά ισχύει από 01/01/2022.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας που ο courier από τη ΔΕΗ δεν ήρθε ποτέ, πήγα σήμερα στο κατάστημα και υπέγραψα στο enter+. Έσκασα 100 ευρώ εγγύηση επί τόπου. Μου είπε ότι με το που βάλω πάγια εντολή θα μου αφαιρεθούν στον επόμενο λογαριασμό. Βέβαια στη σύμβαση δεν το αναφέρει πουθενά.  Ίδωμεν.

Επεξ/σία από eliascm21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους

Έχω δύο ερωτήσεις

1. για ποιες ώρες ισχύει το νυχτερινό τιμολόγιο στο myhome online;

2. Στον λογαριασμό, οι καταναλώσεις ημέρας και νύχτας δεν έχουν ενιαία χρέωση, οι πρώτες kWh έχουν διαφορετική τιμή από τις επόμενες, μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Screenshot_20220315_214921_com.google.android.apps.docs.jpg

Επεξ/σία από bikey77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bikey77 είπε

Καλησπέρα σε όλους

Έχω δύο ερωτήσεις

1. για ποιες ώρες ισχύει το νυχτερινό τιμολόγιο στο myhome online;

2. Στον λογαριασμό, οι καταναλώσεις ημέρας και νύχτας δεν έχουν ενιαία χρέωση, οι πρώτες kWh έχουν διαφορετική τιμή από τις επόμενες, μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει;

Ευχαριστώ πολύ.

Screenshot_20220315_213908_com.google.android.apps.docs.jpg

1)02.00-08.00  και 15.00-17.00

2)Προφανώς κάποιες μέρες έχεις χρεωθεί στο Γ1Ν εξου και η διαφορά τιμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bikey77 είπε

Καλησπέρα σε όλους

Έχω δύο ερωτήσεις

1. για ποιες ώρες ισχύει το νυχτερινό τιμολόγιο στο myhome online;

2. Στον λογαριασμό, οι καταναλώσεις ημέρας και νύχτας δεν έχουν ενιαία χρέωση, οι πρώτες kWh έχουν διαφορετική τιμή από τις επόμενες, μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Screenshot_20220315_214921_com.google.android.apps.docs.jpg

 

12 λεπτά πριν, messinia3 είπε

1)02.00-08.00  και 15.00-17.00

2)Προφανώς κάποιες μέρες έχεις χρεωθεί στο Γ1Ν εξου και η διαφορά τιμής. 

Θα έπρεπε να είχε ρήτρα όμως εκτός αν δεν είναι εκκαθαριστικό ς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...