Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε εμένα πάντως έχει ανοίξει στο δεδδηε να βάλω μετρήσεις από της 13/3 έως αύριο.  Αλλά στο ebill της δεη το self metering ανοίγει αύριο έως 21/3. Άλλο κουφό και αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ειναι ισως η χειροτερη διαδικασια και μπορει να παρει και μηνα αν υπαρξει μπλεξιμο.

Πω ελπίζω πως όχι , αυτό με την ΔΕΗ έχει να κάνει η με τον δεδδηε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

απλά γιατί ο ΔΕΔΔΗΕ δεν παίρνει μετρήσεις απο τους πάροχους, απλό είναι , νόμιζα το κατάλαβες πριν

Εχεις ΔΕΗ ο ίδιος ή μιλάμε στον αέρα;

Ησουν απόλυτος βάσει αναφορών τρίτων, που δεν είχες δοκιμάσει

Εγώ ξέρω αυτό που είδα...εντός 1 λεπτού (κατά τις 11-11:30 ) από την υποβολή της μέτρησης στη ΔΕΗ, ο ΔΕΔΔΗΕ μου έδειξε ως διαθέσιμο διάστημα υποβολής μέτρησης τον επόμενο μήνα.

14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς όσα έγραψα "απίθανο σενάριο". Εσύ ο ίδιος έγραψες ότι προσπάθησες να δώσεις ένδειξη στο site του ΔΕΔΔΗΕ κάπου στις 12 το μεσημέρι, γιατί είναι απίθανο να έκλεισε το παράθυρο ακριβώς στις 12 και εσύ να προσπάθησες στις 12:00:01 ή αργότερα? Γιατί ντε και καλά το κλείσιμο αυτό πρέπει να σχετίζεται με το ότι είχες δώσει λίγο πριν ένδειξη στη ΔΕΗ?

Μου θυμίζεις ένα κοριτσάκι στο χωριό που πάνω στο παιχνίδι έφαγε μια κλωτσιά από ένα άλλο κοριτσάκι, την ίδια ημέρα της ήρθε για πρώτη φορά περίοδος, και από τότε της είχε κάτσει ότι το άλλο κοριτσάκι της το δημιούργησε όλο αυτό...

Σημασία έχει τι πραγματικά ισχύει, και το τι ισχύει το γνωρίζω πολύ καλά επειδή τυγχάνει ο μετρητής μου να μην είναι προσβάσιμος και αναγκαστικά εδώ και χρόνια δίνω τηλεφωνικά στον ΔΕΔΔΗΕ ένδειξη κάθε τετράμηνο. Η επόμενη προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης για την δική μου παροχή είναι 15/04, και εκτός από τη συγκεκριμένη ημέρα έχω περιθώριο μέχρι και το μεσημέρι (έως 12:00) της 16ης Απριλίου, όσες φορές έχω καλέσει μετά τις 12 το σύστημα ΔΕΝ άφηνε τον υπάλληλο στην εξ. πελατών να καταχωρήσει ένδειξη.

Τώρα το τι νομίζεις εσύ πως μπορεί ή δεν μπορεί, αδιάφορο.

Δεν καταλαβαίνεις καν τί διαβάζεις & σε τί απαντας...εγώ λέω ότι υπέβαλα τη μέτρηση την 8η Μαρτίου που ήταν η δηλωθείσα προθεσμία, εσύ μιλάς για την επομένη της προθεσμίας.

Αν βρίσκεις τοίχο κ πιέζεσαι διανοητικα/ψυχολογικά από τη συμμετοχή σε φόρουμ κ τη συζήτηση & την ανάγκη επιχειρηματολογίας, κάνε ένα διάλειμμα, μην πας να απαντησεις εκείνη τη στιγμή, από εριστικότητα...αν έχεις αξιοπρέπεια, θα το μετανιωσεις...αν δεν, συνέχισε όπως είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, definitio είπε

Εχεις ΔΕΗ ο ίδιος ή μιλάμε στον αέρα;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=59131508

1 λεπτό πριν, definitio είπε

Εγώ ξέρω αυτό που είδα...εντός 1 λεπτού (κατά τις 11-11:30 ) από την υποβολή της μέτρησης στη ΔΕΗ, ο ΔΕΔΔΗΕ μου έδειξε ως διαθέσιμο διάστημα υποβολής μέτρησης τον επόμενο μήνα.

τυχαίνουν αυτά , μη χαλιέσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, harkonto είπε

Εμένα επειδή καίω πάνω κάτω στις 2000kw στους 3 εναντι μου τα μοιράζει ακριβοδίκαια περί των 500kw το μήνα γι'αυτο και δεν δίνω μετρήσεις μονος μου. 

😂😂😂😂

Σωστός👍

Εμένα ήρθε λογαριασμός 369€ αρχές Δεκέμβρη + 203€ αρχές Γενάρη, που υπερέβαιναν τη τελική 4μηνιαία κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Πω ελπίζω πως όχι , αυτό με την ΔΕΗ έχει να κάνει η με τον δεδδηε?

ο συνδυασμός βασικά που ο ένας πετά το μπαλάκι στον άλλον , αλλά οκ , είναι περίπτωση στραβής , όχι ο κανόνας , απλά έχε το νου σου αν περνάνε μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Δε χαλιέμαι, άλλος χαλιέται & χολιάζεται

Καλό όμως είναι να μην υιοθετεί κανείς απόλυτες απόψεις βάσει αναφορών τρίτων.

Ο πιο πρακτικός τρόπος να λυθεί το ζήτημα είναι όποιος έχει ΔΕΗ να δοκιμάσει να υποβάλει πρώτα τις μετρήσεις στο ebill (εμπρόθεσμα) κ αμέσως να πάει να τις υποβάλει στο ΔΕΔΔΗΕ.

Αυτό αφορά το νημα, αυτό είναι το χρήσιμο να εξακριβωθεί κι αυτός είναι ο μόνος τρόπος να επαληθευθεί από περισσότερους χρήστες.

Αν υπάρχουν αποτυχίες υποβολής, ίσως τα επιμέρους στοιχεία βοηθήσουν στον εντοπισμό του λάθους ή μπορει να είναι τυχαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, definitio είπε

Εμένα ήρθε λογαριασμός 369€ αρχές Δεκέμβρη + 203€ αρχές Γενάρη, που υπερέβαιναν τη τελική 4μηνιαία κατανάλωση

Πρώτη φορά το ακούω αυτό δεν μου έχει τύχει ποτέ τέτοια απόκλιση. 

Μήπως ο περυσινος εκκαθαριστικός εκεινων των μηνών ήταν πολύ αυξημένος και το πήγε συγκριτικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, definitio είπε

Δεν καταλαβαίνεις καν τί διαβάζεις & σε τί απαντας...εγώ λέω ότι υπέβαλα τη μέτρηση την 8η Μαρτίου που ήταν η δηλωθείσα προθεσμία, εσύ μιλάς για την επομένη της προθεσμίας.

Αν βρίσκεις τοίχο κ πιέζεσαι διανοητικα/ψυχολογικά από τη συμμετοχή σε φόρουμ κ τη συζήτηση & την ανάγκη επιχειρηματολογίας, κάνε ένα διάλειμμα, μην πας να απαντησεις εκείνη τη στιγμή, από εριστικότητα...αν έχεις αξιοπρέπεια, θα το μετανιωσεις...αν δεν, συνέχισε όπως είσαι.

Έχεις δίκιο.

Happy? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς βάσει περασμένων στοιχείων έγινε...αλλά πράγματι είχα κ υψηλή κατανάλωση το Νοέμβριο ειδικά, που μετά περιορίστηκε.

Όντως έπεσε πολύ έξω...

Γι αυτό κ είπα για το Φλεβάρη να υποβάλω ο ίδιος μετρηση.

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Έχεις δίκιο.

Happy? :)

Αδιάφορο, δεν επενδύω ψυχολογικά στη συζήτηση, το ζητούμενο έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

ο συνδυασμός βασικά που ο ένας πετά το μπαλάκι στον άλλον , αλλά οκ , είναι περίπτωση στραβής , όχι ο κανόνας , απλά έχε το νου σου αν περνάνε μέρες

Η κοπέλα μου είπε να ξανα καλέσω Δευτέρα , Πέμπτη Παρασκευή θα τους πάρω όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πιστεύω, μόλις τσέκαρα το ebill και είδα ότι επιτέλους με έβαλαν στο online, μόνο 6 ημέρες τους πήρε από τότε που έκανα το αίτημα (09/03/2022). Έφυγε το μήνυμα που έλεγε ότι το αίτημα μου είναι υπό εξέταση, και μου εμφάνισε τις επιλογές για ακύρωση/αλλαγή κάρτας που ήταν κλειδωμένες:

Spoiler

image.png.d712d8c9be058e967f6b7c0d87dad16b.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Πω ελπίζω πως όχι , αυτό με την ΔΕΗ έχει να κάνει η με τον δεδδηε?

Με ολους....ακομα και με τον courier.

39 λεπτά πριν, definitio είπε

Ο πιο πρακτικός τρόπος να λυθεί το ζήτημα είναι όποιος έχει ΔΕΗ να δοκιμάσει να υποβάλει πρώτα τις μετρήσεις στο ebill (εμπρόθεσμα) κ αμέσως να πάει να τις υποβάλει στο ΔΕΔΔΗΕ.

Και για ποιο λογο καποιος να κανει την μαμακια να δηλωσει ενδειξεις και στο ebill αλλα και στον ΔΕΔΔΗΕ?

Καλυτερα σ'ενα απο τα δυο για να μην γινει και μπερδεμα.Προσωπικα το κανω μεσα απο το ebill μιας και τις πρωτες 2 φορες που το δοκιμασα λειτουργει σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, definitio είπε

Δε χαλιέμαι, άλλος χαλιέται & χολιάζεται

Καλό όμως είναι να μην υιοθετεί κανείς απόλυτες απόψεις βάσει αναφορών τρίτων.

Ο πιο πρακτικός τρόπος να λυθεί το ζήτημα είναι όποιος έχει ΔΕΗ να δοκιμάσει να υποβάλει πρώτα τις μετρήσεις στο ebill (εμπρόθεσμα) κ αμέσως να πάει να τις υποβάλει στο ΔΕΔΔΗΕ.

Αυτό αφορά το νημα, αυτό είναι το χρήσιμο να εξακριβωθεί κι αυτός είναι ο μόνος τρόπος να επαληθευθεί από περισσότερους χρήστες.

Αν υπάρχουν αποτυχίες υποβολής, ίσως τα επιμέρους στοιχεία βοηθήσουν στον εντοπισμό του λάθους ή μπορει να είναι τυχαίο.

Μόλις το έκανα πρίν 2 ώρες,και αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω δυνατότητα μπορώ να υποβάλλω,πριν 2 ώρες όπως είπα υπέβαλλα και στο ebill και στο site του ΔΕΔΔΗΕ,η προθεσμία για το site του ΔΕΔΔΗΕ λήγει απόψε

Επεξ/σία από x-files
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με τις δηλωσεις του κου Σκρεκα "έχουμε επιλέξει να στηρίζουμε όλες τις κύριες κατοικίες ανεξαρτήτως εισοδήματος και ανεξαρτήτως τετραγωνικών".

Δεν είναι αδιανόητο γιατί κανείς δεν τον ρωτάει γιατί δεν περιλαμβάνονται οι κυρίες κατοικίες που μετεβησαν σε σταθερά προγράμματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...