Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψήνω τους δικούς μου που είναι στο Γ1 να μεταβούν σε πρόγραμμα (βλέπω αυξήθηκαν αρκετά οι χρεώσεις κιλοβατώρας απ' όταν πήγα εγώ Online το καλοκαίρι, με 0.096/0.075, πάγιο 0.50€)

Αν κατάλαβα καλά, μεταξύ των Enter+ / Online οι διαφορές εντοπίζονται :

  • στη διάρκεια συμβολαίου (1 χρόνος Enter+ / 2 χρόνια Online)
  • στη μικρή διαφορά στη χρέωση ημέρας (0,18 / 0,17)
  • στη διαφορά παγίου (5.5€ - 1€)
  • στη κάλυψη τεχνικών εργασιών οικίας από το Enter+ (υποθέτω σε κανά χωριό όμως η διαθεσιμότητα μπορεί να μην είναι άριστη)
  • στη μη αναγκαιότητα εξόφλησης μέσω πάγιας εντολής μηνιαίως στο Enter+
  • στην έκπτωση 1ου λογαριασμού (50€ - 30€)
  • στη διαθεσιμότητα έκπτωσης 5% για έγκαιρη εξόφληση στο Enter+

Σωστά;

 

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ο @washcloud πιστεύω θα σου απαντήσει ,είναι ωραία τα ερωτήματα

λολ ρε (σαδιστή :-D)

ο Γουωσκλάουντ έχει τρεξίματα

(άσε που δεν έχει ιδέα για μετρήσεις)

6 λεπτά πριν, definitio είπε
  • στη διάρκεια συμβολαίου (1 χρόνος Enter+ / 2 χρόνια Online)
  • στη μικρή διαφορά στη χρέωση ημέρας (0,18 / 0,17)
  • στη διαφορά παγίου (5.5€ - 1€)
  • στη κάλυψη τεχνικών εργασιών οικίας από το Enter+ (υποθέτω σε κανά χωριό όμως η διαθεσιμότητα μπορεί να μην είναι άριστη)
  • στη μη αναγκαιότητα εξόφλησης μέσω πάγιας εντολής μηνιαίως στο Enter+
  • στην έκπτωση 1ου λογαριασμού (50€ - 30€)
  • στη διαθεσιμότητα έκπτωσης 5% για έγκαιρη εξόφληση στο Enter+

Σωστά;

 

όλα τα σταθερά 1 χρόνο είναι από 3/12/21

(τα "τεχνικά" θέλουν προσοχή όμως, μη τυχόν βγουν πιο πολύ από το να φέρεις δικό σου τεχνικό και τελικά πληρώσεις κι απ την τσέπη σου, παραπάνω)

+ ότι το Ονλάιν (εξ' αιτίας ebill) ενδέχεται να σου κάνει "νούμερα".

Πας Εντερ+ χωρίς συζήτηση = είναι γενικά πιο συμφέρουσα/ασφαλής κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, washcloud είπε

λολ ρε (σαδιστή :-D)

ο Γουωσκλάουντ έχει τρεξίματα

(άσε που δεν έχει ιδέα για μετρήσεις)

όλα τα σταθερά 1 χρόνο είναι από 3/12/21

(τα "τεχνικά" θέλουν προσοχή όμως, μη τυχόν βγουν πιο πολύ από το να φέρεις δικό σου τεχνικό και τελικά πληρώσεις κι απ την τσέπη σου, παραπάνω)

+ ότι το Ονλάιν (εξ' αιτίας ebill) ενδέχεται να σου κάνει "νούμερα".

Πας Εντερ+ χωρίς συζήτηση = είναι γενικά πιο συμφέρουσα/ασφαλής κατάσταση.

Ο πατέρας μένει τώρα στο χωριό, αμφιβάλλω αν θα είναι εύκολα διαθέσιμος συνεργαζόμενος τεχνίτης σε χωριό έξω από τα Χανιά....αλλά αν υπάρχει η προσφορα (κ οι τεχνικές βλάβες δε λείπουν στο χωριό), μπορεί να το δοκιμάσει.

Τί ματσακωνιές κάνει το ebill; Κατά την ενεργοποίηση ή κατά τη χρήση;

...προσωπικά είμαι σε Online από Ιούλιο, κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής (κ ευτυχώς παλιές χρεώσεις μέχρι στιγμής)

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μια διαμάχη σήμερα με έναν συνάδερφο που μου έλεγε ότι δίνει τις μετρήσεις μονος του με τον μήνα με αποτέλεσμα να πληρώνει λιγότερα. 

Του είπα πως αποκλείεται αφού η εκκαθάριση γίνεται στο 4μηνο επί του συνόλου των kw και ότι στους 3μηνες που δίνει ο ίδιος δεν υπάρχουν ρήτρες αναπροσαρμογής αλλά μόνο τον 4μηνα εκκαθάρισης. Επέμενε και μου ήρθε να τον κοπανήσω στο κεφάλι. 

Δεν έχω άδικο. Ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, definitio είπε

Εγώ τη τελευταία φορά (8/3, τελευταία διαθέσιμη μέρα υποβολής & γύρω στις 12 το μεσημέρι) δήλωσα τις μετρήσεις στο ρολόι μέσω ebill & αμέσως αυτές πρέπει να υποβλήθηκαν κ στη ΔΕΔΔΗΕ, γιατι δεν με άφηνε να υποβάλω από ΔΕΔΔΗΕ πλέον (δοκίμαστικά το προσπάθησα, το αντίστροφο δε ξέρω αν λειτουργεί) κ διαθέσιμες ημερομηνίες υποβολης εμφανίζονταν για τον επόμενο μήνα.

Αυτό που ξέρω στα σίγουρα είναι ότι την προγραμματισμένη ημερομηνία που περνάνε από ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση μπορείς να δώσεις την ένδειξη και τηλεφωνικά μέχρι και το μεσημέρι (12:00μμ) της επόμενης ημέρας.

Πιθανότατα και στη δική σου περίπτωση το χρονικό παράθυρο που μπορούσες να δώσεις την ένδειξη μέσω του site έκλεινε ακριβώς στις 12 το μεσημέρι, και απλά τη στιγμή που το δοκίμασες μόλις είχε κλείσει επειδή έτσι προβλεπόταν, άσχετα αν λίγο πριν είχες δώσει την ένδειξη ή όχι στο ebill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, harkonto είπε

Είχα μια διαμάχη σήμερα με έναν συνάδερφο που μου έλεγε ότι δίνει τις μετρήσεις μονος του με τον μήνα με αποτέλεσμα να πληρώνει λιγότερα. 

άστον να ζει το όνειρο , μην του τη χαλάς , τα ίδα πληρώνει , ας είναι χαρούμενος τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, harkonto είπε

Είχα μια διαμάχη σήμερα με έναν συνάδερφο που μου έλεγε ότι δίνει τις μετρήσεις μονος του με τον μήνα με αποτέλεσμα να πληρώνει λιγότερα. 

Του είπα πως αποκλείεται αφού η εκκαθάριση γίνεται στο 4μηνο επί του συνόλου των kw και ότι στους 3μηνες που δίνει ο ίδιος δεν υπάρχουν ρήτρες αναπροσαρμογής αλλά μόνο τον 4μηνα εκκαθάρισης. Επέμενε και μου ήρθε να τον κοπανήσω στο κεφάλι. 

Δεν έχω άδικο. Ε; 

Συνολικά σαφώς δε θα πληρώσει λιγότερα, αλλά στους έναντι ενδέχεται να γλιτώσει παραπάνω χρεώσεις.

Εμένα με χρέωσε η ΔΕΗ στους 3 Έναντι όσο έκαψα τελικά όλο το 4μηνο, οπότε ο εκκαθαριστικός ήρθε μηδενικός κ μού πιστώθηκαν 116€ για τους επόμενους λογαριασμούς (και τόσο λίγο που έκαψα το Φλεβάρη, έχω άλλα 90€ για τον επόμενο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, harkonto είπε

Επέμενε και μου ήρθε να τον κοπανήσω στο κεφάλι. 

Δεν έχω άδικο. Ε; 

Εχασες το δικιο σου οταν δεν τον κοπανησες στο κεφαλι.😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό που ξέρω στα σίγουρα είναι ότι την προγραμματισμένη ημερομηνία που περνάνε από ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση μπορείς να δώσεις την ένδειξη και τηλεφωνικά μέχρι και το μεσημέρι (12:00μμ) της επόμενης ημέρας.

Πιθανότατα και στη δική σου περίπτωση το χρονικό παράθυρο που μπορούσες να δώσεις την ένδειξη μέσω του site έκλεινε ακριβώς στις 12 το μεσημέρι, και απλά τη στιγμή που το δοκίμασες μόλις είχε κλείσει επειδή έτσι προβλεπόταν, άσχετα αν λίγο πριν είχες δώσει την ένδειξη ή όχι στο ebill.

Δε καταλαβαίνω γιατί κυνηγάτε μερικοί το απίθανο σενάριο

...δλδ πως υπέβαλα τη με΄τρηση στο ebill ακριβώς πριν κλείσει 12μμ & μεταξύ 12 & 12.01 έκλεισε το παράθυρο για την υποβολή στο ΔΕΔΔΗΕ.

Έλεος βρε παίδες....προς επίρρωση ποιού επικυρωμένου κανόνα φτιάχνουμε αυτά τα μοντέλα; 

Η προθεσμία καταχώρησης ήταν 8/3, η καταχώρηση έγινε 8/3 πριν τις 12, αλλά όχι νωρίς το πρωί....
Δεν μπορεί να έχω προθεσμία μέχρι 8/3 κ την ίδια μέρα ή τη προηγούμενη να έχει προγραμματιστεί να περάσει συνεργείο για τη μέτρηση...

Κάντε οι ίδιοι τη δοκιμή, όπως την έκανα άθελά μου εγώ, και αναφέρετε αποτελέσματα...

...όχι άλλαξε στο λεπτό η προθεσμία, όχι δεν είχα πατήσει το κουμπί στη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ αφού είχα γράψει τον αριθμό παροχής, αφού δήλωσα ρητά ότι είχα προχωρήσει από αυτό το βήμα.

...eleoc χριστιανοί και μη...

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, definitio είπε

Εμένα με χρέωσε η ΔΕΗ στους Έναντι όσο έκαψα τελικά όλο το 4μηνο, οπότε ο εκκαθαριστικός ήρθε μηδενικός κ μού πιστώθηκαν 116€ για τους επόμενους λογαριασμούς (και τόσο λίγο που έκαψα το Φλεβάρη, έχω άλλα 90€ για τον επόμενο)

Εμένα επειδή καίω πάνω κάτω στις 2000kw στους 3 εναντι μου τα μοιράζει ακριβοδίκαια περί των 500kw το μήνα γι'αυτο και δεν δίνω μετρήσεις μονος μου. 

17 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εχασες το δικιο σου οταν δεν τον κοπανησες στο κεφαλι.😝

😂😂😂😂

21 λεπτά πριν, korakios είπε

άστον να ζει το όνειρο , μην του τη χαλάς , τα ίδα πληρώνει , ας είναι χαρούμενος τουλάχιστον

Σωστός👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα τα χαρτιά (σύμβαση) τελικά για Γ1 και πήρα τηλέφωνο σημερα στην ΔΕΗ.

Θα μου στείλουν την Πέμπτη την σύμβαση για Έντερ με κούριερ ώστε λένε να μην τρέξει πολλές μέρες το γ1.

10 μέρες σύνολο μου είπε ότι μπορεί να κάνει η διαδικασία. Ελπίζω να μην ισχύει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, definitio είπε

Δε καταλαβαίνω γιατί κυνηγάτε μερικοί το απίθανο σενάριο

απλά γιατί ο ΔΕΔΔΗΕ δεν παίρνει μετρήσεις απο τους πάροχους, απλό είναι , νόμιζα το κατάλαβες πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

10 μέρες σύνολο μου είπε ότι μπορεί να κάνει η διαδικασία. Ελπίζω να μην ισχύει

 

Ειναι ισως η χειροτερη διαδικασια και μπορει να παρει και μηνα αν υπαρξει μπλεξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, definitio είπε

Δε καταλαβαίνω γιατί κυνηγάτε μερικοί το απίθανο σενάριο

...δλδ πως υπέβαλα τη με΄τρηση στο ebill ακριβώς πριν κλείσει 12μμ & μεταξύ 12 & 12.01 έκλεισε το παράθυρο για την υποβολή στο ΔΕΔΔΗΕ.

Έλεος βρε παίδες....προς επίρρωση ποιού επικυρωμένου κανόνα φτιάχνουμε αυτά τα μοντέλα; 

Η προθεσμία καταχώρησης ήταν 8/3, η καταχώρηση έγινε 8/3 πριν τις 12, αλλά όχι νωρίς το πρωί....

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς όσα έγραψα "απίθανο σενάριο". Εσύ ο ίδιος έγραψες ότι προσπάθησες να δώσεις ένδειξη στο site του ΔΕΔΔΗΕ κάπου στις 12 το μεσημέρι, γιατί είναι απίθανο να έκλεισε το παράθυρο ακριβώς στις 12 και εσύ να προσπάθησες στις 12:00:01 ή αργότερα? Γιατί ντε και καλά το κλείσιμο αυτό πρέπει να σχετίζεται με το ότι είχες δώσει λίγο πριν ένδειξη στη ΔΕΗ?

Μου θυμίζεις ένα κοριτσάκι στο χωριό που πάνω στο παιχνίδι έφαγε μια κλωτσιά από ένα άλλο κοριτσάκι, την ίδια ημέρα της ήρθε για πρώτη φορά περίοδος, και από τότε της είχε κάτσει ότι το άλλο κοριτσάκι της το δημιούργησε όλο αυτό...

16 λεπτά πριν, definitio είπε

Δεν μπορεί να έχω προθεσμία μέχρι 8/3 κ την ίδια μέρα ή τη προηγούμενη να έχει προγραμματιστεί να περάσει συνεργείο για τη μέτρηση...

Σημασία έχει τι πραγματικά ισχύει, και το τι ισχύει το γνωρίζω πολύ καλά επειδή τυγχάνει ο μετρητής μου να μην είναι προσβάσιμος και αναγκαστικά εδώ και χρόνια δίνω τηλεφωνικά στον ΔΕΔΔΗΕ ένδειξη κάθε τετράμηνο. Η επόμενη προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης για την δική μου παροχή είναι 15/04, και εκτός από τη συγκεκριμένη ημέρα έχω περιθώριο μέχρι και το μεσημέρι (έως 12:00) της 16ης Απριλίου, όσες φορές έχω καλέσει μετά τις 12 το σύστημα ΔΕΝ άφηνε τον υπάλληλο στην εξ. πελατών να καταχωρήσει ένδειξη.

Τώρα το τι νομίζεις εσύ πως μπορεί ή δεν μπορεί, αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...