Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μιλησαα με δεη.

 

Για να επιστραφει η εγγυηση μου ειπαν πρεπει να ενεργοποιησω την παγεια εντολη και τα 100 ευρω θα αφαιρεθουν απο τον επομενο μου λογαριασμο. Επισης το green pass, ενεργοποιειται απο μονο του δε κανεις κατι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, korakios είπε

πάντα μέσω ΔΕΔΔΗΕ και μετά ΔΕΗ , το "μετά" δεν εννοώ χρονικά , αλλά στο να τονίσω να δίνετε πάντα μέσω ΔΕΔΔΗΕ

επίσης η εταιρία ποτέ δεν υποβάλλει στο ΔΕΔΔΗΕ τις μετρήσεις , μόνο το αντίστροφο

Στη περίπτωσή μου δέχθηκε τη καταχώρηση - κ τελευταία μέρα & μεσημερι - μέσω ΔΕΗ-ebill χωρίς κανένα πρόβλημα...χρεώθηκα ό,τι ακριβώς καταχώρησα.

Γιατί το λες, όμως; Υπάρχουν περιπτώσεις όπου αγνοείται;

Επαναλαμβάνω, ΜΟΛΙΣ υπέβαλα τη μέτρηση στο ebill, αμέσως μετά (στο λεπτό μέσα) η υποβολή (αν όχι κ η ίδια η μέτρηση) είχε καταγραφεί στο ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, definitio είπε

Υπάρχουν περιπτώσεις όπου αγνοείται;

ναι ή κολλά και δεν παίρνει καν καταχώρηση (της ΔΕΗ)

1 λεπτό πριν, definitio είπε

Επαναλαμβάνω, ΜΟΛΙΣ υπέβαλα τη μέτρηση στο ebill, αμέσως μετά (στο λεπτό μέσα) η υποβολή (αν όχι κ η ίδια η μέτρηση) είχε καταγραφεί στο ΔΕΔΔΗΕ.

αυτό πως το εξακρίβωσες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα κάνει αίτηση για το online (μεταφορά από άλλον πάροχο), σήμερα μου ήρθε email και sms για να ενεργοποιήσω το ebill. Αφού συνδέθηκα επιτυχώς και ξανά δήλωσα την κάρτα για πάγια εντολή, πήρα τηλ στην ΔΕΗ και μίλησα με το τμήμα ebill για να ρωτήσω εάν πλέον η κατανάλωση θα χρεώνεται στην ΔΕΗ ή στον προηγούμενο πάροχο διότι εμφανίζει το παρακάτω μνμ στο ebill και η εκπρόσωπος μου είπε αφού συνδεθηκατε στο e-bill είστε στην ΔΕΗ, τελικά τι ισχύει;;;; :

το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση

 

 

 

 

Επεξ/σία από greekparot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, greekparot είπε

σήμερα μου ήρθε email και sms για να ενεργοποιήσω το ebill.

μπες εδώ βάλε αρ. παροχής και δες αν άλλαξε το τελευταίο ψηφίο της παροχής σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το θεμα online αιτησης στη ΔΕΗ για το online. Δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Απλα με το που μου εστηλαν email μετα την αιτηση με τα περαιτερω χαρτια και τι αλλο θελανε απαντησα αμεσα και εστηλα ακριβως οτι ζητησαν. Ταυτοχρονα τους πηρα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση και ζητησα κωδικο για να ανοιξω το ebill και να το ελενγχω απο κει που ουτως η άλλως χρειαζόταν. Κ καθε μερα εμπαινα στο ebill για να βεβαιωσω οτι θα ειμαι στο online απτην πρωτη μερα. Γιατι σε πρωτη φαση μπορει να σε βαλει στο Γ1. Δεν ηταν παντως κατι δυσκολο. Ολα πηγαν ρολοϊ. Κ απλα ακολουθως τους ειχα ζαλισει με αλλα 2 mail στο ενδιαμεσο να μην γινει λαθος να με βαλουν στο online. Ολα πηγαν ρολοϊ. Δεν πατησα σε καταστημα δεν χρειαστηκε καθολου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, korakios είπε

δίμηνη και τη λαμβάνει υπόψιν ο πάροχος σαν καταμέτρηση απο ΔΕΔΔΗΕ

εκκαθάριση (μαζί με ρυθμιζόμενες ΥΚΩ, ή σε ΚΟΤ) γίνεται μόνο το τετράμηνο

η όλη φάση είναι να μη σου έρχονται ότι να΄ναι έναντι σε περίπτωση που η ΔΕΗ δε λαμβάνει υπόψιν μετρήσεις απο ebill (ή σκαλώσει το ebill)

επιστήμη το κάνατε 😁

Θεωρητικά 4μηνη δεν πιάνετε στο site του ΔΕΔΔΗΕ μιας και σε αφήνει 1 φορά κάθε τετράμηνο να δηλώσεις εσύ την μέτρηση;

Εκτός αν εννοείς ότι στο επόμενο δίμηνο θα πρέπει να περάσουν από τον ίδιο το ΔΕΔΔΗΕ για έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grim Ripper είπε

Εκτός αν εννοείς ότι στο επόμενο δίμηνο θα πρέπει να περάσουν από τον ίδιο το ΔΕΔΔΗΕ για έλεγχο.

αυτό

αλλά πάλι να δίνεις σε περίπτωση που δεν περάσει

(αν αφήνει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SONIRAM είπε

Οσον αφορα το θεμα online αιτησης στη ΔΕΗ για το online. Δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Απλα με το που μου εστηλαν email μετα την αιτηση με τα περαιτερω χαρτια και τι αλλο θελανε απαντησα αμεσα και εστηλα ακριβως οτι ζητησαν. Ταυτοχρονα τους πηρα τηλεφωνο στην εξυπηρετηση και ζητησα κωδικο για να ανοιξω το ebill και να το ελενγχω απο κει που ουτως η άλλως χρειαζόταν. Κ καθε μερα εμπαινα στο ebill για να βεβαιωσω οτι θα ειμαι στο online απτην πρωτη μερα. Γιατι σε πρωτη φαση μπορει να σε βαλει στο Γ1. Δεν ηταν παντως κατι δυσκολο. Ολα πηγαν ρολοϊ. Κ απλα ακολουθως τους ειχα ζαλισει με αλλα 2 mail στο ενδιαμεσο να μην γινει λαθος να με βαλουν στο online. Ολα πηγαν ρολοϊ. Δεν πατησα σε καταστημα δεν χρειαστηκε καθολου. 

Εισαι απο τους τυχερους κι ευτυχως τελειωσε χωρις προβληματα η μεταβαση.

Συνεχιζουμε ομως να προτεινουμε για οποιον θελει να βαλει το online να παει απο καταστημα να βαλει το Γ1 και μετα μεσα απο το ebill να το ενεργοποιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

αυτό

αλλά πάλι να δίνεις σε περίπτωση που δεν περάσει

Στο site πάντως δεν σε αφήνει να δώσεις καταμέτρηση την περίοδο που είναι να περάσουν.

Αν θυμάμαι καλά μου είχαν πει ότι μπορώ τηλεφωνικά να δώσω την καταμέτρηση αλλά μόνο την συγκεκριμένη ημέρα που ούτως ή άλλως πρέπει να περάσουν (όχι νωρίτερα, όχι αργότερα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη μία παροχή ενεργοποιημένη στο ebill από 29/11/21 (2ετές online) εμφανίζει δίπλα στο myhome online και τα άλλα 2 (enter/enter+) ενώ στη δεύτερη που είναι ενεργοποιημένη σε Γ1Ν και περιμένω  να γίνει online, εμφανίζει σήμερα μόνο το my home online για να το ενεργοποιήσω. (φυσικά δεν το κάνω για τους γνωστούς λόγους).

Spoiler

 

Στο ιστορικό επιλογών μου δε φαίνεται κάποια νέα κίνηση.

Τι παίζει να συμβαίνει;

 

 

 

Screenshot_10.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geodimis είπε

Τι παίζει να συμβαίνει;

πάρε τηλ και ρώτα τους

3 λεπτά πριν, geodimis είπε

ενώ στη δεύτερη που είναι ενεργοποιημένη σε Γ1Ν και περιμένω  να γίνει online, εμφανίζει σήμερα μόνο το my home online για να το ενεργοποιήσω. (φυσικά δεν το κάνω για τους γνωστούς λόγους).

αφού λες Γ1Ν είναι , άρα δεν έκλεισες με παλιές τιμές ,επομένως που είναι το πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, korakios είπε

πάρε τηλ και ρώτα τους

αφού λες Γ1Ν είναι , άρα δεν έκλεισες με παλιές τιμές ,επομένως που είναι το πρόβλημα ?

Μα εσύ μας λες να μην μιλάμε όυτε με τους σεκιουρητάδες και τις συμβουλές σου τις ακολουθώ κατά γράμμα όπως θα δεις παρακάτω:

Φυσικά και έχω κλείσει με παλιές τιμές (αίτηση e-contract 5/11/21) και μου έχουν στείλει πάνω από μία φορές  το κλασσικό mail (και στο myrae) ότι "θα φροντίσουμε να ενεργοποιηθείτε με τον τιμοκατάλογο προ της 3/12"  άσχετα αν δεν το κάνουν ακόμα.

Όμως απο τις 5/11 μεσολάβησαν πολλά -καθυστέρηση αποστολής εγγράφων για υπογραφή, λάθος έντυπα, ληγμένη ΥΔΕ κλπ- με αποτέλεσμα να είμαι ΔΕΗ μόλις απο τις 11/1. EDIT: Αυτό το 11/1 το έχω προφορικά από ΔΕΗ και από ΔΕΔΔΗΕ αλλά στον αριθμό παροχής με βγάζει ακόμα στον ΗΡΩΝΑ (02 αντί για 03). Οπότε σίγουρα έχει γίνει μύλος. 

Απλά επειδή αναφέρθηκαν κάπου προχτές "εξαφανισμένα" πρόγραμματα στο ebill, ρώτησα μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι...

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geodimis είπε

Απλά επειδή αναφέρθηκαν κάπου προχτές "εξαφανισμένα" πρόγραμματα στο ebill, ρώτησα μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι...

άσχετο αυτό, σκάλωμα του ebill , δεν είναι πρώτη φορά

ή μπορεί αύριο να βγάλει νέα προγράμματα με 0,25€/kw 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...