Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, washcloud είπε

...ΑΝ εγκριθεί (εισοδηματικά τα κριτήρια), τότε θα έχεις όχι "κάποια", αλλά την έκπτωση της ανάλογης κατηγορίας (Β=0,045) επί της κιλοβατώρας. Δεν παίζει ρόλο το "σταθερό", αλλά το τί ορίζει το πρόγραμμα. Και το Ονλάιν, δεν,,,,ορίζει τίποτα (στην σελίδα του). Πρακτικά έχουν βγει κάποιοι (1-2) κι έχουν ανεβάσει λογαριασμό όπου έχουν το (νέο) Ονλάιν με ΚΟΤ. Και οι περισσότερες αναφορές εδώ μέσα λένε πως τους έχουν πει (τηλεφωνικά ή μέιλ) πως ναι το Ονλάιν δέχεται ΚΟΤ. Όμως στην πράξη θα το δεις, όταν/αν γίνει δεκτή η αίτησή σου για ΚΟΤ : αν ΔΕΝ σε γυρίσει το σύστημα της ΔΕΗ στο Γ1, τότε,,,όλα καλά..

Αρα παρακολουθώ καθημερινά το ebill να μη με γυρίσει σε Γ1 αφού η αίτηση μου έγινε δεκτή…

Πάντως αν το -0,045€ αφορά όλες τις kwh -και καίω και αρκετές λόγω κλιματιστικών- η τελική χρέωση kwh σε παλιό home online φαντάζει ειδυλλιακή…

8 λεπτά πριν, harkonto είπε

Όχι για την αναπροσαρμογή το λέω κυρία κατοικία είναι. Πόσο φτάνει τώρα η κιλοβατώρα με την ρήτρα; 0,28;

Και λίγο λες νομίζω: Για 1/1-31/1 σε έναντι είχα 0,24 μόνο αναπροσαρμογή…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, washcloud είπε

...τα έχουν κάνει γενικά σαλάτα στη ΔΕΗ (με περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις) και δεν υπάρχουν σε διάφορα θέματα ξεκάθαρες επίσημες θέσεις (τους), αλλά κι εγώ της εντύπωσης είμαι (από ό,τι έχω συγκρατήσει εδώ μέσα) : πως το Γ1 θέλει 130 κι όχι 100. 

Όσο για το πόσο θα πάρει, η αλήθεια είναι ότι το μεγάλο bottleneck-ing έπαιξε μέσα στον Νοέμβρη-αρχές Δεκέμβρη, που όλοι σκοτωνόντουσαν να μεταβούν (από άλλο πάροχο μέσω econtract εννοώ), στα σταθερά της ΔΕΗ. Έκτοτε (ειδικά προς το τέλος του '21) όλο και περισσότεροι ανέφεραν πιο γρήγορες διαδικασίες, αλλά σίγουρα παίζει ρόλο και η,,,τύχη του καθένα, το "ποια ομάδα" ασχολείται με συγκεκριμένες περιπτώσεις (ίσως να έχει να κάνει και με τις γεωγραφικές περιοχές), το τί παίζει το συγκεκριμένο διάστημα με τον ΔΕΔΔΗΕ (πχ η περίοδος "των Χριστουγέννων", ή η πρώτη "χιονοκαταιγίδα" με πολλές ζημιές) κτλ. Το ότι πήγες σε κατάστημα, γενικώς συντομεύει τον χρόνο (αν δεν φανείς γκαντέμης), και καλώς εχόντων θα σου ενεργοποιηθεί εντός της βδομάδας που έρχεται,,,,,αλλά κράτα και μικρό καλάθι. Να κάνει πάνω από 2-3 βδομάδες, λίγο δύσκολο (πια), αλλά,,,υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις.

Σε κάθε περίπτωση, τον νου σου στις "ρυθμίσεις" του Ονλάιν, μέσω ebill, για αρκετό καιρό, γιατί υπάρχει μια τάση να,,,απενεργοποιούνται από μόνα τους διάφορα προαπαιτούμενα του προγράμματος (γι' αυτό και γενικά προτείνουμε τα Εντερ).

Εγώ πάντως Γ1 έκανα και πλήρωσα 100, και δεν νομίζω να μου έκαναν τη χάρη να με χρεώσουν μόνο τόσα επειδή δήλωσα προφορικά ότι ΘΑ μεταβώ στο online. Ή παίζει και το ενδεχόμενο να μου την έκαναν τη χάρη? :)

Όσο για το bottleneck-ing είχα την εντύπωση πως όσο ανεβαίνουν οι ρήτρες τόσο πληθαίνουν αυτοί που επιστρέφουν στη ΔΕΗ ή όσοι είναι ΔΕΗ αλλάζουν από ρητροπρόγραμμα σε κάποιο σταθερό (όπως εγώ πχ). Πάντως σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει στο παρόν θέμα (που σίγουρα δεν έχω διαβάσει τόσα όσα έχεις διαβάσει εσύ), και enter+ να έκανα επιτόπου πάλι θα με καθυστερούσαν κάποιες μέρες, πάλι στο ebill θα έβλεπα το "το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Enter+ είναι υπό εξέταση".

Και ναι, ξέρω ότι πρέπει να έχω το νου μου και στις ρυθμίσεις του ebill, αλλά και μήπως χρειαστεί κάποια στιγμή πριν τους 12 μήνες να αλλάξω πρόγραμμα, thanks για την υπενθύμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, harkonto είπε

Όχι για την αναπροσαρμογή το λέω κυρία κατοικία είναι. Πόσο φτάνει τώρα η κιλοβατώρα με την ρήτρα; 0,28;

απο έχεις

(1,15*TEA+11,5-50)/1000=

όπου ΤΕΑ=MCP προηγούμενου μήνα

άρα (1,15*211,71+11,5-50)/1000= 0,205 + 0,0735 (τιμή Γ1 με εκπτώσεις) = 0,2785 για Μάρτιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, geodimis είπε
19 λεπτά πριν, harkonto είπε

Όχι για την αναπροσαρμογή το λέω κυρία κατοικία είναι. Πόσο φτάνει τώρα η κιλοβατώρα με την ρήτρα; 0,28;

Και λίγο λες νομίζω: Για 1/1-31/1 σε έναντι είχα 0,24 μόνο αναπροσαρμογή…

Για πόση κατανάλωση όμως? Εγώ για περίοδο 20/12 - 06/02 είχα καταναλώσει 767KWh (με αναγωγή σε 4μηνο 1.878), και η κάθε μία μου κόστισε 0,28€ όλα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, harkonto είπε

Όχι για την αναπροσαρμογή το λέω κυρία κατοικία είναι. Πόσο φτάνει τώρα η κιλοβατώρα με την ρήτρα; 0,28;

...κύρια κατοικία ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ αν είναι, τότε όλα καλά.

Η τιμή της κιλοβατώρας στο Γ1 για κάθε μήνα ορίζεται με βάση την τιμή "ΟΤΣ" του προηγούμενου, και ο εκκαθριστικός βγαίνει ως μέσος όρος 4μήνου, άρα τον Μάρτη με την εκκαθάριση θα έχεις τιμολόγηση για τις τιμές του Νοέμβρη ως Φλεβάρη, που θα είναι γύρω στο 0,23, συν φυσικά το 0,11 "αρχική τιμή κιλοβατώρας", ΜΕΙΟΝ τις σχετικές εκπτώσεις ΔΕΗ (εκτός δηλαδή απ' την κρατική επιδότηση). Δηλαδή περίπου 0,30 η kWh για το συγκεκριμένο διάστημα (χωρίς την κρατική επιδότηση - η οποία ως μ.ο. είναι γύρω στο 0,14 μέχρι τις 1.200kWh/4μηνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πάντως σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει στο παρόν θέμα (που σίγουρα δεν έχω διαβάσει τόσα όσα έχεις διαβάσει εσύ), και enter+ να έκανα επιτόπου πάλι θα με καθυστερούσαν κάποιες μέρες, πάλι στο ebill θα έβλεπα το "το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Enter+ είναι υπό εξέταση".

όχι απο άλλο πάροχο μπαίνεις κατευθείαν στο enter/enter+

Το online κουμπώνει πάνω στο Γ1 . (το νου σου μήπως πλησιάζει σε λήξη η κάρτα με την ευκαιρία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

απο έχεις

(1,15*TEA+11,5-50)/1000=

όπου ΤΕΑ=MCP προηγούμενου μήνα

άρα (1,15*211,71+11,5-50)/1000= 0,205 + 0,0735 (τιμή Γ1 με εκπτώσεις) = 0,2785 για Μάρτιο

Να δούμε πως θα πάει η τεα για το  μαρτιο. Έως τώρα μάλλον ψηλότερα αλλά ποτέ δε ξέρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για πόση κατανάλωση όμως? Εγώ για περίοδο 20/12 - 06/02 είχα καταναλώσει 767KWh (με αναγωγή σε 4μηνο 1.878), και η κάθε μία μου κόστισε 0,28€ όλα μέσα.

δεν παίζει ρόλο η κατανάλωση στην προασαύξηση της ρήτρας αναπροσαρμογής , παραμόνο η χρονική διάρκεια όπου και μεταβάλλεται η χοντρική

3 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Να δούμε πως θα πάει η τεα για το  μαρτιο. Έως τώρα μάλλον ψηλότερα αλλά ποτέ δε ξέρεις. 

313,11 μέχρι στιγμής

Spoiler

513732911_.png.9ecf3b0e92d44b78e339857215d4116e.png

(1,15*313,11+11,5-50)/1000=0,32 η προσαύξηση για το Γ1

τρομπάρουν και απο το υπουργείο και δεν έχουν βγάλει ακόμα επιδοτήσεις για Μάρτιο να αλλάξω το λινκ για σταθερό VS κυμαινόμενο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

και enter+ να έκανα επιτόπου πάλι θα με καθυστερούσαν κάποιες μέρες, πάλι στο ebill θα έβλεπα το "το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Enter+ είναι υπό εξέταση".

...έτσι ακριβώς είναι όταν προέρχεσαι από άλλο πάροχο, οπότε σε κατάστημα είτε Γ1+μετά Online είτε Enter/Enter+, την ίδια (σχεδόν) αναμονή θα έχεις, καθώς ΚΑΙ τα δυο "περνάνε" από,,,Γ1 (με την διαφορά ότι δεν έχεις στην 2η περίπτωση υπογράψει αρχικά για Γ1). Ε κάπου εκεί την διαφορά την κάνει το "προβληματικό Online" (ή για την ακρίβεια "το προβληματικό ebill", που απενεργοποιεί προαπαιτούμενα για το Online κτλκτλ...)

9 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι απο άλλο πάροχο μπαίνεις κατευθείαν στο enter/enter+

Το online κουμπώνει πάνω στο Γ1 . (το νου σου μήπως πλησιάζει σε λήξη η κάρτα με την ευκαιρία)

...κάτσε ρε συ, και στα Εnter δεν έχεις αναμονή σε Γ1 μέχρι να γίνει η μετάβαση...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

...κάτσε ρε συ, και στα Εnter δεν έχεις αναμονή σε Γ1 μέχρι να γίνει η μετάβαση...;

ούτε μισή ώρα

πάντα στην περίπτωση που έρχεσαι απο άλλο πάροχο μιλάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι απο άλλο πάροχο μπαίνεις κατευθείαν στο enter/enter+

Το online κουμπώνει πάνω στο Γ1 . (το νου σου μήπως πλησιάζει σε λήξη η κάρτα με την ευκαιρία)

Η γραμμή στη ΔΕΗ ήταν, όχι σε άλλο πάροχο, αλλαγή ονόματος έκανα.

Με την κάρτα ίσως μπλέξω λίγο... αυτή που έβαλα δεν λήγει σύντομα, αλλά θέλω μέσα στον Μάρτιο να την ακυρώσω και να βάλω άλλη στην πάγια εντολή πληρωμής. Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα όταν κάνω αλλαγή κάρτας στο ebill.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Με την κάρτα ίσως μπλέξω λίγο... αυτή που έβαλα δεν λήγει σύντομα, αλλά θέλω μέσα στον Μάρτιο να την ακυρώσω και να βάλω άλλη στην πάγια εντολή πληρωμής. Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα όταν κάνω αλλαγή κάρτας στο ebill.

Καλού κακού κάνε desktop recording όταν την αλλάξεις και την πάρει , όπως και κράτα και κανα screenshot μιας και άλλα δείχνει το ebill άλλα βλέπουνε απο το σύστημα

και γενικά να παρακολουθείς το ebill

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

και γενικά να παρακολουθείς το ebill

Μ'αυτα που γινονται καθημερινα θα πρεπει να το παρακολουθουμε ολοι.

Εγω το κανω καθε εβδομαδα γιατι εκνευριζομαι οταν βλεπω το σημα.😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

ούτε μισή ώρα

πάντα στην περίπτωση που έρχεσαι απο άλλο πάροχο μιλάμε

...κοίτα να δεις που ήμουν σίγουρος ότι είχα διαβάσει ποστ που ρωτούσαν "αφού είμαι πλέον στο Έντερ ΔΕΗ, γιατί έχω και ρήτρα αναπροσαρμογής στον λογαριασμό;"...Χμ. Κάτι θα μπέρδεψα.

Josh, με συγχωρείς για την "παραπληροφόρηση"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...