Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Αντε κ πες τα υκω δεδηε υμε κλπες μπουρδες τα καταπιαμε αμασητα,αυτο το νεο πανηγυρακι με τα 400αρια καπελα κ ταχα μου επιδοτηση μετα χριζει νομικης εξετασης.

...αυτό το νέο πανηγυράκι κι αν είναι νόμιμο, καθώς τα "400άρια" αντιστοιχούν σε αύξηση της χονδρεμπορικής. Και ΟΚ είναι και τα όποια χρηματιστηριακά "κόλπα" στη μέση,,,,αλλά κι αυτά είναι "νομιμοποιημένα"...Κοινώς, καλή μας χώνεψη με την "οικονομία της αγοράς".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, washcloud είπε
9 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Μετά όμως που κοίταξα καλύτερα αυτό που υπέγραψα διαπίστωσα πως δεν ήταν ότι ακριβώς μου είπε, ήταν σύμβαση για το πρόγραμμα Γ1, οπότε ορθώς πλήρωσα την εγγύηση ασχέτως τι ισχύει με το online, και φυσικά ακόμα και να ισχύει το "μηδενική εγγύηση για νέους πελάτες" δύσκολα θα μου την επιστρέψουν μια και ήρθα από Γ1 άρα δεν είμαι νέος πελάτης.

...βασικά ΗΤΑΝ ό,τι σου είπε, αλλά λογικά απλώς δεν το κατάλαβες, καθώς δεν έχουν την δυνατότητα να σε βάλουν να υπογράψεις για Ονλάιν σε κατάστημα. Καλά, ας μην συζητάμε πόσο "καταννοητά" τα λένε.....(...). Αλλά ναι, υπογράφοντας για Γ1, "καλώς" πλήρωσες τα 130 (δες αν βάζοντας πάγια εντολή μπορείς να τα πάρεις πίσω, αν σ' ενδιαφέρει).

Διαφωνώ, ΔΕΝ ήταν ότι μου είπε, οι λέξεις που χρησιμοποίησα ήταν ακριβώς αυτές που μου είπε, "μαζί θα κάνουμε τη μισή διαδικασία", "μετά μόνος σου θα επιλέξεις πρόγραμμα". Βέβαια το λάθος ήταν δικό μου, έπρεπε να ελέγξω καλύτερα το χαρτί ΠΡΙΝ το υπογράψω, όχι μετά, αν είχα δει ότι έλεγε Γ1 τότε θα ζητούσα να μπω απευθείας στο enter+.
Btw η εγγύηση στη ΔΕΗ έχει γίνει 100€ εδώ και πάρα πολύ καιρό, όσο για την πάγια εντολή με κάρτα είναι απαραίτητη προϋπόθεση για το online, αν δεν τη βάλεις δεν σε αφήνει καν να το αιτηθείς, και μάλιστα σου "παίρνει" την ίδια στιγμή 1 ευρωλεπτό για να δει αν όντως είναι ενεργή.

Πάντως ούτε το site της ΔΕΗ είναι να εμπιστεύεσαι, δεν είναι ενημερωμένο σωστά, πχ για τα 30€ έκπτωση του online αλλού γράφει ότι ισχύει έως 28/02 και αλλού έως 31/03.

...και να 'ταν μόνο αυτό...Γενικά έχουν ταλαιπωρήσει πολύ κόσμο, ειδικά από τέλος Νοέμβρη, με ένα ebill κι ένα econtract να είναι για τα μπάζα, και γενικώς η "εξυπηρέτησή" τους είναι (όπως ανέκαθεν) ασ' τα να πάνε...Τουλάχιστον λογιστηριακά το πάνε σε γενικές γραμμές καλά (έως καλύτερα από άλλους), αποδίδουν τις επιδοτήσεις, δεν κάνουν χοντρά λάθη γενικά, κτλ...

Για να δούμε αν και πότε θα με βάλουν στο online, ήδη έχουν περάσει 4 ημέρες και ακόμα "το αίτημα είναι υπό εξέταση".

Δεν ισχύει αυτό, τουλάχιστον όχι στη δική μου περίπτωση. Αυτός που έχει το ρεύμα στο όνομα του έκανε τελευταία φορά δήλωση το 2018 (επειδή απεβίωσε), από τότε άλλος δηλώνει το συγκεκριμένο σπίτι ως κύρια κατοικία του, παρόλα αυτά οι επιδοτήσεις από το κράτος μπήκαν κανονικά στους 2 τελευταίους λογαριασμούς.

...το θέμα είναι ότι από Γενάρη μπήκε ο κόφτης της κύριας, γι' αυτό έχει σημασία για ποια περίοδο είναι ο τελευταίος λογαριασμός, πότε έκδόθηκε και τί ακριβώς περιέχει από επιδοτήσεις (μπορεί να μην είναι του Γενάρη-Φλεβάρη, αλλά μέχρι Δεκέμβρη).

image.png.91158b82600833a0cbefeed3cff7f197.png

image.png.e9698b0b7acd0acf71b8078cab489ab7.png

Υπόψιν δίνω ένδειξη, και φυσικά εκδίδεται εκκαθαριστικός, κάθε δίμηνο. Τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνω εγώ μου επιδότησαν κανονικά όσες προβλέπεται (τις πρώτες 1.600 ανά τετράμηνο αναλογικά) έως και τις 6 Φλεβάρη. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω με pm ολόκληρο τον λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε ενημερωτικό email από το ebill για λογαριασμό 2μηνου 508 ευρώ. Είναι ο πρώτος με το πρόγραμμα enter, κατανάλωση 1050 kWh συν κανένα 70αρι τα δημοτικά τέλη. Θέλω να ελπίζω ότι επειδή καθυστέρησα να πληρώσω τον προηγούμενο (1 ημέρα πριν την μέτρηση) δεν ενημερώθηκε το σύστημα με την πληρωμή οπότε κατά την έκδοση αυτού του λογαριασμού άφησαν μέσα την παλιά οφειλή. Αργότερα θα μπω στο ebill να δω αναλυτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος. Αν πάμε στο myhome enter και θελήσουμε κάποια στιγμή να επιστρέψουμε στο γ1(σε περίπτωση που εξαλειφθή η ρήτρα αναπροσαρμογής) μπορούμε να το κάνουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, harkonto said:

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος. Αν πάμε στο myhome enter και θελήσουμε κάποια στιγμή να επιστρέψουμε στο γ1(σε περίπτωση που εξαλειφθή η ρήτρα αναπροσαρμογής) μπορούμε να το κάνουμε; 

Πιο πιθανό είναι να λήξει το enter πρώτα παρά να εξαλειφθεί η ρήτρα έτσι όπως πάμε 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, harkonto είπε

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος. Αν πάμε στο myhome enter και θελήσουμε κάποια στιγμή να επιστρέψουμε στο γ1(σε περίπτωση που εξαλειφθή η ρήτρα αναπροσαρμογής) μπορούμε να το κάνουμε; 

Ναι μπορείς, θα πληρώσεις απλά κάποια ρητρα αποχωρήσεις ανάλογα με τον μήνα που θα αποχωρήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4μηνο έχω συνήθως απ 1850-2200 κιλοβατωρες plus καμία 500αρια νυχτερινό. Στον προηγούμενο εκκαθαριστικό(Νοεμβρίου) ή ρήτρα ήταν γύρω στα 250ευρω. Αν αφαιρέσεις και τις εκπτώσεις να πλήρωσα κάνα 100 παραπάνω από το σύνηθες. Τον εκκαθαριστικό Μαρτίου νομίζω ότι θα τον ανοίξω με μεγάλο φόβο. Προτείνετε να το γυρίσω στο myhome? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Διαφωνώ, ΔΕΝ ήταν ότι μου είπε, οι λέξεις που χρησιμοποίησα ήταν ακριβώς αυτές που μου είπε, "μαζί θα κάνουμε τη μισή διαδικασία", "μετά μόνος σου θα επιλέξεις πρόγραμμα". Βέβαια το λάθος ήταν δικό μου, έπρεπε να ελέγξω καλύτερα το χαρτί ΠΡΙΝ το υπογράψω, όχι μετά, αν είχα δει ότι έλεγε Γ1 τότε θα ζητούσα να μπω απευθείας στο enter+.
Btw η εγγύηση στη ΔΕΗ έχει γίνει 100€ εδώ και πάρα πολύ καιρό, όσο για την πάγια εντολή με κάρτα είναι απαραίτητη προϋπόθεση για το online, αν δεν τη βάλεις δεν σε αφήνει καν να το αιτηθείς, και μάλιστα σου "παίρνει" την ίδια στιγμή 1 ευρωλεπτό για να δει αν όντως είναι ενεργή.

Υπόψιν δίνω ένδειξη, και φυσικά εκδίδεται εκκαθαριστικός, κάθε δίμηνο. Τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνω εγώ μου επιδότησαν κανονικά όσες προβλέπεται (τις πρώτες 1.600 ανά τετράμηνο αναλογικά) έως και τις 6 Φλεβάρη. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω με pm ολόκληρο τον λογαριασμό.

...η "μισή διαδικασία" όμως, δεν σημαίνει "θα σε βάλω τώρα στο Ονλάιν". Φυσικά, ΚΑΚΩΣ δεν σου εξήγησε ότι "η μισή διαδικασία" σημαίνει ότι υπογράφεις για Γ1 με ό,τι αυτό συνεπάγεται, και όχι ΔΕΝ "φταις εσύ" που "δεν κοίταξες τί υπέγραφες" - μην το κάνουμε "μαζί τα υπογράψαμε", πόσο μάλλον όταν την ίδια διαδικασία παίζει να την έχουν κάνει άνθρωποι που δεν έχουν την δική σου αντίληψη, κι εσύ "τα βάζεις μ' εσένα" που παρέλειψες να είσαι πιο προσεκτικός. Καλό το "να προσέχετε τί υπογράφετε", αλλά ο μέσος άνθρωπος ούτε "συμβολαιογράφος" είναι, ούτε και ΘΑ 'ΠΡΕΠΕ να είναι. Αντιθέτως οι υπάλληλοι θα έπρεπε - βάση νομοθεσίας κι όλας, αλλά,,,ποιος την μπιπ - να είναι αρκούντως επεξηγηματικοί σχετικά με το τί ΑΚΡΙΒΩΣ "προσφέρουν", όταν μάλιστα αυτό το "τί" είναι ΤΟΣΟ δυσνόητο. Τεσπα όμως).

100 η εγγύηση είναι για τα σταθερά. Την δε πάγια εννοούσα να την έβαζες όσο είσαι ακόμη στο Γ1 - αν κατάλαβα καλά δεν έχει ακόμη ενεργοποιηθεί το Ονλάιν σου - χωρίς να ξέρω εάν επιστρέφεται όντας στο Γ1. Τεσπα αν δεν απασχολεί ως ποσό, δεν χρειάζεται να "μπλέξεις", ακυρώνοντας την αίτηση ενεργοποίησης του Ονλάιν για να τεστάρεις την περίπτωση επιστροφής της εγγύησης στο Γ1.

Όσο για τις επιδοτήσεις, όντως έχουν μπει κανονικά. Το οποίο "σημαίνει" (μάλλον/λογικά), ότι λαμβάνουν υπ' όψη κατά βάση την φορολογική δήλωση και όχι την παροχή και σε ποιανού το όνομα είναι, το οποίο προσωπικά μου φαίνεται κουλό, αλλά ΟΚ, από την στιγμή που στην δικιά σου περίπτωση δεν έχεις πρόβλημα/μπαίνουν οι επιδοτήσεις, δεν έχει και νόημα να το συζητάω (αλλά πάντα προτείνω να φροντίζουν όλοι, εκτός της δήλωσης, να ΕΧΟΥΝ και το ρεύμα στο όνομά τους, για να μη τυχόν έχουν εκπλήξεις). Και όχι, δεν νομίζω πως χρειάζεται ολόκληρος ο λογαριασμός - αυτά που ανέβασες αρκούν.

3 ώρες πριν, depmode είπε

Τέλος, μπερδεύτηκα από διάφορα που διάβασα για το αν πρέπει να πάω σε κατάστημα ΔΕΗ για να κάνω το συμβόλαιο ή γίνεται και η δουλειά από το internet. Σαφώς θα προτιμούσα το δευτερο.

...και σαφώς θα καθυστερήσει περισσότερο η μετάβασή σου (πληρώνοντας αναπροσαρμογή στο μεταξύ), αν το κάνεις ιντερνετικά. Γι' αυτό μπες στο σάιτ της ΔΕΗ που έχει εφαμρογή για ραντεβού, βρες διαθεσιμότητα στο κατάστημα της περιοχής σου (μπορεί να έχει κι απογευματινά), κλείσε ένα που σε βολεύει (ακόμη και αν είναι από την μεθεπόμενη εβδομάδα), τσέκαρε τα χαρτιά που θα χρειαστείς (κυρίως τον τελευταίο λογαριασμό που εκδόθηκε από την ΕΛΠΕ, εξοφλημένο, ΚΑΙ την απόδειξη εξόφλησης - μισθωτήριο αν είσαι σε νοίκι), πιστοποιητικό εμβολιασμού ή βεβαίωση ράπιντ 48ώρου το πολύ και πάνε όσο πιο γρήγορα μπορέσεις, να υπογράψεις για Εντερ+ που όντως είναι το πιο συμφέρον αυτόν τον καιρό (έστω και ελάχιστα).

ΚΟΤ οπωσδήποτε να βάλεις και λόγω νυχτερινού θα μπορείς πιο εύκολα να μην περνάς το όριο (κι αν περιοριστείς λίγο με τις καταναλώσεις, θα το καταφέρεις στάνταρ).

1 λεπτό πριν, harkonto είπε

4μηνο έχω συνήθως απ 1850-2200 κιλοβατωρες plus καμία 500αρια νυχτερινό. Στον προηγούμενο εκκαθαριστικό(Νοεμβρίου) ή ρήτρα ήταν γύρω στα 250ευρω. Αν αφαιρέσεις και τις εκπτώσεις να πλήρωσα κάνα 100 παραπάνω από το σύνηθες. Τον εκκαθαριστικό Μαρτίου νομίζω ότι θα τον ανοίξω με μεγάλο φόβο. Προτείνετε να το γυρίσω στο myhome? 

...όχι προτείνουμε, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ (πάνω από 1.200kWh/4μηνο).

ΜyHome Enter+ να πας για την ακρίβεια, μέσω ebill (αν δεν έχεις account, φτιάξε).

Τσέκαρε στη σελίδα του και την ποινή αποχώρησης ("αστεία" είναι) για να είσαι πιο ήσυχος.

5 λεπτά πριν, harkonto είπε

Τον εκκαθαριστικό Μαρτίου νομίζω ότι θα τον ανοίξω με μεγάλο φόβο.

...όχι με φόβο, αλλά με χάπια, καθώς θα αντιστοιχεί στην πιο τσουχτερή περίοδο, δυστυχώς (η αναπροσαρμογή που είχες στον προηγούμενο, ήταν για περιόδο με πολύ χαμηλότερη την τιμή αναπροσαρμογής....

...κι αν (χτύπα ξύλο) ΔΕΝ είναι το σπίτι δηλωμένο ως κύρια κατοικία στην περσινή φορολογική, να έχεις ΚΑΙ,,,οξυγόνο δίπλα σου, καθώς δεν θα έχεις καν επιδότηση από Γενάρη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

...και σαφώς θα καθυστερήσει περισσότερο η μετάβασή σου (πληρώνοντας αναπροσαρμογή στο μεταξύ), αν το κάνεις ιντερνετικά. Γι' αυτό μπες στο σάιτ της ΔΕΗ που έχει εφαμρογή για ραντεβού, βρες διαθεσιμότητα στο κατάστημα της περιοχής σου (μπορεί να έχει κι απογευματινά), κλείσε ένα που σε βολεύει (ακόμη και αν είναι από την μεθεπόμενη εβδομάδα), τσέκαρε τα χαρτιά που θα χρειαστείς (κυρίως τον τελευταίο λογαριασμό που εκδόθηκε από την ΕΛΠΕ, εξοφλημένο, ΚΑΙ την απόδειξη εξόφλησης - μισθωτήριο αν είσαι σε νοίκι), πιστοποιητικό εμβολιασμού ή βεβαίωση ράπιντ 48ώρου το πολύ και πάνε όσο πιο γρήγορα μπορέσεις, να υπογράψεις για Εντερ+ που όντως είναι το πιο συμφέρον αυτόν τον καιρό (έστω και ελάχιστα).

ΚΟΤ οπωσδήποτε να βάλεις και λόγω νυχτερινού θα μπορείς πιο εύκολα να μην περνάς το όριο (κι αν περιοριστείς λίγο με τις καταναλώσεις, θα το καταφέρεις στάνταρ).

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Και γω αυτό έχω αποφασίσει να κάνω. ΚΟΤ δύσκολα να πάρω παρότι εισοδηματικά μπορώ. Οκτωβριο-Φεβρουάριο κοντεύω τις 4000kwh και δεν βλέπω τρόπο να γίνεται να περιοριστεί σημαντικά η κατανάλωση μιας και πρόκειται για την θέρμανση του σπιτιού.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα που όσο και αν έψαξα δεν κατάλαβα. Το 2% έκπτωση μέσω πάγιας πληρωμής είναι επί του συνόλου του λογαριασμού ή επί των χρεώσεων προμήθειας ρεύματος. Φαντάζομαι το δεύτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

harkonto :

Δες μήπως δικαιούσαι κοινωνικό τιμολόγιο.

7 λεπτά πριν, depmode είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Και γω αυτό έχω αποφασίσει να κάνω. ΚΟΤ δύσκολα να πάρω παρότι εισοδηματικά μπορώ. Οκτωβριο-Φεβρουάριο κοντεύω τις 4000kwh και δεν βλέπω τρόπο να γίνεται να περιοριστεί σημαντικά η κατανάλωση μιας και πρόκειται για την θέρμανση του σπιτιού.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα που όσο και αν έψαξα δεν κατάλαβα. Το 2% έκπτωση μέσω πάγιας πληρωμής είναι επί του συνόλου του λογαριασμού ή επί των χρεώσεων προμήθειας ρεύματος. Φαντάζομαι το δεύτερο.

...ακόμη κι αν δεν μπορείς να κατέβεις κατανάλωση το συγκεκριμένο διάστημα, το ΚΟΤ θα συνεχίζει να υφίσταται (δεν "ακυρώνεται" δηλαδή - απλά εκτός ορίων χάνεις την έκπτωσή του). Ίσως μπορέσεις να ισόφαρίσεις με πολύ χαμηλότερη κατανάλωση τα άλλα 4μηνα (γενικά μετράνε τα όρια σε "ετήσια κυλιόμενη βάση") και να παίρνεις ΕΣΤΩ "ενα μέρος της έκπτωσης", αν όχι για όλο το έτος. Κάτι θα είναι κι αυτό. (...για τυχόν περισσότερα όμως, ρωτάς στο θέμα του ΚΟΤ). Δες (με λογιστή) αν υπάρχει περίπτωση να μπει ως φιλοξενούμενο κάποιο άλλο μέλος στο νοικοκυριό (φίλος/συγγενής), και να ανέβεις όριο (τραβηγμένο, αλλά ΕΙΝΑΙ ένα "παραθυράκι").

Ναι οι εκπτώσεις (γενικά) αφορούν το "κόστος του ρεύματος", όχι το γενικό ύψος του λογαριασμού.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, washcloud είπε

...η "μισή διαδικασία" όμως, δεν σημαίνει "θα σε βάλω τώρα στο Ονλάιν". Φυσικά, ΚΑΚΩΣ δεν σου εξήγησε ότι "η μισή διαδικασία" σημαίνει ότι υπογράφεις για Γ1 με ό,τι αυτό συνεπάγεται, και όχι ΔΕΝ "φταις εσύ" που "δεν κοίταξες τί υπέγραφες" - μην το κάνουμε "μαζί τα υπογράψαμε", πόσο μάλλον όταν την ίδια διαδικασία παίζει να την έχουν κάνει άνθρωποι που δεν έχουν την δική σου αντίληψη, κι εσύ "τα βάζεις μ' εσένα" που παρέλειψες να είσαι πιο προσεκτικός. Καλό το "να προσέχετε τί υπογράφετε", αλλά ο μέσος άνθρωπος ούτε "συμβολαιογράφος" είναι, ούτε και ΘΑ 'ΠΡΕΠΕ να είναι. Αντιθέτως οι υπάλληλοι θα έπρεπε - βάση νομοθεσίας κι όλας, αλλά,,,ποιος την μπιπ - να είναι αρκούντως επεξηγηματικοί σχετικά με το τί ΑΚΡΙΒΩΣ "προσφέρουν", όταν μάλιστα αυτό το "τί" είναι ΤΟΣΟ δυσνόητο. Τεσπα όμως).

Η "μισή διαδικασία" σε συνδυασμό με το "μετά θα επιλέξεις πρόγραμμα μόνος σου" αφήνει να εννοηθεί ότι δεν θα μπω σε κανένα πρόγραμμα, έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Και ναι, ΦΤΑΙΩ, πάντα το έχω σαν αρχή μου να διαβάζω καλά ότι υπογράφω, άλλο που την συγκεκριμένη στιγμή υπό τον φόβο ότι θα ανέβουν πολύ οι ρήτρες η βιασύνη μου δεν με άφησε να δω πιο προσεκτικά το χαρτί. Αν δεν είχα αντίληψη θα είχα δικαιολογία, τώρα όμως δεν έχω.

Τέλος πάντων, ότι έγινε έγινε, αυτό που θέλω να δω είναι αν θα με πάνε σύντομα στο online ή αν θα με καθυστερήσουν 3,5 μήνες όπως έγραψε κάποιος αρκετές σελίδες πιο πίσω.

19 λεπτά πριν, washcloud είπε

100 η εγγύηση είναι για τα σταθερά. Την δε πάγια εννοούσα να την έβαζες όσο είσαι ακόμη στο Γ1 - αν κατάλαβα καλά δεν έχει ακόμη ενεργοποιηθεί το Ονλάιν σου - χωρίς να ξέρω εάν επιστρέφεται όντας στο Γ1. Τεσπα αν δεν απασχολεί ως ποσό, δεν χρειάζεται να "μπλέξεις", ακυρώνοντας την αίτηση ενεργοποίησης του Ονλάιν για να τεστάρεις την περίπτωση επιστροφής της εγγύησης στο Γ1.

Συγχώρα με αν κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση πως η εγγύηση της ΔΕΗ είναι 100 για όλα τα προγράμματα. Και όχι, μέχρι να ενεργοποιηθεί το online που έχω αιτηθεί δεν με αφήνει να κάνω τίποτα απολύτως:

Πάγια Εντολή πληρωμής με χρήση Κάρτας
Έχεις ενεργοποιήσει την πάγια εντολή πληρωμής μέσω κάρτας
Το προϊόν myHome Online προϋποθέτει την εξόφληση μέσω πάγια εντολής σε κάρτα την οποία έχετε επιλέξει. Μέχρι να ενεργοποιηθεί το προϊόν δεν μπορείτε να προβείτε σε αλλαγή και η κατάργηση της κάρτας δεν είναι εφικτή.
Αριθμός κάρτας:  ******xxxxxx****
Ημερομηνία λήξης:  ** / **

Και όχι, δεν με απασχολεί ως ποσό, άλλωστε και στο enter+ να πήγαινα πάλι θα μου το δέσμευαν για όσο έμενα σε αυτό το πρόγραμμα.

28 λεπτά πριν, washcloud είπε

Όσο για τις επιδοτήσεις, όντως έχουν μπει κανονικά. Το οποίο "σημαίνει" (μάλλον/λογικά), ότι λαμβάνουν υπ' όψη κατά βάση την φορολογική δήλωση και όχι την παροχή και σε ποιανού το όνομα είναι, το οποίο προσωπικά μου φαίνεται κουλό, αλλά ΟΚ, από την στιγμή που στην δικιά σου περίπτωση δεν έχεις πρόβλημα/μπαίνουν οι επιδοτήσεις, δεν έχει και νόημα να το συζητάω (αλλά πάντα προτείνω να φροντίζουν όλοι, εκτός της δήλωσης, να ΕΧΟΥΝ και το ρεύμα στο όνομά τους, για να μη τυχόν έχουν εκπλήξεις). Και όχι, δεν νομίζω πως χρειάζεται ολόκληρος ο λογαριασμός - αυτά που ανέβασες αρκούν.

Μπορεί να σημαίνει και κάτι άλλο, πως δεν ελέγχουν καν αν η συγκεκριμένη παροχή αντιστοιχεί σε ακίνητο που το έχει δηλώσει κάποιος ως πρώτη κατοικία. Αλλά όπως λες και εσύ καλύτερα να έχουν όλοι το ρεύμα στο όνομα τους για να είναι σίγουροι, για αυτό και εγώ έτρεξα να κάνω αλλαγή ονόματος τώρα που μου δόθηκε η ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, τη βοήθειά σας παρακαλώ, μια καθοδήγηση προς τα που να στραφώ μήπως και σώσουμε τίποτε από ότι σώζεται.

Εχω Γ1Ν με κατανάλωση 1500 ως 2000 ημέρας και 250 ως 600 νύχτας ανά τετράμηνο.
(το "από, ως" ανάλογα με την εποχή, χειμώνα-καλοκαίρι. Και με την αίρεση ότι δύο φορές την τελευταία τριετία δεν μέτρησαν και "πήδηξαν" έναν εκκαθαριστικό με αποτέλεσμα να με "σκίσουν" με εκκαθάριση στο 8μηνο και μέτρηση μαζεμένων Kwh που πήγαν φυσικά όλες στο μεγάλο τιμολόγιο).

Ήδη έχω 50% αυξημένο έναντι και περιμένω με τρόμο την εκκαθάριση τον Απρίλιο.

Γι αυτές τις καταναλώσεις (χωρίς ΚΟΤΑ η ΚΟΤΒ) είναι οκ το Γ1Ν ή να προσνατολιστώ σε άλλο πρόγραμμα της ΔΕΗ ή κάποιο πρόγραμμα εναλλακτικού παρόχου;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...η "μισή διαδικασία" όμως, δεν σημαίνει "θα σε βάλω τώρα στο Ονλάιν". Φυσικά, ΚΑΚΩΣ δεν σου εξήγησε ότι "η μισή διαδικασία" σημαίνει ότι υπογράφεις για Γ1 με ό,τι αυτό συνεπάγεται, και όχι ΔΕΝ "φταις εσύ" που "δεν κοίταξες τί υπέγραφες" - μην το κάνουμε "μαζί τα υπογράψαμε", πόσο μάλλον όταν την ίδια διαδικασία παίζει να την έχουν κάνει άνθρωποι που δεν έχουν την δική σου αντίληψη, κι εσύ "τα βάζεις μ' εσένα" που παρέλειψες να είσαι πιο προσεκτικός. Καλό το "να προσέχετε τί υπογράφετε", αλλά ο μέσος άνθρωπος ούτε "συμβολαιογράφος" είναι, ούτε και ΘΑ 'ΠΡΕΠΕ να είναι. Αντιθέτως οι υπάλληλοι θα έπρεπε - βάση νομοθεσίας κι όλας, αλλά,,,ποιος την μπιπ - να είναι αρκούντως επεξηγηματικοί σχετικά με το τί ΑΚΡΙΒΩΣ "προσφέρουν", όταν μάλιστα αυτό το "τί" είναι ΤΟΣΟ δυσνόητο. Τεσπα όμως).

100 η εγγύηση είναι για τα σταθερά. Την δε πάγια εννοούσα να την έβαζες όσο είσαι ακόμη στο Γ1 - αν κατάλαβα καλά δεν έχει ακόμη ενεργοποιηθεί το Ονλάιν σου - χωρίς να ξέρω εάν επιστρέφεται όντας στο Γ1. Τεσπα αν δεν απασχολεί ως ποσό, δεν χρειάζεται να "μπλέξεις", ακυρώνοντας την αίτηση ενεργοποίησης του Ονλάιν για να τεστάρεις την περίπτωση επιστροφής της εγγύησης στο Γ1.

Όσο για τις επιδοτήσεις, όντως έχουν μπει κανονικά. Το οποίο "σημαίνει" (μάλλον/λογικά), ότι λαμβάνουν υπ' όψη κατά βάση την φορολογική δήλωση και όχι την παροχή και σε ποιανού το όνομα είναι, το οποίο προσωπικά μου φαίνεται κουλό, αλλά ΟΚ, από την στιγμή που στην δικιά σου περίπτωση δεν έχεις πρόβλημα/μπαίνουν οι επιδοτήσεις, δεν έχει και νόημα να το συζητάω (αλλά πάντα προτείνω να φροντίζουν όλοι, εκτός της δήλωσης, να ΕΧΟΥΝ και το ρεύμα στο όνομά τους, για να μη τυχόν έχουν εκπλήξεις). Και όχι, δεν νομίζω πως χρειάζεται ολόκληρος ο λογαριασμός - αυτά που ανέβασες αρκούν.

...και σαφώς θα καθυστερήσει περισσότερο η μετάβασή σου (πληρώνοντας αναπροσαρμογή στο μεταξύ), αν το κάνεις ιντερνετικά. Γι' αυτό μπες στο σάιτ της ΔΕΗ που έχει εφαμρογή για ραντεβού, βρες διαθεσιμότητα στο κατάστημα της περιοχής σου (μπορεί να έχει κι απογευματινά), κλείσε ένα που σε βολεύει (ακόμη και αν είναι από την μεθεπόμενη εβδομάδα), τσέκαρε τα χαρτιά που θα χρειαστείς (κυρίως τον τελευταίο λογαριασμό που εκδόθηκε από την ΕΛΠΕ, εξοφλημένο, ΚΑΙ την απόδειξη εξόφλησης - μισθωτήριο αν είσαι σε νοίκι), πιστοποιητικό εμβολιασμού ή βεβαίωση ράπιντ 48ώρου το πολύ και πάνε όσο πιο γρήγορα μπορέσεις, να υπογράψεις για Εντερ+ που όντως είναι το πιο συμφέρον αυτόν τον καιρό (έστω και ελάχιστα).

ΚΟΤ οπωσδήποτε να βάλεις και λόγω νυχτερινού θα μπορείς πιο εύκολα να μην περνάς το όριο (κι αν περιοριστείς λίγο με τις καταναλώσεις, θα το καταφέρεις στάνταρ).

...όχι προτείνουμε, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ (πάνω από 1.200kWh/4μηνο).

ΜyHome Enter+ να πας για την ακρίβεια, μέσω ebill (αν δεν έχεις account, φτιάξε).

Τσέκαρε στη σελίδα του και την ποινή αποχώρησης ("αστεία" είναι) για να είσαι πιο ήσυχος.

...όχι με φόβο, αλλά με χάπια, καθώς θα αντιστοιχεί στην πιο τσουχτερή περίοδο, δυστυχώς (η αναπροσαρμογή που είχες στον προηγούμενο, ήταν για περιόδο με πολύ χαμηλότερη την τιμή αναπροσαρμογής....

...κι αν (χτύπα ξύλο) ΔΕΝ είναι το σπίτι δηλωμένο ως κύρια κατοικία στην περσινή φορολογική, να έχεις ΚΑΙ,,,οξυγόνο δίπλα σου, καθώς δεν θα έχεις καν επιδότηση από Γενάρη...

Μου έκανες την καρδιά περιβόλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, thodorh είπε

Γι αυτές τις καταναλώσεις (χωρίς ΚΟΤΑ η ΚΟΤΒ) είναι οκ το Γ1Ν ή να προσνατολιστώ σε άλλο πρόγραμμα της ΔΕΗ ή κάποιο πρόγραμμα εναλλακτικού παρόχου;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

44 λεπτά πριν, thodorh είπε

Εχω Γ1Ν με κατανάλωση 1500 ως 2000 ημέρας και 250 ως 600 νύχτας ανά τετράμηνο.

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Συγχώρα με αν κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση πως η εγγύηση της ΔΕΗ είναι 100 για όλα τα προγράμματα. 

αυτό που θέλω να δω είναι αν θα με πάνε σύντομα στο online ή αν θα με καθυστερήσουν 3,5 μήνες όπως έγραψε κάποιος αρκετές σελίδες πιο πίσω.

...τα έχουν κάνει γενικά σαλάτα στη ΔΕΗ (με περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις) και δεν υπάρχουν σε διάφορα θέματα ξεκάθαρες επίσημες θέσεις (τους), αλλά κι εγώ της εντύπωσης είμαι (από ό,τι έχω συγκρατήσει εδώ μέσα) : πως το Γ1 θέλει 130 κι όχι 100. 

Όσο για το πόσο θα πάρει, η αλήθεια είναι ότι το μεγάλο bottleneck-ing έπαιξε μέσα στον Νοέμβρη-αρχές Δεκέμβρη, που όλοι σκοτωνόντουσαν να μεταβούν (από άλλο πάροχο μέσω econtract εννοώ), στα σταθερά της ΔΕΗ. Έκτοτε (ειδικά προς το τέλος του '21) όλο και περισσότεροι ανέφεραν πιο γρήγορες διαδικασίες, αλλά σίγουρα παίζει ρόλο και η,,,τύχη του καθένα, το "ποια ομάδα" ασχολείται με συγκεκριμένες περιπτώσεις (ίσως να έχει να κάνει και με τις γεωγραφικές περιοχές), το τί παίζει το συγκεκριμένο διάστημα με τον ΔΕΔΔΗΕ (πχ η περίοδος "των Χριστουγέννων", ή η πρώτη "χιονοκαταιγίδα" με πολλές ζημιές) κτλ. Το ότι πήγες σε κατάστημα, γενικώς συντομεύει τον χρόνο (αν δεν φανείς γκαντέμης), και καλώς εχόντων θα σου ενεργοποιηθεί εντός της βδομάδας που έρχεται,,,,,αλλά κράτα και μικρό καλάθι. Να κάνει πάνω από 2-3 βδομάδες, λίγο δύσκολο (πια), αλλά,,,υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις.

Σε κάθε περίπτωση, τον νου σου στις "ρυθμίσεις" του Ονλάιν, μέσω ebill, για αρκετό καιρό, γιατί υπάρχει μια τάση να,,,απενεργοποιούνται από μόνα τους διάφορα προαπαιτούμενα του προγράμματος (γι' αυτό και γενικά προτείνουμε τα Εντερ).

23 λεπτά πριν, harkonto είπε

Μου έκανες την καρδιά περιβόλη...

...αν το λες επειδή σου είπα ότι η αναπροσαρμογή θα είναι μεγαλύτερη, απλώς σε προετοιμάζω - ελπίζω πάντως να μην το λες για την "κύρια κατοικία"....

51 λεπτά πριν, thodorh είπε

καλημέρα, τη βοήθειά σας παρακαλώ, μια καθοδήγηση προς τα που να στραφώ μήπως και σώσουμε τίποτε από ότι σώζεται.

Εχω Γ1Ν με κατανάλωση 1500 ως 2000 ημέρας και 250 ως 600 νύχτας ανά τετράμηνο.
(το "από, ως" ανάλογα με την εποχή, χειμώνα-καλοκαίρι. Και με την αίρεση ότι δύο φορές την τελευταία τριετία δεν μέτρησαν και "πήδηξαν" έναν εκκαθαριστικό με αποτέλεσμα να με "σκίσουν" με εκκαθάριση στο 8μηνο και μέτρηση μαζεμένων Kwh που πήγαν φυσικά όλες στο μεγάλο τιμολόγιο).

Ήδη έχω 50% αυξημένο έναντι και περιμένω με τρόμο την εκκαθάριση τον Απρίλιο.

Γι αυτές τις καταναλώσεις (χωρίς ΚΟΤΑ η ΚΟΤΒ) είναι οκ το Γ1Ν ή να προσνατολιστώ σε άλλο πρόγραμμα της ΔΕΗ ή κάποιο πρόγραμμα εναλλακτικού παρόχου;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

...διάβασε ΟΠΣΩΔΗΠΟΤΕ αυτό που σου υπέδειξε ο korakios (και τα λινκ της υπογραφής του), αλλά ναι, με αυτή την κατανάλωση (>1.200kWh/4μηνο) γενικά να πας άμεσα στο Εντερ+ της ΔΕΗ. Οι εναλλακτικοί, πάνε πεθάνανε από το καλοκαίρι, τους ξεχνάς για την ώρα (θα το καταλάβεις και μόνος, μελετώντας το Excel του korakios).

Εν τω μεταξύ, εννοείς ότι το καλοκαίρι είναι που ανεβάζεις κατανάλωση; Αν ναι, "πάλι καλά" να λες, καθώς γλύτωσες ήδη τα χειρότερα του χειμώνα απ' τη μια, κι απ' την άλλη θα είσαι προετοιμασμένος να καταναλώσεις κλιματιστικό με φειδώ, αυτό το καλοκαίρι (καθώς, υπ' όψιν, ΔΕΝ είναι σωτηρία το σταθερό, αλλά "damage control"). Δες αν δικαιούσαι ΚΟΤ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...