Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, JohnJohn3484 είπε

Να πω την αλήθεια μου δεν βλέπω το όφελος. Ας πουμε βάσει του δικού μου λογαριασμού μαζί με ρήτρα βγαίνει 0,23-0,24/kw. Εκτός και αν το 0,29-0,30€ ισχύει τώρα.

Είναι πολύ πιο απλό : μέχρι 1.200kWh (ΑΝ δικαιούσαι επιδότησης), είναι εντάξει σε ρητροπρόγραμμα. Από 'κει και πάνω, απλά σταθερό.

7 ώρες πριν, korakios είπε

πάντως Δευτέρα πρωί κάνε αίτηση για νυχτερινό

...γιατί Δευτέρα πρωί; Σάββατο βράδυ να κάνει, μέσα από την εφαρμογή τους.

6 ώρες πριν, georgewww είπε

Φυσικά και είναι κύρια. Στην ηρων ημουν και έπαιρνα κανονικά επιδότηση μέχρι τώρα. Απότι καταλαβα το κράτος σου λεει μεχρι 300kwh/μηνα αρα για 15 μερες μου δίνει μεχρι 150kwh. άρα 18 ευρώ. Το θέμα είνια οτι οι kwh βγήκαν με βαση τι τους είπα όταν έκανα την αίτηση δηλαδή μισο μήνα πριν γίνει η αλλαγή παρόχου. Εγώ 15/02 έφυγα απο το σπίτι και δεν έκαιγε τίποτα. 16 έγινε η αλλαγή (με πηραν απο δεδδηε και μου το ειπαν). Άρα απο τότε ζητημα να έχω κάψει 50kwh. Άρα κλεβουν στεγνά τον ηρων που ηταν προηγούμενος παροχος στον οποίο έκαψα αυτές τις kwh, και μετά κλεβουν εμένα που με τοσες kwh φυσικά δε μπορει να σε καλύψει η επιδότηση. Τους έστειλα τώρα οτι απο 16/02 που ξεκινήσατε τη μέτρηση, ειχα 22000 kwh ώστε να πληρώσω δεη 175 που και πάλι πολυ είναι. Κανονικά τη μέρα που κανουν την αλλαγή απο δεδηε πρεπει να κοιτανε το ρολοι και να δινουν αυτοί τις kwh στο νεο παροχο. Δηλαδή αμα τους ελεγα οτι εχω 99999999kwh λιγότερες... θα μου δίναν 99.000 ευρώ να βάλω στην τσέπη μου? Τραγική η όλη διαδικάσία οπως και να έχει.  

...υπ' όψιν, το "κύρια" δεν σημαίνει απλά που κατοικείς : κύρια με την έννοια να είναι δηλωμένη ως τέτοια στην περισινή φορολογική αυτού που έχει το ρεύμα στο όνομά του, η οποία μάλιστα αφορά το 2020 (άρα σε περίπτωση που μιλάμε για νοίκι, να νοικιάζει ήδη από τότε, με κατατεθειμένο μισθωτήριο κτλ).

Επίσης το κράτος στην ουσία επιδοτεί κιλοβατώρες, για μέρες του μήνα (10kWh/την ημέρα), άσχετα αν εσύ ήσουν μέσα συγκεκριμένες μέρες και κατανάλωνες ή όχι. Έλλειψες - δεν έλλειψες, αν έχεις καταναλώσει το 4μηνο 1.200kWh και πάνω, τον κάθε μήνα θα τον επιδοτήσει είτε για 30 ή 31 μέρες (τον Φλεβάρη 28). Η δε επιδότηση (για Μάρτη) για τις πρώτες 150kWh είναι 0,15 και για τις επόμενες 150 0,11. Καταλαβαίνω την έκρηξή σου (sic), αλλά νομίζω ότι δεν τα έχεις ξεκαθαρισμένα κάποια πράγματα, και γι' αυτό μπορεί και να θυμώνεις "τζάμπα" (...όχι ότι δεν είναι να θυμώνει κανείς με τα συστήματά τους - τουρλουμπούκι είναι, αλλά τουλάχιστον να έχεις ξεκαθαρισμένο το με τί ακριβώς θυμώνεις). 

6 ώρες πριν, dimitra1280 είπε

Καίω γύρω στα 1500 κιλοβατ νυχτερινό το μήνα επειδή έχω θερμοσυσωρευτες..έπαθα σοκ. Μου ρθε για ένα μήνα 430 ευρώ η ρητρα. Σύνολο 610 ευρώ Για ένα ΜΗΝΑ  Σκέφτομαι να ενεργοποιήσω Home enter + από την εφαρμογή  του ebill. Με συμφέρει? ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ Γ1 ΚΟΤΒ Υπάρχει εγγύηση?

Αν έχει πληρωμένη από παλιά εγγύηση στο Γ1, όχι δεν θα πληρώσεις νέα. Αν όμως για κάποιο λόγο ΔΕΝ έχεις, τότε είναι 100€.

Οι θερμοσυσσωρευτές ειδικά ή οι αντλίες θερμότητας (και γενικά τα ηλεκτρικά θερμαντικά σώματα - ακόμη και τα κλιματιστικά, αλλά αυτά είναι άλλη ιστορία), ΔΕΝ συμφέρουν πλέον, όπως συμφέρανε πχ πέρσι. Έχει να κάνει και με άλλα ζητήματα όπως πόσο καλά μονωμένο είναι ένα σπίτι κτλ, αλλά γενικά είναι φωτιά πλέον. Ένα παραπάνω δηλαδή που όσο περισσότερη ηλεκτρική ενέργεια καταναλώνεις, τόσο ανεβαίνουν και άλλες (οι "Ρυθμιζόμενες") χρεώσεις (εσύ λόγω ΚΟΤ βέβαια είσαι σε καλύτερη κατάσταση, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, αναφορικά με τις ρυθμιζόμενες,,,,αλλά με 1.500kWh/μήνα λίγο δύσκολο  να παίρνεις, τον χειμώνα έστω λόγω καταναλώσεων, την έκπτωση επί της κιλοβατώρας, του ΚΟΤ. Είσαι σίγουρη ότι γνωρίζεις τα όρια κατανάλωσης; Φροντίζεις να μην τα ξεπερνάς; Αν δεν έχεις νυχτερινό - επειδή είπες για Γ1 κι όχι Γ1Ν το λέω - κάνε άμεσα αίτηση μέσω της εφαρμογής του ΔΕΔΔΗΕ, καθώς εκτός της έκπτωσης νυχτερινού, θα έχεις και επιπλέον εκπτώσεις στις "ρυθμιζόμενες", αλλά, κυρίως, θα σε βοηθήσει να μείνεις εντός ορίων ΚΟΤ ώστε να μην χάνεις την έκπτωσή του, μια και οι "νυχτερινές" κιλοβατώρες δεν προσμετρούνται αναφορικά με το όριο καταναλωσης του ΚΟΤ).

ΔΙΑΒΑΣΕ αυτό που σου υπέδειξε ο korakios, αλλά ναι, να μεταβείς άμεσα στο Εντερ+ (όχι το απλό), όπως άμεσα ξαναλέω να κάνεις αίτηση για νυχτερινό αν δεν έχεις ήδη.   

5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Σε ευχαριστούμε για την υπόδειξη, αλλά θα μας ήταν πιο χρήσιμο να μας έλεγες σε ποιον/τι να δίνουμε σημασία, ή ακόμα καλύτερα αν ισχύει η μηδενική εγγύηση για νέους πελάτες στο online.

...κόπι-πέιστ κείμενό του είναι, έχει γονατίσει ο άνθρωπος να γράφει τα ίδια και τα ίδια, οπότε μην παρεξηγείς  (πάω στοίχημα ότι και στο ταίρι του τα ίδια κάνει : σε φάση θα του λέει "καλημέρα" κι αυτός θα σηκώνει αντίστοιχη καρτέλα...:-D)

Όσο για την εγγύηση, μέχρι πρότινος ίσχυε ότι για νέους πελάτες, εγγύηση γιοκ στο Ονλάιν. Κάποιες αναφορές κάποιων τελευταία, σα να δείχνουν μια τάση να έχουν αλλάξει πράγματα σχετικά με τις εγγυήσεις τους (πχ στο Έντερ τους έχουν πει κάποιων "και πάγια να βάλεις, δεν θα σου επιστραφεί εγγύηση"). Αλλά επίσημα δεν φαίνεται τίποτα (στο σάιτ της ΔΕΗ). Συμπέρασμα για να είσαι σίγουρος : ρωτάς μέσω μέιλ να σου διευκρινίσουν με υπόδειξη επίσημου εγγράφου/οδηγίας/κτλ το τί ισχύει.

5 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Απο καταστημα, αν παει καποιος για το Γ1-> online και ενημερωσει για αυτο, οτι θα το κανει μετα το Γ1 το online, επειδη περναει απο Γ1, θα πληρωσει τα 130 ευρω εγγυηση?

Ναι και είναι λογικό, όσο κι αν φαίνεται μαλακία : πας Γ1; Εγγύηση. Το τί θα κάνεις ΜΕΤΑ, "πρόβλημά σου"...Η μη καταβολή εγγύησης λόγω αλλαγής παρόχου, ήταν/είναι (;) τυράκι για να τραβήξουν κόσμο ΚΑΙ για να προωθήσουν την (καταραμένη) διαδικασία econtract. Το ότι υπήρχε το "παραθυράκι" να υπογράψεις Γ1 και καπάκι Ονλάιν μέσω ebill, μάλλον δεν το είχαν προβλέψει (ή δεν νοιάστηκαν κι όλας).

5 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Εγω σε καταστημα στις 20/1/2022 πηγα στο home online , εμεινα για 7 ημερες αναγκαστικα στο Γ1 , και μετα κανονικα στο online. Εγγυηση δεν πληρωσα.

...σε κατάστημα, αποκλείεται να "πήγες στο Home Online" πάντως. Άρα μην το θέτεις καν ως παράγοντα ; πήγες σε κατάστημα για Γ1 και τέλος. Τώρα γιατί δεν σου κράτησαν εγγύηση,,,,μάλλον τυχερός; Πρωτοβουλία του υπαλλήλου επειδή είπες ότι ΘΑ ενεργοποιούσες μετά το Ονλάιν; Το θέμα είναι ότι "το πρωτόκολλό" τους, δεν λειτουργεί έτσι. 

3 ώρες πριν, greekparot είπε

Να υποθεσω τωρα πως εως την Τεταρτη 16/3 θα ενεργοποιηθω στην ΔΕΗ, γνωριζει μηπως κανεις εαν λαβω και καποια επισημη ενημερωση email ή sms απο την ΔΕΗ οτι οντως εχω μεταβει στην εταιρεια τους; Πως θα το διαπιστωσω δηλαδη;

...υπ' όψιν ότι το παραπάνω σημαίνει ΑΠΛΩΣ ότι έχεις μεταβεί στο Γ1, όχι (ακόμη) στο Ονλάιν...

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Είμαι my home online και πρώτη φορά ψάχνομαι με ΚΟΤ Β. Αν τυχόν εγκριθεί η αίτηση παίζει να έχω κάποια έκπτωση ή όχι λόγω σταθερού τιμολογίου;

...ΑΝ εγκριθεί (εισοδηματικά τα κριτήρια), τότε θα έχεις όχι "κάποια", αλλά την έκπτωση της ανάλογης κατηγορίας (Β=0,045) επί της κιλοβατώρας. Δεν παίζει ρόλο το "σταθερό", αλλά το τί ορίζει το πρόγραμμα. Και το Ονλάιν, δεν,,,,ορίζει τίποτα (στην σελίδα του). Πρακτικά έχουν βγει κάποιοι (1-2) κι έχουν ανεβάσει λογαριασμό όπου έχουν το (νέο) Ονλάιν με ΚΟΤ. Και οι περισσότερες αναφορές εδώ μέσα λένε πως τους έχουν πει (τηλεφωνικά ή μέιλ) πως ναι το Ονλάιν δέχεται ΚΟΤ. Όμως στην πράξη θα το δεις, όταν/αν γίνει δεκτή η αίτησή σου για ΚΟΤ : αν ΔΕΝ σε γυρίσει το σύστημα της ΔΕΗ στο Γ1, τότε,,,όλα καλά.

13 λεπτά πριν, nikos121 είπε

Παραθετω τον λογαριασμο του αδερφου μου. Τρεις εναντι με 93€, 90€, 98€ και εκκαθαριστικος -67€. Σύνολο 4μήνου 215€ Θεωρειτε πως με οποιοδηποτε προγραμμα της Δεη θα του ερχοταν πιο φθηνα;

...όχι πολύ, αλλά ναι, πιο φθηνά : πάνω από τις 1.200kWh/4μηνο (συνολικά μέρας/νύχτας), ναι είναι φθηνότερα. Όπως τουλάχιστον έχουν τώρα τα πράγματα. Αλλά ναι, πες του αεδρφού να πάει σε κατάστημα ΔΕΗ (όχι ιντερντικες αιτήσεις/συμβόλαια) να υπογράψει συγκεκριμένα για το Έντερ+ που είναι το πιο συμφέρον (θα του ζητήσουν εγγύηση 100€ - να ρωτήσει αν με πάγια εντολή εξόφλησης λογαριασμών συνεχίζει να ισχύει ότι θα του επιστραφεί η εγγύηση ως πιστωτικό στον 1ο λογαριασμό).

(ΔΙΑΒΑΣΕ όμως τα λινκ στην υπογραφή του μέλος korakios όπως και την "προτεινόμενη αναρτηση" στην κορφή της κάθε σελίδας, θα σου φανούν πολύ χρήσιμα για να καταλαβεις ΚΑΙ το "γιατί" να κάνει ο αδερφός αυτά που σου λέω.)

Και γενικά όπως πάνε τα πράγματα, σταθερό (όπως το Έντερ+) της ΔΕΗ, λογικά θ' αποδειχτεί σωτηρία το επόμενο διάστημα που έρχεται. Να πάει άμεσα (έχει εφαρμογή στο σάιτ της ΔΕΗ για ραντεβού), μη τυχόν προλάβουν κι αλλάξουν τις τιμές τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το Γ1 οικιακό της δεη τι διαφορά έχει από το τα κλασικά Ήρων ελπεντισον προγράμματα?

Πχ στις πόσες κιλαβοτωρες κατανάλωση αξίζει να πας στο Έντερ?

Μια γνωστή μου πήρε στην δεη να ρωτήσει για τα νέα πρόγραμματα αφού θα έβαζε τον λογαριασμό στο όνομα της και της είπαν από την ΔΕΗ ότι με βαση την καταλανωση σου δεν άξιζε να πας σε τύπου Έντερ αλλά σε Γ1.

Έχει κάπου 500  κβ  τον μήνα νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, nikos121 είπε

 

...ξεχασα κάτι σημαντικό : πιθανώς θα έχει ποινή πρόωρης αποχώρησης από την ΕΛΠΕ. Πες του να τους ρωτήσει αν και πόσο, για να ξέρει τί να περιμένει (όση κι αν είναι, ακόμη και κοντά 200άρι, συνεχίζει να είναι καλύτερα το να πάει στο Εντερ+ της ΔΕΗ).

3 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Έχει κάπου 500  κβ  τον μήνα νομίζω

...αν όντως είναι 500kWh TON MHNA (κι όχι το 4μηνο), όχι απλά πρέπει να παει στο Εντερ+, αλλά να πάει,,,πετώντας (πάνω από 300/μήνα, πας τρέχοντας).

6 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Το Γ1 οικιακό της δεη τι διαφορά έχει από το τα κλασικά Ήρων ελπεντισον προγράμματα?

Κλέβουν λιγότερο

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ξεχασα κάτι σημαντικό :

Επεσε το ματι μου ΜΟΝΟ στο "ξεχασα κατι σημαντικο"....εγραψες την Ομηρου Οδυσσεια πιο πανω(κι εννοειται δεν διαβασα ουτε λεξη) και τωρα του λες του ανθρωπου ξεχασα κατι σημαντικο?😂😂😂😂😂😂

Δεν παλευσαι αδερφε.😎

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Επεσε το ματι μου ΜΟΝΟ στο "ξεχασα κατι σημαντικο"....εγραψες την Ομηρου Οδυσσεια πιο πανω(κι εννοειται δεν διαβασα ουτε λεξη) και τωρα του λες του ανθρωπου ξεχασα κατι σημαντικο?😂😂😂😂😂😂

Δεν παλευσαι αδερφε.😎

 

...υπερβολές :ρ

Στον Νίκο αφιέρωσα ΜΟΝΟ 3 περιόδους (πες πως ήταν οι Λαιστρυγόνες). Τα υπόλοιπα (Κίρκη, Κύκλωπες κτλ) ήταν για καμμιά 10αριά άλλους :-D

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλεπω οτι εχει γραφτει ολοκληρη εγκυκλοπαιδεια για το θεμα κ τα συγχαρητηρια μου,long story short

Η ΔΕΗ μουρθε διπλη απο κανα 220αρι εσκασε σχεδον 400 βεβαια κ η καταναλωση μου ηταν 40% πανω ~1700KWh.

Η ερωτηση του εκατομυριου ειναι:Να ψαξω για προγραμμα,θα με παει ετσι, η θα εγκλωβιστω σε μια στανταρ ταριφα χρεωσης οταν κ αμα κ ισως φτηνηνει γενικα ενω παραλληλα θα χασω κ την οποια εκπτωση/επιδοτηση του γενικου τιμολογιου;

Με αλλα λογια αν ειναι απο 400 να μουρχεται ~350 ακατεβατα με συμβολαιο χεστηκε η φοραδα στο αλωνι,πλενομαι κ με κρυο ξερω γω.

Αν ειναι να μουρθει 250 να το ψαξουμε.

Γιατι η φαση με τα καρτελ ενεργειας που εχουν στηθει εδω στην ελλαδα κ το πως διαμορφωνουν την τιμη μου μυριζει κλασσικη περιπτωση πανικοποιημενου καταναλωτη που τρεχει πρωτος κ μετα τρωει το αγγουρι αφου αυτοι εχουν μαζεψει συμβολαιακια βεβαια με φουσκωμενη τιμη κιλοβατωρας.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, magicnumbers είπε

Η ερωτηση του εκατομυριου ειναι:Να ψαξω για προγραμμα,θα με παει ετσι, η θα εγκλωβιστω σε μια στανταρ ταριφα χρεωσης οταν κ αμα κ ισως φτηνηνει

το σπας αν χρειαστεί , δες τιμές ρήτρας αποχώρησης των προγραμμάτων

2 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Με αλλα λογια αν ειναι απο 400 να μουρχεται ~350 ακατεβατα με συμβολαιο χεστηκε η φοραδα στο αλωνι,πλενομαι κ με κρυο ξερω γω.

Αν ειναι να μουρθει 250 να το ψαξουμε.

το "αν" θέλει να μαντέψεις τιμές , το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις τελευταίες τιμές και να δεις μόνος σου τη διαφορά

 

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, magicnumbers είπε

long story short

...πάνω από 300kWh/μήνα -1.200kWh/4μηνο - 3.600/χρόνο, μπαίνεις ebill (αν δεν έχεις φτιάχνεις) και ενεργοποιείς Εντερ+ (και πάνω από 200kWh/μήνα κάνεις αίτηση για νυχτερινό=42,16€ εφάπαξ μέσα από την εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ και είσαι κομπλέ, αφού μελετήσεις τα ωράριά του και φροντίσεις να κάνεις καταναλώσεις εντός των). Και τσέκαρε εδώ που τα λέμε μπας και δικαιούσαι και ΚΟΤ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

153€ για ρήτρα για 1557kw δεν υπάρχει , είτε ήταν σε 6μηνο προστασίας που έδινε παλιότερα η elpedison  και μπήκε πρόσφατα ρήτρα ή την πλήρωσε στους έναντι , δεν αφαιρέθηκε και η ρήτρα πάτσισε στην κατανάλωση των 21 ημερών  ή κάνανε λάθος

βάλε τις φωτό σε spoiler αν μπορείς

 

Παίζει πολλοί να είναι στο 6 η χ-μηνο προστασιας. Πάντως λογικά θα υπάρχει κόσμος που δε του έχει έρθει εκκαθαριστικος ακόμα βαρύς 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, λοιπόν η δική μου εμπειρία

πληρώνω ηλεκτρονικά την ΔΕΗ οπότε έχω λογαριασμο κάθε μήνα. Απο Νοέμβριο μέχρι και Φεβρουάριο του 2022 πληρώνω 120-14- ευρώ κάθε μήνα. Πρίν 10 μέρες ήρθε και ο εκκαθαριστικός, 1080ευρώ - 300 έκπτωση = 780 ευρώ, η ρήτρα ήταν 680 ευρώ παρόμοια εποχή πλήρωνα εκκαθαριστικό περίπου στα 200ευρω και μηνιαίοθς έναντι γύρω στα 100-110. Έπαθα σόκ.

 Το μεγάλο ερώτημα τώρα, είμαι στο απλό οικιακό τιμολόγιο της ΔΕΗ, Σκέφτομαι για το online  ή το ΗΟΜΕ ΕΝΤΕR. Δεν έχω βρεί κάποια ουσιαστική διαφορά πέραν την τιμής κιλοβατώρας κατα 0,01 ευρώ και το 2% εκπτωση σε πάγια εντολή το οποίο και δεν προτίθεμαι να κάνω λόγω του ύψου των λογαριασμών. Τί προτείνετε μεταξύ των δύο προγραμμάτων , μήπως υπάρχει κάτι που μου έχει διαφύγει.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, spikefth είπε

Πρίν 10 μέρες ήρθε και ο εκκαθαριστικός, 1080ευρώ - 300 έκπτωση = 780 ευρώ, η ρήτρα ήταν 680 ευρώ Έπαθα σόκ.

Εγω στη θεση σου θα πηγαινα σε ενα δικηγορο να εξετασει το κατα ποσο νομιμη ειναι η φαση με τη ρητρα αναπροσαρμογης.

Μπορει να λεω κ βλακεια αλλα το συμβολαιο του 80 ουτε κατα διανοια δε θα γραφει κατι τετοιο.Αντε κ πες τα υκω δεδηε υμε κλπες μπουρδες τα καταπιαμε αμασητα,αυτο το νεο πανηγυρακι με τα 400αρια καπελα κ ταχα μου επιδοτηση μετα χριζει νομικης εξετασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, washcloud είπε

...κόπι-πέιστ κείμενό του είναι, έχει γονατίσει ο άνθρωπος να γράφει τα ίδια και τα ίδια, οπότε μην παρεξηγείς  (πάω στοίχημα ότι και στο ταίρι του τα ίδια κάνει : σε φάση θα του λέει "καλημέρα" κι αυτός θα σηκώνει αντίστοιχη καρτέλα...:-D)

Πρώτη φορά το είδα αυτό το κείμενο, δεν ήξερα πως ήταν c/p απάντηση στο "έτσι μου είπε κάποιος στη ΔΕΗ" όπως τα link που δίνει όταν του κάνουν ερωτήσεις του τύπου "ποιο πρόγραμμα με συμφέρει". Δεν τον παρεξήγησα πάντως (ίσως πρέπει να προσέξει μην τον παρεξηγήσει το ταίρι του :D)

8 ώρες πριν, washcloud είπε

Όσο για την εγγύηση, μέχρι πρότινος ίσχυε ότι για νέους πελάτες, εγγύηση γιοκ στο Ονλάιν. Κάποιες αναφορές κάποιων τελευταία, σα να δείχνουν μια τάση να έχουν αλλάξει πράγματα σχετικά με τις εγγυήσεις τους (πχ στο Έντερ τους έχουν πει κάποιων "και πάγια να βάλεις, δεν θα σου επιστραφεί εγγύηση"). Αλλά επίσημα δεν φαίνεται τίποτα (στο σάιτ της ΔΕΗ). Συμπέρασμα για να είσαι σίγουρος : ρωτάς μέσω μέιλ να σου διευκρινίσουν με υπόδειξη επίσημου εγγράφου/οδηγίας/κτλ το τί ισχύει.

Η ερώτηση μέσω e-mail θα είχε νόημα πριν κάνω τη μλκια (τρόπος του λέγειν), τώρα την έκανα. Πολύ πρόσφατα μου δόθηκε η δυνατότητα να κάνω αλλαγή ονόματος (άρα να φύγω από το Γ1 και να πάω σε όποια εταιρεία/πρόγραμμα θέλω, να βάλω νυχτερινό κτλ), οπότε με βάση τα λίγα που είχα διαβάσει στα σχετικά θέματα του insomnia και με τη βοήθεια του excel (@korakios ευχαριστώ) αποφάσισα να πάω στο online ή έστω στο enter+ για να υπογράψω σε κατάστημα ΔΕΗ και να μην μπλέξω με καθυστερήσεις. Πήγα λοιπόν στις 08/03 σε κατάστημα, και η υπάλληλος που με εξυπηρέτησε μου είπε ότι πλέον τόσο το online όσο και το enter έχουν κανονικά εγγύηση, και για το online μπορούμε εκεί να κάνουμε τη μισή διαδικασία δλδ να υπογράψω σύμβαση και να γίνει εγγραφή στο ebill, μετά μόνος μου ηλεκτρονικά να ολοκληρώσω την εγγραφή και να επιλέξω πρόγραμμα, έτσι και έγινε. Μετά όμως που κοίταξα καλύτερα αυτό που υπέγραψα διαπίστωσα πως δεν ήταν ότι ακριβώς μου είπε, ήταν σύμβαση για το πρόγραμμα Γ1, οπότε ορθώς πλήρωσα την εγγύηση ασχέτως τι ισχύει με το online, και φυσικά ακόμα και να ισχύει το "μηδενική εγγύηση για νέους πελάτες" δύσκολα θα μου την επιστρέψουν μια και ήρθα από Γ1 άρα δεν είμαι νέος πελάτης.

Πάντως ούτε το site της ΔΕΗ είναι να εμπιστεύεσαι, δεν είναι ενημερωμένο σωστά, πχ για τα 30€ έκπτωση του online αλλού γράφει ότι ισχύει έως 28/02 και αλλού έως 31/03.

Συνοψίζοντας 08/03 έκανα αλλαγή ονόματος υπογράφοντας σε κατάστημα νέα σύμβαση για Γ1, 09/03 έκανα αίτημα αλλαγής προγράμματος σε online μέσω ebill, 11/03 ήρθαν από ΔΕΔΔΗΕ απρογραμμάτιστα για καταμέτρηση (προφανώς για να εκδοθεί τελικός λογαριασμός στον παλιό χρήστη), και μέχρι στιγμής στο ebill μου γράφει "το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση".

9 ώρες πριν, washcloud είπε

...υπ' όψιν, το "κύρια" δεν σημαίνει απλά που κατοικείς : κύρια με την έννοια να είναι δηλωμένη ως τέτοια στην περισινή φορολογική αυτού που έχει το ρεύμα στο όνομά του, η οποία μάλιστα αφορά το 2020 (άρα σε περίπτωση που μιλάμε για νοίκι, να νοικιάζει ήδη από τότε, με κατατεθειμένο μισθωτήριο κτλ).

Δεν ισχύει αυτό, τουλάχιστον όχι στη δική μου περίπτωση. Αυτός που έχει το ρεύμα στο όνομα του έκανε τελευταία φορά δήλωση το 2018 (επειδή απεβίωσε), από τότε άλλος δηλώνει το συγκεκριμένο σπίτι ως κύρια κατοικία του, παρόλα αυτά οι επιδοτήσεις από το κράτος μπήκαν κανονικά στους 2 τελευταίους λογαριασμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Εγω στη θεση σου θα πηγαινα σε ενα δικηγορο να εξετασει το κατα ποσο νομιμη ειναι η φαση με τη ρητρα αναπροσαρμογης.

Εσύ έχεις πάει σε δικηγόρο ? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα παιδιά, ήρθε ο 1ος λογαριασμός στη δεη. Ανεβάζω φώτο να τα δείτε και εσείς να μου πείτε αν είναι όλα οκ. 

Screenshot_20220313-113747_Office.jpg

Μια χαρα ειναι αν μπορεις βαλε και ΚΟΤ αν το δικαιουσαι αφου εχεις νυχτερινο..Επισης βαλε τους λογαριασμους μεσα σε spoiler

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...