Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Παιδιά να ξέρετε πάντως είναι πολύ απατεώνες. Εγώ έκανα αλλαγή παρόχου πήγα ΔΕΗ στο home online, όπως έγραφε πάνω στο συμβόλαιο και μου ήρθε τώρα λογαριασμός εξωφρενικός, 200 ευρώ για 15 μέρες ενω ελλειπα από το σπίτι, μιλά ε για μηδέν κατανάλωση, σπίτι λιγότερο από 100τμ επαρχία.  Πάνω μου γραφανε Γ1 με το ζόρι, ήδη έστειλα ραε και πάμε για δικαστήρια άμα δε το αλλάξουν.  Επιδότηση κράτους κτλ δεν είχε καν , δε ξέρω γιατί. 

Είχα κάνει αίτηση και συμβόλαιο πριν 40 μέρες περίπου.  Άμα δεν έχετε καλό δικηγόρο, προσέχετε. Δε φοβούνται τίποτα, βαράνε ωμά, βρήκαν ευκαιρία για πάρτυ όλες. Τώρα άντε να δούμε άμα μπλέξουμε με δικαστήρια. Μιλάμε για γραπτά συμβόλαια μέσω email που αποδεικνύονται όλα και πάλι δε φοβούνται. Προσοχή!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, xraxra είπε

Ωραια ευχαριστώ. 

Να το κάνω επομένως αμεσα?. Εχω ερθει ΔΕΗ απο αλλο πάροχο,και ακόμα δεν εχω πάρει λογαριασμό.

Ναι καντη να.υπαρχει ,

μέσω ebill θα την κάνεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, georgewww είπε

Παιδιά να ξέρετε πάντως είναι πολύ απατεώνες. Εγώ έκανα αλλαγή παρόχου πήγα ΔΕΗ στο home online, όπως έγραφε πάνω στο συμβόλαιο και μου ήρθε τώρα λογαριασμός εξωφρενικός, 200 ευρώ για 15 μέρες ενω ελλειπα από το σπίτι, μιλά ε για μηδέν κατανάλωση, σπίτι λιγότερο από 100τμ επαρχία.  Πάνω μου γραφανε Γ1 με το ζόρι, ήδη έστειλα ραε και πάμε για δικαστήρια άμα δε το αλλάξουν.  Επιδότηση κράτους κτλ δεν είχε καν , δε ξέρω γιατί. 

Είχα κάνει αίτηση και συμβόλαιο πριν 40 μέρες περίπου.  Άμα δεν έχετε καλό δικηγόρο, προσέχετε. Δε φοβούνται τίποτα, βαράνε ωμά, βρήκαν ευκαιρία για πάρτυ όλες. Τώρα άντε να δούμε άμα μπλέξουμε με δικαστήρια. Μιλάμε για γραπτά συμβόλαια μέσω email που αποδεικνύονται όλα και πάλι δε φοβούνται. Προσοχή!!! 

έχει γραφτεί πάρα πολλές φορές, ειδικά το online θέλει προσοχή.
Και στην ενεργοποίηση και στην διατήρηση του.

Το σύστημα της ΔΕΗ είναι λίγο γτπ και σε πετάει με το παραμικρό έξω.

Είναι και ο βασικός λόγος για να συστήνεται το enter+ αυτό τον καιρό παρά το online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, georgewww είπε

  Επιδότηση κράτους κτλ δεν είχε καν , δε ξέρω γιατί. 

ήταν έναντι , θα μπουν στον εκκαθαριστικό (μαζί με τις ρήτρες αναπροσαρμογής)

38 λεπτά πριν, georgewww είπε

Εγώ έκανα αλλαγή παρόχου πήγα ΔΕΗ στο home online, όπως έγραφε πάνω στο συμβόλαιο και μου ήρθε τώρα λογαριασμός εξωφρενικός, 200 ευρώ για 15 μέρες ενω ελλειπα από το σπίτι, μιλά ε για μηδέν κατανάλωση, σπίτι λιγότερο από 100τμ επαρχία.  Πάνω μου γραφανε Γ1

γνωστό θέμα , η ΔΕΗ περίμενε οτι θα μπεις ο ίδιος στο ebill και θα ενεργοποιήσεις το online

μέσω ΡΑΕ δικαιώθηκαν

o yiankap έχει γράψει ένα πολύ ωραίο κείμενο , προσάρμοσέ το
https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58981634

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι είναι εκκαθαριστικος και η επιδότηση είναι 18 ευρώ ενώ η ρήτρα περίπου 150. 

Μπήκα από τότε ο ίδιος έβαλα όλες τις προϋποθέσεις και μηνιαίο λογαριασμό και πάγια εντολή με κάρτα κτλ όλα τα πάντα. Μίλησα τηλ 5-6 φορές μου λενε θα το προωθήσουμε στο αρμόδιο τμήμα, 7-8 email, το ίδιο λένε.  Το home online στο e-bill γράφει μόνιμα "υπό εξέταση". Δούλεμα κανονικό δηλαδή.  

Θα  στέλνω μέρα παρά μέρα email ασταμάτητα μέχρι να απαντήσουν. ΡΑΕ έχω ήδη στειλει, συμβόλαια κτλ τα πάντα. Για να δούμε. 

IMG-eadbc71ff933d31393f946384a124265-V.jpg

Screenshot_20220312-161854_Adobe Acrobat.jpg

Επεξ/σία από georgewww
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή πιο πάνω έγραψες για σπίτι στην επαρχία. Αν δεν είναι δηλωμένη η κατοικία ως κύρια στη φορολογική σου δήλωση ( σπίτι στο χωριο πχ) , από 1/1/22 δεν επιδοτείται από το κράτος. 

Η κατανάλωση βεβαίως που σου χρέωσαν για 15 μέρες, δείχνει υπερβολική.

Κι αν δεν έγινε κι αλλο λάθος, βλέπω αύξηση στην τιμή της κιλοβατώρας στο Γ1 0.11937;;;

Edit: χρεώθηκες με τιμή κλίμακας για καταναλώσεις >2000 εξου και η αυξημένη τιμή κιλοβατώρας. 

Πιστεύω πάντως θα δικαιωθείς Θα στο γυρίσουν σε online και θα κάνουν αναθεώρηση του λογαριασμού οπότε θα τα πάρεις πίσω...αν και με ταλαιπωρία , έτσι όπως τα έκαναν. 

 

Επεξ/σία από magdalhnh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, washcloud είπε

Το 50άρικο. +ότι δεν μπλέκεις όπως μπορείς να μπλέξεις με τα προαπαιτούμενα του Ονλάιν στο ebill.

...δεν είναι το ίδιο η ΔΕΗ του 65% της αγοράς "με τους άλλους". Θα πρέπει να πάνε τραγικά τα πράγματα με τον Ρώσο για να καταργήσουν τα σταθερά. Μέχρι τότε, η ΔΕΗ είναι "ο εθνικός πάροχος" (ακόμη και ιδιωτικοποιημένος) και ως τέτοιος λίγο δύσκολα θα κόψει τα σταθερά (υποχρεούνται να διατηρούν τέτοια). Τις τιμές θ' ανεβάσει απλώς (κι η πλάκα είναι ότι θα το κάνει περισσότερο επειδή θα γκαρίζουν οι άλλοι περί "αθέμιτου ανταγωνισμού"...).

Το 50ε ειναι τα παγια του εντερ+ ενω το ονλινε δινει 30Ε-12ετα παγια=18ε κερδος σε ρευμα τα προαπαιτουμενα;;; Συγνωμη που ρωταω απλα θελω να ξερω γιατι μερικες φορες δεν τα βλεπω ολα ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, georgewww είπε

Όχι είναι εκκαθαριστικος και η επιδότηση είναι 18 ευρώ ενώ η ρήτρα περίπου 150. 

ok ,όντως ότι να΄ναι ο λογαριασμός (edit1 μάλλον δε δικαιούσαι αν δεν είναι κύρια κατοικία)

edit2 και δεν είναι επιδότηση τα 18,69€ , είναι η έκπτωση ενέργειας 30% της ΔΕΗ στο Γ1

πάντως Δευτέρα πρωί κάνε αίτηση για νυχτερινό

12 λεπτά πριν, magdalhnh είπε

Επειδή πιο πάνω έγραψες για σπίτι στην επαρχία. Αν δεν είναι δηλωμένη η κατοικία ως κύρια στη φορολογική σου δήλωση ( σπίτι στο χωριο πχ) , από 1/1/22 δεν επιδοτείται από το κράτος. 

σωστά

9 λεπτά πριν, Brown είπε

Το 50ε ειναι τα παγια του εντερ+ ενω το ονλινε δινει 30Ε-12ετα παγια=18ε κερδος σε ρευμα τα προαπαιτουμενα;;; Συγνωμη που ρωταω απλα θελω να ξερω γιατι μερικες φορες δεν τα βλεπω ολα ευχαριστω

κατέβασε το excel , συμπλήρωσε τα 3 τετράμηνα και δες τι σου βγάζει . Περιλαμβάνει τα δώρα για τον πρώτο χρόνο

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο),

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το καλοκαίρι πάντως δε βλέπω να έχουμε διακοπές ρεύματος , απο blackout λογω υπερβολικής χρήσης κλιματιστικών, γιατί όλοι θα κρατάμε βεντάλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, magdalhnh είπε

Επειδή πιο πάνω έγραψες για σπίτι στην επαρχία. Αν δεν είναι δηλωμένη η κατοικία ως κύρια στη φορολογική σου δήλωση ( σπίτι στο χωριο πχ) , από 1/1/22 δεν επιδοτείται από το κράτος. 

Η κατανάλωση βεβαίως που σου χρέωσαν για 15 μέρες, δείχνει υπερβολική.

Κι αν δεν έγινε κι αλλο λάθος, βλέπω αύξηση στην τιμή της κιλοβατώρας στο Γ1 0.11937;;;

Πιστεύω πάντως θα δικαιωθείς Θα στο γυρίσουν σε online και θα κάνουν αναθεώρηση του λογαριασμού οπότε θα τα πάρεις πίσω...αν και με ταλαιπωρία , έτσι όπως τα έκαναν. 

 

Φυσικά και είναι κύρια. Στην ηρων ημουν και έπαιρνα κανονικά επιδότηση μέχρι τώρα. Απότι καταλαβα το κράτος σου λεει μεχρι 300kwh/μηνα αρα για 15 μερες μου δίνει μεχρι 150kwh. άρα 18 ευρώ. Το θέμα είνια οτι οι kwh βγήκαν με βαση τι τους είπα όταν έκανα την αίτηση δηλαδή μισο μήνα πριν γίνει η αλλαγή παρόχου. Εγώ 15/02 έφυγα απο το σπίτι και δεν έκαιγε τίποτα. 16 έγινε η αλλαγή (με πηραν απο δεδδηε και μου το ειπαν). Άρα απο τότε ζητημα να έχω κάψει 50kwh. Άρα κλεβουν στεγνά τον ηρων που ηταν προηγούμενος παροχος στον οποίο έκαψα αυτές τις kwh, και μετά κλεβουν εμένα που με τοσες kwh φυσικά δε μπορει να σε καλύψει η επιδότηση. Τους έστειλα τώρα οτι απο 16/02 που ξεκινήσατε τη μέτρηση, ειχα 22000 kwh ώστε να πληρώσω δεη 175 που και πάλι πολυ είναι. Κανονικά τη μέρα που κανουν την αλλαγή απο δεδηε πρεπει να κοιτανε το ρολοι και να δινουν αυτοί τις kwh στο νεο παροχο. Δηλαδή αμα τους ελεγα οτι εχω 99999999kwh λιγότερες... θα μου δίναν 99.000 ευρώ να βάλω στην τσέπη μου? Τραγική η όλη διαδικάσία οπως και να έχει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις δίκιο. Το νομιμο είναι να χρεώσουν σύμφωνα με τη μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ.

Επεξ/σία από magdalhnh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, magdalhnh είπε

Έχεις δίκιο. Το νιμιμο είναι να χρεώσουν σύμφωνα με τη μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ

Εγώ και που έφυγα από ΔΕΗ και πήγα ζενίθ με χρέωσαν σύμφωνα με τη μέτρηση που έκανα εγώ και πάλι που επέστρεψα ΔΕΗ , την φωτογραφία του μετρητή που τους έδωσα έλαβαν υπόψη. Επίσης τόσο στο συμβόλαιο της ζενίθ, όσο και της ΔΕΗ η εκπροσώπηση ξεκίνησε την επόμενη εργάσιμη που υπέγραψα το συμβόλαιο και όχι όταν ήρθε, αν ήρθε, ο ΔΕΔΗΕ να μετρήσει.

Επεξ/σία από vali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, georgewww είπε

Φυσικά και είναι κύρια.

τότε ναι είναι ότι να΄ναι ο λογαριασμός

14 λεπτά πριν, georgewww είπε

Απότι καταλαβα το κράτος σου λεει μεχρι 300kwh/μηνα αρα για 15 μερες μου δίνει μεχρι 150kwh. άρα 18 ευρώ.

περίπου

19 λεπτά πριν, georgewww είπε

Το θέμα είνια οτι οι kwh βγήκαν με βαση τι τους είπα όταν έκανα την αίτηση δηλαδή μισο μήνα πριν γίνει η αλλαγή παρόχου. Εγώ 15/02 έφυγα απο το σπίτι και δεν έκαιγε τίποτα. 16 έγινε η αλλαγή (με πηραν απο δεδδηε και μου το ειπαν). Άρα απο τότε ζητημα να έχω κάψει 50kwh. Άρα κλεβουν στεγνά τον ηρων που ηταν προηγούμενος παροχος στον οποίο έκαψα αυτές τις kwh, και μετά κλεβουν εμένα που με τοσες kwh φυσικά δε μπορει να σε καλύψει η επιδότηση.

μπλέξιμο η φάση , αλλά καλύτερα ,μιας και όταν γίνει διόρθωση σε online θα γλυτώσεις ρήτρα/επιδότηση του Ηρών

εκτός αν και ο Ηρών σε χρεώσει ίδιες κιλοβατώρες στον τελικό , μετά πάει μπαλάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...