Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, The_Judas είπε

edit: Επίσης η πάγια εντολή πληρωμής έχει κάποια χρέωση;

Συνήθως σε πάγια μέσω τραπεζικού λογαριασμού υπάρχει μια μικρή χρέωση (0.40-0.60€ ανά λογαριασμό, δεν είμαι σίγουρος).

Υπάρχει όμως δυνατότητα μέσω του ebill να δηλώσεις πάγια εντολή εξόφλησης από κάρτα οπότε νομίζω ότι γλυτώνεις εντελώς την παραπάνω χρέωση. Εγώ τώρα περιμένω να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου άρα δεν το έχω ακόμη επιβεβαίωσει, αν κάποιος άλλος γνωρίζει με σιγουριά ας μας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 2/3/2022 στις 8:07 ΜΜ, jimakos234 είπε

Χωρις να αποκλειω οτι ενδεχεται να εχει συμβει, κατα 99% μου φαινεται για fake news / λασπη απο ιδιωτες (ειδικα το κειμενο "Τα οφέλη των καταναλωτών από τα σταθερά τιμολόγια της ΔΕΗ εξανεμίζονται μόλις συμπληρωθεί το πρώτο εξάμηνο. Από την επόμενη ημέρα ο λογαριασμός επιστρέφει στην ρήτρα αναπροσαρμογής." -- 1.5 χρονο στους δικους μου ιδια τιμη εχουν στο Home enter) . Δεν λεω οτι ειναι αγια η ΔΕΗ, αλλα οκ, κατι θα ειχαμε δει και εδω. Αν μπορουσα να κανω ενα report την σελιδα για ενδεχομενη παραπληροφορηση, θα το εκανα με μια επιφυλαξη.

Και μόνο την πηγή (site) να δεις καταλαβαίνεις ότι δεν πρέπει να χαραμίσεις ούτε 10'' για να διαβάσεις τι λέει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, batatoudis είπε

Συνήθως σε πάγια μέσω τραπεζικού λογαριασμού υπάρχει μια μικρή χρέωση (0.40-0.60€ ανά λογαριασμό, δεν είμαι σίγουρος).

Υπάρχει όμως δυνατότητα μέσω του ebill να δηλώσεις πάγια εντολή εξόφλησης από κάρτα οπότε νομίζω ότι γλυτώνεις εντελώς την παραπάνω χρέωση. Εγώ τώρα περιμένω να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου άρα δεν το έχω ακόμη επιβεβαίωσει, αν κάποιος άλλος γνωρίζει με σιγουριά ας μας ενημερώσει.

Επιβεβαιώνω: Μέσα από το ebill παίζει αυτόματη εξόφληση στην λήξη του λογαριασμού, χωρίς επιβάρυνση (/νταβατζιλίκι)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, freestyoler93 είπε

Ειμαι στο enter εδω και ενα μηνα και μου ανοιξε επιλογη στο ebill αμα θελω να παω στο enter+.Αξιζει η μεταβαση?Αφου ειμαι ηδη στο enter θα παρω το 50% στον πρωτο λογαριασμο και το 50% στο παγιο για 6 μηνες ξερει κανεις?

Έχω το ENTER. Με δικά μου δεδομένα και κατανάλωση 2800KWh το 4μηνο (2200 K + 600 M) τον πρώτο χρόνο είμαι κερδισμένος 31 euro με το ENTER+. Μετα τον πρώτο χρόνο και κάθε επόμενο το ENTER+ θα είναι 32 ευρώ ακριβότερο.

Επίσης, άσχετο αλλά και σχετικό, μήπως ενεργοποιήσουν την ρήτρα αν αλλάξεις πρόγραμμα? Ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Pepelux71 είπε

Έχω το ENTER. Με δικά μου δεδομένα και κατανάλωση 2800KWh το 4μηνο (2200 K + 600 M) τον πρώτο χρόνο είμαι κερδισμένος 31 euro με το ENTER+. Μετα τον πρώτο χρόνο και κάθε επόμενο το ENTER+ θα είναι 32 ευρώ ακριβότερο.

Επίσης, άσχετο αλλά και σχετικό, μήπως ενεργοποιήσουν την ρήτρα αν αλλάξεις πρόγραμμα? Ξέρει κανείς?

Λογικά αν κάποιος έχει enter+ και λήξει, του χρόνου θα μπορεί να πάει σε άλλο πρόγραμμα για να αποφύγει τα υψηλά πάγια του + έτσι δεν είναι;

Οπότε μέχρι 31/3 μόνο συμφέρει το enter+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

Λογικά αν κάποιος έχει enter+ και λήξει, του χρόνου θα μπορεί να πάει σε άλλο πρόγραμμα για να αποφύγει τα υψηλά πάγια του + έτσι δεν είναι;

Οπότε μέχρι 31/3 μόνο συμφέρει το enter+.

Αρκεί να βρει τότε το ENTER όπως ισχύει σήμερα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Pepelux71 είπε

Αρκεί να βρει τότε το ENTER όπως ισχύει σήμερα :-)

Ούτως ή άλλως μετά από 1 χρόνο λήγει το πρόγραμμα (είτε είναι enter είτε enter+) και δεν θα ισχύει η σημερινή τιμή.

Μετά προφανώς και δεν ξέρουμε τι θα ισχύει.

Μπορεί να μην υπάρχει ούτε το enter ούτε το enter+ ή αν υπάρχουν σίγουρα θα έχουν διαφορετικούς όρους. Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα και να είναι πολύ φθηνότερα.

Εμένα χθες η υπάλληλος της ΔΕΗ μου έλεγε ότι μπορεί να τα αλλάξουν/καταργήσουν αυτά τα προγράμμα σχετικά σύντομα λόγω αυξήσεων (οκ μπορεί να ήθελε να τα προωθήσει αλλά κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τις τιμές).

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, The_Judas είπε

Ούτως ή άλλως μετά από 1 χρόνο λήγει το πρόγραμμα (είτε είναι enter είτε enter+) και δεν θα ισχύει η σημερινή τιμή.

Μετά προφανώς και δεν ξέρουμε τι θα ισχύει.

Μπορεί να μην υπάρχει ούτε το enter ούτε το enter+ ή αν υπάρχουν σίγουρα θα έχουν διαφορετικούς όρους. Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα και να είναι πολύ φθηνότερα.

Σωστό και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Pepelux71 είπε

Έχω το ENTER. Με δικά μου δεδομένα και κατανάλωση 2800KWh το 4μηνο (2200 K + 600 M) τον πρώτο χρόνο είμαι κερδισμένος 31 euro με το ENTER+

Δεν αξίζει καν να μπεις στην διαδικασία για τριάντα ευρώ (σε σχέση πάντα με τους βάρβατους λογαριασμούς που πληρώνεις). Τώρα αν αισθάνεσαι  άτυχος και πιστεύεις ότι θα σου σπάσει η τζαμαρία, θα σου χαλάσει η κλειδαριά και θα σου καεί καμία ασφάλεια μπορεί το + να σου φανεί χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν θα το σκεφτόμουνα, Πιό πολύ το έγραψα για να καταλάβει κάποιος τις απειροελάχιστες διαφορές μεταξύ ENTER και ENTER+. Συν ότι σαν νέο συμβόλαιο ENTER (μπήκα πριν 2 εβδομάδες) επιβεβαίωσα ότι θα ενεργοποιηθεί η ρήτρα αποχώρησης αν πατήσω το κουμπάκι παγίδα στο eBill για το ENTER+ που έσκασε μύτη και σε εμένα πριν 2 μέρες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vali είπε

Φαίνεται μέσα στο e-bill σε ποιο πρόγραμμα είσαι και πότε λήγει το συμβόλαιο. Εγώ έκανα την αίτηση 23/2 σε κατάστημα, σε 4 μέρες βγήκε τελικός λογαριασμός από τον προηγούμενο πάροχο και στο e-bill γράφει ότι είμαι στο enter+ μέχρι τις 23/2/2023

Να ευχαριστησω

τον @christos_75 κατα αρχη, @vali εγω εχω κανει αιτηση 8/3/22 για το "ΔΕΗ myHome Enter+", φυσικα ακομη δεν εχει ενεργοποιηθει και εχω ακομη "Γ1 Οικιακο".
Εαν θυμαμαι καλα πριν ανανεωσουν την ιστοσελιδα τους καπου εγραφε σε πιο προγραμμα εισαι
, τωρα δε γραφει καπου.
Εκει που αναφερει ο @christos_75 δεν εχει κατι γιατι οπως ειπα δεν εχει ενεργοποιηθει ακομη η αιτηση μου!
Απλα επειδη μαλλον την κοβω να μπαινω πλεον καθημερινα για να ελεγχω εαν ενεργηποιηθηκα, ηθελα να ξερω που να κοιτω, οποτε ειμαστε ενταξει προς το παρον!

Επεξ/σία από Christopher_B
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εστειλε η δεη να υπογραψω την συμβαση προμηθειας , πανω στο χαρτι λεει τιμολογιο γ1 οικιακο. εγω εχω επιλεξει το εντερ , παιζει ρολο αυτο που λεει η ετσι γραφουν γενικα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Pepelux71 είπε

Ούτε καν θα το σκεφτόμουνα, Πιό πολύ το έγραψα για να καταλάβει κάποιος τις απειροελάχιστες διαφορές μεταξύ ENTER και ENTER+. Συν ότι σαν νέο συμβόλαιο ENTER (μπήκα πριν 2 εβδομάδες) επιβεβαίωσα ότι θα ενεργοποιηθεί η ρήτρα αποχώρησης αν πατήσω το κουμπάκι παγίδα στο eBill για το ENTER+ που έσκασε μύτη και σε εμένα πριν 2 μέρες.

 

κι εμενα που ανοιξε το κουμπι για enter+ προσφατα,ενω εδω και 1 μηνα που μπηκα enter,δεν μου ειχε την επιλογη..

 

τους ατιμους...χωρια βεβαια,εχει αστερακι στην εκπτωση 50ευρω και 50% και λεει παρακατω,ισχυει για νεους πελατες ΔΕΗ(που εμεις μπηκαμε ηδη enter, δεν ειμαστε), και υπαρχων πελατες ΔΕΗ Γ1 ή Γ1Ν( που παλι δεν ειμαστε)

οποτε οποιος το πατησει και μαλλον θα πληρωσει ρητρα αποχωρησης και δεν θα παρει τις εκπτωσεις....

Επεξ/σία από lacta13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...