Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, rounsmith είπε

 

 

Λοιπόν επειδή σε μπέρδεψα θα τα πώ άλλη πιο αναλυτικά.

Προχώρησα σε αλλαγή παρόχου στις 28/1 από W&W σε ΔΕΗ και συγκεκριμένα myHomeOnline. 18/2 μου έστειλαν email από την ΔΕΗ ότι έγινε η αλλαγή. Μπήκα στο Ebill στις 22/2 και μου έλεγε το αίτημα σας για το myHomeOnline είναι υπό εξέταση και ενεργοποίησα ΠΑΛΙ την πάγια εντολή(ενώ την είχα βάλει με την αίτηση).

Καλώ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ από τις 22/2 και μου λένε το ίδιο ότι έχουμε προωθήσει το αίτημά σας στο αρμόδιο τμήμα και θα περιμένετε να σας πάρουν.

Οι μισοί μου λένε ότι θα χρεωθείτε από αρχή με χρεώσεις myHomeOnline και μόνο ένας που πραγματικά το παλικάρι του αξίζουν χίλια μπράβο μου είπε ότι δυστυχώς είστε Γ1Ν και είναι λάθος του συστήματος και το έχω στείλει να το διορθώσουν.

 

Τι να κάνω να πάω στην ΔΕΗ και να μου αλλάξουν συμβόλαιο αφού είμαι Γ1Ν σε enter+ ή να το ενεργοποιήσω από το ebill.

 

Σε γενικες γραμμες αν δεις  εδω ελεγα οτι το econtract εχει καθυστερησεις. Πιο απλα θα ηταν να πας σε καταστημα για home enter plus με το 50ρικο δωρο (η Γ1 και μεσα σε 2-3 μερες να μπορεις να ενεργοποιησεις το Online). Τωρα μεχρι να σε γυρισουν στο online Θα χρεωνεσε με Γ1Ν + ρητρα και θα πρεπει να το κυνηγησεις μεσω ΡΑΕ για να παρεις την διαφορα πισω (o yiankap έχει γράψει ένα πολύ ωραίο κειμενο , προσάρμοσέ το )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Σε γενικες γραμμες αν δεις  εδω ελεγα οτι το econtract εχει καθυστερησεις. Πιο απλα θα ηταν να πας σε καταστημα για home enter plus με το 50ρικο δωρο (η Γ1 και μεσα σε 2-3 μερες να μπορεις να ενεργοποιησεις το Online). Τωρα μεχρι να σε γυρισουν στο online Θα χρεωνεσε με Γ1Ν + ρητρα και θα πρεπει να το κυνηγησεις μεσω ΡΑΕ για να παρεις την διαφορα πισω (o yiankap έχει γράψει ένα πολύ ωραίο κειμενο , προσάρμοσέ το )

 

Εγώ αυτή την στιγμή είμαι σε ΔΕΗ μετά την αλλαγή από W&W. Απλά για αυτό που τους δέρνει αντί να με βάλουν myHomeOnline με έβαλαν Γ1Ν. 

Οπότε κάθομαι στα αυγά μου και περιμένω να με κάνουν myhomeonline ή πάω από εκεί να με κάνουν enter+?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να βοηθήσω όσο μπορώ, θα σας παραθέσω το δικό μου παράδειγμα και του πόσο τελικά ωφελήθηκα που επέλεξα σταθερό πρόγραμμα ΔΕΗ.

Θα ήθελα άλλη μια φορά να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά εδώ με τις απόψεις που παρέθεσαν και μου έδωσαν να καταλάβω 5 πράγματα, αλλά κυρίως τους 2 γνωστούς αγνώστους @washcloud & @korakios

Λοιπόν σας παραθέτω τον προτελευταίο λογαριασμό στο ΦΣ και τον 1ο στην ΔΕΗ, που έχουν παρόμοιες καταναλώσεις και παρόμοιες ημέρες κατανάλωσης (δεν θα μπορούσε να υπάρχει καλύτερο μέτρο σύγκρισης).

Επιγραμματικά:

  1. Στον λογαριασμό της ΔΕΗ, θα προστεθούν και 30€, που αφορούν την έκπτωση εισαγωγής στο νέο πρόγραμμα
  2. Ο λογαριασμός της ΦΑ, αφορά το τέλος της χρονιάς, άρα λογικά σήμερα θα ερχόταν ίσως ακριβότερος
  3. Η διαφορά, πάντως είναι στα 45€
  4. 'Έστω και αν δεν πρόλαβα τα αρχικά σταθερά,...με σώσατε
  5. Spoiler

    image.png.bc2479db44f9243fa395464172833362.png

     

  6. Spoiler

    image.png.8a612f415576cc98b03b77e49414958a.png

     

Επεξ/σία από akisdg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rounsmith είπε

Εγώ αυτή την στιγμή είμαι σε ΔΕΗ μετά την αλλαγή από W&W. Απλά για αυτό που τους δέρνει αντί να με βάλουν myHomeOnline με έβαλαν Γ1Ν. 

Οπότε κάθομαι στα αυγά μου και περιμένω να με κάνουν myhomeonline ή πάω από εκεί να με κάνουν enter+?

ότι προτιμάς , τις πληροφορίες τις πήρες , κράτα ακόμα μία μήπως και σε συμφέρει (προς το παρών)

το Γ1Ν

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rounsmith είπε

Εγώ αυτή την στιγμή είμαι σε ΔΕΗ μετά την αλλαγή από W&W. Απλά για αυτό που τους δέρνει αντί να με βάλουν myHomeOnline με έβαλαν Γ1Ν. 

Οπότε κάθομαι στα αυγά μου και περιμένω να με κάνουν myhomeonline ή πάω από εκεί να με κάνουν enter+?

Ανοιγεις αμεσα αιτημα στο myrae που θα τους κινητοποιησει λιγο πιο επισημα αντιστοιχα, προσαρμοζοντας το κειμενο απο την προηγουμενη μου αναρτηση. Εκτος αν δεν εχεις θεμα να σε χρεωνουν σε Γ1 μεχρι να βγαλεις ακρη.
Αλλιως καταστημα και enter plus.

Προσωπικη εμπειρια, ειχα κανει αιτημα αρχες νοεμβρη ηλεκτρονικα στο online, κοντα στα τελη του ιδιου μηνα ακομα υπο εξεταση ηταν και θα εχανα τις τιμες τις παλιες. Πηγα σε καταστημα, εβαλα το παλιο Enter αυθημερων, και ουτε γατα ουτε ζημια για 0,01 διαφορα και λιγο πιο ψηλο παγιο. (+εκπτωσεις συνεπειας κλπ). Μεχρι και σημερα μου δειχνει υπο εξεταση το online, αν και ειμαι με διετες στο enter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Ανοιγεις αμεσα αιτημα στο myrae που θα τους κινητοποιησει λιγο πιο επισημα αντιστοιχα, προσαρμοζοντας το κειμενο απο την προηγουμενη μου αναρτηση. Εκτος αν δεν εχεις θεμα να σε χρεωνουν σε Γ1 μεχρι να βγαλεις ακρη.
Αλλιως καταστημα και enter plus.

Προσωπικη εμπειρια, ειχα κανει αιτημα αρχες νοεμβρη ηλεκτρονικα στο online, κοντα στα τελη του ιδιου μηνα ακομα υπο εξεταση ηταν και θα εχανα τις τιμες τις παλιες. Πηγα σε καταστημα, εβαλα το παλιο Enter αυθημερων, και ουτε γατα ουτε ζημια για 0,01 διαφορα και λιγο πιο ψηλο παγιο. (+εκπτωσεις συνεπειας κλπ). Μεχρι και σημερα μου δειχνει υπο εξεταση το online, αν και ειμαι με διετες στο enter

 

Σε ευχαριστώ! Πάω Πέμπτη από κατάστημα να βάλω το enter plus.

Τελευταία ερώτηση. Ο οριστικός από W&W θα πληρωθεί με διακανονισμό (μου λένε για να γίνει διακανονισμός πρέπει να περάσει η ημερομηνία πληρωμής που είναι η 16/3). Αν πάω από την ΔΕΗ αφου είμαι Γ1 θα χρειαστεί να τους πάω λογαριασμό τελευταίο προμηθευτή ή διακανονισμό? Ή απλά να τους πάω λογαριασμό ιανουαρίου και τα υπόλοιπα χαρτιά? Η απλά επειδή θα με δουν είμαι Γ1Ν θα με αλλάξουν σε homeenter+ χωρίς την χαρτούρα? Δεν θέλω να πάω τσάμπα Πέμπτη στην ΔΕΗ επειδή είναι ότι να ναι.

Επεξ/σία από rounsmith
Βρισιά :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, rounsmith είπε

 

Σε ευχαριστώ! Πάω Πέμπτη από κατάστημα να βάλω το enter plus.

Τελευταία ερώτηση. Ο οριστικός από W&W θα πληρωθεί με διακανονισμό (μου λένε για να γίνει διακανονισμός πρέπει να περάσει η ημερομηνία πληρωμής που είναι η 16/3). Αν πάω από την ΔΕΗ αφου είμαι Γ1 θα χρειαστεί να τους πάω λογαριασμό τελευταίο προμηθευτή ή διακανονισμό? Ή απλά να τους πάω λογαριασμό ιανουαρίου και τα υπόλοιπα χαρτιά? Η απλά επειδή θα με δουν είμαι Γ1Ν θα με αλλάξουν σε homeenter+ χωρίς την χαρτούρα? Δεν θέλω να πάω τσάμπα Πέμπτη στην ΔΕΗ επειδή είναι ότι να ναι.

....δυστυχώς δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος να σου δώσει σίγουρη απάντηση, ούτε καν κι αν δουλεύει στην ΔΕΗ, καθώς (και πάλι δυστυχώς) εξαρτάται από το τί θα κάνουν στο συγκεκριμένο κατάστημα που θα πας (τί γνωρίζουν, τί τους επιτρέπεται, τί IQ έχουν, τί χαρακτήρα,,,,και άλλα). Γι' αυτό όπως ήδη σου είπα, πάρε μαζί σου όσα περισσότερα χαρτιά μπορείς (αφού ούτως ή άλλως θα πας) και,,,,καλή τύχη. Να είσαι ΟΣΟ πιο "μαλακός" μπορείς μαζί τους (το "ό,τι να 'ναι" κράτα το για εδώ), όσο μπορείς πιο "συνεργάσιμος", ήρεμος, για να πχ τους ζητήσεις, αν κάπου κολλήσουν, να μιλήσεις με κάποιον προϊστάμενο κλπ. Προφανώς σου λέω αυτοννόητα πράγματα, αλλά επειδή τις μέρες που ζούμε (ειδικά μετά τις 24/2) είναι ΟΛΟΙ στην τσίτα, στο τονίζω γιατί πλέον ΟΛΟΙ θέλουν "ειδική μεταχείριση", ΜΠΑΣ και γίνει η δουλειά σου (πχ λίγο πιο νωρίς κόντεψα ν' αρπαχτώ με μία υπάλληλο σουπερμάρκετ, την οποία την "ξέρω" ως πελάτης χρόνια τώρα, και η οποία ήταν η πιο κουλ και συγκαταβατική, έβρισκε λύσεις κλπ αλλά τελευταία "γυαλίζει το μάτι της" - ή τις προάλλες πάλι σε σουπερμάρκετ, σεκιουριτάς που επίσης "ξέρω" κι έχουμε και μια κουβέντα, ενώ γενικά ήταν προσεκτικός σε τέτοια περιστατικά, μόνο που δεν,,,έφαγε ζωντανή κάποια που την έπιασαν να κλέβει, πράγμα που μπορεί μέχρι και την δουλειά να του στοιχίσει και το ξέρει, αν του έκανε η άλλη μήνυση κτκλτκλ.). ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ, σου τονίζω να πας "όσο πιο επαγγελματικά και ήρεμα μπορείς", και να προσπαθήσεις μέσα στο κατάστημα να βγάλεις άκρη. Μπορεί και να βγει - μπορεί και τελικά να πας τσάμπα. Μην "τρελλαθείς" όμως και προχώρα παρακάτω. Πρότεινέ τους λύσεις, κι αν κάτσει, έκατσε. Για 'μένα, καλύτερα να πας την Πέμπτη, ρισκάροντας να χρειαστεί να ξαναπάς μετά τις 16/3.

Κατά τ' άλλα, η δική μου γνώμη ,ναι είναι να πας εκεί και να τους πεις επιτόπου ν' ακυρώσετε την αίτηση για το Ονλάιν και να προχωρήσετε για Έντερ+, σε πρώτη φάση. Κι αν τελικά ΔΕΝ τους κάνει ο τελευταίος εξοφλημένος από W&V, oύτε ο ανεξόφλητος τελικός, ρώτα τους μέχρι κι αν δέχονται να τους τον προσκομίσεις μετά τις 16/3 (ΝΟΜΙΖΩ μπορούν να προχωρήσουν την διαδικασία, και να βάλουν σημείωση για "δικαιολογητικά σε εκκρεμότητα"). Μακάρι να μπορέσεις να τελειώσεις την Πέμπτη και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, washcloud είπε

....δυστυχώς δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος να σου δώσει σίγουρη απάντηση, ούτε καν κι αν δουλεύει στην ΔΕΗ, καθώς (και πάλι δυστυχώς) εξαρτάται από το τί θα κάνουν στο συγκεκριμένο κατάστημα που θα πας (τί γνωρίζουν, τί τους επιτρέπεται, τί IQ έχουν, τί χαρακτήρα,,,,και άλλα). Γι' αυτό όπως ήδη σου είπα, πάρε μαζί σου όσα περισσότερα χαρτιά μπορείς (αφού ούτως ή άλλως θα πας) και,,,,καλή τύχη. Να είσαι ΟΣΟ πιο "μαλακός" μπορείς μαζί τους (το "ό,τι να 'ναι" κράτα το για εδώ), όσο μπορείς πιο "συνεργάσιμος", ήρεμος, για να πχ τους ζητήσεις, αν κάπου κολλήσουν, να μιλήσεις με κάποιον προϊστάμενο κλπ. Προφανώς σου λέω αυτοννόητα πράγματα, αλλά επειδή τις μέρες που ζούμε (ειδικά μετά τις 24/2) είναι ΟΛΟΙ στην τσίτα, στο τονίζω γιατί πλέον ΟΛΟΙ θέλουν "ειδική μεταχείριση", ΜΠΑΣ και γίνει η δουλειά σου (πχ λίγο πιο νωρίς κόντεψα ν' αρπαχτώ με μία υπάλληλο σουπερμάρκετ, την οποία την "ξέρω" ως πελάτης χρόνια τώρα, και η οποία ήταν η πιο κουλ και συγκαταβατική, έβρισκε λύσεις κλπ αλλά τελευταία "γυαλίζει το μάτι της" - ή τις προάλλες πάλι σε σουπερμάρκετ, σεκιουριτάς που επίσης "ξέρω" κι έχουμε και μια κουβέντα, ενώ γενικά ήταν προσεκτικός σε τέτοια περιστατικά, μόνο που δεν,,,έφαγε ζωντανή κάποια που την έπιασαν να κλέβει, πράγμα που μπορεί μέχρι και την δουλειά να του στοιχίσει και το ξέρει, αν του έκανε η άλλη μήνυση κτκλτκλ.). ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ, σου τονίζω να πας "όσο πιο επαγγελματικά και ήρεμα μπορείς", και να προσπαθήσεις μέσα στο κατάστημα να βγάλεις άκρη. Μπορεί και να βγει - μπορεί και τελικά να πας τσάμπα. Μην "τρελλαθείς" όμως και προχώρα παρακάτω. Πρότεινέ τους λύσεις, κι αν κάτσει, έκατσε. Για 'μένα, καλύτερα να πας την Πέμπτη, ρισκάροντας να χρειαστεί να ξαναπάς μετά τις 16/3.

Κατά τ' άλλα, η δική μου γνώμη ,ναι είναι να πας εκεί και να τους πεις επιτόπου ν' ακυρώσετε την αίτηση για το Ονλάιν και να προχωρήσετε για Έντερ+, σε πρώτη φάση. Κι αν τελικά ΔΕΝ τους κάνει ο τελευταίος εξοφλημένος από W&V, oύτε ο ανεξόφλητος τελικός, ρώτα τους μέχρι κι αν δέχονται να τους τον προσκομίσεις μετά τις 16/3 (ΝΟΜΙΖΩ μπορούν να προχωρήσουν την διαδικασία, και να βάλουν σημείωση για "δικαιολογητικά σε εκκρεμότητα"). Μακάρι να μπορέσεις να τελειώσεις την Πέμπτη και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο.

Σε ευχαριστώ είσαι θεός , μαζί με τους όλους τους άλλους που ασχολείστε με αγνώστους και πώς μπορείτε να τους βοηθήσετε να μην χάνουν λεφτά.

 

Τα παίρνω όλα παραμάσχαλα και πάω Πέμπτη από εκεί(σαν τον τσάκωνα που πήγαινε στον Τράπεζα να πάρει δάνειο φάση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, rounsmith είπε

Τα παίρνω όλα παραμάσχαλα και πάω Πέμπτη από εκεί(σαν τον τσάκωνα που πήγαινε στον Τράπεζα να πάρει δάνειο φάση).

....μάλλον "η ζωή αντιγράφει την τέχνη" είναι η φάση....:-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα, τελικα η εκπτωση της κυβερνησης " Πίστωση ΤΕΜ " επαψε να ισχυει για εμας με προγραματα home enter kai online?

Επεξ/σία από Dimperor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dimperor είπε

καλησπέρα, τελικα η εκπτωση της κυβερνησης " Πίστωση ΤΕΜ " επαψε να ισχυει για εμας με προγραματα home enter kai online?

 

2 ώρες πριν, korakios είπε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο site της δεη αναφερει τα δικαιολογητικα που πρεπει να προσκομισεις στο καταστημα για αλλαγη προμηθευτη στο ρευμα.

Για το αεριο δεν εχω δει κατι? το εχω βρει κανεις το λεει καπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nikos121 είπε

στο site της δεη αναφερει τα δικαιολογητικα που πρεπει να προσκομισεις στο καταστημα για αλλαγη προμηθευτη στο ρευμα.

Για το αεριο δεν εχω δει κατι? το εχω βρει κανεις το λεει καπου?

Από έγγραφα

Ταυτότητα φωτοτυπία μπρος πισω

τελευταιος λογαριασμος και αποδειξη πληρωμης

2 φωτογραφίες τον μετρητή μια κοντινή μια λίγο πιο μακρινή (εκτυπωμένες) 

Επισης

(αν είσαι ενοικιαστής)

μισθωτηριο από ταχιςς 

ΕΠΙΣΗΣ

Δικό σου αφμ-τηλ-ΔΟΥ-διεύθυνση-mail

και του ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ 

αφμ-ΔΟΥ -διεύθυνση-τηλέφωνο. 
νομιζω δεν ξέχασα κάτι. Το έκανα πρόσφατα και τα έχω φρέσκα. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, agaviot είπε

Από έγγραφα

Ταυτότητα φωτοτυπία μπρος πισω

τελευταιος λογαριασμος και αποδειξη πληρωμης

2 φωτογραφίες τον μετρητή μια κοντινή μια λίγο πιο μακρινή (εκτυπωμένες) 

Επισης

(αν είσαι ενοικιαστής)

μισθωτηριο από ταχιςς 

ΕΠΙΣΗΣ

Δικό σου αφμ-τηλ-ΔΟΥ-διεύθυνση-mail

και του ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ 

αφμ-ΔΟΥ -διεύθυνση-τηλέφωνο. 
νομιζω δεν ξέχασα κάτι. Το έκανα πρόσφατα και τα έχω φρέσκα. 
 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dimperor είπε

καλησπέρα, τελικα η εκπτωση της κυβερνησης " Πίστωση ΤΕΜ " επαψε να ισχυει για εμας με προγραματα home enter kai online?

Εμένα, από το κατάστημα με διαβεβαίωσαν ότι ισχύουν όλες οι εκπτώσεις ΚΑΙ δεν υπάρχει η ρήτρα ΚΑΙ κλειδώνεις  0,18kwh αυτή τη στιγμή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...