Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, akalokat είπε

Ερώτηση : Σε εκκαθαριστικό myHomeEnter περιλαμβάνει ρήτρα αναπροσαρμογής. Είναι λογικό ? 

Αν περιλαμβάνει και κατανάλωση ρεύματος με το προηγούμενο κυμαινόμενο πρόγραμμα, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Αν περιλαμβάνει και κατανάλωση ρεύματος με το προηγούμενο κυμαινόμενο πρόγραμμα, ναι.

Ναι από τους 3 μήνες είναι μέσα 25 μέρες του Νοεμβρίου. Μετά το ενεργοποίησα, λίγο πριν ανέβουν οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι λιγο ακυρο αλλά, το home online δεν μπορώ να το κάνω/ επισπεύσω απο το κατάστημα;; Το βιάζομαι γενικά.. (δεν έχω κωδικούς δεη απο παλιά αν υπήρχαν και έχει γίνει και αλλαγή ονόματος)

Επεξ/σία από franky10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^...ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ (για να γίνει πιθανώς γρηγορότερα η μετάβαση) να πας σε κατάστημα, αφού είσαι σε άλλο πάροχο.

Ακόμη και ebill παλιό να είχες.

Φρόντισε μόνο να έχεις τα σχετικά χαρτιά. Ειδικά (εξοφλημένο) τον τελευταίο λογαριασμό που ήρθε, απόδειξη εξόφλησης και φωτό από τον μετρητή με τις ενδείξεις.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, akalokat είπε

Ναι από τους 3 μήνες είναι μέσα 25 μέρες του Νοεμβρίου. Μετά το ενεργοποίησα, λίγο πριν ανέβουν οι τιμές.

Ε, τότε, απάντησες μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,
εχθες εκανα αυτη την αναρτηση στο "Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?",

"Γεια σας,

πριν λιγες ημερες μου τηλεφωνησαν απο τη ΔΕΗ για να μου προτεινουν το προγραμμα "myHome Enter+".
Επειδη δεν εχω ψαχτει με τις χρεωσεις αλλα μου ηρθε το εγκεφαλικο οπως κια για τους περισσοτερους με τον τελευταιο εκκαθαριστικο, τους ειπα οτι θελω λιγο χρονο πριν αποφασισω και να με παρουν καποια αλλη στιγμη τη τρεχουσα εβδομαδα.

Βρηκα την αναρτηση σας εδω και διαβασα αρκετες σελιδες, ειδα και το "xl" που εχει δημιουργησει ο συμφορουμιτης, συγχαρητηρια, αλλα καπου εδω αρχισα να βλεπω οτι ειτε με το "Γ1" που εχω, ειτε με το "myHome Enter+", τα χρηματα ειναι σχεδον ιδια προς το παρον.

Βαζω συνημμενο το λογαριασμο και εαν μπορειτε να βοηθησετε λιγο να ξεκαθαρισω την κατασταση θα σας ημουν υποχρεος!
Βλεπω καλα οτι ειμαι πανω κατω στα ιδια ή υπολογιζω λαθος?

Χαιρετισμους
"

---Μετα απο καποιες απαντησεις και διευκρινησεις που ελαβα, σας ευχαριστω ολους, καταλαβα οτι για να εχω μια σωστη συγκριση ενος 4μηνου μεταξυ "ΔΕΗ Γ1" και "ΔΕΗ myHome Enter+" θα πρεπει
---για "Γ1" να κανω υπολογισμους με 0,29 τη KWh και
---για το "ΔΕΗ myHome Enter+" να βαλω στα πεδια "Α, Β και Γ" του xl την καταναλωση σε KWh του 4 μηνου διερμενη δια 3, ωστε να εχω μια εικονα 4μηνου απο τους υπολογισμους του αρχειου, δηλαδη εαν ειχα 3000 KWh το 3μηνο, να βαλω απο "1000 σε Α", "1000 σε Β" και "1000 στο Γ".
---Το τελευταιο το αναφερω γιατι ο δημιουργος του αρχειου xl μου ειπε οτι καλυτερα ειναι να εχει νουμερα και στα τρια 3μηνα ωστε να γινεται σωστα ο υπολογισμος σε σχεση με τους εναλλακτικους, αν δε κανω λαθος αλλα και για εχω μια συγκριση 3μηνου ωστε να δω το κερδος καλυτερα οπως πιστευω.

---Επισης εαν καταλαβα καλα η αλλαγη ρολογιου για να μετρα και νυχτερινο πρεπει να πληρωθει στη ΔΕΔΔΗΕ μετρητης ή τελος παντων σε αυτους και δε θα μπει σε λογαριασμο, σωστα?

---Αλλη ερωτηση, εαν κανεις online την αιτηση για το "myHome Enter+" απο ποτε μετρα, πρεπει για παραδειγμα να καταχωρησεις καπου το τι KWh εχει ο μετρητης?

---Και οσο αφορα το νυχτερινο, οταν βαλεις ρολοι κου το καταγραφη, πως γινεται η καταγραφη, δηλαδη πως υπολογιζεται, καταγραφει τις ενδειξεις και μπορεις και ο ιδιος να τις δεις, γινεται αυτοματα, μπορει να το δει μονο αυτος που περνα και γραφει τις ενδειξεις μονο?

Παρακαλω μια επιβεβαιωση θα ηθελα για το παραπανω και μια πληροφορια/επιβεβαιωση και για το οτι το "GreenPass" ειναι μονο για Αττικη για να μην ασχοληθω?

Ευχαριστω

2022-02-03_Redacted_compressed.pdf

Επεξ/σία από Christopher_B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, washcloud είπε

^...ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ .....

 απόδειξη εξόφλησης και φωτό από τον μετρητή με τις ενδείξεις.

Τα έχω ξανακάνει washcloud, τωρα μετανιώνω που δεν έκανα και αυτό το σπιτι στο παλιο εντερ/ονλαιν απλά είχα ραντεβου σήμερα και λεω μηπως το παω για ονλαιν αφου συμφερει καλύτερα και φάω ήττα σε κατάστημα. είδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, washcloud είπε

^...ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ (για να γίνει πιθανώς γρηγορότερα η μετάβαση) να πας σε κατάστημα, αφού είσαι σε άλλο πάροχο.

Ακόμη και ebill παλιό να είχες.

Φρόντισε μόνο να έχεις τα σχετικά χαρτιά. Ειδικά (εξοφλημένο) τον τελευταίο λογαριασμό που ήρθε, απόδειξη εξόφλησης και φωτό από τον μετρητή με τις ενδείξεις.

Εγώ τελικά θα πάω Πέμπτη στο κατάστημα.

Έχω εξοφλημένο λογαριασμό Ιανουαρίου από Watt And Wolt μετά έκανα την σύνδεση σε ΔΕΗ.

Θα πάω σήμερα να κάνω διακανονισμό με Watt and Wolt γιατί ο λογαριασμός ο τελικός ήρθε 400+.(Θα ζητήσω χαρτί διακανονισμού σε περίπτωση που μου το ζητήσουν στην ΔΕΗ.)

Επειδή ήδη έχω πάει στην ΔΕΗ να τους πάω όλα τα χαρτιά που ζητάνε αλλά τον λογαριασμό του Ιανουαρίου της Watt and Wolt? 'Η απλά επειδή είμαι πελάτης ΔΕΗ θα με αλλάξουν στο enter + ?

 

Υ.Γ.1. Θα εκτυπώσω όλα τα χαρτιά σήμερα που λένε ότι χρειάζονται τα έχω ήδη από την αίτηση που έκανα για το myhomeonline.

Υ.Γ.2. Την εγγύηση την παίρνω πίσω αν βάλω πάγια εντολή?(τα 100€ δηλαδή).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, popopo είπε

Πόσες μέρες απαιτούνται για αλλαγή παρόχου σε ΔΕΗ μέσω ραντεβού σε κατάστημα;

Καλημερα... Συνηθως 2-5 μερες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, rounsmith είπε

 

Υ.Γ.2. Την εγγύηση την παίρνω πίσω αν βάλω πάγια εντολή?(τα 100€ δηλαδή).

 

Στο παλιό enter που ενεργοποίησα εγώ αρχές Δεκέμβρη νομίζω, έπαιρνες πισω την εγγύηση στον πρώτο λογαριασμό. Δεν νομίζω ότι θα έχει αλλάξει κάτι στο νέο. Αν δεν μένεις σε δικό σου σπίτι πρόσεξε το μισθωτήριο να είναι από το taxis κια όχι τα παλιά χειρόγραφα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, συγνώμη αν έχει ειπωθεί ξανά, αλλά εσείς βλέπετε επιλογή για την πάγια εντολή (αλλαγή κάρτας) στο ebill;

Μετά την αναβάθμιση του συστήματος δεν φαίνεται κάπου ούτε η κάρτα που έχω καταχωρίσει ούτε η επιλογή για αλλαγή της, εκτός αν κάτι δεν βλέπω σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW έφαγα άκυρο απο κατάστημα για το home online και ρωτησα αν μπορουσα να κάνω το enter και να το αλλαξω σε online και απάντησαν πως θα χρεωθώ ρήτρα αποχώρησης. (το ίδιο και στο τηλεφωνο που πήρα) αναγκαστικά περιμένω την ολοκλήρωση απο το e-contract

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, black_orchid είπε

Καλημέρα, συγνώμη αν έχει ειπωθεί ξανά, αλλά εσείς βλέπετε επιλογή για την πάγια εντολή (αλλαγή κάρτας) στο ebill;

Μετά την αναβάθμιση του συστήματος δεν φαίνεται κάπου ούτε η κάρτα που έχω καταχωρίσει ούτε η επιλογή για αλλαγή της, εκτός αν κάτι δεν βλέπω σωστά.

εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα.

δεν υπαρχει η επιλογη ξαφνικα ενω την περασμενη εβδομαδα την εβλεπα και επειδη δεν ημουν ακομα ενεργοποιημενος δεν καταχωρησα κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, black_orchid είπε

Καλημέρα, συγνώμη αν έχει ειπωθεί ξανά, αλλά εσείς βλέπετε επιλογή για την πάγια εντολή (αλλαγή κάρτας) στο ebill;

Μετά την αναβάθμιση του συστήματος δεν φαίνεται κάπου ούτε η κάρτα που έχω καταχωρίσει ούτε η επιλογή για αλλαγή της, εκτός αν κάτι δεν βλέπω σωστά.

Μέχρι εχθές το έβλεπα ,σήμερα όχι 

Και σήμερα είναι η μέρα που πρέπει να τραβήξει λεφτά να πληρωθεί ο λογαριασμός ,ειδωμεν 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...