Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, barimagas είπε

Και μια άλλη ερώτηση: με κοινωνικό τιμολόγιο παίρνεις επιπλέον έκπτωση στο home enter; Να το κάνω στο πατρικό θέλω.

ναι , αρκεί να τηρείς προϋποθέσεις και όρια , συνέχεια στο άλλο θέμα αν είναι

53 λεπτά πριν, barimagas είπε

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι λοιπουν οι εκπτώσεις τους κράτους

 

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Σήμερα βγήκε ο 1ος λογαριασμός στο myhome online και όπως δυστυχώς το φοβόμουν, υπάρχει μια μικρή χρέωση στο Γ1. Υποθέτω πως η ρήτρα θα έρθει στον εκκαθαριστικό. Με αυτή την μικρή χρέωση, έχετε περίπου εικόνα πόσο αυτή θα είναι? Επίσης αξίζει να στείλω έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού, για να γίνει διόρθωση και να χρεωθώ από την αρχή στο online καθώς αυτό ήταν το αίτημά μου για μεταφορά από άλλον πάροχο ή είναι τόσο μικρό το λάθος που τσάμπα θα μπω στην όλη διαδικασία, ανταλλαγής επικοινωνίας και αλληλογραφίας για να βγάλω άκρη? 

Τέλος από ότι φαίνεται έκανα γενικά σωστή επιλογή, γιατί με την ίδια κατανάλωση στο ΦΑ, τον Δεκέμβριο είχα πληρώσει 180€ περίπου. Άρα έκανα άμεσα την απόσβεση της ποινής αποχώρησης (60€+ΦΠΑ14,40€)!!!.

Spoiler

image.png.931d1129f2890a9a91d677c64d42f494.png

 

Spoiler

image.png.0e6b209a2b50bb8265c5b42c0f3402f6.png

 

 

Επεξ/σία από akisdg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, barimagas είπε

Τελικά όντως υσχυει ότι αν δεν είναι στο όνομα σου το ακίνητο δεν παίρνεις την έκπτωση;

Μια η άλλη μου ήρθε με nrg, όσο καιρό ήμουν έπαιρνα τις εκπτώσεις.

με κοινωνικό τιμολόγιο παίρνεις επιπλέον έκπτωση στο home enter;

...έχεις μπερδέψει διάφορα πράγματα :

...δεν είναι ότι δεν παίρνεις επιδότηση όταν δεν είναι στο όνομά σου το ακίνητο - δεν παίρνεις επιδότηση (η οποία δίνεται από 1-1-22 ΜΟΝΟ στα ρητροπρογράμματα) αν δεν είναι η στην εφορία δηλωμένη η κατοικία ως ΚΥΡΙΑ. Και φυσικά και ισχύει ο συγκεκριμένος "κόφτης" (η "κύρια κατοικία") που βάλανε από 1-1-22.

...οι εκπτώσεις στα σταθερά (που ήταν ψίχουλα), ΔΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ alright, αλλά μέχρι 31-12-21. (...μήπως ήσουν σε "ρητροπρόγραμμα" στην NRG; Επειδή λες "μία-ή-άλλη μου 'ρθε. Εκτός κι αν ήσουν σε σταθερό με παλιές τιμές - καλές - και "το λήξανε" με προοπτική να σε βάλουν σε κυμαινόμενο κι έφυγες, άρα δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα,,,πρώην πρόγραμμα, με τις σημερινές συνθήκες...

...με κοινωνικό τιμολόγιο (όντως) παίρνεις επιπλέον επιδότηση, ΣΕ ΡΗΤΡΟΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΩΣ. Το Έντερ, είναι σταθερό (και παίρνεις μόνο την έκπτωση του ΚΟΤ=0,045 ή 0,075, ανάλογα αν είσαι δικαιούχος ΚΟΤ-Α ή Β), που όπως είπαμε ΔΕΝ επιδοτείται πλέον.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, washcloud είπε

...έχεις μπερδέψει διάφορα πράγματα :

...δεν είναι ότι δεν παίρνεις επιδότηση όταν δεν είναι στο όνομά σου το ακίνητο - δεν παίρνεις επιδότηση (η οποία δίνεται από 1-1-22 ΜΟΝΟ στα ρητροπρογράμματα) αν δεν είναι η στην εφορία δηλωμένη η κατοικία ως ΚΥΡΙΑ. Και φυσικά και ισχύει ο συγκεκριμένος "κόφτης" (η "κύρια κατοικία") που βάλανε από 1-1-22.

...οι εκπτώσεις στα σταθερά (που ήταν ψίχουλα), ΔΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ alright, αλλά μέχρι 31-12-21. (...μήπως ήσουν σε "ρητροπρόγραμμα" στην NRG; Επειδή λες "μία-ή-άλλη μου 'ρθε. Εκτός κι αν ήσουν σε σταθερό με παλιές τιμές - καλές - και "το λήξανε" με προοπτική να σε βάλουν σε κυμαινόμενο κι έφυγες, άρα δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα,,,πρώην πρόγραμμα, με τις σημερινές συνθήκες...

...με κοινωνικό τιμολόγιο (όντως) παίρνεις επιπλέον επιδότηση, ΣΕ ΡΗΤΡΟΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΩΣ. Το Έντερ, είναι σταθερό (και παίρνεις μόνο την έκπτωση του ΚΟΤ=0,045 ή 0,075, ανάλογα αν είσαι δικαιούχος ΚΟΤ-Α ή Β), που όπως είπαμε ΔΕΝ επιδοτείται πλέον.

Σε ευχαριστώ πολύ, με κατατοπίσες. Όντως ήμουν σε ρητροπρόγραμμα της nrg για αυτο έπαιρνα τις εκπτώσεις του (επιτελικού😂) κράτους.

Επίσης στον τέλευταιο εκκαθ λογαριασμό της nrg "ένα περίεργο πράγμα" δεν κατεβαίνει  το pdf ώστε να δω αναλυτικά τις χρεώσεις, λογικά δεν μου χρεώσανε ρήτρα αποχώρησης. ( 4 μήνες συμβόλαιο, είχε τα ψηλά γράμματα κάτω κάτω που μου έδινε την ευκαιρία να καταγγείλω την σύμβαση).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akisdg είπε

είναι τόσο μικρό το λάθος που τσάμπα θα μπω στην όλη διαδικασία

Αν σου βάλουν την ρήτρα στον εκκαθαριστικό για τις 38 kwh το πολύ να σε χρεώσουν 7-8 ευρώ, αλλά από την άλλη θα σε πιστωσουν την κρατική επιδότηση. Δεν αξίζει κατά την γνώμη μου να ασχοληθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι πρότινος σε αυτή τη συζήτηση, για μεγάλες καταναλώσεις, προτεινόμενο πρόγραμμα ήταν το enter. Τώρα τελευταία προτείνεται το enter+. Άλλαξε κάτι δραματικά μεταξύ των 2 προγραμμάτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Με ΚοτΒ και κατανάλωση τον χειμώνα ανά μήνα 1000-1300 μονάδες που συμφέρει να μπω τελικά; αυτό με τη ρήτρα με γ@@@@σε

τώρα άργησες , περίπου τα ίδια σου βγαίνουν

3 ώρες πριν, korakios είπε

απο εβδομάδα φυσικά κοιτάς χοντρική και επιδοτήσεις

11 λεπτά πριν, poor είπε

Μέχρι πρότινος σε αυτή τη συζήτηση, για μεγάλες καταναλώσεις, προτεινόμενο πρόγραμμα ήταν το enter. Τώρα τελευταία προτείνεται το enter+. Άλλαξε κάτι δραματικά μεταξύ των 2 προγραμμάτων;

enter+ 50€ δώρο , ίδιο σχεδόν με το enter τον πρώτο χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, korakios είπε

τώρα άργησες , περίπου τα ίδια σου βγαίνουν

απο εβδομάδα φυσικά κοιτάς χοντρική και επιδοτήσεις

enter+ 50€ δώρο , ίδιο σχεδόν με το enter τον πρώτο χρόνο

Τι εννοείς άργησα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με αυτο το αρθρο https://www.news247.gr/energia/sok-apo-tis-anexelegktes-ayxiseis-sto-reyma-me-apaisiodoxa-senaria-gia-ti-synecheia.9550824.html?fbclid=IwAR0f-kS-rtHsd7_kSrsmNFkr34RewQXGO7u-QXDPkIuHkjbWqqOyLu3NxYw

πηγε ηδη στα 362,2 ευρώ ανά Μεγαβατωρα (το φλεβαρη νομιζω ηταν κοντα στα 220), μηπως συμφερει πλεον το enter;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Ως γνωστόν στα προγράμματα σταθερης τιμής δεν υπάρχει πλέον η παραμικρή κρατική επιδότηση.

Ισχύουν όμως (ολόκληρες ή έστω κάποιο μέρος τους) οι λοιπές εκπτώσεις που αναγράφει ο λογαριασμός (αναφέρομαι σε τιμολόγιο Γ1Ν);

Επεξ/σία από nk9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Τι εννοείς άργησα; 

σε σχέση με τα 0,10 που τρέχανε μέχρι Δεκέμβρη

1 ώρα πριν, dr_giwrgos είπε

Εχει ερθει σε κάποιον Γ1 εκκαθαριστικός αυτο τον καιρό....να μας ανεβάσει λογαριασμό να δούμε τι μας περιμένει εμάς...χαχαχαχα

του Μαρτίου πάντως έχει κλείσει ήδη η προσαύξηση για Γ1 της ΔΕΗ μιας και παίρνει ΤΕΑ Φεβρουαρίου 211,71

(1,15*211,71+11,5-50)/1000= +0,205 στις αρχικές τιμές

Ο Μάρτιος φαρμάκι

2 ώρες πριν, Sartiv είπε

πηγε ηδη στα 362,2 ευρώ ανά Μεγαβατωρα (το φλεβαρη νομιζω ηταν κοντα στα 220), μηπως συμφερει πλεον το enter;

μάλλον , θα δείξει με τι επιδότηση θα παίξουνε

επίσης 344 έπεσε , αμέσως να κινδυνολογείτε 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, igano80 είπε

Προσπαθω εδω και 29 μερες να παραλαβω τα εγγραφα για να συνδεθω με ΔΕΗ online προγραμμα και δεν εχω καταφερει να βγαλω ακρη, παρολο τα ατελειωτα τηλεφωνηματα. Μηπως το κανουν επιτηδες γιατι δεν τους συμφερει πλεον το 0,18?

Επειδή εκανα την αίτηση την Τετάρτη για αλλαγή παρόχου και μετάβαση στο Home Online. Η αίτηση έγινε το απόγευμα της Τρίτης. Την Τεταρτη το πρωί έστειλαν email να τους στείλω απόδειξη πληρωμής του τελευταίου λογαριασμού. Τους τον στέλνω την ίδια μέρα δηλαδή τη Τεταρτη . Επισης την Τεταρτη το απόγευμα μου στέλνουν ότι έχουν ελέγξει τα στοιχεία και σε 1 εργάσιμη ημέρα θα μου αποστείλουν το συμβόλαιο. Οντως Πεμπτη πρωί έστειλαν το συμβόλαιο προς υπογραφή. Το συμβόλαιο πάνω δεξιά έλεγε Γ1Ν Οικιακό. 
Φυσικά δεν υπέγραψα. Απλά τους απάντησα να μου προωθήσουν διορθωμένο το συμβόλαιο σε Home Online και όχι Γ1 μιας και δεν αιτηθηκα αυτό. Παρασκευή όλη μέρα δεν έστειλαν τπτ. 
 

Γενικα η διαδικασία έχει προχωρήσει αρκετά πιο γρήγορα από ότι γινόταν Νοέμβρη-Δεκέμβρη. Συγγενικό μου πρόσωπο σε αλλαγή παρόχου πάλι μπήκε σε Home Online σε 5 εργάσιμες συνολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...