Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, demakhs είπε

Τισταδιάλα καίνε δύο άνθρωποι {πετρέλαιο για κεντρική θέρμανση (όταν την ανάβουν) με την βοήθεια ενός τζακιού στην κουζίνα κ ένα air condition στο υπνοδωμάτιο} 

Σε οικοδομή φίλου, μαγαζάτορας 2 χρόνια έκλεβε ρεύμα από το κοινοχρηστο για να δουλεύουν 2 επαγγελματικά ψυγεία. Δεν τους λες να κλείσουν για καμιά ώρα τον γενικό και να τσεκάρουν αν γυρίσει καθόλου ο μετρητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, demakhs είπε

ευχαριστώ για την πρόταση, πολύ καλή, αλλά είναι....μονοκατοικία!!!🤪

Οι συσκευές που χρησιμοποιεί έχουν μεγάλη κατανάλωση.. Σόμπες, θερμοσίφωνα, φώτα, πλυντηρια .. Ενεργειακή κλάση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε Home Enter το Green Pass που ήταν δωρεάν για 3 μήνες το ακυρώνουμε ή υπάρχει κίνδυνος να με πετάξει από το πρόγραμμα? 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dei 2.png

Τι θεωρείτε ότι πρέπει να κάνω με τον λογαριασμό που ανέβασα; Κρίνετε σκόπιμο να μπω σε κάποιο σταθερό πρόγραμμα της ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

με τα νέα δεδομένα όμως που λέγεται ότι θα πάει στα ύψη το ρεύμα δεν αλλάζει κάτι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, takoulou είπε

Οι συσκευές που χρησιμοποιεί έχουν μεγάλη κατανάλωση.. Σόμπες, θερμοσίφωνα, φώτα, πλυντηρια .. Ενεργειακή κλάση; 

Όταν ξαναπάω, θα κάνω καταγραφή των ηλεκτρικων συσκευών, μια προς μια, μπας και βρω τον....φταιχτη!!!😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dpan.9 είπε

με τα νέα δεδομένα όμως που λέγεται ότι θα πάει στα ύψη το ρεύμα δεν αλλάζει κάτι;

ναι , αλλά περιμένω να δω επιδοτήσεις Μαρτίου , αν είσαι οριακά τότε ίσως καλύτερα σταθερό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, x-files είπε

Θυμσαι φίλε σου είχα πει ότι θα τούς τα κάνω τσουρέκια μέχρι να μου το φτιάξουν τελικά τα κατάφερα,έτσι για το γαμωτο,αυτό που κατάλαβα όμως είναι ότι άμα θέλουν μπορούν, χωρίς πολλά πολλά,την τελευταία φορά που τους κάλεσα έπεσα σε μία κυρία,και μου είπε περιμένε λίγο στη γραμμή,με το που επεσεστρεψε μου είπε οτι είναι έτοιμο, δηλαδή το έκαναν επιτόπου...

 

Ναι το θυμαμαι που μου το ειχες αναφερει.Και θυμαμαι οτι ηθελες να το προχωρησεις να το κανεις κιολας γιατι σου ειχα πει οτι αν δεν σ'ενοχλει να το αφησεις ως εχει.

Δεν ειναι λογος αυτος παντως να σε πεταξουν απο το προγραμμα αν καποιος το αφησει ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vali είπε

Σε οικοδομή φίλου, γαμαζάτορας 2 χρόνια έκλεβε ρεύμα από το κοινοχρηστο για να δουλεύουν 2 επαγγελματικά ψυγεία.

φιξντ

 

52 λεπτά πριν, takoulou είπε

Οι συσκευές που χρησιμοποιεί έχουν μεγάλη κατανάλωση.. Σόμπες, θερμοσίφωνα, φώτα, πλυντηρια .. Ενεργειακή κλάση

...το θέμα είναι να μη μυρίση ... :-D

(..."μεγάλοι άνθρωποι", λογικά - το ίδιο λογικά θα έχουν,,,,μεγάλες συσκευές : μεγάλες στα χρόνια...Τπτ ΙΖΟΛΕΣ από το '70 και ΠΙΤΣΟΥΣ από το 80..."Ποια ενεργειακή κλάση" λοιπόν....)

49 λεπτά πριν, Inler είπε

Σε Home Enter το Green Pass που ήταν δωρεάν για 3 μήνες το ακυρώνουμε ή υπάρχει κίνδυνος να με πετάξει από το πρόγραμμα? 

...ρε Σκρουτζ, άμα μιλάμε για κα'να Εντερ προ 3/12, μην το ακουμπάς....Πες πως είναι το κουμπί του Κιμ τεσπα :-D (...λογικά δεν έχει καμμία σχέση με το Έντερ το GP, αλλά επειδή ΟΥΤΕ το ebill έχει σχέση με την λογική - αν παρακολουθείς το θρεντ με καταλαβαίνεις - οπότε ασ' το το ρημάδι...Σιγά τώρα, τα ογδόντα λεπτά τον μήνα...). Εκτός κι αν μιλάμε για το "νέο" Εντερ, οπότε,,,,γάμα του τα πρέκια :-D

16 λεπτά πριν, demakhs είπε

Όταν ξαναπάω, θα κάνω καταγραφή των ηλεκτρικων συσκευών, μια προς μια, μπας και βρω τον....φταιχτη!!!😂😂

...κοίτα, οι προηγούμενοι λογαριασμοί ειναι "νορμάλ" για ζευγάρι "μεγάλων" - αν είναι "καλομαθημένοι" (πχ η μάνα να έχει,,,25/7 :-D ανοιχτές 1-2 τηλεοράσεις σε κουζίνα/σαλόνι, επίσης ίσως είναι πολύ "της κουζίνας" = φούρνος κι άλλες συσκευές "όλη την ώρα", πλυντήρια/στεγνωτήρια/σίδερα κλπκλπ,,,,,,,,,,όπως επίσης πιθανώς θα "τσιμπολογάει" ΚΑΙ το κλιματιστικό (τους έχουν μια λατρεία οι γυναίκες των κλιματιστικών - ειδικά το καλοκαίρι...). Κι αν είναι κα΄να αρχαίο χωρίς ινβέρτερ κι έχει απλά ακούσει ότι "αν καίει συνέχεια σε σταθερή θερμοκρασία, δεν καίει πολύ", ε.....:-)

Δεν ξέρω αν έχουν και 2-3 ψυγεία και 1-2 καταψύκτες (που δεν καταναλώνουν πολύ φαινομενικά,,,αλλά είναι 24/7....). 

Υπολογιστή (και μάλιστα σταθερό), δεν πιστεύω να έχουν, αλλά αν τυχόν παίζει, δεν αποκλείεται ΚΑΙ αυτόν να τον αφήνουν συνέχεια ανοιχτό (...ειδικά - και πάλι! - η μάνα! :-D Τσατ με φίλες και παιδιά-εγγόνια ξερωγώ...Γενικά που λες, "κυνήγα" τις συνήθειες της μάνας - ΔΕΝ είναι σεξιστικό αυτό που θα πω :-D, αλλά ΕΙΝΑΙ γενικά πιο "σπάταλες", ως φύσεις....Ειδικά αν ήταν "καλομαθημένες" από παλιά...Ξέρω τί σου λέω...:whistle:)

Οι παλιότεροι λογαριασμοί ΔΕΝ είναι πάντως και τόσο "ψηλοί" : τον χειμώνα προφανώς τσιμπάνε λίγο παραπάνω (κλιματιστικό ή καμμιά Κουμτέλ; Αν βρεις τέτοια,,,,πνιξ' την ! ΤΗΝ ΚΟΥΜΤΕΛ ΕΝΝΟΩ :-D). Το πρόβλημα ήταν ο πρόσφατος μήνας με τη μία MWh -  μάλλον θα παρατσίμπησαν τα θερμαντικά; Φέτος ήταν πιο κρύος, ήταν και τα γερά τα χιόνια....Δεν ξέρω μήπως είχαν και λίγο πετρέλαιο και τσόνταραν και το ρεύμα γι' αυτόν τον λόγο....; Είναι και μονοκατοικία, πιο εκτεθειμένη (ειδικά αν δεν "ακουμπά" σε άλλα), και πιθανώς χωρίς θερμομόνωση......). Δωσ' τους να καταλάβουν ότι το ρεύμα θέλει,,,προσοχή  πλέον. Όχι μόνο να μην τους χτυπήσει το ίδιο, αλλά ούτε ο λογαριασμός του. Καλύτερα να κάψουν περισσότερο πετρέλαιο, παρά ρεύμα...Όχι τίποτ' άλλο, αλλά ανεβαίνουν ΚΑΙ οι "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις". Τέλος, αν δεν έχουν νυχτερινό, κανε μια αίτηση να τους βάλουν. 42€ είναι και θα έχουν αρκετά οφέλη (ειδικά το 6μηνο του χειμώνα με το μεσημεριάτικο 2ωρο). ΚΑΙ στις "Ρυθμιζόμενες"...

19 λεπτά πριν, Dpan.9 είπε

με τα νέα δεδομένα όμως που λέγεται ότι θα πάει στα ύψη το ρεύμα δεν αλλάζει κάτι;

...έχεις πολύ λίγη κατανάλωση και σε συμφέρει να μείνεις εκεί που είσαι. Για την ώρα έστω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και φαντάζομαι ότι θα έχει απαντηθεί, γνωρίζει κάποιος να μου πει τι πόσο επιδότησης δικαιούμαστε για το online τον Ιανουάριο και για κατανάλωση άνω των 300kw;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, George! είπε

Αν και φαντάζομαι ότι θα έχει απαντηθεί, γνωρίζει κάποιος να μου πει τι πόσο επιδότησης δικαιούμαστε για το online τον Ιανουάριο και για κατανάλωση άνω των 300kw;

 

Μόλις τώρα, George! είπε

έχει απαντηθεί

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...