Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, x-files είπε

Όχι δεν σε αφήνει να βάλεις,υπάρχει συστημικό λάθος,πρέπει να επιμείνεις τηλεφωνικά στο τμήμα του ebill για να γίνει διόρθωση

Εκτος αν δεν τον ενοχλει και το αφησει ως εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Άλλαξα το πρόγραμμα του πατέρα από το Γ1Ν σε ONLINE.

Κατανάλωση, απ' ότι βλέπω, έχει αρκετούτσικη....

Από τα 0,11 & 0,08 χρέωση kwh που ήταν στο Γ1Ν, έχουμε πάει στα 0,17 & 0,13 χρώση kwh στο ONLINE.

Στον τελευταίο, αμιγή ONLINE, λογαριασμό που ήρθε για 983kwh κατανάλωση για 26 μέρες, ο λογαριασμός ήταν 260€...ούτε εκπτώσεις, ούτε επιδοτήσεις, τίποτα......ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟ?

Αν είχε μείνει στο Γ1Ν θα ήταν καλύτερα ή δεν ισχύουν πλέον οι χαμηλότερες χρεώσεις που είχε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους..

Βλέπω φοβερές πληροφορίες εδώ αλλά δε μπορω να βγάλω άκρη γιατί απλά ειναι ΠΟΛΛΕΣ και δεν έχω και μεγάλη σχέση με το θέμα λογαριασμοί ΔΕΗ κλπ..

Έχω Γ1 ΟΙΚΙΑΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ και ενδεικτικά στο τετράμηνο 09/2021 - 01/2022 είχα κατανάλωση 1489 kWh 0.11058 χρέωση kWh..

Τι θα μου προτείνατε να κάνω; Ειναι πολύ είναι λίγο δεν ξέρω.. που θα μπορούσα να κοιτάξω ή τι θα με συμβουλεύατε να κοιτάξω ως πρόγραμμα; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, demakhs είπε

Καλημέρα σας.

Άλλαξα το πρόγραμμα του πατέρα από το Γ1Ν σε ONLINE.

Κατανάλωση, απ' ότι βλέπω, έχει αρκετούτσικη....

Από τα 0,11 & 0,08 χρέωση kwh που ήταν στο Γ1Ν, έχουμε πάει στα 0,17 & 0,13 χρώση kwh στο ONLINE.

Στον τελευταίο, αμιγή ONLINE, λογαριασμό που ήρθε για 983kwh κατανάλωση για 26 μέρες, ο λογαριασμός ήταν 260€...ούτε εκπτώσεις, ούτε επιδοτήσεις, τίποτα......ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟ?

Αν είχε μείνει στο Γ1Ν θα ήταν καλύτερα ή δεν ισχύουν πλέον οι χαμηλότερες χρεώσεις που είχε αυτό?

Θα σου ερχόταν μια ωραία ρήτρα με 0,22 ευρώ την KW έξτρα.. Καλά έκανες 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έκανα αίτηση για online και μετά από 6 προωθήσεις του email με τα δικαιολογητικά μου ήρθε email επιβεβαίωσης για την παραλαβή αυτών. Σήμερα έλαβα sms και email που λέει

Αγαπητέ πελάτη,
 
θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς ο έλεγχος των εγγράφων σας και προωθήθηκε εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ, η οποία εκτιμάται ότι θα υλοποιηθεί εντός 2 εργάσιμων ημερών. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλέσετε στην Εξυπηρέτηση πελατών του ΔΕΔΔΗΕ στο 8004004000.
Παραμένουμε στη διάθεσή σας.
 
Ερώτηση, κανονικά δε πρέπει να είχα λάβει και sms / email με το user/pass για να κάνω δημιουργία e bill ?
Αναφορά σε κείμενο
Αναφορά σε κείμενο
Αναφορά σε κείμενο

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, UlveRz είπε

Καλημέρα σε όλους..

Βλέπω φοβερές πληροφορίες εδώ αλλά δε μπορω να βγάλω άκρη γιατί απλά ειναι ΠΟΛΛΕΣ και δεν έχω και μεγάλη σχέση με το θέμα λογαριασμοί ΔΕΗ κλπ..

Έχω Γ1 ΟΙΚΙΑΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ και ενδεικτικά στο τετράμηνο 09/2021 - 01/2022 είχα κατανάλωση 1489 kWh 0.11058 χρέωση kWh..

Τι θα μου προτείνατε να κάνω; Ειναι πολύ είναι λίγο δεν ξέρω.. που θα μπορούσα να κοιτάξω ή τι θα με συμβουλεύατε να κοιτάξω ως πρόγραμμα; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Καλημέρα.. Να κοιτάξεις 3- 4 σελίδες πισω.. Να δεις..Ακομα σε διπλανό ποστ που γράφει εναλλακτικοι παροχοι θα δεις και το excel με τις τιμές των παροχων.. Βάζεις τις καταναλώσεις και βλέπεις.. 

ΥΓ.. Μάλλον για ΔΕΗ κοιτάς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, demakhs είπε

Αν είχε μείνει στο Γ1Ν θα ήταν καλύτερα ή δεν ισχύουν πλέον οι χαμηλότερες χρεώσεις που είχε αυτό?

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

3 ώρες πριν, UlveRz είπε

Τι θα μου προτείνατε να κάνω; Ειναι πολύ είναι λίγο δεν ξέρω.. που θα μπορούσα να κοιτάξω ή τι θα με συμβουλεύατε να κοιτάξω ως πρόγραμμα; 

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το NRG Electricity 4U - 35% | Οικιακό με ρητρα. Ελεγα να μπω στην Δεη με την χαμηλη τιμη αλλα λιγο η δέσμευση που ειχα λιγο η αμέλεια το άφησα. Τωρα διαβαζα για 360€ η μεγαβατωρα και φαντάζομαι οτι η τιμη θα εκτοξευτεί ακομα περισσοτερο εχω και ΚΟΤ Β. Αραγε θα με συμφαιρε να παω Δεη online που ειναι fixed με την τιμη που εχει τωρα; Περιπου στις 2000kwh το 4μηνο ειμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gorge18 είπε

Αραγε θα με συμφαιρε να παω Δεη online που ειναι fixed με την τιμη που εχει τωρα; Περιπου στις 2000kwh το 4μηνο ειμαι.

 

1 ώρα πριν, korakios είπε

 

2 φορές το έχω ποστάρει , ακριβώς πάνω απο το ποστ σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

 

 

2 φορές το έχω ποστάρει , ακριβώς πάνω απο το ποστ σου

Ηταν να το γραψω στο αλλο θεμα και το εκανα c/p εδω για να μην ειμαι εκει off topic χωρις να δω τα προηγουμενα εδω mea colpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios πολύ καλό το excel της υπογραφή σου! Μπράβο!

2 Ερώτησεις:

  1. Γιατί στο φύλλο Οικιακά με ρήτρα , στο ΔΕΗ Γ1Ν 1Φ ο τύπος στο Β3 είναι =0,11058*0,665 αντί για =0,11058*0,70? Υπολογίζεται και κάτι άλλο εκτός από την έκπτωση 30% που κάνει η ΔΕΗ ?
  2. Το κελί D38 με την ρήτρα στο ίδιο φύλλο , πώς προκύπτει? Η ΔΕΗ δεν χρησιμοποιεί την τιμή του προηγούμενου μήνα , όπως δημοσιεύεται εδώ: https://www.dei.gr/el/dei-omilos/i-dei/dimosiefseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras-tis-pro-imiresias-agoras/ ?

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kaplamas_a είπε

Γιατί στο φύλλο Οικιακά με ρήτρα , στο ΔΕΗ Γ1Ν 1Φ ο τύπος στο Β3 είναι =0,11058*0,665 αντί για =0,11058*0,70? Υπολογίζεται και κάτι άλλο εκτός από την έκπτωση 30% που κάνει η ΔΕΗ ?

ναι , συνέπεια 5% στο 70% του 0,11058

13 λεπτά πριν, kaplamas_a είπε

Το κελί D38 με την ρήτρα στο ίδιο φύλλο , πώς προκύπτει?

απο τις τιμές που έβαλα οτι θα ισχύουν τους επόμενους μήνες αφού μάσησα φύλλα δάφνης , στα κελιά , γιαυτό και αναφέρω (ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΑ ΜΑΝΤΕΎΤΕ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΛΠ,ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ,ΤΕΑ&ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ)

15 λεπτά πριν, kaplamas_a είπε

Η ΔΕΗ δεν χρησιμοποιεί την τιμή του προηγούμενου μήνα , όπως δημοσιεύεται εδώ: https://www.dei.gr/el/dei-omilos/i-dei/dimosiefseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras-tis-pro-imiresias-agoras/ ?

σωστά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος αναφέρει ότι με 3 συνεχόμενες πληρωμές εκτός πάγιας εντολής κόβεται το πρόγραμμα. Για ποιο πρόγραμμα το λέει αυτό? Το MyHome Online ή MyHome Enter? Το MyHome Enter δεν έχει όρο για πάγια εντολή. Έτσι δεν είναι? Για πρόγραμμα που ξεκίνησε πριν τις 3 Δεκεμβρίου με τις παλιές σταθερές τιμές, δεν μπορούν να το ακυρώσουν. Συμφωνείτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...