Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/2/2022 στις 4:02 ΜΜ, korakios είπε
  1. θα ρωτήσεις λογιστή πότε θα θεωρείται κύρια κατοικία γιατι δε θα έχεις επιδότηση
  2. δεν παίζει ρόλο ο πάροχος αλλά το πρόγραμμα

διάβασε αυτό

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

ότι δεν καταλαβαίνεις ρωτάς συγκεκριμένα

1) Μπορώ να το αλλάξω στο όνομα μου και μετά να κάνω κύρια κατοικία ή δεν θα πιαστεί μετά το η επιδότηση???

2) αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο?

Εάν κατάλαβα σωστά συμφέρει κυμαινόμενο <300 αλλιώς πας σε σταθερο >300

Μέτρησα το pc και καίει 96 Kwh τον μηνά ( εάν τα έκανα σωστά: 400watt ~8 ώρες με τιμή 0,18) το max έβαλα βέβαια..αλλά και πάλι εάν το pc μόνο καίει κοντά στα 100 που να βάλω και τα υπόλοιπα…βγαίνει σίγουρα πάνω από 300 τον μηνά…εκτός εάν κάνω κάποιο λάθος…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, darkion43 είπε

1) Μπορώ να το αλλάξω στο όνομα μου και μετά να κάνω κύρια κατοικία ή δεν θα πιαστεί μετά το η επιδότηση???

2) αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο?

Εάν κατάλαβα σωστά συμφέρει κυμαινόμενο <300 αλλιώς πας σε σταθερο >300

Μέτρησα το pc και καίει 96 Kwh τον μηνά ( εάν τα έκανα σωστά: 400watt ~8 ώρες με τιμή 0,18) το max έβαλα βέβαια..αλλά και πάλι εάν το pc μόνο καίει κοντά στα 100 που να βάλω και τα υπόλοιπα…βγαίνει σίγουρα πάνω από 300 τον μηνά…εκτός εάν κάνω κάποιο λάθος…

...για να δεις πόσα καίει το πισί, ή θα βάλεις έναν μετρητή κατανάλωσης (μπρίζας, ~20€, μην ξεχάσεις να μετρήσεις ΚΑΙ την οθόνη), ή ενώ δεν θα καις κάτι άλλο, βλέπεις τί ένδειξη έχει το ρολόι, κάνεις ΣΥΝΗΘΗ χρήση πισιού χωρίς κάτι άλλο για όσο,,, αντέξεις (1-2-3 - όσες αντέξεις ξερωγώ ώρες) και ξανακοιτάς ρολόι. Πιθανώς μαζί με την οθόνη να καταναλώνει τουλάχιστον 300W/h.

Kατά τ' άλλα μέτρα από τις ενδείξεις ρολογιού πόσο καταναλώνεις μια τυπική μέρα και κάνε πολλαπλασιασμούς. Μέχρι 300 θα καλύπτεσαι από επιδότηση (αν παίρνεις) - από 'κει και πάνω σίγουρα σταθερό.

Για την κύρια κατοικία, το πιθανότερο (θα σου πει λογιστής) είναι να την δηλώσεις στην νέα φορολογική (λέγανε θ' ανοίξουν τις δηλώσεις τέλος Μάρτη). Οπότε αν είναι να κάνεις αλλαγή ονόματος, καν' την από τώρα. Αν δεν παίρνεις επιδότηση λόγω κύριας κατοικίας, καλύτερα βάλε από τώρα σταθερό, λέω εγώ (άσε που όπως πάνε τα πράγματα, όποιος προλάβει και μπει από τώρα σε σταθερά με τις τωρινές τιμές, μάλλον θα ευγνωμονεί το σύμπαν για το επόμενο διάστημα - ίσως και για όλο το 12μηνο).

Γενικά (όπως πάει), μάλλον μόνο οι με πολύ μικρές καταναλώσεις (πχ 250/μήνα) ή όσοι έχουν ΚΟΤ θα "μπορούν" να παραμείνουν σε ρητροπρογράμματα...

Συνεπώς όσο μπορείς μειώνεις καταναλώσεις, ούτως ή άλλως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, korakios είπε

κάνε αναδιατύπωση και σβήσε αν μπορείς τις φωτό απο το αλλο θέμα και βάλε αυτές σε spoiler αν μπορείς

τώρα δύσκολο , στείλε ένα παράπονο στη ΔΕΗ και βλέπεις

Όταν είναι να πληρώσεις κάνεις τα πάντα να μην πληρώσεις. Τελικά το βρήκα , let the fight begin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, washcloud είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

...οφτόπικ (και "επικίνδυνο" κι όλας) είμαστε - πάντως αυτό εννοούσα είναι ότι η "υποχρέωση" της (κάθε) κυβέρνησης είναι να "σταθεί" σε "όλους" τους καταναλωτές σε περιόδους κρίσης (και όταν το κάνει, δεν το κάνει μόνο απ' την υποχρέωσή της ή από την καλή της καρδιά, αλλά θα έχει και η ίδια "ψηφοφορικά οφέλη", ασχέτως του ποιοί την ψήφισαν - άλλωστε δεν είναι όλοι "ορκισμένοι ψηφοφόροι" και υπάρχει κόσμος που "μετακινείται". Ή έστω, σε τέτοια προσβλέπει, και φυσικά θα το τονίσει προεκλογικά : "...εμείς που στηρίξαμε τον κόσμο στην ενεργειακή κρίση" κτλκτλ). Και το "μέσο" εν προκειμένω, είναι φυσικά η ΔΕΗ και όχι ο κάθε εναλλακτικός. 

Προφανώς λοιπόν δεν είπα κάτι όπως "δηλαδή οποίος είναι πελάτης ΔΕΗ είναι και ψηφοφόρος της εκάστοτε κυβέρνησης η αναφέρεσαι στη συγκεκριμένη κυβέρνηση ?". Απορώ και πού το σκέφτηκες υπό αυτό το πρίσμα δηλαδή.

 

Προσωπικά έχω καταλήξει σε μια πιο "αθώα ερμηνεία". Γιατί το παιχνίδι της "κρατικής μέριμνας για τη στήριξη των οικονομικά αδυνάμων" γίνεται με τις επιδοτήσεις, αυτές προβάλλουν και όχι τα σταθερά της ΔΕΗ. Πιστεύω λοιπόν ότι κρατάνε τα σταθερά της ΔΕΗ μόνον και μόνον για τους καταναλωτές που έχουν υποχρεωτικά πολύ μεγάλες καταναλώσεις. Πχ, ο άλλος έβαλε αντλία θερμότητας αντί για λέβητα πετρελαίου. Αυτό του έλεγαν να κάνει για να προστατεύσει το περιβάλλον! Δεν μπορούν τώρα να μην του δώσουν μια διέξοδο, ακόμη και με μια (μικρή τελικά) οικονομική απώλεια για την ΔΕΗ. Αλλιώς τι θα γίνει, θα απεγκαταστήσουν όλοι τις αντλίες θερμότητας, ενώ σε λίγα χρόνια θα γίνουν υποχρεωτικές;;;  Ράβε ξήλωνε κάθε τρία χρόνια; Εντάξει, ζούμε παραλογισμούς συνέχεια, αλλά μην αποκλείουμε πότε πότε να σκέφτονται ΚΑΙ ορθολογικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. Είμαι με ΖΕΝΙΘ Power Home Max + Gas HomeFIX(0,0325). Οι ετήσιες καταναλώσεις μου είναι για το ρεύμα 2708 kwh και για το αέριο 7708κwh. 

Με ειδοποίησαν ότι λήγει το συμβόλαιο το ρεύματος και του αερίου και σκέφτομαι να φύγω. Το θέμα είναι ότι με την επιδότηση και επειδή έχω σχετικά χαμηλή κατανάλωση, η ρήτρα αναπροσαρμογής δεν με έχει πονέσει πολύ ακόμα. Με το αέριο είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές.

Τι μου προτείνεται να κάνω; Αν φύγω θα γίνει και για το ρεύμα και για το αέριο.

Επεξ/σία από petranthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, washcloud είπε

...για να δεις πόσα καίει το πισί, ή θα βάλεις έναν μετρητή κατανάλωσης (μπρίζας, ~20€, μην ξεχάσεις να μετρήσεις ΚΑΙ την οθόνη), ή ενώ δεν θα καις κάτι άλλο, βλέπεις τί ένδειξη έχει το ρολόι, κάνεις ΣΥΝΗΘΗ χρήση πισιού χωρίς κάτι άλλο για όσο,,, αντέξεις (1-2-3 - όσες αντέξεις ξερωγώ ώρες) και ξανακοιτάς ρολόι. Πιθανώς μαζί με την οθόνη να καταναλώνει τουλάχιστον 300W/h.

Kατά τ' άλλα μέτρα από τις ενδείξεις ρολογιού πόσο καταναλώνεις μια τυπική μέρα και κάνε πολλαπλασιασμούς. Μέχρι 300 θα καλύπτεσαι από επιδότηση (αν παίρνεις) - από 'κει και πάνω σίγουρα σταθερό.

Για την κύρια κατοικία, το πιθανότερο (θα σου πει λογιστής) είναι να την δηλώσεις στην νέα φορολογική (λέγανε θ' ανοίξουν τις δηλώσεις τέλος Μάρτη). Οπότε αν είναι να κάνεις αλλαγή ονόματος, καν' την από τώρα. Αν δεν παίρνεις επιδότηση λόγω κύριας κατοικίας, καλύτερα βάλε από τώρα σταθερό, λέω εγώ (άσε που όπως πάνε τα πράγματα, όποιος προλάβει και μπει από τώρα σε σταθερά με τις τωρινές τιμές, μάλλον θα ευγνωμονεί το σύμπαν για το επόμενο διάστημα - ίσως και για όλο το 12μηνο).

Γενικά (όπως πάει), μάλλον μόνο οι με πολύ μικρές καταναλώσεις (πχ 250/μήνα) ή όσοι έχουν ΚΟΤ θα "μπορούν" να παραμείνουν σε ρητροπρογράμματα...

Συνεπώς όσο μπορείς μειώνεις καταναλώσεις, ούτως ή άλλως...

Με μετρητή το έκανα, το εβαλα πρώτα και κουμπωσα το πολυμπριζο (κουτι+οθόνη).

420w+ έγραψε, τόσο λέει και το πρόγραμμα από το UPS .

420w+ με Game ανοικτό και GPU 70-80% load...

Στο πσ κάθομαι όταν τελειώνω δουλειά μέχρι να κοιμηθώ (περίπου 6:00μμ - 1:00πμ) μέσο όρο. Χωρίς load είναι το πολύ 200w.

Άρα...σωστά τα έκανα, το pc θα καίει στην χειρότερη 100 τον μήνα. Άμα βάλω και A/C, ψυγείο πλυντηριο, κουζίνα, πιστεύω περνάω κατά πολύ τα 300/μήνα.

το θέμα είναι ότι στο σπίτι που είμαι τώρα ήρθε εκκαθαριστικός 4μηνο 1334 kWh που σημαίνει ότι κατανάλωνα 333kWh/μήνα, με ίδια χρήση ακριβός... + ότι είχα και την αδερφή μου τον 1 μήνα..... Δεν ξέρω πως γίνεται.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΗ_ΑΜ - Copy.pdfΔιαθέτω γενικό τιμολόγιο Γ1 ΔΕΗ για μια κατοικία που καταναλώνει λίγες KWh καθώς διαθέτω ξυλοφουρνο και σόμπα όπως και ξυλοθερμοσίφωνο. Αρα μόνο ψυγειο τηλεοραση λάμπες και λαπτοπ και λίγες φορές ρομποτάκι-ατμομάγειρας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει να μεταβώ σε κάποιο κλειστό ετήσιο συμβόλαιο της ΔΕΗ my Home enter ή my Home enter+ 

Θεωρητικα ως τωρα η τιμή της Kwh ηταν 0,11059

Οπότε με κλειστό συμβόλαιο my Home enter θα πάει 0,18   ε?   Και δεν θα έχω ρήτρα αναπροσαρμογής?

 

Γενικά μέχρι κατανάλωση 800Kwh τελικά αξίζει να πας απο Γ1 σε κλειστό συμβόλαιο ΔΕΗ?

 

Εχω ανεβάσει το αρχείο του λογαριασμού .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν κλείσει 6μηνο στο Homeonline εάν σας βγάλανε από το πρόγραμμα ή όχι, γιατί διάβασα ότι υπάρχουν καταγγελίες ότι στο 6μηνο από το home enter τους πάνε στο Γ1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, stelios120 είπε

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν κλείσει 6μηνο στο Homeonline εάν σας βγάλανε από το πρόγραμμα ή όχι, γιατί διάβασα ότι υπάρχουν καταγγελίες ότι στο 6μηνο από το home enter τους πάνε στο Γ1. 

Που το διαβασες οτι υπαρχουν καταγγελιες?

Δωσε ενα link αν μπορεις.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Που το διαβασες οτι υπαρχουν καταγγελιες?

Δωσε ενα link αν μπορεις.

Και εμένα πήρε το μάτι μου αυτή την είδηση αλλά μου φάνηκε λίγο περίεργο να σου αλλάζει το πρόγραμμα. Τις χρεώσεις προφανώς και μπορεί να τις αλλάξει μετά το πέρας του 6μήνου αλλά θεωρώ ότι όλο και κάποιος συμφορουμίτης θα το είχε παρατηρήσει. Παρακάτω το εν λόγω άρθρο.

https://www.bankingnews.gr/epixeiriseis/articles/613191/i-dei-koroideyei-tous-katanalotes-me-ta-stathera-timologia-dekades-oi-kataggelies

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Και εμένα πήρε το μάτι μου αυτή την είδηση αλλά μου φάνηκε λίγο περίεργο να σου αλλάζει το πρόγραμμα. Τις χρεώσεις προφανώς και μπορεί να τις αλλάξει μετά το πέρας του 6μήνου αλλά θεωρώ ότι όλο και κάποιος συμφορουμίτης θα το είχε παρατηρήσει. Παρακάτω το εν λόγω άρθρο.

Δεν ειναι καθολου περιεργο να σου αλλαζει το προγραμμα καθως μετα το 6μηνο εχει το δικαιωμα να το κανει.Φυσικα θα υπαρχει και ειδοποιηση οπως εχουμε δει μεχρι τωρα κι απο αλλους παροχους.

Εδω μεσα παντως δεν εχω διαβασει απο κανεναν μεχρι τωρα οτι εχει γινει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, stelios120 είπε

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν κλείσει 6μηνο στο Homeonline εάν σας βγάλανε από το πρόγραμμα ή όχι, γιατί διάβασα ότι υπάρχουν καταγγελίες ότι στο 6μηνο από το home enter τους πάνε στο Γ1. 

Πέραν του ότι, όπως έγραψαν άλλοι, δεν υπάρχει τέτοια ενημέρωση στο φόρουμ (και λογικά θα υπήρχε, τόσος κόσμος ασχολείται εδώ):

Για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να καταργηθεί το πρόγραμμα ή να αλλάξουν οι όροι του. Και να ενημερώσουν στη συνέχεια ότι, όσοι έχουν συμπληρώσει 6μηνο, μεταφέρονται σε άλλο πρόγραμμα ή στους νέους όρους. Δεν μπορεί δηλαδή να ισχύει το πρόγραμμα για όποιον μπει τώρα αλλά να πετάξουν κάποιον έξω από αυτό. Αυτό που γράφει το δημοσίευμα είναι τελείως αρκουδιά, θεωρία συνωμοσίας, πιθανώς κακόβουλη.

Άρα, το μόνο που μπορεί να γίνει σήμερα, είναι να μεταφέρουν όσους είναι με τα παλιά σταθερά προγράμματα στα καινούργια σταθερά. Όχι στο Γ1. Να πουν δηλαδή ότι το 0,105 του παλιού Enter γίνεται για όλους 0,18, πάλι σταθερό. Αυτό φοβόμαστε με την πάροδο 6μηνου, αλλά δεν το έχουν κάνει ακόμη σε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Αυτό που γράφει το δημοσίευμα είναι τελείως αρκουδιά, θεωρία συνωμοσίας, πιθανώς κακόβουλη.

Δυστυχως τα τρολλ βασιλεύουν με ότι αυτό συνεπάγεται για το κοινό συμφέρον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραθέτω link Και εμένα μου έκανε εντύπωση γιατί άλλα μου είπανε εξ αρχής. https://www.bankingnews.gr/epixeiriseis/articles/613191/i-dei-koroideyei-tous-katanalotes-me-ta-stathera-timologia-dekades-oi-kataggelies

Επεξ/σία από stelios120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios120 είπε

Παραθέτω το link https://www.bankingnews.gr/epixeiriseis/articles/613191/i-dei-koroideyei-tous-katanalotes-me-ta-stathera-timologia-dekades-oi-kataggelies . Και εμένα μου έκανε εντύπωση γιατί άλλα μου είπανε εξ αρχής. 

Το εχει βαλει αλλος πριν μια ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...