Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

για τους υπάλληλους το κάνανε περισσότερο 😂

Κάτσε να το σιγουρέψουμε

Έχει κάποιος online με τις νέες τιμές και ΚΟΤ ? Αν ναι έχει λογαριασμό πρόσφατο που να μην έχει μέσα Γ1 καθόλου?

αν μπορεί να τον ανεβάσει να σβήσω και το ερωτηματικό του online για ΚΟΤ στο excel

Τώρα όταν λες μην δίνετε σημασία τι λέει ο σεκιουριτάς, η καθαρίστρια κ.α βάζε και το bot στο τέλος. 
 

Νομίζω κάποιος το είχε αναφέρει κάπου με λογαριασμό 0,17 και ΚΟΤ. 

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Είχε αλλά του είχε αφαιρέσει όλες τις ΚΟΤ και από το online. 

ναι , αλλά υπάρχει μια στο εκατομμύριο να ήτανε συστημικό λάθος και στον επόμενο να τον έχει Γ1

οκ, ξέρω 99,9999% ισχύει ΚΟΤ στο ονλινε αλλά θέλω να δω λογαριασμό πρώτα μιας και η ΔΕΗ δεν αξιώθηκε να γράψει στους όρους οτι μπαίνει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ppmarkos είπε

Δεν είναι δεσμευτικό αλλα δεν ξέρουμε αν πειράξει τιμοκατάλογο ακόμα. 
Την ημερομηνία την είπε το Bot στο Viber. 
 

Και για ΚΟΤ όσοι ρωτάνε φαίνεται συμβατό το Home Online. 

833B06A0-2D58-46E7-9B23-7C7DD44F8D40.jpeg

227E9B4A-68E1-4081-B6CE-1D7221E7CD23.jpeg

Ενημέρωσε και τη σελίδα της η ΔΕΗ. Πάει παράταση έως 31/03 τα 30€ δώρο στο Home Online. Προς το παρόν δεν πειράζει τιμοκατάλογο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Kaboomzer είπε

Είμαι στο Myhome Online. Έχω χάσει την πιστωτική της πάγιας εντολής και την ακύρωσα. Η χρέωση θα γίνει στις 02/03 και προφανώς πριν έρθει η καινούρια και γίνει νέα σύνδεση στο ebill.

Έστειλα μήνυμα στη φόρμα του ebill , αλλά ακόμα να απαντήσουν. Τηλεφωνικά μου είπαν δεν υπάρχει θέμα για μια φορά, ας πληρώσω με άλλο τρόπο αυτόν το λογαριασμό ή να τον αφήσω να χρεωθεί στον επόμενο όλο μαζί, αλλά δεν τους εμπιστεύομαι και πολύ.

Έψαξα όλη τη σελίδα της ΔΕΗ, αλλά κανονικό email για να στείλω ερώτημα δε βρήκα. Υπάρχει πουθενά;

Τι κάνω τελικά ;

-πληρώνω μέσω ebanking;

-πριν ή μετά τη λήξη;

UPDATE

Μίλησα και με άλλη υπάλληλο τηλεφωνικά  γιατί απάντηση δεν έλαβα και λέω ακύρωσα την κάρτα που έχασα και ο λογ/σμός χρεώνεται στις 02/03. Τι κάνω;

Μου λέει μισό να δω αν το πρόγραμμα έχει ακυρωθεί ήδη.......   LOL WHAT ???? άρχισαν να με ζώνουν μαύρα φίδια.

Μετά από 2 λεπτά αναμονής μου λέει δεν ακυρώθηκε ακόμη αλλά πρέπει οπωσδήποτε να βάλω άλλη κάρτα μέσω ebill (έστω και τρίτου προσώπου μου είπε) και να μην κάνω πληρωμή με άλλο τρόπο, αλλιώς αυτόματα ακυρώνεται το myhome online.

Με λίγα λόγια ότι του φανεί του λολοστεφανή.

Έχω την εντύπωση πως εμάς που έχουμε το παλιό διετές συμβόλαιο με χρέωση 0,96 προσπαθούν να μας πετάξουν έξω.

Τεσπα έβαλα μια χρεωστική revolut που είχα και τη δέχθηκε, ελπίζω όταν γίνει η χρέωση να μη φάω άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Γνωστος εκανε λαθος στο self metering. και αφου βγήκε ο εναντι ανακύλαψαμε το εξεις

καταχωρησε στις Ημερίσιες τις συνολικες και στις Νυχτρινες τις Ημερίσιες. Ευτυχως ηταν σχετικα καινουριος ο μετρητης και ετσι δεν ήρθε φουσκομενος. 

Γνώριζει κανεις τι διαδικασια να ακολουθησουμε ωστε να βγει καποιος διορθωτικος λογαριασμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπάθησα να βγάλω άκρη μόνη μου αλλά το έχω χάσει...και μαζί με αυτό έχασα κάνα μήνα που λέω θα φύγω θα το ψάξω και έμεινα με το θα...αυτόν τον λογαριασμό τον έχω πληρώσει..βγήκε ο επόμενος και δε μου έβαλαν την έκπτωση συνέπειας.....προσπάθησα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά τπτ..στην αναμονή για ώρες και δεν απαντάει κανείς..εκεί που είχα καταλήξει σε Έντερ λόγω που δέχεται κοτ τώρα διάβασα πως έχει και το ονλαιν οπότε πάλι είμαι ανάμεσα..βοηθήστε με να καταλήξω γτ κοιμάμαι και ξυπνάω με αυτό...και όχι τπτ άλλο ξαγρυπναω τα βράδια διαβάζοντας άπειρες σελίδες του φόρουμ.... ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αα και κατι ακόμη...η κρατική επιδότηση μεταφέρεται; Γτ αυτό που μου γράφει στην πρώτη σελίδα(πίστωση ταμείου) φαντάζομαι αυτό είναι σωστά;

IMG_20220228_184054.jpg

IMG_20220228_184138.jpg

Επεξ/σία από Elenakam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Kaboomzer είπε

Μου λέει μισό να δω αν το πρόγραμμα έχει ακυρωθεί ήδη.......

(kaboomzer) "-ναι γεια σας, μόλις σκέφτηκα ν' αλλάξω την κάρτα αυτόματης εξόφλησης και είπα να πάρω να σας ρωτήσω αν,,,,"

(τρολάκι στο CC) "...μισό λεπτό κύριε, να δω αν αυτή σας η σκέψη έχει ακυρώσει ήδη το πρόγραμμα"

...κατά τ' άλλα, ΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΘΥΡΙΔΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Elenakam είπε

Αα και κατι ακόμη...η κρατική επιδότηση μεταφέρεται;

όχι θα την πάρεις στον τελικό ή έκτακτο αργότερα

6 λεπτά πριν, Elenakam είπε

.βγήκε ο επόμενος και δε μου έβαλαν την έκπτωση συνέπειας.....προσπάθησα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά τπτ..

myrae και σε κανα 6 μηνο βλέπεις

δες και το άλλο θέμα αν θες να κάνεις αμφισβήτηση τη ρήτρα αναπροσαρμογής

6 λεπτά πριν, Elenakam είπε

εκεί που είχα καταλήξει σε Έντερ λόγω που δέχεται κοτ τώρα διάβασα πως έχει και το ονλαιν οπότε πάλι είμαι ανάμεσα.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=59060007

και βγήκε και το enter+ (με ασφάλεια σπιτιού για μερεμέτια κτλ) που έρχεται περίπου στα ίδια με το enter για τον πρώτο χρόνο λόγω δώρων

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση ....λεει μεσα στο ebill.......Έχεις ενεργοποιήσει την πάγια εντολή πληρωμής μέσω κάρτας

Το προϊόν myHome Online προϋποθέτει την εξόφληση μέσω πάγιας εντολής σε κάρτα την οποία έχετε ήδη ενεργοποιήσει. Η κατάργησή της δεν είναι εφικτή.Εάν επιθυμείτε να αλλάξετε τα στοιχεία της κάρτας σας μπορείτε να επιλέξετε παρακάτω Αλλαγή κάρτας........το αφηνω ετσι....

παω μετα στο λογαριασμο στην τραπεζα που εχω συνδεδεμενη την καρτα και δε φαινεται η παγια εντολη .......ενεργοποιω την παγια εντολη στο λογαριασμο και λεει οτι ειναι ενεργη και σε αναμονη 1ης χρεωσης 

εχω κανει καμια πατατα η ετσι να ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

ενεργοποιω την παγια εντολη στο λογαριασμο και λεει οτι ειναι ενεργη και σε αναμονη 1ης χρεωσης 

αν εννοείς λογαριασμό τράπεζας , δεν ενεργοποιείται απο εκεί , μόνο μέσω ebill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Elenakam είπε

αυτόν τον λογαριασμό τον έχω πληρώσει..βγήκε ο επόμενος και δε μου έβαλαν την έκπτωση συνέπειας....

εκεί που είχα καταλήξει σε Έντερ λόγω που δέχεται κοτ τώρα διάβασα πως έχει και το ονλαιν οπότε πάλι είμαι ανάμεσα..βοηθήστε με να καταλήξω

Αα και κατι ακόμη...η κρατική επιδότηση μεταφέρεται; Γτ αυτό που μου γράφει στην πρώτη σελίδα(πίστωση ταμείου) φαντάζομαι αυτό είναι σωστά;

...μήπως είχε προλάβει να εκδοθεί ο νέος μέχρι να πληρώσεις τον προηγούμενο;

Το Ονλάιν όντως πιθανότατα παίρνει ΚΟΤ, αλλά δεν είναι πολλαπλώς επιβεβαιωμένο. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα - το θέμα είναι πως στο Ονλάιν (ή στο Εντερ+) θα πληρώνεις την κιλοβατώρα με 0,125 (σύνολο 177€ για τις 1.416kWh), ενώ όπως έχουν τώρα τα πράγματα, την πληρώνεις με 0,085 (και στις 2 περιπτώσεις, είναι που ως δικαιούχος ΚΟΤ έχεις καλύτερη επιδότηση - πέρα φυσικά από την έκπτωση του ίδιου του ΚΟΤ).

Βέβαια αν ξεπερνάς τις 1.200Kwh/4μηνο (όπως στον συγκεκριμένο λογαριασμό), τότε τις 200 τις πληρώνεις με,,,0,25 (και είναι κι ένα ζήτημα αν ΘΑ συνεχίσουν οι επιδοτήσεις να δίνονται ή έστω αν θα είναι στα ίδια ποσά ΚΑΙ για,,,πόσο). To ιδανικό θα ήταν να έπεφτες στις 1.200 και έτσι θα κέρδιζες 75€/4μηνο σε σχέση με το να πήγαινες στο Εντερ+ (είναι βέβαια και η διαφορά στα πάγια στην μέση, άρα το συνολικό κέρδος αν μείνεις Ήρωνα ΜΕ 1.200KwH/4μηνο θα είναι 44€. Αν το ένα 11άρι τον μήνα το θεωρείς καλό λόγο, κατεβάζεις κατανάλωση, μένεις, και,,,,ελπίζεις να συνεχίσουν οι επιδοτήσεις στα ίδια. Ειδικά αν έχεις ΚΑΙ ποινή πρόωρης αποχώρησης, το οποίο παίζει να είναι το "πάγιο μηνός X εναπομείναντες μήνες", άρα πιθανώς είναι πολύ...Δες το συμβόλαιό σου ή ρώτας τους αν έχεις ποινή και ποια).

Σούμα : το τελευταίο point είναι νομίζω που πρέπει να δεις πάνω απ' όλα (αν όντως έχεις ποινή αποχώρησης στο συμβόλαιο και αν όντως είναι τόση/μήνα και αν τυχαίνει να έχεις πολλούς μήνες ακόμα μπροστά πριν την λήξη του συμβολαίου...). 

Εναλλακτικά, αν για κάποιο λόγο προτιμάς την "ασφάλεια" του σταθερού συμβολαίου (μη τυχόν πχ πιάσουν οι τιμές των ρητροπρογραμμάτων κα'να,,,0,5/kWh, με αυτά που γίνονται στην Ουκρανία), και σε παίρνει να πληρώσεις ποινή πρόωρης αποχώρησης, πας για Εντερ+ (ΕΓΩ, αν με ρώταγες, αυτό θα έκανα - θα διάλεγα "ασφάλεια", ακόμη κι αν την πλήρωνα.)

(Όντως η επιδότηση είναι η "πίστωση ΤΕΜ"= ποσά με αρνητικό πρόσημο. Αλλά τί εννοείς με το "αν μεταφέρεται".....; )

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

αν εννοείς λογαριασμό τράπεζας , δεν ενεργοποιείται απο εκεί , μόνο μέσω ebill

μεσω ebill ειχα κανει την ενεργοποιηση παγιας της καρτας και λεει αυτο το κειμενοι που εχω βαλει παραπανω 

αυτο εχει μεσα στο ebill

Πάγια Εντολή πληρωμής με χρήση Κάρτας
Έχεις ενεργοποιήσει την πάγια εντολή πληρωμής μέσω κάρτας
Το προϊόν myHome Online προϋποθέτει την εξόφληση μέσω πάγιας εντολής σε κάρτα την οποία έχετε ήδη ενεργοποιήσει. Η κατάργησή της δεν είναι εφικτή.Εάν επιθυμείτε να αλλάξετε τα στοιχεία της κάρτας σας μπορείτε να επιλέξετε παρακάτω
Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...