Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Swimmer21 είπε

Ερώτηση:

Μολις μπήκα στο enter+ και μου είπαν ότι το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου έχει λήξει και χρειάζεται να καταθέσω νέο μέσα σε 6 μήνες.

Μπορώ να αξιοποιήσω την δωρεάν επίσκεψη ηλεκτρολόγου (μέχρι 100€) για να βγάλει πιστοποιητικό;

Αν μπήκες κανονικά στο πρόγραμμα δε χρειάζεται να ασχοληθείς άμεσα με ΥΔΕ. Έχεις όλο το χρόνο να κανείς έρευνα αγοράς γιατί οι ηλεκτρολόγοι χρεώνουν με τεράστιες αποκλίσεις αυτή την υπηρεσία. 
προσωπικα δε μου ενεργοποιούσαν το συμβόλαιο στη ΔΕΗ ερχόμενος από ΗΡΩΝ παρόλο που είχα υπογράψει και στείλει τα έγγραφα μέχρι να προσκομίσω ΥΔΕ στον ΔΕΔΔΗΕ που είναι και ο υπεύθυνος για τις αλλαγές παρόχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, geodimis είπε

Αν μπήκες κανονικά στο πρόγραμμα δε χρειάζεται να ασχοληθείς άμεσα με ΥΔΕ. Έχεις όλο το χρόνο να κανείς έρευνα αγοράς γιατί οι ηλεκτρολόγοι χρεώνουν με τεράστιες αποκλίσεις αυτή την υπηρεσία. 
προσωπικα δε μου ενεργοποιούσαν το συμβόλαιο στη ΔΕΗ ερχόμενος από ΗΡΩΝ παρόλο που είχα υπογράψει και στείλει τα έγγραφα μέχρι να προσκομίσω ΥΔΕ στον ΔΕΔΔΗΕ που είναι και ο υπεύθυνος για τις αλλαγές παρόχων.

...μα δεν είναι ότι τον απασχολεί εδώ και τώρα το θέμα της ΥΔΕ. Τα λεφτα της είναι που θέλει να γλυτώσει (μέσω της "τεχνικής βοήθειας" του Εντερ+) και ρωτάει...

(....και κάπου εδώ σκάει κι ο anaforakios με το ρόπαλό του...:P)

(...και τα λινκ του :-D)

2 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Ερώτηση:

Μολις μπήκα στο enter+ και μου είπαν ότι το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου έχει λήξει και χρειάζεται να καταθέσω νέο μέσα σε 6 μήνες.

Μπορώ να αξιοποιήσω την δωρεάν επίσκεψη ηλεκτρολόγου (μέχρι 100€) για να βγάλει πιστοποιητικό;

...πολύ σωστή και ωραά η σκέψη του ekrepali που προσπάθησε να σε βοηθήσει, αλλά οι πιθανότητες να πιάσει το "κόλπο", μάλλον μηδαμινές....(άσε που μπορεί να πέσεις και σε κανένα δίποδο αντί για άνθρωπο και να σου πει καμμιά βλακεία και αν σου χαλάσει τη μέρα...). Καλύτερα ψάξου με γνωστούς, ρώτα τους πάντες, μπας και σκαλώσεις κανέναν με νομράλ τιμές (για ΥΔΕ).

Και γενικά οι συγκεκριμένες "υπηρεσίες" του πλας, είναι πιθανώς τον μπιπ καβάλα (σκέψου το σενάριο να σε χρεώσει,,,τα διπλά από έναν "δικό σου" ηλεκτρολόγο/υδραυλικό/κλειδαρά κλπ, ξεπερνώντας έτσι το περίφημο "όριο του κατοστάρικου" που παρέχει η συγκεκριμένη φάση...). Έτσι για τον χαβαλέ κάλεσε έναν μια φορά, για κάτι πολύ σοφτ (αλλαγή,,,σπιραλ μπάνιου ξερωγώ), για να δεις στην πράξη τί ρόλο βαράνε. Και μετά πες μας κι εμάς 😎

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δε μπορείς να συνεννοηθείς με τον ηλεκτρολόγο εκ των προτέρων... δηλαδή παίρνεις στην ασφαλιστική στο τηλέφωνο που αναγράφεται στους ειδικούς όρους (Generali / Europ Assistance) και ζητάς άμεση τεχνική βοήθεια (πρέπει να τους πεις τι δήθεν βλάβη υπάρχει). Εκείνοι με τη σειρά τους επικοινωνούν με τον ηλεκτρολόγο που συνεργάζονται στη περιοχή σου και του δίνουν το τηλέφωνο σου για να έρθει σε επικοινωνία μαζί σου.

Όταν λοιπόν σε πάρει τηλέφωνο ο ηλεκτρολόγος, θα πρέπει να τον ρωτήσεις ευθέως αν γίνεται να δικαιολογήσει στην ασφαλιστική ότι δήθεν επιδιόρθωσε βλάβη, και αντ'αυτού να σου κάνει την εξυπηρέτηση να σου βγάλει ηλεκτρολογικό σχέδιο. Υπόψιν ότι ελάχιστοι ηλεκτρολόγοι βγάζουν σχέδιο ΥΔΕ... κυρίως μ'αυτά ασχολούνται ηλεκτρολόγοι μηχανικοί.

 

...ζεις βρε e-remali...? :-)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά και συγγνώμη εξ αρχής για τη λίγο άσχετη ερώτηση! 

Σε σπίτι όπου φαίνεσαι φιλοξενούμενος αλλά ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι στο όνομα σου, δικαιούσαι την επίδοση του κράτους; 

Επεξ/σία από Titarasaudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

Καλησπέρα παιδιά και συγγνώμη εξ αρχής για τη λίγο άσχετη ερώτηση! 

Σε σπίτι όπου φαίνεσαι φιλοξενούμενος αλλά ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι στο όνομα σου, δικαιούσαι την επίδοση του κράτους; 

...εγώ πάντως σε φιλοξενώ Α-ΝΕ-ΤΑ κα'να 6μηνο, και υπόσχομαι να πληρώνω εγώ την επιδότηση! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Titarasaudi είπε

Καλησπέρα παιδιά και συγγνώμη εξ αρχής για τη λίγο άσχετη ερώτηση! 

Σε σπίτι όπου φαίνεσαι φιλοξενούμενος αλλά ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι στο όνομα σου, δικαιούσαι την επίδοση του κράτους; 

Αν αυτός που σε φιλοξενεί, το δηλώσε κύρια κατοικία το 2020, ΝΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, takoulou είπε

Στο πρώτο άρθρο το " Έρχονται κυρώσεις" υπάρχει μόνο στον τίτλο και στο δεύτερο τα σφάλματα αποδίδονται στην εσπευσμένη 😁 εφαρμογή που τάχα έκαναν οι εταιρίες ήδη από τον Σεπτέμβρη και πως έδωσαν μεγαλύτερες επιδοτήσεις...

Φτάσαμε 6 μήνες μετά και η ΔΕΗ ακόμα δεν φιλοτιμήθηκε να διορθώσει τα πληροφορικά της συστήματα όταν μάλιστα υπάρχουν αναφορές/καταγγελίες. Φανταστείτε τι "όργια" κάνουν οι εναλλακτικοί.

Το έχουμε ξαναδεί το έργο... Κανονικά έπρεπε να είχε μπουκάρει εισαγγελέας όταν αποδεδειγμένα συμβαίνουν όσα συμβαίνουν. Σιγά μην ελέγξει η ΡΑΕ μια μια την παροχή εάν ο grinder_  όντως έλαβε την επιδότηση.
Ότι στοιχεία την τροφοδοτήσουν οι προμηθευτές θα "ελέγξει". Δυστυχώς η ΚΥΑ είναι ξεκάθαρη σε αυτό το ζήτημα (Άρθρο 7 Γνωστοποιήσεις - Έλεγχοι) αλλιώς δεν θα ήταν κομμένη και ραμμένη έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα προσπαθώ να εγγράφω στο my home online.μπαίνω κανονικά στο ebill έχω σύνδεση κάρτα για πάγιες χρεώσεις και όταν πατάω υποβολή στο πακέτο μου εμφανίζει ένα κείμενο που λέει ότι για την ολοκλήρωση της ενεργοποιήσεις του νέου προϊόντος θα μου ζητηθεί να καταχωρήσω τα στοιχεία κάρτας. Σε αυτό δεν μου δίνει την δυνατότητα να πατήσω κάτι παρά μόνο να κλείσω το πλαισίου κειμένου χωρίς να γίνεται τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, papars said:

Τελικά τα homeonline έχουν ρήτρα; - γιατί βλέπω σχετική χρέωση στους λογαριασμούς μου. 

Δεν έχουν. Είναι από το διάστημα που ήσουν Γ1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2022 στις 7:35 ΜΜ, washcloud είπε

...ο καθένας λέει ό,τι έχει καταλάβει - αλλά ενώ είναι "μια γενική αλήθεια" το ότι σταθερό>κυμαινόμενο, εξαρτάται και από την περίπτωση. Πχ με μικρή κατανάλωση όπως εσύ και κυρίως λόγω ΚΟΤ (η επιδότηση είναι μεγαλύτερη), ναι, όντως σε συμφέρει, ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, να μείνεις στο Γ1.

Eυχαριστ για την απάντηση (εγω βέβαια δεν έχω ΚΟΤ αλλά καταλαβαίνω οτι εφόσον δεν ξεπερνάω τις 1000 κιλοβατόρες, προσωρινά ειμαι καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, demian1980 είπε

Καλησπερα.

Ειμαι ΔΕΗ Γ1 με τελευταια καταναλωση τετραμηνου 712 kwh. Τι με συμφερει να κάνω?

Ευχαριστώ πολυ

 

Θα απαντήσουν άλλοι, πιο ειδικοί/έμπειροι από μένα, όμως με βάση τα όσα έχω καταλάβει είσαι (προς το παρόν) καλά εκεί που είσαι με δεδομένα:

(α) Ότι είναι δηλωμένη κύρια κατοικία σου για να δικαιούσαι την κρατική επιδότηση

(β) Με τη σημερινή συσχέτιση επιδότησης - τιμής χοντρικής. Αν αυτή αλλάξει (ακριβύνει το ρεύμα, μειωθεί η επιδότηση ή δοθεί μόνο σε κάποιες ευάλωτες ομάδες κτλ), τότε τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν επί τω δυσμενέστερω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο Myhome Online. Έχω χάσει την πιστωτική της πάγιας εντολής και την ακύρωσα. Η χρέωση θα γίνει στις 02/03 και προφανώς πριν έρθει η καινούρια και γίνει νέα σύνδεση στο ebill.

Έστειλα μήνυμα στη φόρμα του ebill , αλλά ακόμα να απαντήσουν. Τηλεφωνικά μου είπαν δεν υπάρχει θέμα για μια φορά, ας πληρώσω με άλλο τρόπο αυτόν το λογαριασμό ή να τον αφήσω να χρεωθεί στον επόμενο όλο μαζί, αλλά δεν τους εμπιστεύομαι και πολύ.

Έψαξα όλη τη σελίδα της ΔΕΗ, αλλά κανονικό email για να στείλω ερώτημα δε βρήκα. Υπάρχει πουθενά;

Τι κάνω τελικά ;

-πληρώνω μέσω ebanking;

-πριν ή μετά τη λήξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους

Γνωριζει καποιος ποσο καιρο κανει ο ΔΕΔΔΗΕ να εκτελεσει το αιτημα αλλαγης παροχου ?

Συμφωνα με την εξυπηρετηση της ΔΕΗ η αιτηση εγινε στις 18/02 και χρειαζεται 2 εργασιμες αλλα ειμαστε ηδη στις 4....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Καλημερα σε ολους

Γνωριζει καποιος ποσο καιρο κανει ο ΔΕΔΔΗΕ να εκτελεσει το αιτημα αλλαγης παροχου ?

Συμφωνα με την εξυπηρετηση της ΔΕΗ η αιτηση εγινε στις 18/02 και χρειαζεται 2 εργασιμες αλλα ειμαστε ηδη στις 4....

Καλημέρα.. Σε περιοχη είσαι του Δεδδηε; Πηρες τηλέφωνο στον Δεδδηε να δεις αν έχουν την εντολή αυτή του παροχου; Συνήθως κάνει από 2-4 μέρες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...