Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, 

Είμαι λίγο τυχερός που έκανα τέλη Οκτ μεταφορά στο ΔΕΗ myhome online και τότε οι τιμές ήταν 0.096 (ημερ.) και 0.076 (νυχτ) με πάγιο 0.5 το μήνα χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής... Πριν ήμουν στην Electricon (χωρίς ρήτρα και τότε) και ήμουν πολύ ευχαριστημένος μέχρι Σεπτ που αναγκαστικά ανακοίνωσαν αυξήσεις οπότε και την έκανα φιδίσια

Μέχρι τώρα πάω με αυτά... ελπίζω να τα κρατήσω τα επόμενα 2 χρόνια που ειναι το συμβόλαιο και βλέπουμε μετά

Screenshot at Feb 27 13-32-55.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, dimitrakis1980 είπε

Μέχρι τώρα πάω με αυτά... ελπίζω να τα κρατήσω τα επόμενα 2 χρόνια που ειναι το συμβόλαιο και βλέπουμε μετά

Ας τα κρατησουμε 6 μηνες και βλεπουμε μετα τι θα κανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Ας τα κρατησουμε 6 μηνες και βλεπουμε μετα τι θα κανουμε.

ε αν μας αλλάξουν θα πάμε στις τιμές που ανακοίνωσαν το Δεκ... νομίζω 0,17 / 0,13 και 1 ευρώ το μήνα... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, petrosthei είπε

Είναι μεγάλες οι διαφορές του απλού με το "+" ?

...μικρές. Αφού έκανες το απλό, ασ' το έτσι.

11 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

Έχει ακουστεί κάτι για αλλαγές στο home online?

...για αλλαγές στον χάρτη της Ευρώπης ακούω μόνο απ' τα χαράματα - για το Online τπτ :P (ακόμα)

20 λεπτά πριν, dimitrakis1980 είπε

ε αν μας αλλάξουν θα πάμε στις τιμές που ανακοίνωσαν το Δεκ... νομίζω 0,17 / 0,13 και 1 ευρώ το μήνα... 

...έτσι όπως πάει το πράμμα, κάτσε να μην τα κάνουν όλα 0,27 / 0,23 και 10 Ευρώ τον μήνα, μια κι έξω...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2022 στις 12:34 ΜΜ, ppmarkos είπε

Αυτό θέλω να το μάθω κι εγώ. Σε συγγενικό μου πρόσωπο που το έκανε τηλεφωνικά δεν ζήτησαν εγγύηση. 

Ε ναι άμα ξέρει κάποιος ας μας ενημερώσει σύντομα. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.enikonomia.gr/my-money/257696,oikonomou-i-stirixi-tis-kyvernisis-se-energeia-revma-kai-fysiko-a.html

Διάβασα το παραπάνω άρθρο και έχω μία ένσταση...πλέον όλοι έχουμε λάβει τους αυξημένους λογαριασμούς με τις ρήτρες αναπροσαρμογής. Για ποιο λόγο επιδοτούνται από το Γενάρη μόνο τα κυμαινόμενα τιμολόγια ρεύματος όταν μιλάμε για γενική στήριξη των νοικοκυριών ουδείς δημοσιογράφος τολμά να ρωτήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, messinia3 said:

https://www.enikonomia.gr/my-money/257696,oikonomou-i-stirixi-tis-kyvernisis-se-energeia-revma-kai-fysiko-a.html

Διάβασα το παραπάνω άρθρο και έχω μία ένσταση...πλέον όλοι έχουμε λάβει τους αυξημένους λογαριασμούς με τις ρήτρες αναπροσαρμογής. Για ποιο λόγο επιδοτούνται από το Γενάρη μόνο τα κυμαινόμενα τιμολόγια ρεύματος όταν μιλάμε για γενική στήριξη των νοικοκυριών ουδείς δημοσιογράφος τολμά να ρωτήσει?

Στην Πραγματικότητα, Γιατί δεν υπάρχει λεφτοδεντρο και τα λεφτά δεν είναι απεριόριστα αφενός και αφετέρου γιατί είναι σε δυσκολότερη κατάσταση όσοι είναι σε κυμαινόμενο και πληρώνουν 0,25-0,30+ την κιλοβατώρα. Βέβαια τα νέα σταθερά είναι πιο ακριβά από τα παλιά, αλλά δεν μπορείς νομοθετικά να πεις δίνω επιδότηση στα σταθερά που κοστίζουν από 0,ΧΧ ευρώ και όχι σε όλα

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrakis1980 είπε

ε αν μας αλλάξουν θα πάμε στις τιμές που ανακοίνωσαν το Δεκ... νομίζω 0,17 / 0,13 και 1 ευρώ το μήνα... 

 

Ναι σιγουρα με αυτο το πλευρο να κοιμομαστε.

Αν ξεφυγουν οι τιμες θα φαμε ολοι στο κεφαλι ενα 0,30 - 0,35 και θα λεμε κι ευχαριστω.Οχι απλα δεν θα υπαρχει το 6μηνο προστασιας αλλα θα μας βαλουν κι αναδρομικα.Η κατασταση ειναι καθε μερα και χειροτερη και θα χειροτερεψει ακομη περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, marmagia είπε

Στην Πραγματικότητα, Γιατί δεν υπάρχει λεφτοδεντρο και τα λεφτά δεν είναι απεριόριστα αφενός και αφετέρου γιατί είναι σε δυσκολότερη κατάσταση όσοι είναι σε κυμαινόμενο και πληρώνουν 0,25-0,30+ την κιλοβατώρα. Βέβαια τα νέα σταθερά είναι πιο ακριβά από τα παλιά, αλλά δεν μπορείς νομοθετικά να πεις δίνω επιδότηση στα σταθερά που κοστίζουν από 0,ΧΧ ευρώ και όχι σε όλα

....το πιο σημαντικό όμως παρέλειψες : η πλειονότητα είναι σε ρητροπρογράμματα. Άρα, πιο εύκολο το σφάξιμο των,,, σταθεράκηδων......

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι σιγουρα με αυτο το πλευρο να κοιμομαστε.

Αν ξεφυγουν οι τιμες θα φαμε ολοι στο κεφαλι ενα 0,30 - 0,35 και θα λεμε κι ευχαριστω.Οχι απλα δεν θα υπαρχει το 6μηνο προστασιας αλλα θα μας βαλουν κι αναδρομικα.Η κατασταση ειναι καθε μερα και χειροτερη και θα χειροτερεψει ακομη περισσοτερο.

...βασικά παίζει και όχι ρε συ : ιδιωτικοποίηση / ξε-ιδιωτικοποίηση, ο εθνικός παίκτης, ήταν και θα είναι η ΔΕΗ. Κι ο γκαντεμοντολμαδόσαυρος, είναι που είναι στην μπούκα, ε μάλλον θα ευεργετήσει τους ψηφ,,,ε, τους πολίτες μέσω της ΔΕΗ (οι εναλλακτικοί, χεσμεντέν), "στην δύσκολη αυτή συγκυρία"....

Δηλαδή παίζει να μείνουν στην θέση τους οι τιμές (προσωπική εκτίμηση). Άλλωστε λίγοι είναι με τα σταθερά - άρα τί ειν' ο ψηφοφόρος - τί ειν' το ζουμί του....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, marmagia είπε

Στην Πραγματικότητα, Γιατί δεν υπάρχει λεφτοδεντρο και τα λεφτά δεν είναι απεριόριστα αφενός και αφετέρου γιατί είναι σε δυσκολότερη κατάσταση όσοι είναι σε κυμαινόμενο και πληρώνουν 0,25-0,30+ την κιλοβατώρα. Βέβαια τα νέα σταθερά είναι πιο ακριβά από τα παλιά, αλλά δεν μπορείς νομοθετικά να πεις δίνω επιδότηση στα σταθερά που κοστίζουν από 0,ΧΧ ευρώ και όχι σε όλα

Αυτό που εννοώ είναι ότι συζητάνε να αυξήσουν λέει την επιδότηση για τα κυμαινόμενα. Οκ πλήρως θεμιτό και κατανοητό. Για ποιο λόγο διέκοψαν τη μικρή επιδότηση των σταθερών όμως,ενώ οι τιμές τους αυξηθηκαν 80%?

Η στήριξη των νοικοκυριών, εστων των πρώτων κατοικιών, δεν είναι λοιπόν γενική, αλλά εξαρτάται από άλλους παράγοντες. Θα υπάρξουν πολλές περιπτώσεις νοικοκυριών με νέα σταθερά που θα κληθούν να πληρώσουν πιο ακριβή τιμή kwh από αυτούς σε κυμαινομενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, messinia3 said:

Αυτό που εννοώ είναι ότι συζητάνε να αυξήσουν λέει την επιδότηση για τα κυμαινόμενα. Οκ πλήρως θεμιτό και κατανοητό. Για ποιο λόγο διέκοψαν τη μικρή επιδότηση των σταθερών όμως,ενώ οι τιμές τους αυξηθηκαν 80%?

Η στήριξη των νοικοκυριών, εστων των πρώτων κατοικιών, δεν είναι λοιπόν γενική, αλλά εξαρτάται από άλλους παράγοντες. Θα υπάρξουν πολλές περιπτώσεις νοικοκυριών με νέα σταθερά που θα κληθούν να πληρώσουν πιο ακριβή τιμή kwh από αυτούς σε κυμαινομενα. 

Σε αυτό συμφωνούμε. Έστω και μικρή θα μπορούσε να υπήρχε ειδικά στα σημερινά σταθερά που φθηνά δεν τα λέει κανείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Για ποιο λόγο διέκοψαν τη μικρή επιδότηση των σταθερών όμως,ενώ οι τιμές τους αυξηθηκαν 80%?

γιατί απλά και αντικειμενικά δεν έχουν ιδέα τι γίνεται , δες και με το φυσικό αέριο , το παλιό σταθερό της ΔΕΗ (το άλλο άκρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη που διακόπτω αλλά Θα ήθελα βοήθεια μιας και σε 1 εβδομάδα μετακομίζω και αλήθεια έχω ζαλιστεί με αυτά που βλέπω.

Αρχικά να πω πως, στο σπίτι που είμαι τώρα και θα ξενοικιάσω (100τμ +-) μόλις ήρθαν λογαριασμοί: ζενίθ ρεύμα 200 ευρώ(1300kwh 4μηνο) , και ζενίθ αέριο 400 ευρώ εκκαθαριστικοί και οι 2. Να αναφέρω ότι στο διάστημα των λογαριασμών μένω μόνος και αυτά που έχω είναι ένα pc (24ωρο ανοικτό)και το A/C που το ανάβω στο δωμάτιο το πολύ για 6 ώρες το βράδι όταν γυρνάω από δουλεία ( δεν υπάρχει λόγος να ανάβω τα σώματα για όλο το σπίτι) αυτά πιστεύω τραβάνε αρκετό ρεύμα αν εξαιρέσουμε ψυγείο ,κουζίνα.

Τώρα, το σπίτι που ΘΑ νοικιάσω είναι 54τμ καινούριο ενεργειακής κλάσης Β (75%-100% δεν ξέρω τι σημαίνει αλλά υποθέτω είναι καλό)  με θερμομόνωση και επένδυση γυψοσανίδας.

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν δεν έχω ΙΔΕΑ τι παροχο να επιλέξω για ρεύμα + αέριο… αυτή την στιγμή ο ιδιοκτήτης έχει ΔΕΗ ρεύμα και ΗΡΩΝ αέριο…αξίζει να μείνω σε αυτούς η συμφέρει να αλλάξω? αν αναλογιστούμε ότι η κατανάλωση θα είναι πολύ μικρή.

 π.χ. το ΔΕΗ MyHome Online το είδα λίγο και νομίζω είναι οκ. Δεν με απασχολεί αν θα είναι ηλεκτρονικό ( καλύτερα κιόλας) Ή αν θα έχω πάγια εντολή, αλλά αν συμφέρει σε σχέση π.χ. με την ΗΡΩΝ ή με άλλες ιδιωτικές.

 

συγνώμη για το μεγάλο κείμενο…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...