Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, jiovani81 είπε

 

 

 

11 λεπτά πριν, jiovani81 είπε

Καλησπέρα!Είμαι στο ONLINE 28/01/22 και μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός!Παρατήρησα ότι για κάποιες κιλοβατώρες έχω χαμηλότερη χρέωση και δεν καταλαβαίνω το γιατί.Μπορεί κάποιος να μου τό εξηγήσει?Έχει να κάνει μήπως με την κατανάλωση που είναι κάτω από 300 κιλοβατώρες?

IMG_2058.jpg

Είναι για τις ημέρες που ήσουν ΓΝ1.

ΕΝΑΝΤΙ, δεν είναι ο λογαριασμός ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, jiovani81 είπε

Παρατήρησα ότι για κάποιες κιλοβατώρες έχω χαμηλότερη χρέωση και δεν καταλαβαίνω το γιατί

Γ1Ν , λογικά στον εκκαθαριστικό θα έχεις και ρήτρα

(και επιδότηση-πίστωση ΤΕΜ)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Σεπτέμβριο και υπόλοιπο του Οκτώβρη.
Η ΚΥΑ δημοσιεύτηκε τέλη Νοέμβρη και φυσικά ο προηγούμενος εκκαθαριστικός δεν περιελάμβανε καθόλου ΤΕΜ, λογικό.
Έπρεπε όμως σε αυτόν τον εκκαθαριστικό να συμπεριλάβουν όλη την περίοδο αλλά περίτεχνα υφάρπαξαν κρατικές επιδοτήσεις που προορίζονταν για τους καταναλωτές.

Θα δει ο άλλος ~750kwh Πίστωση ΤΕΜ, ενώ του αναλογούν πολλές παραπάνω, και θα πει οκ.
Αλλά και όσοι διαμαρτυρηθούν θα ακούσουν τα παραμύθια από την εξυπηρέτηση αφού έχουν πάρει κεντρική γραμμή.

Άστα φίλε 4 σπίτια το ίδιο πράγμα. Δεν είναι τυχαίο μεμονωμένο περιστατικό αλλά πρακτική της εταιρίας. Μάλιστα έχουν δασκαλέψει και τους υπαλλήλους τους για να αποφύγουν όσους "ενοχλητικούς" το καταλάβουν.
Μεγάλη προσοχή στους λογαριασμούς σας. Δεν είναι τόσο το ποσό αλλά είναι θέμα αρχής να νομίζουν ότι μπορούν να αυθαιρετούν έτσι και να μην κουνιέται φύλο.
Μιλάμε για σκάνδαλο.

...απ' την μια καλά έκανε ο φίλος πιο πριν και σου,,,,ζήτησε λογαριασμό (sic :P), διότι δεν είναι λίγοι όσοι διατείνονται πράγματα με βάση τους λογαριασμούς που τους έρχονται και τελικά έχουν καταλάβει πράγματα λάθος (και βγαίνει όταν ανεβάζουν το μπουγιουρντί) - από την άλλη σε βλέπω πολύ σίγουρο και,,,πολύ τσιτωμένο (καλά κάνεις), άρα ίσως ακόμη πιο σίγουρο...

Είναι κι ο άλλος φίλος που κι αυτός δεν ανέβασε μεν λογαριασμό, αλλά ο τρόπος που τα "εξήγησε" νομίζω ότι μας κάλυψε 100% (δεν είναι ότι "αμφισβητούμε" την εγκυρότητα των όσων ισχυρίζεστε, και μαζί κι εσάς, αλλά όπως είπα λάθη ΓΙΝΟΝΤΑΙ, κυρίως λόγω άγνοιας - απλά στην δική του επρίπτωση δεν χρειαζόμαστε καν  "το χαρτί", ΦΑΙΝΕΤΑΙ ότι τα λέει όπως τα βλέπει, όπως φαίνεται ότι ξέρει να διαβάζει αυτά που βλέπει...). Απλά προσωπικά μου έκανε εντύπωση, καθώς τόσο καιρό στο θρεντ, πρώτη φορά είδα,,,,δύο μαζεμένους να λένε για "λάθη" στην απόδοση επιδοτήσεων ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΗ : μέχρι στιγμής (εντύπωση μάλιστα μου έκανε - και το ερμήνευα ως γεγονός που σχετίζεται με την,,,ιδιαίτερη σχέση που έχει η συγκεκριμένη εταιρία με το κράτος. Όπως κι αν μεταφράζεται αυτό. Γιατί από άποψη "οργάνωσής" της ως εταιρία,,,,,τα ξέρουμε - μαι ζωή όλη - ας μην τα λέω...) δεν θυμάμαι να ξαναπέτυχα "στραβή" απόδοοση επιδότησης από αυτήν. Από άλλους,,,,,,,,,,,,,ου! Ειδικά η τρισακτάρατη W&V χαρακτηριστικά δεν έβαζε επιδότηση, ή στην καλύτερη έβαζε,,,του Σεπτέμβρη το 0,03 για όλο το 4μηνο (μέχρι και σε λογαριασμούς Γενάρη).

Σούμα : προφανώς και δεν ξέρω σε πόσους δεν έχει αποδώσει σωστά την επιδότηση η ΔΕΗ. Μέχρι στιγμής πάντως, η αίσθηση που είχα από όσους ποστάρανε λογαριασμούς εδώ μέσα, ήταν (όπως είπα) ότι ήταν η πιο σωστή. Για τις δικές σας περιπτώσεις επίσης δεν ξέρω (ειδικά την δική σου με "4 σπίτια" - άρα καλώς σάλταρες και λες "τί γίνετ' εδώ ωρέ"), αλλά μια και το θέσατε, καλό θα ήταν (όσοι καταλαβαίνουν) να βγει κι άλλος κόσμος, αφού τσεκάρει τις "πιστώσεις ΤΕΜ", να τα πει, γιατί αν τελικά όντως υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, εκεί κι αν θα μιλάμε για σκάνδαλο (ειδικά αφού έχει εκατομμύρια παροχές η ΔΕΗ).

Τέλος, προσωπικά δεν πιστεύω πως γίνεται επίτηδες, αλλά μάλλον λόγω της γνωστής ανοργανωσιάς τους - και μιλάω ειδικά για την αντιμετώπιση που είχες μετά από επικοινωνία...(Να το έκανε ένας "εναλλακτικός", ΕΠΙΤΗΔΕΣ, να το καταλάβαινα,,,,αλλά επειδή είναι η ΔΕΗ, μέχρι και κυβέρνηση μπορεί να ρίξει κάτι τέτοιο...Οπότε, ΜΑΛΛΟΝ λίγο χλωμό...Αλλά μπορεί να φταίει και το ότι είμαι αφελής...; Ποιος ξέρει.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2022 στις 11:59 ΠΜ, vali είπε

Ήταν για ολόκληρο τετράμηνο ο εκκαθάριστικος και πόσα είχες δώσει έναντι; Καλύτερα να μας πεις πόσες kwh κατανάλωση γράφει ο λογαριασμός

 

Screenshot_2022-02-27-00-38-21-204_cn.wps.moffice_eng.jpg

Screenshot_2022-02-27-00-38-02-223_cn.wps.moffice_eng.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ δεν έχω καταλάβει σωστά όσοι κάναμε τα myhome ,θα έχουμε κρατική επιδότηση όπως οι άνθρωποι που είναι με το Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Pennytz1 είπε
Αναφορά σε κείμενο

Είμαι με Γ1Ν οικιακό τιμολόγιο ΚΟΤΒ κ μου ρθε λογαριασμός 126 ευρώ με συνολική έλεγε έκπτωση 125€ δεν ξέρω π βλέπουμε αν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής, αλλά νομίζω δ έχει. Μ της τέλος τ χρόνου κ επόμενος εκκαθαριστικού θ ρθει Απρίλη προς Μάη. Φοβάμαι κ μόνο σ σκεχη τ τι θα δω. Βλέπω το my home enter ,κάθε φορά π κάνω σύνδεση σ e-bill ν βγαίνει ως διαφήμιση κ ν εγγράφω. Δ ξέρω όμως αν θ Μάι καλύτερα ή όχι. Θέλω ν βρω μια λύση γ ν μην πληρώνω τ μαλιοκεφαλα Μ αλλά φοβάμαι μην πάω για καλύτερα κ τα κάνω χειρότερα.

(...κατ' αρχάς προσπάθα να μην γράφεις με συντμήσεις και λάθη της αυτόματης συμπλήρωσης του κινητού - είναι πιθανώς λόγος που δεν πολυασχολήθηκε κάποιος την άλλη φορά, εκτός απ' τον vali. Πχ εγώ, που θυμάμαι να μ' έχει πιάσει ένας,,,μικρός πονοκέφαλος με το κείμενο - ήταν και double-posted,,,,Κρίντζι, που λέτε κι εσείς τα νιάτα :ρ)

(Επίσης : κάνε edit το post σου και σβήσε το αρχείο του λογαριασμού που ανέβασες, διότι άφησες ορατή την διεύθυνση. Περίεργες οι μέρες - φύλαγε τα ρούχα σου. Επεξεργάσου το αρχείο, σβήνοντας τα όποια προσωπικά στοιχεία. Αν δεν γνωρίζεις πώς να το κάνεις, στην χειρότερη εκτύπωσέ τον, σβήσε ό,τι είναι να σβήσεις, πάρε φωτό με το κινητό, κι ανέβασέ την.) 

Κατά τ' άλλα, πάμε για το κρύο ντουζ κατευθείαν : αν έχεις παρόμοια συνολική κατανάλωση (~900 κιλοβατώρες), τον Απρίλη που αναρωτιέσαι, θα σου έρθει ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ περίπου 70-100€ επιπλέον (200-225€ σύνολο), και ο λόγος είναι ότι ΕΧΕΙΣ "ρήτρα αναπροσαρμογής" που αναρωτιέσαι, είναι στις "χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ", η οποία μάλιστα ήταν με "χαμηλή τιμή", για την συγκεκριμένη περίοδο κατανάλωσης και το επόμενο 4μηνο θα είναι τουλάχιστον 50% πιο πάνω . Και το κακό είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά γι' αυτό, εκτός από το να περιορίσεις τις καταναλώσεις σου ΚΑΙ να εκμεταλλευτείς περισσότερο την χρέωση νυχτερινού (καθώς ευτυχώς για 'σένα ήδη έχεις μετρητή νυχτερινού), κανονίζοντας οι καταναλωτικές σου συνήθειες να συμπίπτουν ακόμη περισσότερο με τα συγκεκριμένα ωράρια νυχτερινής χρέωσης (...λογικά δεν είναι ΜΟΝΟ "την νύχτα" για σένα, γιατί για μόνο την νύχτα πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί το νυχτερινό στο σπίτι πριν απ' το,,,μακρυνό 1988. Ρώτα λοιπόν τον ιδιοκτήτη από πότε είναι - εκτός κι αν το έβαλες εσύ - κι αν είναι πολύ πιο πρόσφατο από "1988" το νυχτερινό, τότε δες τα ωράριά του εδώ:  https://deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/). Εκμεταλλεύσου ειδικά το μεσημεριανό 15:00 - 17:00, το οποίο θα κρατήσει μέχρι τέλος Απρίλη.

...και μετά το κρύο, πάμε ΚΑΙ στα βαθειά : αν δεν κάνεις φορολογική δήλωση, στην οποία να έχεις δηλώσει (το 2021) το σπίτι ως κύρια κατοικία σου (άρα να το έχεις νοικιάσει ήδη από το '20), δυστυχώς ό,τι κρατική επιδότηση ("πίστωση ΤΕΜ" με ποσά με μείον μπροστά, στην ανάλυση του λογαριασμού) πήρες, πήρες (μέχρι 31/12). Πράγμα που σημαίνει ότι ο επόμενος εκκαθαριστικός ΔΕΝ θα σου έρθει "70-100" παραπάνω (για ίδια κατανάλωση με το προηγούμενο 4μηνο), αλλά, 120-150 (σύνολο 270 δηλαδή - με άλλα λόγια διπλάσιος ο επόμενος εκκαθαριστικός). Άρα, αν ΔΕΝ κάνεις φορολογική, στην οποία μάλιστα να ΕΧΕΙΣ δηλώσει το εν λόγω σπίτι ως κύρια κατοικία, ΤΟΤΕ ναι, να πας σε κάποια από τα προγράμματα σταθερής τιμής που βλέπεις να διαφημίζονται στο ebill (αν ΔΕΝ θέλεις να δηλώσεις αυτόματη εξόφληση μέσω πάγιας εντολής, αναγκαστικά θα πας είτε στο MyHomeEnter, ή στο MyHomeEnter+ .Καλύτερα στο 2ο, αλλά θα σε συμφέρει μόνο για το διάστημα της ισχύος του, δηλαδή για 12 μήνες. Όταν θα λήξει, μάλλον θα είναι καλύτερα να το αλλάξεις - αλλά μέχρι τότε,,,,,ποιος ζει-ποιος πεθαίνει βέβαια...Απλά στο λέω για να το έχεις κατά νου). Επίσης να έχεις κατά νου - να επισκέπτεσαι πού και πού το εδώ thread, πχ μια στις 10 μέρες ΕΣΤΩ - ότι τα πράγματα είναι πολύ ρευστά "με το ρεύμα" κι ενδέχεται ν' αλλάζουν κάθε τόσο, ειδικά τώρα με τις πουτινιές του Βλαδίμηρου. Αλλά και χωρίς τον Ρώσο, υπάρχει ενδεχόμενο στο 6μηνο πάνω από την ενεργοποίηση του Enter+, ν' αλλάξει τιμές στα σταθερά της η ΔΕΗ. ΘΑ ΣΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΓΙ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ (αν είναι να την κάνει), οπότε έχε τον νου σου στους λογαριασμούς που θα σου έρχονται, για σχετικά "μικρά γράμματα" προς το τέλος (συνήθως) του λογαριασμού. Και γενικά "μάθε να τον διαβάζεις", για να ξέρεις τί σε περιμένει. Ό,τι δεν καταλαβαίνεις, ρωτάς εδώ. Όπως ρωτάς για το τί να κάνεις αν σου έρθει τέτοια ειδοποίηση που είπα.

...πάμε όμως στα πιο χαλαρά : έχεις ΚΑΙ κοινωνικό τιμολόγιο (ΚΟΤ), κι αυτό κι αν είναι που σε "σώζει". [Έχε υπ' όψη σου να το ανανεώνεις όμως ΚΑΘΕ χρόνο (εφ' όσον πληροίς τα κριτήρια), μετά την λήξη της περιόδου των φορολογικών δηλώσεων (συμπεριλαμβανομένης και της όποιας παράτασης δοθεί) και για ένα μήνα περιθώριο (μπορείς και πιο μετά, αλλά θα χάνεις την έκπτωση του ΚΟΤ για όσο καιρό θα έχει περάσει χωρίς νέα αίτηση). Δηλαδή αν λήξει η φετινή προθεσμία για φορολογικές 1 Σεπτέμβρη, θα πρέπει μέχρι 1η Οκτώβρη να έχεις κάνει την ανανέωση της αίτησης για ΚΟΤ]. Για την ακρίβεια, αν έκανες φορολογική το '21 και δήλωσες κύρια κατοικία σου το συγκεκριμένο σπίτι, τότε παίρνεις ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ κρατική επιδότηση ρεύματος, λόγω ΚΟΤ (άλλο η έκπτωση του ΚΟΤ, εκείνη είναι σταθερή και είναι άλλο πράγμα). Και σε αυτήν την περίπτωση, δεν θα πας για το Enter+ που λέγαμε, σε συμφέρει καλύτερα να μείνεις όπως είσαι (απλά όπως είπαμε, ο επόμενος λογαριασμός θα είναι ΟΥΤΩΣ ή άλλως μεγαλύτερος. Δηλαδή ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΔΕΝ θα είσαι, σε καμμία περίπτωση - απλά κοιτάμε το "μη χειρότερα" για να μην πληρώσεις μαλλιοκέφαλα που έλεγες κι εσύ). Αυτό όμως, με την προϋπόθεση ότι μέχρι τον Απρίλη δεν θα ξεπεράσεις τις 1.200 κιλοβατώρες σύνολο, γιατί ΤΟΤΕ, αλλάζει το πράμμα (ελπίζω πχ ότι δεν καις κανένα θερμαντικό μέσο, και αν καις, να είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κλιματιστικό, κι όχι καμμιά σόμπα με "λάμπες", αερόθερμο, θερμοπομπός κλπ. Διότι το τί θα σου έρθει τελικά, εξαρτάται ΚΑΙ από την συνολική κατανάλωση, μέρας και "νύχτας". Το ίδιο ισχύει ΚΑΙ για το καλοκαίρι - ελπίζω να μην καις πολύ κλιματιστικό και ξεπερνάς σύνολο τις 1.200 που λέγαμε, γιατί σε τέτοια περίπτωση θα πρέπει τελικά να πας σε σε πρόγραμμα σταθερής τιμής - τώρα είσαι σε "κυμαινόμενης"). Τεσπα, πες μας, και βλέπουμε. Ίσως χρειαστεί να μας ανεβάσεις τους 3 εκκαθαριστικούς μιας ολόκληρης χρονιάς για να βγει σωστό συμπέρασμα τι τελικά σε συμφέρει.

Τέλος (για να το κάνουμε πιο,,,μπερδεμένο), αν τελικά βγει συμπέρασμα ότι σε συμφέρει να μείνεις στο "Γ1" που είσαι τώρα, το κυμαινόμενης τιμής "ρητροπρόγραμμα" δηλαδή, θα πρέπει (τί πρωτότυπο ε) να,,,έχεις τον νου σου, αναφορικά τί ΘΑ γίνεται κάθε μήνα, με την κρατική επιδότηση. Μέχρι τέλος Δεκέμβρη πχ, δινόταν σε όλους (ακόμη και στα "σταθερά", αν και για αυτά, ήταν μικρή). Ε από Γενάρη, μπήκε ο "κόφτης" της "κύριας κατοικίας" που είπα, όπως και σταμάτησε να δίνεται στα "σταθερά". Επίσης μειώθηκε ως ποσό, και μάλιστα χωρίστηκε και σε 2 "σκάλες" κατανάλωσης. Και τον Φλεβάρη, κουτσορεύτηκε ακόμη περισσότερο. Όπως όμως είπα, για όσους έχουν ΚΟΤ, είναι πιο "γενναία". Τό τί ΘΑ γίνει, κάθε μήνα από εδώ και πέρα, ουδείς γνωρίζει. Άρα θα πρέπει να ενημερώνεσαι που λέγαμε,  κι αν κοπεί εντελώς θα πρέπει να λάβεις εγκαίρως τα μέτρα σου (να πας σε σταθερό). Άρα μπαίνε μια στο τόσο που λέγαμε εδώ, και διάβαζε τις εξελίξεις...

(...αν όλα αυτά είναι too much για εσένα, υπάρχει λύση : ΔΕΝ είναι, ΠΙΘΑΝΩΣ, η συμφερότερη, αλλά είναι η ευκολότερη : ενεργοποιείς το Enter+ που λέγαμε, και δεν ξανασχολιέσαι πριν το εξάμηνο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Telumetar είπε

Ρε παιδιά εγώ δεν έχω καταλάβει σωστά όσοι κάναμε τα myhome ,θα έχουμε κρατική επιδότηση όπως οι άνθρωποι που είναι με το Γ1

Οχι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Telumetar είπε

Ρε παιδιά εγώ δεν έχω καταλάβει σωστά όσοι κάναμε τα myhome ,θα έχουμε κρατική επιδότηση όπως οι άνθρωποι που είναι με το Γ1

...ως,,,στρουμφ ρωτάς....; :-D

(...όχι : η επιδότηση στα σταθερά σταμάτησε από 1/1/22...) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2022 στις 11:53 ΠΜ, Pennytz1 είπε

Είμαι με Γ1Ν οικιακό τιμολόγιο ΚΟΤΒ κ μου ρθε λογαριασμός 126 ευρώ με συνολική έλεγε έκπτωση 125€ δεν ξέρω π

Η κατανάλωσή σου έιναι πολύ μικρή, με τις επιδοτήσεις και το ΚΟΤ δίνεις 80,75 για 900 κιλοβατώρες, σου βγαίνει τιμή στα 0,09kwh. Η άποψη μου είναι ότι δεν θα έχεις κάποιο όφελος αν πας σε σταθερό πρόγραμμα. Το θέμα είναι τι πιστεύεις ότι θα γίνει από εδώ και πέρα. Αν ανέβει αρκετά η τιμή του ρεύματος θα χάσεις, αν όμως πέσει η τιμή θα είσαι κερδισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vali είπε

Η άποψη μου είναι ότι δεν θα έχεις κάποιο όφελος αν πας σε σταθερό πρόγραμμα.

...ξεχνάς έναν σημαντικό παράγοντα για το τί ακριβώς την συμφέρει τελικά : "κύρια κατοικία".......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jiovani81 είπε

Καλησπέρα!Είμαι στο ONLINE 28/01/22 και μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός!Παρατήρησα ότι για κάποιες κιλοβατώρες έχω χαμηλότερη χρέωση και δεν καταλαβαίνω το γιατί.Μπορεί κάποιος να μου τό εξηγήσει?Έχει να κάνει μήπως με την κατανάλωση που είναι κάτω από 300 κιλοβατώρες?

 

Μπήκες στο online στις 31/1/2022. Ο λογαριασμός σου είναι με κατανάλωση από 28/1. Τις 3 μέρες στις υπολογίζει με το τιμολόγιο του Γ1 και τις υπόλοιπες με online. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, washcloud είπε

...απ' την μια καλά έκανε ο φίλος πιο πριν και σου,,,,ζήτησε λογαριασμό (sic :P), διότι δεν είναι λίγοι όσοι διατείνονται πράγματα με βάση τους λογαριασμούς που τους έρχονται και τελικά έχουν καταλάβει πράγματα λάθος (και βγαίνει όταν ανεβάζουν το μπουγιουρντί) - από την άλλη σε βλέπω πολύ σίγουρο και,,,πολύ τσιτωμένο (καλά κάνεις), άρα ίσως ακόμη πιο σίγουρο...

Είναι κι ο άλλος φίλος που κι αυτός δεν ανέβασε μεν λογαριασμό, αλλά ο τρόπος που τα "εξήγησε" νομίζω ότι μας κάλυψε 100% (δεν είναι ότι "αμφισβητούμε" την εγκυρότητα των όσων ισχυρίζεστε, και μαζί κι εσάς, αλλά όπως είπα λάθη ΓΙΝΟΝΤΑΙ, κυρίως λόγω άγνοιας - απλά στην δική του επρίπτωση δεν χρειαζόμαστε καν  "το χαρτί", ΦΑΙΝΕΤΑΙ ότι τα λέει όπως τα βλέπει, όπως φαίνεται ότι ξέρει να διαβάζει αυτά που βλέπει...). Απλά προσωπικά μου έκανε εντύπωση, καθώς τόσο καιρό στο θρεντ, πρώτη φορά είδα,,,,δύο μαζεμένους να λένε για "λάθη" στην απόδοση επιδοτήσεων ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΗ : μέχρι στιγμής (εντύπωση μάλιστα μου έκανε - και το ερμήνευα ως γεγονός που σχετίζεται με την,,,ιδιαίτερη σχέση που έχει η συγκεκριμένη εταιρία με το κράτος. Όπως κι αν μεταφράζεται αυτό. Γιατί από άποψη "οργάνωσής" της ως εταιρία,,,,,τα ξέρουμε - μαι ζωή όλη - ας μην τα λέω...) δεν θυμάμαι να ξαναπέτυχα "στραβή" απόδοοση επιδότησης από αυτήν. Από άλλους,,,,,,,,,,,,,ου! Ειδικά η τρισακτάρατη W&V χαρακτηριστικά δεν έβαζε επιδότηση, ή στην καλύτερη έβαζε,,,του Σεπτέμβρη το 0,03 για όλο το 4μηνο (μέχρι και σε λογαριασμούς Γενάρη).

Σούμα : προφανώς και δεν ξέρω σε πόσους δεν έχει αποδώσει σωστά την επιδότηση η ΔΕΗ. Μέχρι στιγμής πάντως, η αίσθηση που είχα από όσους ποστάρανε λογαριασμούς εδώ μέσα, ήταν (όπως είπα) ότι ήταν η πιο σωστή. Για τις δικές σας περιπτώσεις επίσης δεν ξέρω (ειδικά την δική σου με "4 σπίτια" - άρα καλώς σάλταρες και λες "τί γίνετ' εδώ ωρέ"), αλλά μια και το θέσατε, καλό θα ήταν (όσοι καταλαβαίνουν) να βγει κι άλλος κόσμος, αφού τσεκάρει τις "πιστώσεις ΤΕΜ", να τα πει, γιατί αν τελικά όντως υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, εκεί κι αν θα μιλάμε για σκάνδαλο (ειδικά αφού έχει εκατομμύρια παροχές η ΔΕΗ).

Τέλος, προσωπικά δεν πιστεύω πως γίνεται επίτηδες, αλλά μάλλον λόγω της γνωστής ανοργανωσιάς τους - και μιλάω ειδικά για την αντιμετώπιση που είχες μετά από επικοινωνία...(Να το έκανε ένας "εναλλακτικός", ΕΠΙΤΗΔΕΣ, να το καταλάβαινα,,,,αλλά επειδή είναι η ΔΕΗ, μέχρι και κυβέρνηση μπορεί να ρίξει κάτι τέτοιο...Οπότε, ΜΑΛΛΟΝ λίγο χλωμό...Αλλά μπορεί να φταίει και το ότι είμαι αφελής...; Ποιος ξέρει.)

Καλέ μου φίλε, ήμουν πολύ προσεκτικός σε όσα ανέφερα. Μπορώ να "διαβάσω" και να εξηγήσω έναν λογαριασμό και δεν θα πω "α τους αλήτες" μόλις δω την χρέωση του λογαριασμού. Μάλιστα ήμουν και αρκετά καλοπροαίρετος ώστε να ενημερώσω την εταιρία για να διευθετηθεί αυτό το "κατά τα φαινόμενα σφάλμα". Πριν το αναφέρω το διασταύρωσα με διαφορετικούς λογαριασμούς. Στην περίπτωσή μου είναι αρκετά ξεκάθαρα τα πράγματα μιας και είμαι ενταγμένος στο home online πριν απο το Σεπτέμβρη.

 

Είναι πολύ απλό. Και τα σταθερά προγράμματα σύμφωνα με την ΚΥΑ δικαιούνται πίστωση ΤΕΜ για τους μήνες Σεπτέμβριο, Οκτώβριο, Νοέμβριο και Δεκέμβριο (30+31+30+31) 122 ημέρες.
Αυτό σημαίνει συνολικά Πίστωση ΤΕΜ 1220kwh (με την προϋπόθεση ότι η κατανάλωση ήταν >300kwh μηνιαίως, διαφορετικά αναλογικά).
Όποιος ενδιαφέρεται, ας κάνει τις συγκρίσεις του και να δει τι έλαβε για την εν λόγω περίοδο.

 

Εγώ διαπίστωσα ότι δεν έλαβα αυτά που μου αναλογούν και αυτό που με ενόχλησε είναι η έγγραφη απάντηση της εταιρίας (που ως "αυτογκόλ" θα χρησιμοποιηθεί στις καταγγελίες) όταν κάποιος σου επισημαίνει κάτι τέτοιο. Μάλιστα όλο το προηγούμενο διάστημα και στις τηλεφωνικές επικοινωνίες επέμεναν με διάφορα ψέματα ότι έχει γίνει ορθή απόδοση της κρατικής επιχορήγησης. Δεν υπάρχει λοιπόν δόλος από την εταιρία όταν δε μιλάμε για έναν "άσχετο" υπάλληλο αλλά σε/στους περισσότερους; Που και πάλι, κατά μια περίεργη "σύμπτωση" συμφωνούν μεταξύ τους στην άρνηση της διευθέτησης του ζητήματος...

Όπως είπα και πριν ο περισσότερος κόσμος δεν θα ασχοληθεί για 5€ και 10€ διαφοράς όταν μάλιστα δεν γνωρίζουν καν την ύπαρξη της έκπτωσης. Οπότε ναι είμαι πεπεισμένος ότι το θέμα είναι γενικευμένο και συμβαίνει και σε άλλους, γι αυτό κιόλας το ανέφερα για να πάρει έκταση.
Το ότι έχει ιδιαίτερη σχέση η ΔΕΗ με το κράτος δεν έχει καμία σημασία. Η ΔΕΗ (και ο κάθε πάροχος) θα αναφέρει ότι ο @washcloud είχε κατανάλωση 2000kwh > η κρατική επιχορήγηση για το μέγιστο 1200kwh θα διοχετευτεί > ο πελάτης τελικά θα λάβει Πίστωση ΤΕΜ 750kwh και το θέμα έκλεισε. Πώς θα επαληθευτεί ότι τα εκατομμύρια των κρατικών επιχορηγήσεων αποδόθηκαν τελικώς στους καταναλωτές εάν δεν μπορείς να έχεις άμεση πρόσβαση στα λογιστικά συστήματα της εταιρίας; Βέβαια κάτι τέτοιο προϋποθέτει και τα ανάλογα "κέφια" από τις "ανεξάρτητες αρχές".

Επεξ/σία από grinder_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Καλέ μου φίλε

...θα πω απλά ότι δεν διαφωνώ καθόλου με όσα μόλις έγραψες. Μόνο που, είσαι από τους ελάχιστους που τα είχαν  καταλάβει όλα σωστά. Δεν μπορούσα να το ξέρω, γι' αυτό και σου έγραψα ό,τι έγραψα. Κατά τ' άλλα (το τί ρόλο ίσως βαράει ΚΑΙ η ΔΕΗ, είναι "να 'χαμε να λέγαμε" και "περί ορέξεως"....Θέλω να πω, "κουβέντα να γίνεται" κάνουμε. Και κυρίως, έκανα. Κι όπως είδες ήδη είπα ότι δεν αποκλείω να είμαι αφελής που το ρίχνω στην "ανοργανωσιά" τους...). 

(...έχω μια μικρή διαφωνία για το ότι "δεν έχει σχέση η σχέση της με το κράτος" - αλλά αρκετή,,,,κουβέντα για την κουβέντα έκανα, το αφήνω εδώ).

Επιμύθιο (που είναι και η ουσία) : ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ και κατέθεσες αυτά που κατέθεσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα σε 2 παροχές στο online στις 28/11/21. (όμορα σπίτια στο ίδιο όνομα ιδιοκτήτη)
Οι πρώτοι λογαριασμοί μετά από την αλλαγή ήρθαν κάπως παράξενα.
Στην μία παροχή (που το σπίτι κατοικείται) έλαβα έναντι στις 9/12/12 και στις 10/2/22 εκκαθαριστικό. Δηλαδή δεν εκδόθηκε λογαριασμός τον Ιανουάριο.
Στην άλλη παροχή (που είναι κενό) έλαβα έναντι στις 10/12/12, στις 12/1/22 και στις 10/2/22 εκκαθαριστικό.

Το θέμα μου βέβαια δεν είναι γιατί δεν εκδόθηκε ένας λογαριασμός αλλά το γεγονός ότι στους εκκαθαριστικούς υπάρχει χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής.  Υποτίθεται ότι το online δεν έχει ή έχω καταλάβει λάθος;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Καλέ μου φίλε, ήμουν πολύ προσεκτικός σε όσα ανέφερα. Μπορώ να "διαβάσω" και να εξηγήσω έναν λογαριασμό και δεν θα πω "α τους αλήτες" μόλις δω την χρέωση του λογαριασμού. Μάλιστα ήμουν και αρκετά καλοπροαίρετος ώστε να ενημερώσω την εταιρία για να διευθετηθεί αυτό το "κατά τα φαινόμενα σφάλμα". Πριν το αναφέρω το διασταύρωσα με διαφορετικούς λογαριασμούς. Στην περίπτωσή μου είναι αρκετά ξεκάθαρα τα πράγματα μιας και είμαι ενταγμένος στο home online πριν απο το Σεπτέμβρη.

 

Είναι πολύ απλό. Και τα σταθερά προγράμματα σύμφωνα με την ΚΥΑ δικαιούνται πίστωση ΤΕΜ για τους μήνες Σεπτέμβριο, Οκτώβριο, Νοέμβριο και Δεκέμβριο (30+31+30+31) 122 ημέρες.
Αυτό σημαίνει συνολικά Πίστωση ΤΕΜ 1220kwh (με την προϋπόθεση ότι η κατανάλωση ήταν >300kwh μηνιαίως, διαφορετικά αναλογικά).
Όποιος ενδιαφέρεται, ας κάνει τις συγκρίσεις του και να δει τι έλαβε για την εν λόγω περίοδο.

 

Εγώ διαπίστωσα ότι δεν έλαβα αυτά που μου αναλογούν και αυτό που με ενόχλησε είναι η έγγραφη απάντηση της εταιρίας (που ως "αυτογκόλ" θα χρησιμοποιηθεί στις καταγγελίες) όταν κάποιος σου επισημαίνει κάτι τέτοιο. Μάλιστα όλο το προηγούμενο διάστημα και στις τηλεφωνικές επικοινωνίες επέμεναν με διάφορα ψέματα ότι έχει γίνει ορθή απόδοση της κρατικής επιχορήγησης. Δεν υπάρχει λοιπόν δόλος από την εταιρία όταν δε μιλάμε για έναν "άσχετο" υπάλληλο αλλά σε/στους περισσότερους; Που και πάλι, κατά μια περίεργη "σύμπτωση" συμφωνούν μεταξύ τους στην άρνηση της διευθέτησης του ζητήματος...

Όπως είπα και πριν ο περισσότερος κόσμος δεν θα ασχοληθεί για 5€ και 10€ διαφοράς όταν μάλιστα δεν γνωρίζουν καν την ύπαρξη της έκπτωσης. Οπότε ναι είμαι πεπεισμένος ότι το θέμα είναι γενικευμένο και συμβαίνει και σε άλλους, γι αυτό κιόλας το ανέφερα για να πάρει έκταση.
Το ότι έχει ιδιαίτερη σχέση η ΔΕΗ με το κράτος δεν έχει καμία σημασία. Η ΔΕΗ (και ο κάθε πάροχος) θα αναφέρει ότι ο @washcloud είχε κατανάλωση 2000kwh > η κρατική επιχορήγηση για το μέγιστο 1200kwh θα διοχετευτεί > ο πελάτης τελικά θα λάβει Πίστωση ΤΕΜ 750kwh και το θέμα έκλεισε. Πώς θα επαληθευτεί ότι τα εκατομμύρια των κρατικών επιχορηγήσεων αποδόθηκαν τελικώς στους καταναλωτές εάν δεν μπορείς να έχεις άμεση πρόσβαση στα λογιστικά συστήματα της εταιρίας; Βέβαια κάτι τέτοιο προϋποθέτει και τα ανάλογα "κέφια" από τις "ανεξάρτητες αρχές".

Παντως εχει ζητηθει απο τους παροχους σε επιστολη της ΡΑΕ..

https://www.capital.gr/epikairotita/3612650/xekina-elegxos-apo-ti-rae-gia-tis-epidotiseis-reumatos-erxontai-kuroseis

https://www.insider.gr/epiheiriseis/211646/reyma-sfalmata-stoys-ypologismoys-ton-epidotiseon-entopise-i-rae

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...