Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, korakios είπε

Άρα πετάξανε όντως τη μπάλα στη ΡΑΕ . Λογικό μου ακούγεται μιας και υπερφορτώθηκε ο ΣτΚ αλλά και πέρα απο πόρισμα δε μπορούσε να κάνει κάτι .Στείλε όμως και στη Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή (αν δεν το έχεις ήδη κάνει)

Έχεις κάποιο email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, usb500ml είπε

Έχεις κάποιο email

έχει στο https://www.mindev.gov.gr/καταγγελίες-πολιτών-2/καταγγελίες-προϊόντων-2/

αλλά δες και τη φόρμα για να καταλάβεις τι στοιχεία να επισυνάψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grinder_ είπε

Άρα για την προγενέστερη περίοδο Οκτώβριο με 1η Σεπτέμβρη η Πίστωση ΤΕΜ "έκανε φτερά".

...τί ακριβώς εννοείς σε αυτήν την πρόταση; Ότι δεν έχουν βάλει την επιδότηση για τον Σεπτέμβρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα κάνανε το ίδιο που καταγγέλλει ο grinder_

Είμαι στο ΔΕΗ myHome Online από 19/09/2021.

Στον εκκαθαριστικό λογαριασμό 17/06 – 17/10 μου κάνει έκπτωση ΤΕΜ190 KWH με 0.03€/KWH. Προφανώς για τη περίοδο από 01/09 – 18/09 λόγω Γ1.

Στον εκκαθαριστικό λογαριασμό 18/10 – 16/02 μου κάνει έκπτωση 15€. ( ΤΕΜ750 KWH με 0.02€/KWH ). Προφανώς για τη περίοδο από 18/10 – 31/12 λόγω myHome Online.

Δεν υπάρχει πουθενά η πίστωση ΤΕΜ 0.02€/KWH για την περίοδο από 19/09 – 17/10. Περίπου 6€….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vali είπε

Μήπως είναι ο πρώτος σου λογαριασμός; Κανονικά οι έκπτωση συνέπειας δίνεται σε κάθε επόμενο λογαριασμό όταν είσαι συνεπής με τον προηγούμενο. Αν και έχεις κάνει πάγια εντολή, αυτό δεν διασφαλίζει ότι θα είσαι συνεπής μιας και μπορεί να μην έχεις χρήματα στην τράπεζα.

3ος και περιμένω τον εκκαθαριστικό. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν παίρνει την έκπτωση 5% συνέπειας όταν έχει πάγια με κάρτα στο εντερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, messinia3 είπε

48211014_Opera_2022-02-26_215637_www.insomnia_gr.png.900fcd7c12735a956fd267a149d31f84.png

 

😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To FSA στους λογαριασμού του δεν χαρακτηρίζει τη χρέωση ως ρήτρα αναπροσαρμογής αλλά ως "Προσαρμογή σύμφωνα με το άρθρο 10.1" (εννοεί της σύμβασης) το οποίο λέει: 

10.1 Ο Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα να εφαρμόσει διακριτή χρέωση βάσει της μεταβολής της Οριακής Τιμής Συστήματος (εφεξής ΟΤΣ) όπως αυτή δημοσιεύεται καθημερινά στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας (http://www.enexgroup.gr/agora/proimerisia-agora/apotelesmata/) καθόλη τη διάρκεια ισχύος της παρούσης. Οι προ Φ.Π.Α. Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται βάσει των ανταγωνιστικών χρεώσεων του τιμολογίου, στο οποίο έχει ενταχθεί ο Πελάτης, και βάσει της μεταβολής της ΟΤΣ κατά την Περίοδο Κατανάλωσης (εφεξής Αναπροσαρμογή ΟΤΣ). Ο τρόπος υπολογισμού της Αναπροσαρμογής ΟΤΣ ορίζεται αναλυτικά στους ειδικούς όρους που περιλαμβάνονται στη Σύμβαση Προμήθειας σύμφωνα και με τις σχετικές κατευθυντήριες οδηγίες της Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας (ΦΕΚ Β 1364 ΑΠΟΦΑΣΗ 409-2020). Ειδικά για τους Μικρούς Πελάτες (ισχύς <25kVA) ο παρών Γενικός Όρος δεν εφαρμόζεται πριν από την πάροδο εξαμήνου από την έναρξη της εκπροσώπησης του μετρητή της Εγκατάστασης από τον Προμηθευτή. 

Μπορεί να σταθεί σύμφωνα με αυτό αίτηση αμφισβήτησης του λογαριασμού, καταγγελία στη ΡΑΕ, επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης, να φύγεις αζημίως κλπ κλπ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
2 λεπτά πριν, Pepelux71 είπε

Μπορεί να σταθεί σύμφωνα με αυτό αίτηση αμφισβήτησης του λογαριασμού

σε λάθος θέμα είσαι, όχι , διάβασε για αμφισβήτηση το ποστ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Pepelux71 είπε

To FSA στους λογαριασμού του δεν χαρακτηρίζει τη χρέωση ως ρήτρα αναπροσαρμογής αλλά ως "Προσαρμογή σύμφωνα με το άρθρο 10.1"

...κατ' αρχάς δεν είναι η επιπλέον χρέωση, "ρήτρα αναπροσαρμογής", αλλά,,,αναπροσαρμογή σκέτο (ΟΚ, "αναπροσαρμογή ΟΤΣ" εν προκειμένω).

Ρήτρα είναι ο ειδικός όρος στο συμβόλαιο (αυτό τέλος πάντως σημαίνει ο όρος "ρήτρα" : ειδικός όρος σε συμβόλαιο που ενεργοποιείταις, αν και όταν ισχύουν προσυμφωνημένες προϋποθέσεις. Καλή ώρα όταν η τιμή ξεπερνά προσυμφωνημένα όρια). Στην πράξη βέβαια (κακώς), έχει συνηθίσει ο κόσμος να λέει "σου ήρθε η ρήτρα;" "πόσο πλήρωσες την ρήτρα" κτλκτλ, εξομοιώνοντας αυθαίρετα τον συγκεκριμένο όρο, με την χρέωση (όπως κάνει με τόσα άλλα πράγματα, πχ κάποιοι λένε όταν τους ρωτάς σε ποιο πρόγραμμα είσαι "είμαι στο ΚΟΤ οικιακό". Κουκουρούκου κουτσακοτίρκα δλδ). Και φυσικά δεν είναι ούτε κατά διάννοια πάτημα για αμφισβήτηση ποσών αναπροσαρμογής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, washcloud είπε

...τί ακριβώς εννοείς σε αυτήν την πρόταση; Ότι δεν έχουν βάλει την επιδότηση για τον Σεπτέμβρη;

Σεπτέμβριο και υπόλοιπο του Οκτώβρη.
Η ΚΥΑ δημοσιεύτηκε τέλη Νοέμβρη και φυσικά ο προηγούμενος εκκαθαριστικός δεν περιελάμβανε καθόλου ΤΕΜ, λογικό.
Έπρεπε όμως σε αυτόν τον εκκαθαριστικό να συμπεριλάβουν όλη την περίοδο αλλά περίτεχνα υφάρπαξαν κρατικές επιδοτήσεις που προορίζονταν για τους καταναλωτές.

Θα δει ο άλλος ~750kwh Πίστωση ΤΕΜ, ενώ του αναλογούν πολλές παραπάνω, και θα πει οκ.
Αλλά και όσοι διαμαρτυρηθούν θα ακούσουν τα παραμύθια από την εξυπηρέτηση αφού έχουν πάρει κεντρική γραμμή.

2 ώρες πριν, de_thymamai είπε

Και σε μένα κάνανε το ίδιο που καταγγέλλει ο grinder_

Είμαι στο ΔΕΗ myHome Online από 19/09/2021.

Στον εκκαθαριστικό λογαριασμό 17/06 – 17/10 μου κάνει έκπτωση ΤΕΜ190 KWH με 0.03€/KWH. Προφανώς για τη περίοδο από 01/09 – 18/09 λόγω Γ1.

Στον εκκαθαριστικό λογαριασμό 18/10 – 16/02 μου κάνει έκπτωση 15€. ( ΤΕΜ750 KWH με 0.02€/KWH ). Προφανώς για τη περίοδο από 18/10 – 31/12 λόγω myHome Online.

Δεν υπάρχει πουθενά η πίστωση ΤΕΜ 0.02€/KWH για την περίοδο από 19/09 – 17/10. Περίπου 6€….

Άστα φίλε 4 σπίτια το ίδιο πράγμα. Δεν είναι τυχαίο μεμονωμένο περιστατικό αλλά πρακτική της εταιρίας. Μάλιστα έχουν δασκαλέψει και τους υπαλλήλους τους για να αποφύγουν όσους "ενοχλητικούς" το καταλάβουν.
Μεγάλη προσοχή στους λογαριασμούς σας. Δεν είναι τόσο το ποσό αλλά είναι θέμα αρχής να νομίζουν ότι μπορούν να αυθαιρετούν έτσι και να μην κουνιέται φύλλο.
Μιλάμε για σκάνδαλο.

Επεξ/σία από grinder_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, de_thymamai είπε

Και σε μένα κάνανε το ίδιο που καταγγέλλει ο grinder_

Είμαι στο ΔΕΗ myHome Online από 19/09/2021.

Στον εκκαθαριστικό λογαριασμό 17/06 – 17/10 μου κάνει έκπτωση ΤΕΜ190 KWH με 0.03€/KWH. Προφανώς για τη περίοδο από 01/09 – 18/09 λόγω Γ1.

Στον εκκαθαριστικό λογαριασμό 18/10 – 16/02 μου κάνει έκπτωση 15€. ( ΤΕΜ750 KWH με 0.02€/KWH ). Προφανώς για τη περίοδο από 18/10 – 31/12 λόγω myHome Online.

Δεν υπάρχει πουθενά η πίστωση ΤΕΜ 0.02€/KWH για την περίοδο από 19/09 – 17/10. Περίπου 6€….

Κυνήγησε τους, αλλά πήγαινε αλλού για να τους τιμωρησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Κυνήγησε τους, αλλά πήγαινε αλλού για να τους τιμωρησεις.

Και θα τους κυνηγήσουμε και θα παραμείνουμε στη θέση μας.
Η τιμωρία θα έρθει από αυτούς που πρέπει να πράξουν τα δέοντα.
Αν δεν το κάνουν θα κυνηγήσουμε και αυτούς.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Είμαι στο ONLINE 28/01/22 και μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός!Παρατήρησα ότι για κάποιες κιλοβατώρες έχω χαμηλότερη χρέωση και δεν καταλαβαίνω το γιατί.Μπορεί κάποιος να μου τό εξηγήσει?Έχει να κάνει μήπως με την κατανάλωση που είναι κάτω από 300 κιλοβατώρες?

IMG_2058.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...