Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Sellout είπε

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω το παρον προγραμμα παραμενει το φθηνοτερο της αγορας; Αν ναι, υπαρχει καποιο σχολιο που να δινει κατευθυντηριες σχετικα με την ενεργοποιηση του ή πρεπει να διαβασουμε ολο το θρεντ;

Δισαβασε τουλαχιστον τις τελευταιες 10-15 σελιδες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Sellout είπε

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω το παρον προγραμμα παραμενει το φθηνοτερο της αγορας; Αν ναι, υπαρχει καποιο σχολιο που να δινει κατευθυντηριες σχετικα με την ενεργοποιηση του ή πρεπει να διαβασουμε ολο το θρεντ;

Είναι το φθηνότερο από τα σταθερά προγράμματα χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής. Το αν έχεις μεγάλο, μικρό ή και καθόλου όφελος, εξαρτάται από πόσες κιλοβατώρες καταναλώνεις το τετράμηνο, αν έχεις κοινωνικό τιμολόγιο, αν έχεις νυχτερινό ρεύμα, αν είσαι συνεπής στις πληρωμές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μια δυσκολία ενεργοποίησης του ebill τελικά την Παρασκευή τα καταφέραμε και ενεργοποιήθηκε. Οπότε από το ebill επέλεξαν το enter+, όχι το online που πρότεινα εγώ (είναι αλήθεια με το excelάκι του korakiou βάζοντας τους περσινούς εκκαθαριστικούς ήταν λίγο πιο φτηνό, οπότε δεν είχα επιχειρήματα).

Τώρα μένει να βρω εταιρία για τοποθέτηση πάνελ στην σκεπή. Επιδοτήσεις έχουν τα πάνελ;

 

Σας ευχαριστώ όλους!!!

 

Υ.Γ. Το συζητάω με τον πατέρα μου για το πιο πρόγραμμα και τι μου απαντάει; "Εγώ το έχω βάλει από την αρχή", πρόλαβε τα 9 λεπτά. Και σε εμάς δεν είπε τίποτα ο άτιμος... Για να δούμε εκκαθαριστικό σε λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Sellout είπε

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω το παρον προγραμμα παραμενει το φθηνοτερο της αγορας; Αν ναι, υπαρχει καποιο σχολιο που να δινει κατευθυντηριες σχετικα με την ενεργοποιηση του ή πρεπει να διαβασουμε ολο το θρεντ;

Για κοιταξε αυτο..

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Sellout είπε

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω το παρον προγραμμα παραμενει το φθηνοτερο της αγορας; Αν ναι, υπαρχει καποιο σχολιο που να δινει κατευθυντηριες σχετικα με την ενεργοποιηση του ή πρεπει να διαβασουμε ολο το θρεντ;

Ο τίτλος πάντως είναι για 2 προγράμματα παρόντα, το Οnline ΚΑΙ το Εnter (εμμέσως για 3, αφού υπάρχει και το Enter+).

Το τι προσφέρει το καθένα θα το δεις στις σχετικές σελίδες της ΔΕΗ, που καλό είναι να τις διαβάσεις πρώτα και μετά αν έχεις απορίες να ρωτήσεις διευκρινίσεις/γνώμες.

Κατά τ' άλλα, όχι δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να διαβάσεις όλο το θρεντ, αλλά ΚΑΛΟ ΓΙΑ 'ΣΕΝΑ θα ήταν να το διαβάσεις με το πάσο σου (με "γρήγορο ξεφύλλισμα" και στοπ σε ποστ που "σου κάνουν κλικ"), δηλαδή ακόμη και σε βάθος ημερών ή κι εβδομάδων, έστω από τον Δεκέμβρη κι έπειτα (αν διαβάσεις πιο πριν, θα,,,πικραθείς, συνειδητοποιώντας τις τιμές που είχαν μέχρι τότε...).

Πριν όμως από αυτά διάβασε τα ποστ που θα βρεις σε λινκ στην υπογραφή του μέλους korakios (έχει ποστάρει λίγο πιο πάνω), τα οποία είναι "το ζουμί" της όλης φάσης...

Κι επειδή έχει σημασία σε ποιον πάροχο και σε τί πρόγραμμα είσαι τώρα, καλό θα ήταν ν' ανεβάσεις έναν λογαριασμό (τον τελευταίο εκκαθαριστικό), ΟΛΟΚΛΗΡΟ (όχι τμήματα) κι έχοντας σβήσει τα προσωπικά σου στοιχεία, για να δούμε κι άλλα πράγματα με την μία προκειμένου να σε ρωτάμε, ώστε να σου πούμε ολοκληρωμένη γνώμη.

27 λεπτά πριν, filarhos είπε

Και σε εμάς δεν είπε τίποτα ο άτιμος... 

...αν με το "αρχή" εννοεί ότι το είχε βάλει απ' το καλοκοκαίρι του '20 που βγήκε, τί να σας έλεγε πάντως...Τότε ήταν "φωτιά" τα συγκεκριμένα σταθερά, συγκρινόμενα με τα σκοτωμένα ρητροπρογράμματα των εναλλακτικών...Βέβαια έχει σημασία κι ο λόγος που το έβαλε αν το έκανε "επειδή έτσι του ειχαν πει από την ΔΕΗ να κάνει" (για να πουλήσουν), πάει καλά. Αν είχε,,,οραματιστεί το μέλλον όμως, ε τότε ναι, ατιμία που δεν σας μίλησε κι εσάς...:P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, filarhos είπε

Οπότε από το ebill επέλεξαν το enter+, όχι το online που πρότεινα εγώ (είναι αλήθεια με το excelάκι του korakiou βάζοντας τους περσινούς εκκαθαριστικούς ήταν λίγο πιο φτηνό, οπότε δεν είχα επιχειρήματα).

υπόψιν επειδή μπήκαν τα δώρα μέσα , οι τιμές είναι για τον πρώτο χρόνο

50 λεπτά πριν, Sellout είπε

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω το παρον προγραμμα παραμενει το φθηνοτερο της αγορας; Αν ναι, υπαρχει καποιο σχολιο που να δινει κατευθυντηριες σχετικα με την ενεργοποιηση του ή πρεπει να διαβασουμε ολο το θρεντ;

εκτός του οτι είναι καλό να διαβάσεις τις τελευταίες σελίδες , μπορεί και να μη σε συμφέρει ας είναι απο τα φθηνά σταθερά

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

και ένα παλιότερο ποστ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=59060007

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, washcloud είπε

Ο τίτλος πάντως είναι για 2 προγράμματα παρόντα, το Οnline ΚΑΙ το Εnter (εμμέσως για 3, αφού υπάρχει και το Enter+).

Το τι προσφέρει το καθένα θα το δεις στις σχετικές σελίδες της ΔΕΗ, που καλό είναι να τις διαβάσεις πρώτα και μετά αν έχεις απορίες να ρωτήσεις διευκρινίσεις/γνώμες.

Κατά τ' άλλα, όχι δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να διαβάσεις όλο το θρεντ, αλλά ΚΑΛΟ ΓΙΑ 'ΣΕΝΑ θα ήταν να το διαβάσεις με το πάσο σου (με "γρήγορο ξεφύλλισμα" και στοπ σε ποστ που "σου κάνουν κλικ"), δηλαδή ακόμη και σε βάθος ημερών ή κι εβδομάδων, έστω από τον Δεκέμβρη κι έπειτα (αν διαβάσεις πιο πριν, θα,,,πικραθείς, συνειδητοποιώντας τις τιμές που είχαν μέχρι τότε...).

Πριν όμως από αυτά διάβασε τα ποστ που θα βρεις σε λινκ στην υπογραφή του μέλους korakios (έχει ποστάρει λίγο πιο πάνω), τα οποία είναι "το ζουμί" της όλης φάσης...

Κι επειδή έχει σημασία σε ποιον πάροχο και σε τί πρόγραμμα είσαι τώρα, καλό θα ήταν ν' ανεβάσεις έναν λογαριασμό (τον τελευταίο εκκαθαριστικό), ΟΛΟΚΛΗΡΟ (όχι τμήματα) κι έχοντας σβήσει τα προσωπικά σου στοιχεία, για να δούμε κι άλλα πράγματα με την μία προκειμένου να σε ρωτάμε, ώστε να σου πούμε ολοκληρωμένη γνώμη.

...αν με το "αρχή" εννοεί ότι το είχε βάλει απ' το καλοκοκαίρι του '20 που βγήκε, τί να σας έλεγε πάντως...Τότε ήταν "φωτιά" τα συγκεκριμένα σταθερά, συγκρινόμενα με τα σκοτωμένα ρητροπρογράμματα των εναλλακτικών...Βέβαια έχει σημασία κι ο λόγος που το έβαλε αν το έκανε "επειδή έτσι του ειχαν πει από την ΔΕΗ να κάνει" (για να πουλήσουν), πάει καλά. Αν είχε,,,οραματιστεί το μέλλον όμως, ε τότε ναι, ατιμία που δεν σας μίλησε κι εσάς...:P

Κάπου τέλος του 2020 πρέπει να το έκανε... Δεν θυμάται γιατί το επέλεξε πάντως τα είχε υπολογίσει λέει και τον βόλευε...

43 λεπτά πριν, korakios είπε

υπόψιν επειδή μπήκαν τα δώρα μέσα , οι τιμές είναι για τον πρώτο χρόνο

εκτός του οτι είναι καλό να διαβάσεις τις τελευταίες σελίδες , μπορεί και να μη σε συμφέρει ας είναι απο τα φθηνά σταθερά

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

και ένα παλιότερο ποστ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=59060007

Ναι έχεις δίκιο! Ίσως το σκέφτηκαν βλέπουμε πώς πάει του χρόνου...

Θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, filarhos είπε

Δεν θυμάται γιατί το επέλεξε πάντως τα είχε υπολογίσει λέει και τον βόλευε...

...αν είναι πάνω από 70, λίγο δύσκολο να "υπολόγισε" - απλά θα τσίμπησε με το κατοστάρι δώρο που δίνανε τότε (και μάλλον θα ήταν Γ1 τότε που δεν είχε καν "έκπτωση ένεργειας", και βλέποντας την κιλοβατώρα του Γ1 στα 11+ ενώ του σταθερού σχεδόν στα 10, ε, σου λέει, γιατί όχι...) με μπούρου-μπούρου σε καμμιά ΔΕΗ ή από κανέναν γνωστό...

Αλλιώς βαλ' τον να σου δώσει 6 αριθμούς για Τζόκερ :P

16 λεπτά πριν, filarhos είπε

Ναι έχεις δίκιο! Ίσως το σκέφτηκαν βλέπουμε πώς πάει του χρόνου...

...μπα, για να τραβήξουν πελάτες το κάνανε (το 12μηνο), σαν αντιστάθμισμα στο ότι ανέβασαν τιμές  (μιλάμε για τα "ΝΕΑ" σταθερά τους, από αρχές Δεκέμβρη). Ούτως ή άλλως έχουν το δικαίωμα αυξήσεων από το 6μηνο και πέρα, οπότε...

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...αν είναι πάνω από 70, λίγο δύσκολο να "υπολόγισε" - απλά θα τσίμπησε με το κατοστάρι δώρο που δίνανε τότε (και μάλλον θα ήταν Γ1 τότε που δεν είχε καν "έκπτωση ένεργειας", και βλέποντας την κιλοβατώρα του Γ1 στα 11+ ενώ του σταθερού σχεδόν στα 10, ε, σου λέει, γιατί όχι...) με μπούρου-μπούρου σε καμμιά ΔΕΗ ή από κανέναν γνωστό...

Αλλιώς βαλ' τον να σου δώσει 6 αριθμούς για Τζόκερ :P

...μπα, για να τραβήξουν πελάτες το κάνανε (το 12μηνο), σαν αντιστάθμισμα στο ότι ανέβασαν τιμές  (μιλάμε για τα "ΝΕΑ" σταθερά τους, από αρχές Δεκέμβρη). Ούτως ή άλλως έχουν το δικαίωμα αυξήσεων από το 6μηνο και πέρα, οπότε...

Δε το έχουν εφαρμόσει και πολλοί δεν έχουν δει αυξήσεις για αυτό το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχουμε ΔΕΗ online με την κιλοβατωρα στα 0,96/0,75 (μερα-νυχτα) εχουμε ουσιαστικα καποια αυξηση στον λογαριασμο μας; Παρατηρω περυσι τι ειχα με την ΕΛΙΝ και πανω κατω τα ιδια λεφτα μου ερχεται και τωρα ο μηνιαιος λογαριασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για ελέγξτε τους λογαριασμούς σας για την "Πίστωση ΤΕΜ". Περίμενα τον εκκαθαριστικό και παρατηρώ ότι τελικά πίστωσαν μόνο μέρος της και όχι για το σύνολο των μηνών Σεπτεμβρίου Οκτωβρίου Νοέμβριου Δεκεμβρίου που δικαιούμαστε στα σταθερά. Στους προηγούμενους έναντι δεν είχα λάβει καθόλου πίστωση.
Στην εξυπηρέτηση το παίζουν τρελίτσα, μια "τα κυμαινόμενα μόνο έχουν πίστωση ΤΕΜ" μία "έχει αποδοθεί σωστά". Σε 4 σπίτια το ίδιο συμβαίνει και στα τηλέφωνα κοροϊδέουν. Πιθανών το ίδιο να κάνουν και οι άλλοι πάροχοι.

Έφαγαν εκατομμύρια κρατικού χρήματος και δεν αποδίδουν τις εκπτώσεις στους καταναλωτές.
Φανταστείτε πόσοι δεν θα το πάρουν καθόλου χαμπάρι αλλά και όσοι ασχοληθούν δεν θα το τραβήξουν αφού η εξυπηρέτηση έχει γραμμή να λέει ψέμματα. Μιλάμε για σκάνδαλο.
Έκανα καταγγελίες ΡΑΕ και ΣτΚ και βλέπουμε πως θα εξελιχθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Οσοι εχουμε ΔΕΗ online με την κιλοβατωρα στα 0,96/0,75 (μερα-νυχτα) εχουμε ουσιαστικα καποια αυξηση στον λογαριασμο μας; Παρατηρω περυσι τι ειχα με την ΕΛΙΝ και πανω κατω τα ιδια λεφτα μου ερχεται και τωρα ο μηνιαιος λογαριασμος.

*Μην συγκρίνετε , τρέχοντες Λογαριασμούς , με αντίστοιχους Περσινούς !! Έχουν αλλάξει ριζικά οι χρεώσεις τον τελευταίο 1 χρόνο.. Η μόνη σύγκριση που μπορεί να γίνει , είναι στο excel ..  'korakios' ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω ηλίθια ερώτηση και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.

Έβαλα την πάγια εντολή πληρωμής με χρήση κάρτας που σημαίνει όταν τελειώνει ο λογαριασμός θα μου τραβάει η ΔΕΗ τα λεφτά σωστά? Δεν χρειάζεται να βάλω πάγια εντολή στο ebanking μου ή κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, rounsmith said:

Ρωτάω ηλίθια ερώτηση και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.

Έβαλα την πάγια εντολή πληρωμής με χρήση κάρτας που σημαίνει όταν τελειώνει ο λογαριασμός θα μου τραβάει η ΔΕΗ τα λεφτά σωστά? Δεν χρειάζεται να βάλω πάγια εντολή στο ebanking μου ή κάτι τέτοιο.

Σωστά. Θα τα τραβάει σαν αγορά με την χρεωστική κάρτα την ημέρα λήξης της προθεσμίας πληρωμής 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, denis1961 είπε

*Μην συγκρίνετε , τρέχοντες Λογαριασμούς , με αντίστοιχους Περσινούς !! Έχουν αλλάξει ριζικά οι χρεώσεις τον τελευταίο 1 χρόνο.. Η μόνη σύγκριση που μπορεί να γίνει , είναι στο excel ..  'korakios' ! 

Ναι αλλα εγω εξακολουθω να πληρωνω την κιλοβατωρα στα 0,96/0,75 οπως ειπα παραπανω. Πλεον οι τιμες στο Online ειναι 0,17/0,13 απ'οτι ειδα, δλδ διπλασιες τιμες! 

Θελω να ρωτησω, εγω πχ που εχω συμβολαιο για 2 χρονια, μπορουν αν μου αλλαξουν τις τιμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...