Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Ins2016 είπε

Καλησπέρα πόσο καιρό κάνει να ενεργοποιηθεί το online ; είμαι στη φάση που έστειλα ηλεκτρονικά τα υπογεγραμμένα έγγραφα. Είμαι σε άλλο παροχο Ηρων αυτή τη στιγμή 

Εγώ έχω κάνει χαρτιά συμβόλαια από 8/02 και ακόμα περιμένω. Οπότε μήνες μάλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, georgewww είπε

Εγώ έχω κάνει χαρτιά συμβόλαια από 8/02 και ακόμα περιμένω. Οπότε μήνες μάλλον. 

Καλημερα... Εχεις ρωτησει που εχει κολλησει;; Μηπως σου λειπει καποιο χαρτι;; Εγινε μεσω ιντερνετ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Να πω και εγώ την εμπειρία μου μήπως και βοηθήσω κάποιον.

Είμαι νέος ενοικιαστής οπότε στην διαδικασία αλλαγής ονόματος της παροχής στη ΔΕΗ πάντα, έπεσα πάνω στα προγράμματα. Διάλεξα το home online και έκανα την αίτηση ηλεκτρονικά. Σε 3 μέρες μου έστειλαν τις συμβάσεις προς υπογραφή αλλά στο σώμα του μαιλ έλεγε να δηλώσω αν θέλω home enter ή home enter+. Τους απαντάω οτι έχω επιλέξει το home online και όχι home enter οπότε μετά από κανα 2 μέρες που στέλνουν πάλι τις συμβάσεις προς υπογραφή με το σωστό πρόγραμμα αυτή τη φορά. Τις υπέγραψα, τις έστειλα και όλα οκ. Πήρε η διαδικασία περίπου 15 μέρες αλλά ολοκληρώθηκε επιτυχώς. Δεν έχω λάβει ακόμα τον πρώτο μου λογαρισμό οπότε αναμένω.

Γιατί επέλεξα το home online τώρα. Κυρίως για να αποφύγω τη ρητρα αναπροσαρμογής με την οποία τελικά το κόστος kWh βγαίνει πολύ πιο ακριβό. Σύγκρινα λογαρισμούς εκκαθαριστικούς από 2 φίλους, και οι 2 με κοινωνικό, ένας στη ΔΕΗ και ένας στην Watt&Volt. Σε αυτόν στην ΔΕΗ, το κόστος kWh με τη ρήτρα έβγαινε στα 0,23€/kWh ενώ σε αυτόν στην W&V έβγαινε 0,32€/kWh. Οπότε με αυτά τα νούμερα, το πρόγραμμα με συμφέρει. Το πώς θα πάει στη συνέχεια, θα δείξει.

Επίσης, το home online είναι συμβόλαιο για 1 χρόνο οπότε αν δω οτι δε με συμφέρει σε βάθος χρόνου, θα το αλλάξω.

Επεξ/σία από vgeros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vgeros είπε

Καλησπέρα,

Να πω και εγώ την εμπειρία μου μήπως και βοηθήσω κάποιον.

Είμαι νέος ενοικιαστής οπότε στην διαδικασία αλλαγής ονόματος της παροχής στη ΔΕΗ πάντα, έπεσα πάνω στα προγράμματα. Διάλεξα το home online και έκανα την αίτηση ηλεκτρονικά. Σε 3 μέρες μου έστειλαν τις συμβάσεις προς υπογραφή αλλά στο σώμα του μαιλ έλεγε να δηλώσω αν θέλω home enter ή home enter+. Τους απαντάω οτι έχω επιλέξει το home online και όχι home enter οπότε μετά από κανα 2 μέρες που στέλνουν πάλι τις συμβάσεις προς υπογραφή με το σωστό πρόγραμμα αυτή τη φορά. Τις υπέγραψα, τις έστειλα και όλα οκ. Πήρε η διαδικασία περίπου 15 μέρες αλλά ολοκληρώθηκε επιτυχώς. Δεν έχω λάβει ακόμα τον πρώτο μου λογαρισμό οπότε αναμένω.

Γιατί επέλεξα το home online τώρα. Κυρίως για να αποφύγω τη ρητρα αναπροσαρμογής με την οποία τελικά το κόστος kWh βγαίνει πολύ πιο ακριβό. Σύγκρινα λογαρισμούς εκκαθαριστικούς από 2 φίλους, και οι 2 με κοινωνικό, ένας στη ΔΕΗ και ένας στην Watt&Volt. Σε αυτόν στην ΔΕΗ, το κόστος kWh με τη ρήτρα έβγαινε στα 0,23€/kWh ενώ σε αυτόν στην W&V έβγαινε 0,32€/kWh. Οπότε με αυτά τα νούμερα, το πρόγραμμα με συμφέρει. Το πώς θα πάει στη συνέχεια, θα δείξει.

Επίσης, το home online είναι συμβόλιο για 1 χρόνο οπότε αν δω οτι δε με συμφέρει σε βάθος χρόνου. θα το αλλάξω.

και τα αλλα 2 προγραμματα 1 χρονο εχουν. Περα απο αυτο, τσεκαρες οτι το Online ειναι ενεργοποιημενο και μεσα στο ebill? Γιατι συνηθως περναει απο Γ1 σε Online , ειτε εκ νεου να το κανεις ειτε απο υπαρχων Γ1, και θα σε χρεωνει σαν Γ1 μεχρι να κανεις την αλλαγη χειροκινητα απο το συστημα (και μετα θα τρεχεις μεσω ΡΑΕ να δικαιωθεις για την περιοδο που σε ειχαν Γ1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, toni31 είπε

Έχω το εντερ με πάγια εντολή και βλέπω ότι βάζουν μόνο το 2% έκπτωση και όχι και το 5%. Δεν είναι συνδυαστικό? 

Αν έχεις ΚΟΤ δεν παίρνεις το 5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Triple_HR21 είπε

για αλλαγη προμηθευτη παιδια και για να βαλω το home enter+ αν παω σε καταστημα της δεη,θα πρεπει να δωσω καποια εγγυηση η οχι? επισης θα γινει και αλλαγη ονοματος,τωρα ειναι σε αλλο ονομα και θα παρω την παροχη πανω μου. (το ακινητο αυτη τη στιγμη εχει ρευμα κανονικα)

στο τηλεφωνο με ειπανε οτι ειναι δωρεαν

Αυτό θέλω να το μάθω κι εγώ. Σε συγγενικό μου πρόσωπο που το έκανε τηλεφωνικά δεν ζήτησαν εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Εχεις ρωτησει που εχει κολλησει;; Μηπως σου λειπει καποιο χαρτι;; Εγινε μεσω ιντερνετ;;

Μέσω ίντερνετ. Κάθε μέρα σχεδόν στέλνω μνμ και παίρνω τηλ.  Κάθε φορά μου ζητάνε τα ίδια χαρτιά ενώ τα έχω στείλει. Δε βγάζεις άκρη. Νομίζω επίτηδες το κάνουν για να δουν αν αλλάξει η τιμή στο ρεύμα. Αν και από τη στιγμή που υπογράψαμε δε ξέρω κατά πόσο έχουν δικαίωμα να τα αλλάξουν.  Στη ΔΕΗ με βάλανε σχετικά γρήγορα αλλά ενώ είχα επιλέξει το home online με βάλανε Γ1 με το έτσι θέλουν.  Το άλλο μου το έχουν υπό εξέταση μέρες τώρα. Το επέλεξα και στο αρχικό συμβόλαιο και μέσω e-bill. Τώρα πως γίνεται να σε πετάνε σε άλλο πρόγραμμα που ΔΕΝ έχεις συμφωνήσει, δε ξέρω.  Μάλλον για ΡΑΕ το κόβω να πηγαίνει το θέμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, georgewww είπε

Μέσω ίντερνετ. Κάθε μέρα σχεδόν στέλνω μνμ και παίρνω τηλ.  Κάθε φορά μου ζητάνε τα ίδια χαρτιά ενώ τα έχω στείλει. Δε βγάζεις άκρη. Νομίζω επίτηδες το κάνουν για να δουν αν αλλάξει η τιμή στο ρεύμα. Αν και από τη στιγμή που υπογράψαμε δε ξέρω κατά πόσο έχουν δικαίωμα να τα αλλάξουν.  Στη ΔΕΗ με βάλανε σχετικά γρήγορα αλλά ενώ είχα επιλέξει το home online με βάλανε Γ1 με το έτσι θέλουν.  Το άλλο μου το έχουν υπό εξέταση μέρες τώρα. Το επέλεξα και στο αρχικό συμβόλαιο και μέσω e-bill. Τώρα πως γίνεται να σε πετάνε σε άλλο πρόγραμμα που ΔΕΝ έχεις συμφωνήσει, δε ξέρω.  Μάλλον για ΡΑΕ το κόβω να πηγαίνει το θέμα.  

Επειδη υπαρχει λιγο μπλεξιμο μεσω ιντερνετ με πολλες αιτησεις που υπαρχουν τωρα, και λιγο κοσμο εξειδικευμενο,  δεν πας σε ενα καταστημα να τελειωνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Luciferia είπε

Θα μπορούσατε λίγο να μου πείτε,γιατί μας έβαλε περισσότερες κιλοβατώρες στο ημερήσιο (και μας χρέωσε και ανάλογα φυσικά) αντί να χρεώσει κανονικά τις κιλοβατώρες ως έχουν (νυχτερινές και ημερήσιες)?

σωστό είναι , συνέχεια εκεί για ΚΟΤ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimakos234 είπε

και τα αλλα 2 προγραμματα 1 χρονο εχουν. Περα απο αυτο, τσεκαρες οτι το Online ειναι ενεργοποιημενο και μεσα στο ebill? Γιατι συνηθως περναει απο Γ1 σε Online , ειτε εκ νεου να το κανεις ειτε απο υπαρχων Γ1, και θα σε χρεωνει σαν Γ1 μεχρι να κανεις την αλλαγη χειροκινητα απο το συστημα (και μετα θα τρεχεις μεσω ΡΑΕ να δικαιωθεις για την περιοδο που σε ειχαν Γ1)

Φαίνεται ενεργοποιημένο ναι:

image.png.73d68b73b42eae62dddc661941464f45.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πάγια εντολή μέσω τραπέζης βάζουμε τον αριθμό ηλεκτρονικής πληρωμής RFXXXXXXXXXX;;;

Μόνο αυτόν έχει πάνω στον λογαριασμό. 

Επεξ/σία από magdalhnh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, toni31 είπε

Δεν έχω ΚΟΤ

Μήπως είναι ο πρώτος σου λογαριασμός; Κανονικά οι έκπτωση συνέπειας δίνεται σε κάθε επόμενο λογαριασμό όταν είσαι συνεπής με τον προηγούμενο. Αν και έχεις κάνει πάγια εντολή, αυτό δεν διασφαλίζει ότι θα είσαι συνεπής μιας και μπορεί να μην έχεις χρήματα στην τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω το παρον προγραμμα παραμενει το φθηνοτερο της αγορας; Αν ναι, υπαρχει καποιο σχολιο που να δινει κατευθυντηριες σχετικα με την ενεργοποιηση του ή πρεπει να διαβασουμε ολο το θρεντ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...