Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tomtsir είπε

Γιατί συμφέρει περισσότερο το +(plus)?

Δεν έχει αρκετά μεγάλο πάγιο;(Αν και θα μου πεις με τόσο που έχει πάει η kwh , μικρή η διαφορά στο πάγιο)

...what GREGORYMO said, + το 7%, αλλά και το ότι είναι λιγότερο "μπελάς" από το Ονλάιν (και ίσως και "οι δωρεάν τεχνικοί", που βέβαια θέλουν προσοχή μην βγουν ακριβότεροι στην πράξη, κι όχι δωρεάν...). Δεν είναι λοιπόν μόνο "τα €", αλλά η συνολική,,,"συμφερτικότητά" του.

Για όσους βέβαια είναι από άλλο πάροχο, είναι κι εκείνο το,,,θεματάκι με τα 100 της εγγύησης (που ΘΑ τα πάρεις πίσω,,,σε 1-2-3-4 ξερωγώ πόσους λογαριασμούς), αλλά και πάλι, το θεωρώ overall πιο καλή φάση.

1 ώρα πριν, Chrisxxx είπε

Υποτιθεται δεν ειναι μονο Online?

Και γιατι να χασω τη χαρα να τους δω να καιγονται; 

Δεν ειχα σκοπο να παω με γκαζακια ειμαι παραδοσιακός, μολότοφ σκεφτόμουν; Και αφου θα παω τι χαρτιά να παρω αφού ολα έγιναν Online?:P

Χμ; "Μόνο ονλάιν" είναι μόνο το...Ονλάιν ρε συ, όχι τα Εντερ(ς).

(...χαρτιά, ποια χαρτιά; Πάλι πίνεις ρα;  :ρ)

...κάτσε να ξαναπέσει η χοντρική στα 50 Γιούργια, και τους καις μετά ρε συ. Μέχρι τότε τους χρειαζόμαστε.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, washcloud είπε

....ελπίζω επίσης να εννοείς πως το σπίτι είναι στο όνομα αυτού που έχει και το ρεύμα στο όνομά του. Πχ και τα δυο σε εσένα (και δηλωμένα κανονικά στην εφορία).

ολα ειναι στο ονομα μας/αφμ μας/κτλ παντου εγινε πριν 3 χρονια.

13 ώρες πριν, korakios είπε

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

ανάλογα την κατανάλωση που καλύπτουν οι επιδοτήσεις (πίστωση ΤΕΜ)

αν δικαιούσαι (για κύρια κατοικία)

το ξερω πως προσπαθεις να βοηθησεις και ευχαριστω αλλα 对我来说都是希腊语 😛

Επεξ/σία από panagiotis54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

ολα ειναι στο ονομα μας/αφμ μας/κτλ παντου εγινε πριν 3 χρονια

...βρε δεν λέω αν είναι στο όνομα του γείτονα, λέω αν είναι ΟΛΑ σε ΕΝΑ όνομα...

ΗΔΗ δεν σου έχει μπει για τις 10 μέρες του Γενάρη, επιδότηση. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι "δεν πρόλαβαν να την βάλουν", στην καλή περιπτωση. ΑΝ όμως για κάποιον λόγο (όσο κι αν λες εσύ "στο όνομά ΜΑΣ"), κάτι είναι δηλωμένο "στραβά" στην εφορία (διότι δεν λέω αν είναι,,,αλλουνού, δικό ΣΑΣ είναι, και το κατάλαβα - το θέμα είναι "τεχνικό", δηλαδή εάν είναι δηλωμένη ως ΚΥΡΙΑ κατοικία, αυτού που έχει το ρεύμα στ΄ όνομά του), τότε παίζει να το διαπιστώσετε ΚΑΤΟΠΙΝ εορτής (με τον εκκαθαριστικό), και στο μεταξύ να σας έρθει "τεράστιος" ο λογαριασμός, και να έπρεπε να είχατε ήδη φύγει για σταθερο.

Τεσπα, ρώτα τον λογιστή σου για να σιγουρευτείς. Αυτά από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 3 πακέτα τς ΔΕΗ online enter enter+ Ποια η διαφορά ρε παίδες;

παίζει ανάλογος τι κλβωρες καίμε όποτε πάει και το ανάλογο προγραμμα;

Αν όχι βλέπω τότε ότι συμφέρει το online με την φθηνότερη κλβωρα κ πάγιο…

επίσης στο εντερ+ δίνει 50% στο πάγιο για 6 μηνεσ κ έκπτωση συνέπειας και πληρωμής με πάγια εντολή μήπως αν ενεργοποιηθούν καλά για τα δυο με 2% κ 5% αντίστοιχα τότε αξίζει αυτό από το online ;

επισης 2: αν γίνει πάγια εντολή υπάρχει κάποιο φορολογικό θέμα; Αυτήν η πληρωμή φαίνεται σαν πλαστικό χρήμα όπως σαν να πληρώνανε με κάρτα ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stagkia είπε

Στα 3 πακέτα τς ΔΕΗ online enter enter+ Ποια η διαφορά ρε παίδες;

παίζει ανάλογος τι κλβωρες καίμε όποτε πάει και το ανάλογο προγραμμα;

Αν όχι βλέπω τότε ότι συμφέρει το online με την φθηνότερη κλβωρα κ πάγιο…

επίσης στο εντερ+ δίνει 50% στο πάγιο για 6 μηνεσ κ έκπτωση συνέπειας και πληρωμής με πάγια εντολή μήπως αν ενεργοποιηθούν καλά για τα δυο με 2% κ 5% αντίστοιχα τότε αξίζει αυτό από το online ;

επισης 2: αν γίνει πάγια εντολή υπάρχει κάποιο φορολογικό θέμα; Αυτήν η πληρωμή φαίνεται σαν πλαστικό χρήμα όπως σαν να πληρώνανε με κάρτα ή όχι;

Καλημέρα...θα πας στο πρόγραμμα που σε συμφέρει εσένα...Πιο είναι το ιδανικό και δεν παίζει με τις εκάστοτε κιλοβατώρες..

Στην πάγια εντολή δεν υπάρχει αυτό που λες.. Δεν παίζει κάποιο φορολογικο θέμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stagkia είπε

Αν όχι βλέπω τότε ότι συμφέρει το online με την φθηνότερη κλβωρα κ πάγιο…

Το enter+ έχει  πάγιο για ένα έτος που είναι το συμβόλαιο 49,50 ευρώ(6*2,75+6*5,50). Σου δίνει δώρο στον πρώτο λογαριασμό 50 ευρώ, άρα στην ουσία σου μηδενίζει το πάγιο. Επίσης με την πάγια εντολή θα έχεις μια επιπλέον έκπτωση 2%. Αν έχεις πολύ μεγάλες καταναλώσεις πάνω από 2500kwh το τετράμηνο ίσως το online να είναι λίγο καλύτερο. Αλλά αν δικαιούσαι ΚΟΤ και έχεις μικρότερες καταναλώσεις το enter+ είναι σίγουρα πιο συμφέρον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,
Γιατί μπερδεύτηκα , για να κάνω αίτηση για Online/Enter ( μεταφορά από άλλον πάροχο ) τι είναι προτιμότερο? Online αίτηση - τηλεφωνικά - σε κατάστημα ? 

Πόσο χρόνο κάνει η μεταφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Μελετώντας το thread εδώ και πάνω από ένα μήνα και αφού μου ήρθε η κατραπακιά με το Γ1Ν, έκλεισα ραντεβού σε κατάστημα και άλλαξα σε Home enter plus. Πήγα για το home enter, ωστόσο η υπάλληλος προσπάθησε εξαρχής να με κατευθύνει στο plus (προφανώς θέλουν να το προωθήσουν). Διαβάζοντας από πριν εδώ πως για τον πρώτο χρόνο είναι το ίδιο, στο οικονομικό κομμάτι τουλάχιστον με το home enter, έκανα το plus. Ωστόσο μου είπε πως πάγια εντολή δε γίνεται από αυτούς, παρά μόνο μέσω της Τράπεζάς μου. Μου φάνηκε περίεργο. Ισχύει όντως; Τελικά έκανα καλά που πήγα στο plus ή έπρεπε να επιμείνω για το απλό enter;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάγια εντολή μέσω της κάρτας σου δωρεάν μέσα από το ebill ή μέσω του ebanking της τράπεζας που έχεις, με χρέωση τραπεζικού λογαριασμού αλλά με κάποια μικρή προμήθεια λογικά, ~50 λεπτών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Georgegr3 είπε

Πάγια εντολή μέσω της κάρτας σου δωρεάν μέσα από το ebill ή μέσω του ebanking της τράπεζας που έχεις, με χρέωση τραπεζικού λογαριασμού αλλά με κάποια μικρή προμήθεια λογικά, ~50 λεπτών.

Καλά μου τα είπε λοιπόν! Τώρα, ισχύει όντως πως για τον πρώτο χρόνο plus και home enter έχουν την ίδια επιβάρυνση; Με ξένισε η αγωνία της να με στείλει στο plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με Γ1Ν οικιακό τιμολόγιο ΚΟΤΒ κ μου ρθε λογαριασμός 126 ευρώ με συνολική έλεγε έκπτωση 125€ δεν ξέρω π βλέπουμε αν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής, αλλά νομίζω δ έχει. Μ της τέλος τ χρόνου κ επόμενος εκκαθαριστικού θ ρθει Απρίλη προς Μάη. Φοβάμαι κ μόνο σ σκεχη τ τι θα δω. Βλέπω το my home enter ,κάθε φορά π κάνω σύνδεση σ e-bill ν βγαίνει ως διαφήμιση κ ν εγγράφω. Δ ξέρω όμως αν θ Μάι καλύτερα ή όχι. Θέλω ν βρω μια λύση γ ν μην πληρώνω τ μαλιοκεφαλα Μ αλλά φοβάμαι μην πάω για καλύτερα κ τα κάνω χειρότερα..

Είμαι με Γ1Ν οικιακό τιμολόγιο ΚΟΤΒ κ μου ρθε λογαριασμός 126 ευρώ με συνολική έλεγε έκπτωση 125€ δεν ξέρω π βλέπουμε αν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής, αλλά νομίζω δ έχει. Μ της τέλος τ χρόνου κ επόμενος εκκαθαριστικού θ ρθει Απρίλη προς Μάη. Φοβάμαι κ μόνο σ σκεχη τ τι θα δω. Βλέπω το my home enter ,κάθε φορά π κάνω σύνδεση σ e-bill ν βγαίνει ως διαφήμιση κ ν εγγράφω. Δ ξέρω όμως αν θ Μάι καλύτερα ή όχι. Θέλω ν βρω μια λύση γ ν μην πληρώνω τ μαλιοκεφαλα Μ αλλά φοβάμαι μην πάω για καλύτερα κ τα κάνω χειρότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vali είπε

Το enter+ έχει  πάγιο για ένα έτος που είναι το συμβόλαιο 49,50 ευρώ(6*2,75+6*5,50). Σου δίνει δώρο στον πρώτο λογαριασμό 50 ευρώ, άρα στην ουσία σου μηδενίζει το πάγιο. Επίσης με την πάγια εντολή θα έχεις μια επιπλέον έκπτωση 2%. Αν έχεις πολύ μεγάλες καταναλώσεις πάνω από 2500kwh το τετράμηνο ίσως το online να είναι λίγο καλύτερο. Αλλά αν δικαιούσαι ΚΟΤ και έχεις μικρότερες καταναλώσεις το enter+ είναι σίγουρα πιο συμφέρον.

Θεωρείς ότι και με κάτω από 300KWh το μήνα και ΚΟΤ Β θα συμφέρει περισσότερο το enter+ από το Γ1 ; με ενεργοποίηση πάγιας πάντα που δεν υπάρχει τώρα απλώς πληρώνεται στην ώρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pennytz1 είπε

Είμαι με Γ1Ν οικιακό τιμολόγιο ΚΟΤΒ κ μου ρθε λογαριασμός 126 ευρώ με συνολική έλεγε έκπτωση 125€

Ήταν για ολόκληρο τετράμηνο ο εκκαθάριστικος και πόσα είχες δώσει έναντι; Καλύτερα να μας πεις πόσες kwh κατανάλωση γράφει ο λογαριασμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά έχω το online με τιμή προ Δεκεμβρίου. ποια είναι η πραγματική τιμή κιλοβατόρας ;

 

 

 

Το υπολόγισα μόνος μου ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από marksk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, peragialos είπε

Θεωρείς ότι και με κάτω από 300KWh το μήνα και ΚΟΤ Β θα συμφέρει περισσότερο το enter+ από το Γ1 ; με ενεργοποίηση πάγιας πάντα που δεν υπάρχει τώρα απλώς πληρώνεται στην ώρα του.

Και εγώ ΚΟΤ Β είμαι με 500 kwh το μήνα (είμαστε 6 άτομα οπότε τις καλύπτει και τις 500 το κοτ β) η χρέωση για την παροχή ρεύματος μόνο έιναι 400 ευρώ για 2000kwh αφού έχουν αφαιρεθεί οι εκπτώσεις του κοτ β και η επιδότηση του κράτους. Η τιμή βγαίνει περίπου 20 λεπτά η κιλοβατώρα. Όπως και να το δεις σε σχέση με Γ1/Γ1Ν συμφέρει το enter+. Μόνο σε ραγδαία αποκλιμάκωση των τιμών θα βγεις χαμένος, όμως σε περαιτέρω αύξηση το όφελος θα είναι μεγαλύτερο. Επίσης η ρήτρα για πρόωρη αποχώρηση που βάζει η ΔΕΗ είναι μικρή, οπότε αν γίνει κάποιο θαύμα και οι τιμές επιστρέψουν στα περσινά επίπεδα δίνεις 40 ή 20 ευρώ ρήτρα και αλλάζεις πρόγραμμα ή πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...