Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω Γ1 οικιακό και από την τελευταία καταμέτρηση της ΔΕΗ 13/12 έχω κάψει μέχρι και σήμερα 2000kwh.Στο σπίτι καίμε μόνο ηλεκτρικές συσκευές για θέρμανση και έχουμε ενα μικρο παιδακι. Έχω διαβάσει πάρα πολλές σελίδες στο forum σας και σας ευχαριστώ που μου ανοίξατε τα μάτια αλλα και για ολη την βοήθεια που προσφέρετε στον κόσμο καθημερινά. Καταλήγω σε σταθερό πρόγραμμα. Επειδή έχω τρομάξει για το τι μας περιμένει τον Απρίλιο λέω μπας και καταφέρω να σώσω λίγο την κατάσταση. Προσπαθώ να κάνω το online αλλά έχει πρόβλημα. Να ενεργοποιήσω το home enter παρόλο που είναι κατά 0,01 πιο ακριβό η να περιμένω να διορθωθεί το πρόβλημα με το online. Επίσης θα κάνω και αίτηση για νυχτερινό γιατί δεν έχουμε.  Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Επεξ/σία από Babitc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, xraxra είπε

Διευκρίνηση για να μην υπάρχει παρερμηνεία. 

Πάντα στο τετραμηνο σε όλους τους παρόχους ερχόταν ο ΔΕΔΔΗΕ χωρις πρόβλημα και μου έκανε μέτρηση.

Εγώ στις παροχές e-enter  που μπήκα πρόσφατα εχω διαλεξει διμηνιαίο λογαριασμό εναντι (και οχι 3 μηνιαίους και 1 εκκαθαριστικό) . Θελω απλά στο διμηνο να δινω ενδειξη ,ωστε να ερχεται ο "εναντι" με πραγματική κατανάλωση.

Αρα τι έννοια έχει αυτό που αναφέρεις οτι  "εάν δόσεις στο ΔΕΔΔΗΕ,θα πάρεις εκκαθαριστικό"

Εννοεις οτι ΠΡΑΚΤΙΚΑ ,αν δωσω στο διμηνο ενδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ ,θα βγεί επι της "ουσίας" εκκαθαριστικός. Ενω ειναι έναντι?

Η κάτι άλλο? Δεν νομίζω οτι γίνεται τυπικά να βγαίνει εκκαθαριστικός καθε 2 μήνες.

 

 

Δεν ξέρω και άν άλλοι συνφορουμίστες έχουν γνώμη περί του θέματος.

 

Ρε φίλε απλό είναι,ναι, εάν στο site του ΔΕΔΔΗΕ, βάλεις οπότε σου επιτρέπει την ένδειξη,ΝΑΙ ΘΑ ΠΆΡΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΌ,ΝΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΔΟΚΙΜΑΣΝΕΝΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε σε καταστήμα ΔΕΗ και κάνε αίτηση για home enter+ και την επόμενη εβδομάδα κάνε αίτηση στον ΔΕΔΗΕ για νυκτερινό. Ειδικά αν δικαιούσαι και κοινωνικό τιμολόγιο. Θα προσέξεις όμως τις ώρες που ισχύει το νυκτερινό να ανάβεις θερμοσίφωνα ή πλυντήρια . Αν δεν δικαιούσαι  κοινωνικό, το online είναι λίγο πιο συμφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Babitc είπε

Να ενεργοποιήσω το home enter παρόλο που είναι κατά 0,01 πιο ακριβό

αυτό , συν αν ενεργοποιήσεις και πάγια εντολή μαζί με τη συνέπεια θα έχεις 7% έκπτωση

το enter+ με τα 50€ δώρο σου βγαίνει στα ίδια για το πρώτο χρόνο , απο εκεί και μετά βγαίνει πιο ακριβό απο το enter

βάλε 4μηνα στο excel και σύγκρινε

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο),

10 λεπτά πριν, x-files είπε

Ρε φίλε απλό είναι,ναι, εάν στο site του ΔΕΔΔΗΕ, βάλεις οπότε σου επιτρέπει την ένδειξη,ΝΑΙ ΘΑ ΠΆΡΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΌ,ΝΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΔΟΚΙΜΑΣΝΕΝΟ

εκκαθάριση γίνεται για τη χρέωση ρεύματος , για τις ΥΚΩ πάντα στο 4μηνο :)

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Σήμερα, η αίτηση για online, δεν λειτουργεί.

Τεχνικο προβλήμα, λένε.

...αφού δεν έχει γυρίσει το interface στα Ρώσικα, πάλι καλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

 

εκκαθάριση γίνεται για τη χρέωση ρεύματος , για τις ΥΚΩ πάντα στο 4μηνο :)

Φίλε,το έχω δοκιμάσει όταν ήμουν Ελίν, όντος έβαζα ένδειξης στο site του ΔΕΔΔΗΕ κάθε 2 μήνες,και η Ελίν για το διάστημα αυτό μου έστελνε εκκαθαριστικό,για το υπόλοιπο 2 μηνο,όπου ερχόταν άνθρωπος του ΔΕΔΔΗΕ,επερνα ξανά εκκαθαριστικό, έτσι είχα κανονικό εκκαθαριστικό κάθε 2 μήνες

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, x-files είπε

Φίλε,το έχω δοκιμάσει όταν ήμουν Ελίν, όντος έβαζα ένδειξης στο site του ΔΕΔΔΗΕ κάθε 2 μήνες,και η Ελίν για το διάστημα αυτό μου έστελνε εκκαθαριστικό,για το υπόλοιπο 2 μηνο,όπου ερχόταν άνθρωπος του ΔΕΔΔΗΕ,επερνα ξανά εκκαθαριστικό, έτσι είχα κανονικό εκκαθαριστικό κάθε 2 μήνες

το ίδιο είπα , απλά διευκρίνησα για τις ΥΚΩ μιας και βασει νομοθεσίας είναι 4μηνο και δε γίνεται υπολογισμός αναλογικά ανα δίμηνο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Babitc είπε

 η να περιμένω να διορθωθεί το πρόβλημα με το online.

....ούτε γι' αστείο : κλείσε ΑΜΕΣΑ ραντεβού μέσα από το σάιτ της ΔΕΗ (έχει κι απογευματινά κατά περιοχές, θα χρειαστείς πσιτοποιητικό εμβολιασμού ή ράπιντ 24ώρου για να πας) γιατί οι εξελίξεις μπορεί να είναι ραγδαίες (ανέβασμα τιμών σε νέα συμβόλαια). Να υπογράψεις για Enter+ που στην ουσία θα σου βγει (για το 12μηνο) φθηνότερο κι απ' το Ονλάιν, ενεργοποιώντας πάγια εντολή και πληρώνοντας εγκαίρως τους λογαριασμούς.

Αναφορά σε κείμενο

Επίσης θα κάνω και αίτηση για νυχτερινό γιατί δεν έχουμε.

...επίσης να μην το αφήσεις, ούτε μέρα : ΑΜΕΣΑ να κάνεις, από το σάιτ του ΔΕΔΔΗΕ. Καθώς ούτως ή άλλως θα καθυστερήσουν (το πιθανότερο) να σου βάλουν (εξαρτάται από την περιοχή και την,,,τύχη σου). Φρόντισε να έχεις για τουλάχιστον 3 βδομάδες ελεύθερη την πρόσβαση στο ρολόι (είναι-δεν είναι κάποιος στο σπίτι) από την στιγμή που θα σου στείλουν τον κωδικό για να πληρώσεις το εφάπαξ κόστος (έχε τον νου σου σε junk mail και σε viber). Άσε και κάποιο χαρτί με στοιχεία (πχ τηλέφωνο) έξω από το σπίτι (ειδικά αν είναι πολυκατοικία) με οδηγίες τί να κάνει το συνεργείο όταν έρθει, για να μην φύγει άπραγο (πχ "χτυπήστε το τάδε κουδούνι που σίγουρα θα σας ανοίξουν"). Έχε επισης υπ' όψη ότι μετά από 12 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ από την στιγμή που θα πληρώσεις (στις "πληρωμές" του ebanking, θα ψάξεις για "ενέργεια" ή "δημόσιο" και ΔΕΔΔΗΕ - ιδιώτες), αν δεν εμφανιστούν, έχεις δικαίωμα αποζημίωσης 20€ (επειδή είναι "εγγυημένη υπηρεσία").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μεγάλες αυξήσεις καταγράφει, αυτή την ώρα, η τιμή της χονδρεμπορικής για αύριο, με την Ελλάδα να βρίσκεται ξανά στην λίστα με την ακριβή ενέργεια στα 235,50 ευρώ/MW, σημειώνοντας αύξηση 56,8%."....................................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ κάνει αίτηση. Με πήρε και δεδδηε και λέει είσαι πλέον ΔΕΗ. Υπέγραψαν κανονικά. Όμως στο e-bill ενώ είχα βάλει home online ακόμα μέχρι και σήμερα μου λέει υπό εξέταση. Λέτε να κάνουν κανενα κόλπο επειδή ακριβηνε το ρεύμα ? Έχει καμία 10 μέρες η όλη ιστορία. Τους έστελναν χαρτιά και τα χαναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, georgewww είπε

Εδώ κάνει αίτηση. Με πήρε και δεδδηε και λέει είσαι πλέον ΔΕΗ. Υπέγραψαν κανονικά. Όμως στο e-bill ενώ είχα βάλει home online ακόμα μέχρι και σήμερα μου λέει υπό εξέταση. Λέτε να κάνουν κανενα κόλπο επειδή ακριβηνε το ρεύμα ? Έχει καμία 10 μέρες η όλη ιστορία. Τους έστελναν χαρτιά και τα χαναν. 

ΔΕΗ, είσαι...

ΟΝΛΑΙΝ ακομα δεν είσαι....(και θα τρως αναπροσαρμογή για όσο κρατήσει. Μετά, ΡΕΑ, για αμφισβήτηση του ποσού λόγω Γ1 και "αναμονής...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vali είπε

Βρήκες κάτι φθηνότερο από το παλιό online της ΔΕΗ; Αν θέλεις μοιράσου το μαζί μας να σωθούμε και εμείς.

Μια από τις εταιρίες ηλεκτρικής ενεγειας έκανε για τους υπαλλήλους της και μόνο ένα πρόγραμμα χωρίς ρήτρα, χωρίς πάγιο ,χωρίς εγγυήσεις για μέρα 0,070 και νύχτα 0,066 και θα μπορούσα να επωφεληθώ αλλά είναι όντως κριμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...