Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, vali είπε

Νυχτερινό δεν έχω και επειδή πολύ πιθανόν να αλλάξω κατοικία σε 2 χρόνια δεν σκέφτομαι να βάλω.

αν δεν το χάνεις το ΚΟΤ λόγω ορίου  οκ , αλλά γενικά αξίζει

9 λεπτά πριν, vali είπε

Παιδιά με κατανάλωση 1900-2000 κιλοβατώρες  τετραμηνιαία εκτός της θερινής περιόδου που φτάνει κοντά στις 3000 kwh και δικαιούχος ΚΟΤ Β, να πάω σε enter ή σε online ή ύπαρχει κάτι άλλο πιο συμφέρον;

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

49 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ο τρόπος όμως που το είπες αρχικά, είναι σαν να μιλάς για μια "γενική αλήθεια" (δες το παρακάτω ποστ του, για να καταλάβεις).

...καλό θα ήταν να διάβαζες περισσότερο από το θρεντ (μέχρι πχ Δεκέμβρη, από χθες) : θα έβλεπες ότι δεν κατάλαβες λάθος και η γενική τάση (όσων έστω "καταθέτουν εμπειρία") είναι οι ΜΕΓΑΛΕΣ καθυστερήσεις (και όχι μόνο οι καθυστερήσεις, όπως τόνισε ο korakios). Κάποιες μάλιστα περιπτώσεις ΑΚΟΜΗ περιμένουν ενεργοποίηση, από τον...Νοέμβρη πχ.

Τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι το αυτό θα ισχύσει και στην δική σου περίπτωση, όμως καλό θα ήταν να έχεις πιο σφαιρική άποψη (=περισσότερο διάβασμα) για να μην τυχόν τραβάς τα μαλλιά σου μετά. Μια ακόμη αλήθεια είναι ότι όσο περνά ο καιρός, τόσο πιο "γρήγορα" μοιάζει να γίνεται η ενεργοποίηση μέσω econtract (σε σχέση με τους προηγούμενους 2-3 μήνες), αν κρίνουμε από την (αυξανόμενη) συχνότητα με την οποία ποστάρει κόσμος που λέει ότι μέσα σε λίγες σχετικά μέρες, ενεργοποιούνται. Αξίζει όμως το "ρίσκο";

Αν το θέμα είναι για το Online, μπορείς έμμεσα να το κάνεις, πηγαίνοντας σε κατάστημα (αποφέυγοντας έτσι το econtract και την πιθανότητα προβλημάτων), υπογράφοντας για Γ1 και μόλις σου δώσουν ωδικό εταίρου επιλέγεις το Online μέσω του ebill (διαδικασία που ούτως ή άλλως, σχεδόν θα κάνεις, καθώς μέσω econtract κατά πάσα πιθανότητα ΔΕΝ θα ενεργοποιηθούν τα προαπαιτούμενα του Online και θα πρέπει να τα κάνεις ο ίδιος, "χειροκίνητα") και ενεργοποιείς αυτά που πρέπει να ενεργοποιήσεις. Ολ' αυτά σημαίνουν ότι το Ονλάιν είναι λίγο μπελάς, και γι' αυτό ίσως το καλύτερο να είναι να πας σε κατάστημα για το Enter+ (που δίνει κι αυτό ένα 50άρικο btw). Προφανώς κολλάς με την εγγύηση, αν είσαι από άλλο πάροχο, αλλά αν έχεις να τα δώσεις τα παίρνεις πίσω σε 1-2 λογαριασμούς ως πίστωση (είναι σαν να δίνεις προκαταβολή για τον 1ο-2ο λογαριασμό ένα πράμμα) αν βάλεις και στο Enter+ αυτόματη εξόφληση (προαπαιτούμενη στο Ονλάιν).

Εσύ διαλέγεις τί θα βάλεις και με ποιον τρόπο, αλλά τουλάχιστον να ξέρεις τί μπορεί να σε περιμένει (εν τω μεταξύ όσο τυχόν καθυστερά η ενεργοποίηση στο Ονλάιν, θα χρεώνεσαι με τιμές αναπροσαρμογής. Έχε το κι αυτό υπ' όψιν για την,,,εξίσωση, αν τυχόν έχεις καταναλώσεις πάνω από 300 kWh/μήνα).

Ευχαριστώ για την άμεση και ολοκληρωμένη απάντηση. Η αλήθεια είναι πως διαβάζω από αρχές Δεκεμβρίου. Δυστυχώς δεν πρόλαβα τις "καλές τιμές". Γ1Ν έχω τωρα. Σκέφτομαι και την εγγύηση αλλά με αγχωνει και η πάγια εντολή... Μάλλον για online θα πάω όμως αν και θα το ψάξω λίγο ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stapd_21 είπε

Ευχαριστώ για την άμεση και ολοκληρωμένη απάντηση. Η αλήθεια είναι πως διαβάζω από αρχές Δεκεμβρίου. Δυστυχώς δεν πρόλαβα τις "καλές τιμές". Γ1Ν έχω τωρα. Σκέφτομαι και την εγγύηση αλλά με αγχωνει και η πάγια εντολή... Μάλλον για online θα πάω όμως αν και θα το ψάξω λίγο ακόμα

Στο Ονλάιν είναι προαπαιτούμενη η πάγια πάντως.

2 λεπτά πριν, Decano είπε

νέο home enter+ με -50% για 6 μήνες ?

-50% το ΠΑΓΙΟ (-50% του,,,,5,5 δηλαδή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, από 28/11/2021 είμαι στο myHome online,  ερχόμενος από ΔΕΗ Γ1 με νυχτερινό. Έλαβα τον εκκαθαριστικό αλλά δεν καταλαβαίνω τι πραγματικά πληρώνω. Ρήτρα έχω? το online έχει ρήτρα? κατανάλωση? Το 1396χ0,09600 €/kWh από που προκύπτει? Ευχαριστώ

2022-02-22_16h29_12.jpg.456a8e422e80a816e0caf75e24795904.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vali είπε

Παιδιά με κατανάλωση 1900-2000 κιλοβατώρες  τετραμηνιαία εκτός της θερινής περιόδου που φτάνει κοντά στις 3000 kwh και δικαιούχος ΚΟΤ Β, να πάω σε enter ή σε online ή ύπαρχει κάτι άλλο πιο συμφέρον;

Νυχτερινό δεν έχω και επειδή πολύ πιθανόν να αλλάξω κατοικία σε 2 χρόνια δεν σκέφτομαι να βάλω.

Για το νυχτερινό πάντως κακώς δεν βάζεις - τα 42€ του παίζει να τ' αποσβέσεις πολύ πιο πριν (κι ας παίζει να φύγεις σε 2 χρόνια). Άσε που με τέτοιες καταναλώσεις (αν και δεν ξέρω το όριό σου για ΚΟΤ - εσύ το ξέρεις; Το παρακολουθείς; Μήπως το χάνεις, αν όχι κάθε 4μηνο, έστω το ένα ή τα δύο...; Πολύς κόσμος λέει "έχω βάλει ΚΟΤ" και νομίζει ότι ξένοιασε, βρέξει-χιονίσει και δεν συνειδητοποιεί καν ότι ΔΕΝ παίρνει την σχετική έκπτωση, λόγω υπάρβασης ορίου στην κατανάλωσή του...), ΣΙΓΟΥΡΑ θα σε βοηθήσει να μην το χάνεις (οι "νυχτερινές" κιλοβατώρες ΔΕΝ προσμετρούνται για το όριο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, genesis4gr είπε

Ρήτρα έχω?

Γ1

14 λεπτά πριν, genesis4gr είπε

το online έχει ρήτρα?

όχι

14 λεπτά πριν, genesis4gr είπε

Το 1396χ0,09600 €/kWh από που προκύπτει?

online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, genesis4gr είπε

Καλησπέρα, από 28/11/2021 είμαι στο myHome online,  ερχόμενος από ΔΕΗ Γ1 με νυχτερινό. Έλαβα τον εκκαθαριστικό αλλά δεν καταλαβαίνω τι πραγματικά πληρώνω. Ρήτρα έχω? το online έχει ρήτρα? κατανάλωση? Το 1396χ0,09600 €/kWh από που προκύπτει? Ευχαριστώ

2022-02-22_16h29_12.jpg.456a8e422e80a816e0caf75e24795904.jpg

Είναι μίγμα απο το Γ1 και το myHome online. Οι 833 kwh ειναι από το Γ1 και οι 1396 kwh το myHome online. Η ρήτρα είναι για τα πρώτα. Το ίδιο ισχύει και για το νυχτερινό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, genesis4gr είπε

Καλησπέρα, από 28/11/2021 είμαι στο myHome online,  ερχόμενος από ΔΕΗ Γ1 με νυχτερινό. Έλαβα τον εκκαθαριστικό αλλά δεν καταλαβαίνω τι πραγματικά πληρώνω. Ρήτρα έχω? το online έχει ρήτρα? κατανάλωση? Το 1396χ0,09600 €/kWh από που προκύπτει? Ευχαριστώ

Απλώς είναι η αναπροσαρμογή που χρεώθηκες για το διάστημα που ήσουν ακόμα στο Γ1 (δεν την συμπεριέλαβες στον λογαριασμό που ανέβασες, αλλά αν δεις στην "περίοδο κατανάλωσης" ο λογαριασμός έχει χρονικό διάστημα καταναλώσεων του Γ1 πριν από την στιγμή που ενεργοποιήθηκε το Ονλάιν). 

Φυσικά λοιπόν δεν έχει "ρήτρα" το Ονλάιν - είναι η τελευταία φορά που βλέπεις χρέωση με αναπροσαρμογή (και αφορά το Γ1).

Οι 1.396 είναι οι κιλοβατώρες που έχεις καταναλώσει από τότε που ενεργοποιήθκες το Ονλάιν (οι 833 είναι του Γ1). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, genesis4gr είπε

Σας ευχαριστώ για την αμεσότητα των απαντήσεών σας, έχουν μια λογική και όντως κατανόησα την ανάλυσή σας.

Σας ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σας λογια, ελπιζουμε να μας ξαναπροτιμησετε.😊

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello

Από 14/12/21 που έχω ενεργοποιηθεί στο home online, δεν έχω πάρει ακόμη λογαριασμό...

Εκτός από email που έχω στείλει για εξηγήσεις, υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω ή απλά περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Σας ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σας λογια, ελπιζουμε να μας ξαναπροτιμησετε.😊

:wub:🥰😍💋💘🤸‍♂️👩‍❤️‍💋‍👩

 

Spoiler

💪

Spoiler

:-D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Hello

Από 14/12/21 που έχω ενεργοποιηθεί στο home online, δεν έχω πάρει ακόμη λογαριασμό...

Εκτός από email που έχω στείλει για εξηγήσεις, υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω ή απλά περιμένω;

Περιμενε αν θες λιγο μηπως σου εκδωσουν κι εσενα διμηνο οπως ειναι και σ'εμενα.

Αν ισχυει αυτο λογικα τις επομενες ημερες θα σου ερθει λογαριασμος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Σας ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σας λογια, ελπιζουμε να μας ξαναπροτιμησετε.😊

ρε μλκ , μου έφυγε ο καφές ειλικρινά 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...