Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Είμαι αρκετά μπερδεμένος για την επιλογή μεταξύ των προγραμμάτων της ΔΕΗ. Αρχικά να αναφέρω ότι είμαι νέος πελάτης, δεν έχω ξανά βάλει ρεύμα σε καμία εταιρεία και θέλω να πάρω το ρεύμα στο όνομα μου από σπίτι που θα νοικιάσω και αυτή την στιγμή έχει το Γ1 της ΔΕΗ.  Με βάση και το excel  και όσων έχω διαβάσει εχω αποφασισει να μείνω στην ΔΕΗ. Θεωρητικά το πιο συμφέρον είναι το online. Κοινωνικό τιμολόγιο λογικά δεν δικαιούμαι να αναφέρω. Ωστόσο σκέφτομαι και το enter+ με όλες τις εκπτώσεις που έχει. Αναφορικά με τις κιλοβατώρες ένας λογαριασμός που έχω και είναι από τους πιο υψηλούς που είχε πληρώσει ο προηγούμενος, λέει ότι είχε κάψει 943kWh οπότε και εγώ υπολόγιζα με βάση αυτές τις κιλωβατόρες (γνωρίζω ότι δεν είναι σωστή προσέγγιση). Η ερώτηση μου λοιπόν είναι τι θα μου προτείνατε το online ή το enter+; Πιστεύω το enter το απλό δεν συμφέρει με όσα εχω διαβάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, takis94 είπε

Αναφορικά με τις κιλοβατώρες ένας λογαριασμός που έχω και είναι από τους πιο υψηλούς που είχε πληρώσει ο προηγούμενος, λέει ότι είχε κάψει 943kWh οπότε και εγώ υπολόγιζα με βάση αυτές τις κιλωβατόρες (γνωρίζω ότι δεν είναι σωστή προσέγγιση).

...προφανώς δεν είναι η σωστή, καθώς πέρα από το τί καταναλώσεις έκανε αυτός, το "943" είναι εκκαθαριστικός, άρα αφορά 4μηνο, ή έναντι και είναι "εικονικές" 2μηνου;

Αλλά το θέμα είναι αν θα είσαι μόνος σου ή με άλλα άτομα, για τί περιπου τετραγωνικά μιλάμε (δεν έχει άμεση σχέση, αλλά αν πχ θα χρησιμοποιείς ηλεκτρικά θερμαντικά μέσα,,,,έχει), αν είσαι φοιτητής ή εργαζόμενος, αν κάθεσαι γενικά μέσα στο σπίτι και καταναλώνεις περισσότερη ενέργια (υπολογιστές - ειδικά σταθεροί ,τηλεόραση κτλ), αν συνηθίζεις να μαγειρεύεις, αν θα ανάβεις συχνά θερμοσίφωνο κτκτκλ. Μπορείς να δεις την ονομαστική ισχύ της κάθε συσκευής που θα χρησιμοποιείς και υπολογίζοντας ώρες λειτουγίας την ημέρα/τον μήνα στο περίπου, να βγάλεις ένα χοντρικό συμπέρασμα καταναλώσεων (ένα σεσουάρ πχ που συνήθως είναι στα 2.000W, καταναλώνει 2kWh αν λειτουργεί 1 ώρα συνεχόμενα).

Σε σπίτι που θα νοικιάσεις τώρα, ούτως ή άλλως δεν θα δικαιούσαι την κρατική επιδότηση, μέχρι να δηλώσεις το σπίτι ως κύρια κατοικία σου στη φορολογική, οπότε ακόμη κι αν τελικά δεν θα έχεις τόσο μεγάλη κατανάλωση, μάλλον καλύτερα να πας σε σταθερό (και συγκεκριμένα στο Έντερ+). Μια άλλη λογική λέει βάλε πρώτα Γ1, και δες κατανάλωση μέσα σε πχ μια βδομάδα, κι αν είναι παραπάνω από 70kWh (θα τσεκάρεις τον μετρητή της ΔΕΗ), τότε θα πας στο Έντερ+ (χωρίς να πληρώσεςι κάτι εξτρά). Αν είσαι αρκετά κάτω από τις 70 (πες πχ 40-50), τότε θα σε συμφέρει να μείνεις στο Γ1, όσο θα συνεχίσουν να δίνονται επιδοτήσεις (τις οποίες βέβαια θ' αρχίσεις να παίρνεις όταν δηλώσεις το σπίτι ως κύρια κατοικία σου με ο που θ' ανοίξουν οι φορολογικές τον Μάρτη - μέχρι τότε θα πληρώνεις την κιλοβατώρα γύρω στο 0,30, δηλαδή 130€ επιπλέον στις 1.000 κιλοβατώρες......). Προσωπικά θα προτιμούσα να πήγαινα μια κι έξω στο Έντερ+ και να τελείωνε το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...προφανώς δεν είναι η σωστή, καθώς πέρα από το τί καταναλώσεις έκανε αυτός, το "943" είναι εκκαθαριστικός, άρα αφορά 4μηνο, ή έναντι και είναι "εικονικές" 2μηνου;

Αλλά το θέμα είναι αν θα είσαι μόνος σου ή με άλλα άτομα, για τί περιπου τετραγωνικά μιλάμε (δεν έχει άμεση σχέση, αλλά αν πχ θα χρησιμοποιείς ηλεκτρικά θερμαντικά μέσα,,,,έχει), αν είσαι φοιτητής ή εργαζόμενος, αν κάθεσαι γενικά μέσα στο σπίτι και καταναλώνεις περισσότερη ενέργια (υπολογιστές - ειδικά σταθεροί ,τηλεόραση κτλ), αν συνηθίζεις να μαγειρεύεις, αν θα ανάβεις συχνά θερμοσίφωνο κτκτκλ. Μπορείς να δεις την ονομαστική ισχύ της κάθε συσκευής που θα χρησιμοποιείς και υπολογίζοντας ώρες λειτουγίας την ημέρα/τον μήνα στο περίπου, να βγάλεις ένα χοντρικό συμπέρασμα καταναλώσεων (ένα σεσουάρ πχ που συνήθως είναι στα 2.000W, καταναλώνει 2kWh αν λειτουργεί 1 ώρα συνεχόμενα).

Σε σπίτι που θα νοικιάσεις τώρα, ούτως ή άλλως δεν θα δικαιούσαι την κρατική επιδότηση, μέχρι να δηλώσεις το σπίτι ως κύρια κατοικία σου στη φορολογική, οπότε ακόμη κι αν τελικά δεν θα έχεις τόσο μεγάλη κατανάλωση, μάλλον καλύτερα να πας σε σταθερό (και συγκεκριμένα στο Έντερ+). Μια άλλη λογική λέει βάλε πρώτα Γ1, και δες κατανάλωση μέσα σε πχ μια βδομάδα, κι αν είναι παραπάνω από 70kWh (θα τσεκάρεις τον μετρητή της ΔΕΗ), τότε θα πας στο Έντερ+ (χωρίς να πληρώσεςι κάτι εξτρά). Αν είσαι αρκετά κάτω από τις 70 (πες πχ 40-50), τότε θα σε συμφέρει να μείνεις στο Γ1, όσο θα συνεχίσουν να δίνονται επιδοτήσεις (τις οποίες βέβαια θ' αρχίσεις να παίρνεις όταν δηλώσεις το σπίτι ως κύρια κατοικία σου με ο που θ' ανοίξουν οι φορολογικές τον Μάρτη - μέχρι τότε θα πληρώνεις την κιλοβατώρα γύρω στο 0,30, δηλαδή 130€ επιπλέον στις 1.000 κιλοβατώρες......). Προσωπικά θα προτιμούσα να πήγαινα μια κι έξω στο Έντερ+ και να τελείωνε το θέμα...

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Προσωπικά πιστεύω και εγω ότι είναι καλύτερα να πάω με το enter+. Απλά η διαφορά είναι ότι στο online γλιτώνω και την εγγύηση της ΔΕΗ. Περισσότερο θα ήθελα να μάθω εάν συμφέρει τελικά το enter+ σε σύγκριση με το online λόγω των εκπτώσεων που έχει. Επίσης το enter+ δίνει 5% έκπτωση συνέπειας και 2% για πάγια εντολή. Από την στιγμή που ενεργοποιήσει κάποιος την πάγια εντολή η ΔΕΗ δεν θα παίρνει τα λεφτά πάντα από μόνη της πριν λήξει ο λογαριασμός; Άρα πάντα δεν θα είσαι «συνεπής» ; Είναι σαν να σου δίνει 7% δηλαδή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, takis94 είπε

Περισσότερο θα ήθελα να μάθω εάν συμφέρει τελικά το enter+ σε σύγκριση με το online λόγω των εκπτώσεων που έχει.

κατέβασε το excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

και διάβασε όλη την ανάρτηση ,χρήσιμη θα σου φανεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και στο Εντερ+ την γλυτώνεις, αν βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης (που είναι προαπαιτούμενο στο Ονλάιν). Βασικά θα σου επιστραφεί (σε 1-2 λογαριασμούς, ως πίστωση).

Το Ονλάιν είναι λίγο πιο μπελάς με τα προαπαιτούμενά του, γι' αυτό σου λέω για το Έντερ+. Η διαφορά είναι απειροελάχιστη ("χρηματικά") και ίσως σου φανεί και χρήσιμη καμμία από τις 'δωρεάν" τεχνικές υπηρεσίες.

Ακολούθα αυτά που σου είπε ο κοράκιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Να ρωτησω αν ξερει κάποιος. 

Σε νέα συνδεση ΔΕΗ ΕΝΤΕΡ , που προήλθε απο μεταφορά από άλλο πάροχο, και πληρώθηκε εγγύηση 100 ευρώ.

Υπάρχει περιπτωση επιστροφής  της εγγύησης με κάποιο τρόπο?

Πχ με πάγια κλπ?

Η δεν γινεται στο συγκεκριμένο πρόγραμμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουλουθώ προσεκτικά την συζήτηση και το state-of-the-art excel του φίλου korakiou.
Έχω δοκιμάσει πολλές εκδοχές και τις περισσότερες συνθήκες η σύγκριση μου βγάζει το ONLINE πρώτο to ENTER δεύτερο και τρίτο το ENTER+. Δεν χρησιμοποιώ ΚΟΤ στις συνθηκες και επίσης από ότι έχω δει, στις φόρμουλες του excel έχουν συμπεριληφθεί οι εκπτώσεις (και το δώρο)

(πχ 2500 KWH K - 500 KWh M / 4μηνο)
ONLINE 0€ ENTER -20€ ENTER+ -22€
(πχ 1500 KWH K - 200 KWh M / 4μηνο)
ONLINE 0€ ENTER -37€ ENTER+ -39€

Οι όροι αντιστρέφονται υπέρ των ENTER όταν η ετήσια συνολική κατανάλωση αγγίζει και κυρίως όταν ξεπερνά τις 9000 KWH.
(πχ 1500 KWH K - 1500 KWh M / 4μηνο)
ONLINE 0€ ENTER 0€ ENTER+ -1€
(πχ 3500 KWH K - 1500 KWh M / 4μηνο)
ONLINE 0€ ENTER 13€ ENTER+ 11€

Για το ONLINE έχω καταλάβει ότι παρότι (ίσως) το πιό συμφέρον, ξορκίζεται μόνο λόγω των τραγικών καθυστερήσεων.
Παρότι το ENTER οριακά φθηνότερο του ENTER+, πολλοί συστήνουν το δεύτερο λόγω των παροχών σε τεχνική υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xraxra είπε

Υπάρχει περιπτωση επιστροφής  της εγγύησης με κάποιο τρόπο?

https://www.insomnia.gr/search/?q=επιστροφή εγγύησης&quick=1&item=745862&type=forums_topic&sortby=newest&search_and_or=and

39 λεπτά πριν, Pepelux71 είπε

Παρότι το ENTER οριακά φθηνότερο του ENTER+, πολλοί συστήνουν το δεύτερο λόγω των παροχών σε τεχνική υποστήριξη.

υπόψιν είναι για τον πρώτο χρόνο το enter+ μιας και περιλαμβάνει τα 50€ δωρο και 16,5€ έκπτωσης παγίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

https://www.insomnia.gr/search/?q=επιστροφή εγγύησης&quick=1&item=745862&type=forums_topic&sortby=newest&search_and_or=and

υπόψιν είναι για τον πρώτο χρόνο το enter+ μιας και περιλαμβάνει τα 50€ δωρο και 16,5€ έκπτωσης παγίων

👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , έχει υποπέσει στην Αντίληψη κάποιου Πελάτη ΔΕΗ (Σε πρόγραμμα OnLine ή Enter) , να έχει έρθει κάποια ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ - Ενημέρωσης σε Πρόσφατο Λογαριασμό (Φεβρουαρίου 2022) ?? Σχετικά με Αναπροσαρμογή Χρεώσεων ?? 

*Το Ρωτάω αυτό , Κυρίως σε αυτούς  που ξεκίνησε το πρόγραμμά τους  (OnLine ή Enter) , τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο 2021 , επειδή τώρα πλησιάζει το πρώτο Εξάμηνο στα Προγράμματα αυτά (Λόγω του γνωστού ΦΕΚ-2013) .. Μήπως υπάρχει κάτι , μέχρι στιγμής ?? 

(*Για να μην φάμε καμιά "κατραπακιά" απότομα) ..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα πρώτος λογαριασμος στο home enter online (ενταντι ) 300 εύρο με αναγραφόμενες κιλοβατώρες για 1μηνα 1444kwh  .

Το συμβόλαιο το έκανα τέλη Δεκέμβρη. Με φωτογραφία από τον μετρητή(που ζήτησαν )  με κιλοβατώρες να φαίνονται από 20 Δεκέμβρη όταν έκανα το συμβόλαιο και μου την ζήτησαν . 

Ο τελευταίος λογαριασμός από προηγούμενο πάροχο συμπεριλαμβανε μέχρι 10 Ιανουαρίου 2022 χρέωση.

Τι μπορώ να κάνω για να δω αν μέτρησαν λάθος η κάτι τέτοιο.

IMG_20220220_131012.jpg

IMG_20220220_130957.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, TSINE είπε

Παιδιά καλησπέρα πρώτος λογαριασμος στο home enter online (ενταντι ) 300 εύρο με αναγραφόμενες κιλοβατώρες για 1μηνα 1444kwh  .

Το συμβόλαιο το έκανα τέλη Δεκέμβρη. Με φωτογραφία από τον μετρητή(που ζήτησαν )  με κιλοβατώρες να φαίνονται από 20 Δεκέμβρη όταν έκανα το συμβόλαιο και μου την ζήτησαν . 

Ο τελευταίος λογαριασμός από προηγούμενο πάροχο συμπεριλαμβανε μέχρι 10 Ιανουαρίου 2022 χρέωση.

Τι μπορώ να κάνω για να δω αν μέτρησαν λάθος η κάτι τέτοιο.

IMG_20220220_131012.jpg

IMG_20220220_130957.jpg

Καλησπερα... Θα δεις τι σε χρεωσαν... Και αν ειναι αυτες οι ενδειξεις που εδωσες εσυ η ο Δεδδηε..

Και απο ποτε εγινε η ενεργοποιηση απο τον Δεδδηε με την καταμετρηση..Θα παρεις τηλεφωνο να μαθεις.. 

Δεν μπορει ο προηγουμενος παροχος να σου εχει βγαλει λογοριασμο ενω εχεις αλλαξει.. Κοιταξε να δεις ποτε εγινε η αλλαγη.. Ημερομηνια απο τον Δεδδηε..

 

https://deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...